NAD c390DD vs Lyngdorf TDAI 2170 vs Devialet 170

gazolas

New member
18 April 2013
31
Βριλήσσια
Καλησπέρα,
Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν είναι σωστά τοποθετημένη η ανάρτησή μου στα hi-end, αλλά από την άλλη επειδή ο ένας εκ των τριών ενισχυτών που αναφέρω κοντεύει τα 7000ευρώ, είπα να το βάλω εδώ και όχι στο hifi...

Στο θέμα μας τώρα...εδώ και αρκετό καιρό θέλω να αγοράσω έναν ολοκληρωμένο-DAC για να υπηρετεί ως ενισχυτής για τα κυρίως ηχεία stereo αλλά και για να δουλεύει σαν τελικός για το AV σύστημα πάλι για τα κύρια ηχεία.

Οι βασικές απαιτήσεις είναι να έχει 2 εισόδους αναλογικές, (μία για να παίρνει το σήμα από τον AV και μία για το πικάπ), τουλάχιστον 2 coaxial, να είναι αναλυτικός, δυναμικός,γρήγορος..
...ανοιχτός ψηλά, καθαρός χαμηλά, να μην παραμορφώνει χωρίς λόγο κάποιο κομμάτι του φάσματος (βλέπε χαμηλομεσαίες, μεσαίες) κοινώς να είναι όσο γίνεται πιο ουδέτερος.
Ο σκοπός μου είναι εκτός του πικαπ να μην έχω άλλες αναλογικές πηγές. Όπου να'ναι θα είναι έτοιμο το HTPC μου, (βασισμένο σε AMD Kaveri, LC19 κουτί), υπάρχει ένα pioneer DVD που θα πειραχτεί λίγο για να εκτελεί χρέη transport, και αν το budget αργότερα το επιτρέψει θα αγοραστεί κάποιο καλό usb-spdif για την σύνδεση HTPC-ενισχυτή. Αρχικά θα ξεκινήσω με ένα m2tech...η ελπίδα είνα να καταλήξω σε κάτι σαν το Berkeley Audio D Alpha USB...

Το πρόβλημά μου είναι πως θα ήθελα να ακούσω αυτούς τους 3 για να τους συγκρίνω...από ότι έχω διαβάσει για τον NAD υποπτεύομαι πως είναι λίγο "ζεστός" για τα γούστα μου, αλλά αν δεν τον ακούσω δεν μπορώ να έχω γνώμη...
Άκουσα λίγο τον devialet στο hiend show να οδηγεί focal electra, και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν ενθουσιάστηκα...μπορεί να φταίει η πηγή (νομίζω έπαιζε με streaming από laptop), μπορεί ο χώρος, δεν ξέρω....άσε που είναι και σχεδόν διπλή τιμή από τους άλλους δύο..
Ο lyngdorf όπου νάναι βγαίνει στην αγορά, αλλά έχω λίγο απογοητευτεί από το ότι ενώ ο προηγούμενος ήταν 2χ200w στα 8Ω, τώρα είναι 2χ85W....οι πρώτες ακροάσεις λένε πάντως καλά πράγματα.

Η ερώτηση λοιπόν στους συμφορουμίστες, είναι αν είναι κανείς άλλος που ενδιαφέρεται για κάποιον από αυτούς τους τρεις ενισχυτές, και έχει διάθεση να μαζευτούμε να ζητήσουμε (αν είμαστε πολλοί ίσως τα καταφέρουμε) για ακρόαση αυτούς τους ενισχυτές από τις αντιπροσωπείες ή από κάποιον μεταπωλητή.
Εναλλακτικά, και φαντάζομαι πιο δύσκολα, αν κάποιος έχει κάποιον από αυτούς τους ενισχυτές, και σκοπεύει να δεχθεί να κάνουμε ένα συγκριτικό (αρκεί πάντα να βρούμε και τους άλλους 2)...

Αυτά για την ώρα...
Σ.

Ηχεία προς το παρόν έχω ένα ζευγάρι B&W CMD1 για κυρίως, αλλά θα αλλαχτούν με δαπέδου. Είμαι ανάμεσα σε Focal aria 926-936, Monitor Audio GX 200-300, Canton reference 7.2, Wharfedale jade 5, Kef r500-700. Και εδώ έχω ένα θέμα διότι είναι σχεδόν αδύνατον να τα βρω όλα στο ίδιο μαγαζί για να τα ακούσω πηγαίνοντας πχ μαζί μου όποιον ενισχυτή καταλήξω...πριν αρχίσετε να μου προτείνετε άλλα ηχεία, να θυμήσω πως το νήμα είναι για τους ενισχυτές...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,420
Θεσσαλονίκη
Για να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε μια τάξη, σκοπεύεις να αγοράσεις ηχεία των 2-3κ και να σκάσεις 7κ για ενισχυτή-dac? ακόμα και για μένα που είμαι εύπιστος στα θέματα ποιοτικής οδήγησης κλπ, νομίζω ότι πρέπει να αναθεωρήσεις λίγο έως αρκετά την κατανομή του budget σου. speaking of... είναι λάθος να παίρνουμε ενισχυτή και μετά ηχεία, όχι μόνο από θέμα οδήγησης κλπ αλλά και από θέμα ηχητικής ταυτότητας. Εν προκειμένω καλύτερα να δεις την αγορά ως σύνολο.

Επίσης, ο ενισχυτής (ή σετ προ τελικού) που θα επιλέξεις δεν πρέπει να έχει απλά μια ακόμα είσοδο για σύνδεση με avr, πρέπει να έχει συγκεκριμένη είσοδο με δυνατότητα απομόνωσης των προενισχυτικών σταδίων του ώστε η δουλειά να γίνει "σωστά", την οποία συνήθως την ονοματίζουν home theater pass through.

Ως προς το hiface, είμαι υπέρμαχος της usb σύνδεσης με το μηχάνημα χωρίς την μετατροπή από usb σε spdif καθώς έτσι πάλι μπλέκεις με ακριβά spdif καλώδια και jitter σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απότι με τη usb σύνδεση. Και να προσθέσω ότι (πες με παραδοσιακό) δεν έχω πειστεί με τους συνδυασμούς όλα σε ένα, dac-προενισχυτής-τελικός. Θα πρότεινα να πας σε ξεχωριστό dac, σε δικό του κουτί, με δική του τροφοδοσία, με τον δικό του χώρο για το αναλογικό του στάδιο κλπ και ας πρέπει να αγοράσεις ένα σετ καλωδίων ακόμη για τη σύνδεση με τον προενισχυτή ή ολοκληρωμένο.

Τέλος, καλό θα ήταν στην όλη απόφαση σου να μπει και ο παράγοντας χώρος και άνεση τοποθέτησης. Θα βοηθούσε σε προτάσεις.
 

gazolas

New member
18 April 2013
31
Βριλήσσια
Για να ξεκαθαρίσω, ο devialet που έχει κοντά 7k δεν είναι η πρώτη μου επιλογή, αλλά η τελευταία εκτός και αν ακούγεται 2 φορές καλύτερα, που όσο τον άκουσα δεν το πιστεύω..
Σκοπεύω να αγοράσω ηχεία κοντά στα 2-3k με ενισχυτή κοντά στα 2-3k. Είτε ο Lyngdorf είτε ο NAD κοστίζουν κοντά εκεί.
Και οι τρεις έχουν την δυνατότητα για home theater pass through. 2 αναλογικές χρειάζομαι. Μία για το πικαπ μία για το AVR. Και οι τρεις τις έχουν είτε από μαμά είτε με έξτρα module.

Σίγουρα θα συμφωνήσω πως καλύτερα είναι να αγοράζουμε μαζί ηχεία και ενισχυτή, αλλά εδώ δεν μπορώ να βρω 2 από τα ηχεία που έχω καταλήξει να τα ακούσω μαζί, και θα βρω 3 ενισχυτές και 4 ηχεία στον ίδιο χώρο;;;;
Ούτως η άλλως για την επιλογή του ενισχυτή σκοπός μου είναι να χρησιμοποιήσω τα Β&W που τα ξέρω οπότε πάντα θα υπάρχει κάτι γνωστό την αλυσίδα....

Για την απ'ευθείας σύνδεση USB πάνω στον ενισχυτή, προφανώς και συμφωνώ, αλλά όλα έχουν να κάνουν με το πόσο καλή είναι η υλοποίηση μετατροπής από USB του εκάστοτε ενισχυτή. Το hiface είναι απλά η πρώτη "φτηνή" δοκιμή και μπορεί εύκολα να συγκριθεί μετά με το υπάρχον στάδιο usb του ενισχυτή. Όπως και να έχει τα αυτιά μου θα είναι ο τελικός κριτής.

Θέλω να αποφύγω ακριβώς αυτό, δηλαδή ξεχωριστό DAC, που να μετατρέπει σε αναλογικό και μετά να ξαναμετατρέπεται το σήμα σε ψηφιακό αν μιλήσουμε για τους συγκεκριμένους ενισχυτές, μιλάω για αμιγώς ψηφιακή αλυσίδα από πηγή (htpc, transport) μέχρι και τον ενισχυτή. Δεν μιλάμε για κλασσικό DAC/ενισχυτή. Αλλιώς θα έμενα όπως είμαι τώρα με κάτι καλύτερο από τον rotel 980 που χρησιμοποιώ για τα κυρίως ηχεία...

Καλό θα ήταν να έχω όσο γίνεται λιγότερα κουτιά, και όσο γίνεται λιγότερα καλώδια....ένας παραπάνω λόγος που έχω επιλέξει αυτούς τους 3(2) ενισχυτές.
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Και εγώ αν μου επιτρέπεις θα έλεγα να δεις την αγορά ως σύνολο ή αν δεν έιναι εφικτό να ξεκινήσεις απο τα ηχεία. Άκουσε όποια σου αρέσουν με ό,τι τα προτείνει ο κάθε αντιπρόσωπος. Άκου μόνο και μετά αποφάσισε. Δεν είναι πρόβλημα να ακούσει ηχεία σε διφορετικά μέρη, αρκεί να τα ακούσεις σχετικά σύντομα το ένα με το άλλο και το σημαντικότερο, με τη δική σου μουσική. 2-3 τραγούδια είναι υπερ-αρκετά.

Κατόπιν πας σε ενισχυτή για σωστή οδήγηση. Σε κάθε περίπτωση η αγορά πρώτα του ενισχυτή νομίζω ότι δεν είναι προς τη σωστή κατεύθυνση.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Θα συμφωνήσω,το ηχείο διαλέγει τον ενισχυτή του,κι όχι το αντίθετο.
Σύμφωνα με τις δικές του ανάγκες πρέπει να κινηθείς.
Εκτός πια και αγοράσεις κάποιον που θα οδηγεί στα σίγουρα κάθε ηχείο,αλλά και πάλι πως θα ακούγεται;
Είναι πολύ πιο εύκολο να ακούς ενισχυτές έχοντας τα ηχεία σου σπίτι,παρά το αντίθετο.

Εκ των τριών πάντως και σύμφωνα με την περιγραφή σου,εγώ θα ψήφιζα Lyngdorf και μόνο για το R.C. που διαθέτει και λύνει χέρια.
o Devialet βεβαίως είναι κέντημα...θέλει όμως κι ευκολούτσικο ηχείο,όταν η εμπέδηση πέφτει ζορίζεται,έχει περίεργη συμπεριφορά όπως λένε όλοι.
Πράγμα που μας ξαναγυρνάει πίσω στην αρχή.
Πρώτα ηχείο...
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
επίσης ο ενισχυτής που θα παίξει καλύτερα με τα B&W δε θα παίξει απαραίτητα καλύτερα και με τα επόμενα ηχεία καθώς μπορεί να τους ταιριάζει καλύτερα κάποιος άλλος

όσον αφορά την αναλογία τιμών, ενισχυτή- ηχείων πάιζει πολύ και δεν είναι ανάγκη να είναι κοντά στο 1 προς 1 πάντα

και θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, πρώτα ηχείο και μετά ενισχυτή, μιλάω ως παθών, αφού αγόρασα ενισχυτή ακριβότερο από ότι είχα ξεκινήσει να πάρω (για τα δεδομένα μου πάντα), μετά πήρα τα ηχεία που μου αρέσανε και στην πορεία ανακάλυψα ότι ο ενισχυτής δεν τα οδηγούσε επαρκώς και στην ουσία δεν τα άκουγα
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Υπάρχει και η άλλη πλευρά. Είναι πολλά τα ηχεία που για ν' αποδώσουν το μέγιστο των δυνατοτήτων τους πρέπει να συνδυαστούν με ενισχυτή πολλαπλάσιας (ναι, πολλαπλάσιας) αξίας από τα ίδια.

Καθόλου δεν πρέπει να υποτιμούμε αυτή την περίπτωση. Μάλλον θα πρέπει να βλέπουμε τα ηχεί με τους ενισχυτές ως ενιαίο σύνολο. Και αν θα έπρεπε να θέσουμε όρια με κατηγορίες τιμής, αυτά να μπαίνουν στο σύνολο και όχι στα επί μέρους στοιχεία.
 

savatage

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,402
Υπάρχει και η άλλη πλευρά. Είναι πολλά τα ηχεία που για ν' αποδώσουν το μέγιστο των δυνατοτήτων τους πρέπει να συνδυαστούν με ενισχυτή πολλαπλάσιας (ναι, πολλαπλάσιας) αξίας από τα ίδια.

Καθόλου δεν πρέπει να υποτιμούμε αυτή την περίπτωση. Μάλλον θα πρέπει να βλέπουμε τα ηχεί με τους ενισχυτές ως ενιαίο σύνολο. Και αν θα έπρεπε να θέσουμε όρια με κατηγορίες τιμής, αυτά να μπαίνουν στο σύνολο και όχι στα επί μέρους στοιχεία.

Είναι και πολλά ηχεία που μπορούν να συνδυαστούν με ενισχυτικά υποπολλαπλάσιας αξίας ..

http://www.ghentaudio.com/amp/ga-s500b.html
 

gazolas

New member
18 April 2013
31
Βριλήσσια
Δεν θέλω να φανώ αγενής αλλά έχουμε ξεφύγει από το αρχικό θέμα του νήματος....το θέμα δεν είναι αν θα διαλέξω πρώτα ηχεία και μετά ενισχυτή.
Αλλά αν μπορώ να ακούσω τους συγκεκριμένους 3 ενισχυτές αν γίνεται μαζί.
Μπορεί κανείς να το δει και λίγο διαφορετικά. Αφού οι 3 επιλογές είναι οι εξής 2 nad ή lyngdorf, όποιον και να διαλέξω, μετά μπορώ να επιλέξω ποια ηχεία μου αρέσουν καλύτερα με τον συγκεκριμένο ενισχυτή. Ίσως ακούγεται αιρετικό, αλλά από την στιγμή που θέλω συγκεκριμένα έναν εκ των 2 είναι η μόνη λύση...
Πριν βιαστείτε να με αρπάξετε από τον λαιμό, να πω πως είναι σίγουρα πιο δύσκολο να αποφασίσεις για ηχεία όταν τα ακούς με τελείως διαφορετικά συνοδά κάθε φορά και σε διαφορετικό χώρο. Θα μου πείτε, διάλεξε ηχεία και θα τα έχεις στον χώρο σου μετά...αλλά αν μετά κανένας από τους δύο ενισχυτές δεν σε καλύπτει;;;! Φαύλος κύκλος. Οπότε βάζουμε μία αρχή και πορευόμαστε με βάση αυτή. Αλλιώς με τόσες προτάσεις που υπάρχουν στον χώρο σίγουρα μπορεί κανείς να πελαγώσει εύκολα. Δείτε το και διαφορετικά, όχι ότι θέλω τέτοια λύση, αλλά μπορείτε με 2500 ευρώ να επιλέξετε συνδυασμό προ-τελικό ή ολοκληρωμένο και DAC που να παίζει σαν έναν από τους δύο που προτείνω; Μάλλον δύσκολο....

Δεν διαφωνώ, μπορεί ένα ηχείο για να παίξει σωστά να θέλει 500w και τρελά ρεύματα. Όμως δεν θέλω ένα θηρίο τελικό ή ολοκληρωμένο για να οδηγήσω τα ηχεία μου. Θέλω έναν ενισχυτή αμιγώς ψηφιακό, που θα πιάσει λίγο χώρο, θα ζεσταίνεται λίγο, θα παίζει τις ψηφιακές μου πηγές χωρίς επιπλέον "περιτές" μετατροπές και θα ακούγεται σωστά στα αυτιά μου. Για να αποφασίσω λοιπόν ποιος εκ των 2 καλύπτει αυτές μου τις ανάγκες , πρέπει να τους ακούσω αν γίνεται μαζί....

Όσον αφορά στα συγκεκριμένα ηχεία που έχω επιλέξει, (και ναι στην επιλογή μετράει και η εμφάνιση διότι δυστυχώς δεν μπορώ να επιλέξω ό,τι μου αρέσει, πρέπει να είναι και εμφανίσιμο για τα γούστα της γυναικός μου), τα έχω επιλέξει από εταιρείες που έχω ακούσει στο παρελθόν και τις εκτιμώ αρκετά για να θέλω να τα ακούσω (με εξαίρεση ίσως την Canton που δεν έχω ακούσει ποτέ).
Από τα συγκεκριμένα τα πιο αναίσθητα είναι τα Jade (87db είναι και κλειστής καμπίνας) και πιο ευαίσθητα τα Focal (91.5-92db). Τα B&W που έχω είναι αρκετά αναίσθητα (88db)

Οπότε στο προκείμενο, υπάρχει κανείς που να έχει τον NAD και να θέλει να ακούσει και τον lyngdorf οπότε όταν έρθει με το καλό στην Ελλάδα να τον ζητήσουμε για να τον ακούσουμε;