Screenline Jago 124" - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Καλημερα σε ολους.

Ξεκινω προβληματικα την εβδομαδα μιας και εχτες διαπιστωσα, προς μεγαλη μου εκπληξη, οτι η 2 μηνων Screenline Jago 124" tensioned, εχει προβλημα!!!

Εκτος του οτι κανει ζαρες (και στα 4 ακρα της!!!), πραγμα που το διαπιστωσα απο την πρωτη στιγμη της αναρτησης της, χτες διαπιστωσα κατι το οποιο περιμενα να γινει καποια στιγμη, αλλα σε καμια περιπτωση σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα.

Η οθονη ειναι κρεμασμενη ως προβλεπεται, και τελεια αλφαδιασμενη.

Μεχρι στιγμης, ειναι ζητημα αν εχει ανεβοκατεβει (ηλεκτρικα) 10-12 φορες.

Το προβλημα:

Η οθονη ΔΕΝ ειναι πλεον παραλληλογραμμη. Τι θελω να πω?
Οτι ενω οι 124" εχουν πλατος 2,74 μετρα (γνωστο), η δικη μου δεν ειναι πλεον 2,74 καθ´ολο το υψος της.
Στο κατω - κατω σημειο "ανοιγει", κατι κατι σαν χαμογελο δλδ. (και δεν νομιζω επειδη χαιρεται οταν που με βλεπει), και ενω η προβαλλομενη εικονα "πεφτει" σωστα στο πανω μερος της, στο κατω περισσευουν 3-4 εκατοστα πανιου απο την καθε πλευρα….

Ξεχειλωσε δηλαδη!!!!

Ερωτω οσους εχουν/ειχαν/ακουσει παρομοιο προβλημα, ποια ειναι η κινηση που πρεπει να κανω.

- Να τους ειδοποιησω να ερθουν σπιτι μου να δουν το προβλημα και φευγοντας να μου αφησουν μια καινουργια?

- Να τους ειδοποιησω να ερθουν σπιτι μου να δουν το προβλημα και φευγοντας να μου δωσουν τα λεφτα μου πισω?

Για πειτε μου σας παρακαλω, γιατι οπως καταλαβαινεται σπαστηκα σφοδρα, και επειδη ειναι ακομη πρωι & Δευτερα λεω να κρατησω την ψυχραιμια μου.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Screenlile Jago 124" - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Παναγιωτη στην δικη σου δεν εχεις παρατηρησει τιποτα?
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,677
Αθήνα
Απάντηση: Screenlile Jago 124" - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Στο κατω - κατω σημειο "ανοιγει", κατι κατι σαν χαμογελο δλδ. (και δεν νομιζω επειδη χαιρεται οταν που με βλεπει), και ενω η προβαλλομενη εικονα "πεφτει" σωστα στο πανω μερος της, στο κατω περισσευουν 3-4 εκατοστα πανιου απο την καθε πλευρα….

Ξεχειλωσε δηλαδη!!!!

Μάλιστα... Αν σου πώ τώρα οτι αυτό το έχω δεί στις περισσότερες τί θα πείς;
Και το χειρότερο δεν είναι αυτό... Το χειρότερο είναι οτι ξεχειλώνουν και πρός τα κάτω... Μετά από κάποιο διάστημα η οθόνη "ψηλώνει" 5-6 πόντους... Ή "κρεμάει" αν προτιμάς.
Κι εκεί που είχες καδράρει μιά χαρά τον προβολέα σου, ξαφνικά ανακαλύπτεις οτι σου περισσεύουν κάποιοι πόντοι λευκού πανιού από κάτω + τα "χειλάκια" που κάνει στο τελέιωμα δεξιά-αριστερά.
Κι όλα αυτά γιατί τα πανιά είναι πλαστικά...και ξεχειλώνουν... και έχουν σχέση και με τη θερμοκρασία περιβάλοντος...
Κάτι τέτοια βλέπω και αποφάσισα να μείνω με την σταθερή.
Το πρόβλημα όμως είναι με αυτούς που δέν έχουν τέτοια δυνατότητα. Εκεί σε θέλω μάγκα μου...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Screenlile Jago 124" - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Δηλαδη το 300αρι plus, που πληρωσα για τους εντατηρες ειναι μουφα?

Κατανοητο και αυτο για την θερμοκρασια, αλλα ακομη δεν πιασαν οι ζεστες...
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,677
Αθήνα
Απάντηση: Screenlile Jago 124" - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

εγώ δεν έχω δει κάτι αν και είναι συνέχεια κατεβασμένη.
Τώρα ο Μπάμπης σίγουρα έχει δει περισσότερες.

Παναγιώτη, αν και είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα, σου εύχομαι να είσαι από τους τυχερούς και να μην δείς ποτέ τέτοιο πρόβλημα.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Απάντηση: Screenlile Jago 124" - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Ο Τάκης τι σου είπε;

To διεπιστωσα μετα την αποχωρηση του Τακη.
(αλλα τι να μου ελεγε και αυτος? Παθων ειναι)

Εσυ τι εκανες με την τοποθετηση του ντιλα σου???
 

Zeb

AVClub Addicted Member
11 January 2007
1,876
Βάρη
Re: Screenlile Jago 124" - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Τόσο νωρίς;;;
Τελικά αξίζει να δίνεις τόσα λεφτά για πανί;;;
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Screenlile Jago 124" - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Για αυτο το πανι ΟΧΙ, εκτος αν το συγκεκριμενο ειναι προβληματικο
(μακαρι να ειναι ετσι, γιατι αλλιως ????)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
Απάντηση: Screenlile Jago 124" - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Ενταξει δεν ειναι και τοσο τρομερα τα πραγματα!
Και να ξεχειλωσει ελαχιστα στα κατω ακρα δεν τρεχει τιποτε αρκει να μην δημιουργει ζαρες στην εικονα...
Σου μιλαει ο ανθρωπος που αλλαξε 4 dalite και μια vutec πριν καταληξω στην screenline..
Δεν υπαρχει τιποτε πιο σπαστικο απο τις ζαρες στην οθονη.
Αλλα και η σταθερη εχει τα προβληματα της: Βρωμιζει, κιτρινιζει και χαλαει πιο ευκολα..
Διαλεγεις το μικροτερο κακο..
 

Giannis Amar

AVClub Addicted Member
23 August 2006
1,416
Πειραιάς
Απάντηση: Screenlile Jago 124" - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Ντινο εγώ έχω αλλάξει 3 Screenline Othello 110" και είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Εάν προσέξεις καλύτερά θα δεις ότι και στην μέση της οθόνης το πλάτος της θα είναι μικρότερο από το κανονικό δηλ. [σχήματος ) ( ]. Η λύση είναι ο κύριος Αιμίλιος Ιωαννίδης τηλ. απευθείας 210 9895060 για αλλαγή.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Screenlile Jago 124" - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

πριν παρεις τηλ κανε το σταυρο σου 3 φορες και κανε και ενα ταμα για να μην περασεις αυτα που εγω περασα.Και τους ειχα για πιο εξυπνους τους ιταλους κριμα για την ελληνικη πραγματικοτητα ποτε δεν αμφεβαλα
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Re: Screenlile Jago 124" - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

H jago 96 ιντσων που διαθετω σιγα σιγα τεινει να γινει 4-3 απο 16-9. Η λυση για να επιβραδυνει καποιος το φαινομενο αλλαγης format ειναι πολυ απλα να μην αφηνει την οθονη κατεβασμενη περισσοτερο απο το απαραιτητο για να δει μια ταινια. Λογω του ελαστικου υλικου του πανιου η screenline ξεχειλωνουν. Στο κατω μερος δεν παρατειρειται "χαμογελο" αλλα εντελως το αντιθετο - λυπημενο βλεμμα.:flipout:
Οι εντατηρες βοηθουν αρκετα στο να μη φαινεται η οθονη μετα απο λιγο καιρο σα να τις εχουν τραβηξει τις τεσσερις γωνιες - πραγμα που συμβαινει πολυ εντονα στις othello.
Οι εντατηρες κανουν καποια δουλεια αλλα η βασικη χρησιμοτητα στο συγκεκριμενο μοντελο - Jago- ειναι οτι ειναι πρωτη μουρη, κοινως διακοσμητικοι.
Μια λυση ειναι να τυλιγεις τους εντατηρες γυρω απο τη βαση της οθονης ωστε να σφιγγουν περισσοτερο. Παντως σε εμενα το ξεχειλωμα εγινε μια μερα που την αφησα ανοιχτη.Αυτα.
 
17 June 2006
23,752
Αθήνα
Απάντηση: Screenlile Jago 124" - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Ξεχειλώνουν οι οθόνες με τον καιρό; Αλλάζει το κάδρο; τι λέτε ρε παιδιά; εγώ νόμιζα ότι οι άκρες σε στυλ )( είναι φτιαγμένες έτσι από την πρώτη μέρα. Καλά εντάξει....σταθερή και άγιος ο Θεός. Κι αν βρωμίζει, σε 5 χρονάκια με 150 ευρουδάκια αλλαγή πανιού.....σιγά μην πάμε και σε ψυχίατρο για τα πανιά.

Υ.Γ. Μου θυμίζει το φύλλο για τυρόπιτες που ανοίγει η μάνα μου που όσο το τυλίγει στον μπλάστρη τόσο ανοίγει....κάτι ανάλογο παθαίνει και το πλαστικό μου φαίνεται :chinscratch:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Screenlile Jago 124" - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

H jago 96 ιντσων που διαθετω σιγα σιγα τεινει να γινει 4-3 απο 16-9. Η λυση για να επιβραδυνει καποιος το φαινομενο αλλαγης format ειναι πολυ απλα να μην αφηνει την οθονη κατεβασμενη περισσοτερο απο το απαραιτητο για να δει μια ταινια. Λογω του ελαστικου υλικου του πανιου η screenline ξεχειλωνουν. Στο κατω μερος δεν παρατειρειται "χαμογελο" αλλα εντελως το αντιθετο - λυπημενο βλεμμα.:flipout:
Οι εντατηρες βοηθουν αρκετα στο να μη φαινεται η οθονη μετα απο λιγο καιρο σα να τις εχουν τραβηξει τις τεσσερις γωνιες - πραγμα που συμβαινει πολυ εντονα στις othello.
Οι εντατηρες κανουν καποια δουλεια αλλα η βασικη χρησιμοτητα στο συγκεκριμενο μοντελο - Jago- ειναι οτι ειναι πρωτη μουρη, κοινως διακοσμητικοι.
Μια λυση ειναι να τυλιγεις τους εντατηρες γυρω απο τη βαση της οθονης ωστε να σφιγγουν περισσοτερο. Παντως σε εμενα το ξεχειλωμα εγινε μια μερα που την αφησα ανοιχτη.Αυτα.

Αυτο που λες Πανο επιβεβαιωνει αυτο που υποψιαζομουν τοσο καιρο: οτι οι Screenline ΔΕΝ πρεπει να μενουν ανοιχτες αλλα να τυλιγονται μετα την προβολη διοτι τι πανι τους ειναι πολυ λεπτο και ξεχυλωνει με το βαρος της κατω μπαρας!
Απο την αλλη ειναι και οι μονες που δεν εχουν ζαρες..
Pick your poison...
 
Απάντηση: Screenlile Jago 124" - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Υ.Γ. Μου θυμίζει το φύλλο για τυρόπιτες που ανοίγει η μάνα μου που όσο το τυλίγει στον μπλάστρη τόσο ανοίγει....κάτι ανάλογο παθαίνει και το πλαστικό μου φαίνεται :chinscratch:

Το ζυμάρι από δυνατό αλεύρι, που φτιάχνουμε το φύλλο κρούστας, έχει την ιδιότητα να πρέπει να το αφήσεις κανένα μισάωρο για να τραβιέται. Τώρα στο pvc ...

Εσύ έχεις εκπαιδεύσει την οικογένεια, εδώ και 10 χρόνια. Εμείς όχι.:bigcry: