Καλώδια για Audio Physic Scorpio

dpoly

Senior Member
19 June 2006
317
Αθήνα
Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για καλώδια ηχείων για τα Audio Physic Scorpio ΙΙ με ενισχυτή τον ASR Emitter I.

Με ενδιαφέρει σώμα και ανάλυση.

Το budget δυστυχώς περιορισμένο προς το παρόν, αλλά αν πρόκειται για κάτι αξιόλογο θα προσπαθήσω να ανέβω.
 

andyk1

New member
4 October 2009
65
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Καλώδια για Audio Physic Scorpio

Αν θέλεις δώσε περίπου ένα εύρος τιμής που μπορείς να κινηθείς.
Τα Nordost δεν θα έλεγα ότι είναι το φόρτε τους τα σώματα ενώ περισσότερο η ταχύτητα και η ανάλυση, τουλάχιστον απ´οσα έχω ακουσει.
Ίσως κάτι σε Kimber εγώ θα πρότεινα από 8VS και πάνω..
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Καλώδια για Audio Physic Scorpio

Αν θέλεις δώσε περίπου ένα εύρος τιμής που μπορείς να κινηθείς.
Τα Nordost δεν θα έλεγα ότι είναι το φόρτε τους τα σώματα ενώ περισσότερο η ταχύτητα και η ανάλυση, τουλάχιστον απ´οσα έχω ακουσει.
Ίσως κάτι σε Kimber εγώ θα πρότεινα από 8VS και πάνω..

Συμφωνώ σε ό,τι λες για τα Nordost.
Όχι Kimber
Να στραφεί ο φίλος σε Αγγλικό καλώδιο.
 

pelopis85

AVClub Enthusiast
19 December 2007
716
Re: Απάντηση: Re: Καλώδια για Audio Physic Scorpio

Συμφωνώ σε ό,τι λες για τα Nordost.
Όχι Kimber
Να στραφεί ο φίλος σε Αγγλικό καλώδιο.

Γιατί οχι kimber?
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Re: Απάντηση: Re: Καλώδια για Audio Physic Scorpio

Γιατί οχι kimber?

Κι εγώ αυτή την απορία έχω. Θα του έλεγα να δοκιμάσει kimber 8TC, αλλά ξαφνιάστηκα με την πρόταση παραπάνω.

ας ακούσει ο φίλος και το audioquest castle rock
 
Last edited:

pelopis85

AVClub Enthusiast
19 December 2007
716
Re: Απάντηση: Re: Καλώδια για Audio Physic Scorpio

Κι εγώ αυτή την απορία έχω. Θα του έλεγα να δοκιμάσει kimber 8TC, αλλά ξαφνιάστηκα με την πρόταση παραπάνω.

Συμφωνώ με τα συγκεκριμενα καθως τυχαινει να τα εχω κιολας!
Στα μειον των nordost ειναι η καποια ελλειψη σώματος έναντι της αναλυσης
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Για τα nordost συμφωνω οτι ειναι υπερ της αναλυσης αλλα δε θα φερουν σωμα.
Κιμπερ με ενδιαφερει να ακουσω πολυ. Δεν ξερω αν εχουν την ταση να φουσκωνουν τα χαμηλα λογω καταγωγης.
 

dpoly

Senior Member
19 June 2006
317
Αθήνα
Τα Kimber 8TC είναι αυτά που έχω σε μήκος 2x1,5m - τα χρησιμοποίησα με ικανοποιητικό αποτέλεσμα (χωρίς βέβαια να τα συγκρίνω με κάτι άλλο), μέχρι που άλλαξα τη θέση των ηχείων και χρειάστηκα μεγαλύτερο μήκος (τουλάχιστον 2x3m).

Για θέμα οικονομίας, αυτή τη στιγμή έχω κάποια πολύ φθηνά Klotz.

Σκέφτομαι για αναβάθμιση είτε κάνοντας ανταλλάσσοντας τα 8TC με τα ίδια μεγαλύτερου μήκους είτε με κάτι καλύτερο ηχητικά.

Χωρίς να ξέρω τιμές (έχω καιρό να ασχοληθώ) θα έλεγα ότι μπορώ να ανέβω μέχρι 600 ευρώ - απλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να ανέβω ακόμα παραπάνω για να "ακούσω" διαφορά.

@leo1964: Αγγλικό καλώδιο, όπως τι συγκεκριμένα;
 
Last edited:

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Το μήκος 2x1,5m βολεύει μόνο αν έχεις monoblock τελικούς. Να ακούσεις διάφορα καλώδια στο σύστημά σου και να κάνεις τις όποιες συγκρίσεις σου.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Καλώδια για Audio Physic Scorpio

Τα Kimber 8TC είναι αυτά που έχω σε μήκος 2x1,5m - τα χρησιμοποίησα με ικανοποιητικό αποτέλεσμα (χωρίς βέβαια να τα συγκρίνω με κάτι άλλο), μέχρι που άλλαξα τη θέση των ηχείων και χρειάστηκα μεγαλύτερο μήκος (τουλάχιστον 2x3m).

Για θέμα οικονομίας, αυτή τη στιγμή έχω κάποια πολύ φθηνά Klotz.

Σκέφτομαι για αναβάθμιση είτε κάνοντας ανταλλάσσοντας τα 8TC με τα ίδια μεγαλύτερου μήκους είτε με κάτι καλύτερο ηχητικά.

Χωρίς να ξέρω τιμές (έχω καιρό να ασχοληθώ) θα έλεγα ότι μπορώ να ανέβω μέχρι 600 ευρώ - απλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να ανέβω ακόμα παραπάνω για να "ακούσω" διαφορά.

@leo1964: Αγγλικό καλώδιο, όπως τι συγκεκριμένα;

qed.chord,ecosse
Κοίτα λίγο τις αγγελίες...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Δεν ξέρω αν ο ήχος τους μοιάζει με των tempo,αλλά έχω την εντύπωση πως τα Nordost ευνοούν τον χαρακτήρα τους αν μοιάζει.
Τουλάχιστον αυτό που άκουσα εγώ με Nordost ήταν πολύ καλό,την είχαν ανάγκη την ανάλυση και δεν τους έλειπαν τα σώματα,αντιθέτως...
 

andyk1

New member
4 October 2009
65
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Καλώδια για Audio Physic Scorpio

Τα kimber *φωνάζουν*λίγο,τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά.

Εμένα δε μου φάνηκαν ότι ''φωνάζουν'' παρά μόνο αυτό το μικρό φούσκωμα που κάνουν στο μεσοχαμηλό. Βέβαια, αφού τα έχει δοκιμάσει ο φίλος τα δικά μας σχόλια περισσεύουν.
Για αγγλικά καλώδια θα συμφωνήσω μόνο για τα Chord που γνωρίζω καθώς έχω στο σύστημα μου αρκετό καιρό τα Epic και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν ξέρω πως θα ταιριάξουν στο υπόλοιπο σύστημα όμως για αυτό και η πιο σίγουρη επιλογή είναι μετά τη δοκιμή..
 

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Re: Απάντηση: Καλώδια για Audio Physic Scorpio

Δεν ξέρω αν ο ήχος τους μοιάζει με των tempo,αλλά έχω την εντύπωση πως τα Nordost ευνοούν τον χαρακτήρα τους αν μοιάζει.
Τουλάχιστον αυτό που άκουσα εγώ με Nordost ήταν πολύ καλό,την είχαν ανάγκη την ανάλυση και δεν τους έλειπαν τα σώματα,αντιθέτως...

Συμφωνώ με τον φίλο Σωκράτη, επίσης κάνε πολλές δοκιμές και εμπιστεύσου τα αυτιά σου. Αυτά είναι ο μεγαλύτερος κριτής, εμείς εδώ λέμε γνώμες. Καλό βράδυ
 

dpoly

Senior Member
19 June 2006
317
Αθήνα
Πάντως τα Baldur τα έχω στα υπόψην και πιθανώς να τα δοκιμάσω τις επόμενες ημέρες.

Συμφωνώ απολύτως ότι χρειάζονται δοκιμές, αλλά με ενδιαφέρει η γνώμη όσων έχουν παρόμοιο setup.
 

nickolas_t

Senior Member
9 April 2009
351
Πατρα
Απάντηση: Re: Καλώδια για Audio Physic Scorpio

Μεταχειρισμένα Nordost SPM φίλε μου για να εχουν και χαμηλά
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Kimber... ακόμα και στα σχετικά φθηνά της βγάζει καλό αποτέλεσμα.

Και το 4TC μαζί με κανένα προσιτό IC της μια χαρά θάναι.

Είχα αρκετά κατα καιρούς και τα εκτιμώ σαν κατασκευές.