Μίνι ενισχυτής κιθάρας 2W με λυχνίες - οι πρώτες μου λάμπες.

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Αφού για κανένα χρόνο έφτιαχνα και ας μην παίζω πετάλια για κιθάρα, ένα ενισχυτάκι κιθάρας σε κουτί καφέ 50γρ με το LM386, και ένα μεγαλύτερο με κάποιο LMπου δεν θυμάμαι ακριβώς στα 1-2W (το μικρό στη φώτο) είπα ας φτιάξω και κάτι με λαμπάκια.

IMG_5515_zps94118943.jpg


Βρήκα αυτόν http://diyguitarfreak.wordpress.com/2010/09/15/the-miniamp-2-0/#more-168 τον mini που μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρων. Τα έχει όλα και είναι mini, και εγώ έχω κόλλημα με τα μικρούλια. Επίσης, ένας μικρούλης ενισχυτής κιθάρας είναι πραγματικά απαραίτητος κατά την άποψη μου για κάθε κιθαρίστα.

Σου επιτρέπει να ακούσεις την πολυπόθητη παραμόρφωση (προενίσχυσης και ισχύος) σε επίπεδα δωματίου χωρίς attenuators και επίσης μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σε ηχογράφηση, να τον κουβαλάς χωρίς να σου πέφτει η μέση, και να μην πονάει η ψυχή σου για τις λάμπες που καίγονται. Και επειδή δεν πονάει και η ψυχή σου, τον σκαλίζεις όσο θες και μαθαίνεις. Επίσης αν είσαι μουσικός έχει την ελευθερία για πολλούς πειραματισμούς μέχρι να πετύχεις τον ήχο που θες.

IMG_2_zpse3fb2ef8.jpg


Όσοι μπορεί να παίζουν οι ίδιοι μουσική, ή έχουν παιδιά και θέλουν με πρόφαση το δώρο που θα τους κάνουν να σκαλίζουν λαμπίτσες, ένας τέτοιος ενισχυτής είναι μονόδρομος. Τώρα πάλι, εσείς και οι γείτονες μην χαίρεστε και πολύ. 1-2 watt λυχνίας σε κατάσταση fulloverdrive δεν είναι καθόλου λίγα και αν το παρακάνετε σίγουρα κάποιος θα φέρει την αστυνομία στην πόρτα σας…

IMG_1_zpsa2a94f07.jpg


Στο αρχικό σχέδιο πρόσθεσα είσοδο linein/outμετά τον C13 και φαίνεται να δουλεύει καλά. Ακόμη για περισσότερη ευελιξία στις ρυθμίσεις πρόσθεσα mastervolumeπριν την(τις) λυχνία ισχύος κατά το σχέδιο του Voxlilnighttrain, και τέλος έξοδο ακουστικών με ένα διακόπτη που απομονώνει το μεγάφωνο και στέλνει το σήμα σε μία αντίσταση 10Ω με ένα πυκνωτή παράλληλα των 33uFκαι αντιστάσεις των 100Ω προς το κάθε κανάλι των ακουστικών. Ο πυκνωτής είναι θέμα πειραματισμού και προσπάθειας να απομονώσεις συχνότητες που βγάζει η κιθάρα ειδικά όταν παραμορφώνει ο ενισχυτής και ακούγονται σας ξυσίματα δια μέσου των ακουστικών.

IMG_5_zps36718259.jpg


Τέλος παρατήρησα πως ένα ποτενσιόμετρο 250klinearδουλεύει πολύ ποιο ομαλά και σε όλο το εύρος του στην θέση της ρύθμισης των μπάσων.

Προγρασμματάκι για κλασσικές τοπολογίες ρύθμισης του τόνου σε ενισχυτές κιθάρας θα βρείτε εδώ
http://www.duncanamps.com/tsc/index.html


Ήθελα σώνει και καλά να το χωρέσω σε μια τόσο μικρή καμπίνα μαζί με ένα μεγάφωνο και το αποτέλεσμα είναι να ανεβάζει πολύ θερμοκρασία. Η προσθήκη ενός ανεμιστήρα από pc βοήθησε κάπως αλλά τελικά μετά από καμιά 30αρία ώρες οι πυκνωτές τα έπαιξαν και τώρα βγαίνει ουσιαστικά μόνο βόμβος.

IMG_6_zps5fd165ca.jpg


Πρόταση μου είναι εάν κάποιος θέλει να το κατασκευάσει να το κάνει μόνο έως κεφαλή και να το συνδέσει σε μια σωστή καμπίνα κιθάρας. Η δική του καμπίνα ακούγεται σαν παλιό ράδιο, αλλά αυτό δεν παίζει ρόλο, έβαλα μεγάφωνο μόνο επειδή μου την βάρεσε...


Την "καμπίνα" (ες) την έφτιαξα από κάτι ράφια που περίσσευαν, ανοξείδωτη σίτα, και ρετάλια από ουρανό αυτοκινήτου κτλ. Γενικά τα πάντα έγιναν από το μηδέν και χωρίς τπτ ειδικά εργαλεία (αλλά με πολύ ιδρώτα γιατί το έφτιαχνα κατακαλόκαιρο). Τα γράμματα είναι απλά τυπωμένα σε διαφάνεια που αυτή είναι εμπρός από την λαμαρίνα. Θα μπορούσε και καλύτερος.

IMG_4_zps454b80ae.jpg


Μέχρι να αρπάξει φωτιά είχα περιέργεια να τον ακούσω σε μια σωστή καμπίνα. Τώρα δεν νομίζω να τον ξανανοίξω ποτέ…
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
αυτο που γουστάρω πιο πολύ ειναι ο τρόπος που δουλεύεις το ξύλο και την επένδυση που κάνεις σε αυτό με δέρμα & ύφασμα
ανέβασε όμως και τα σχέδια του ενισχυτή ετσι για να υπάρχουν
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Λουκούμι!
Αλλά γιατί το έκανες κλειστό;
Οι ενισχυτές κιθάρας που έχουμε,όλοι είναι ανοιχτοί πίσω.
Και πιο οκ θα είναι από ήχο,και θα φαίνονται τα λαμπιόνια πιο καλά και θα έχεις και λιγότερο πρόβλημα στην θερμοκρασία.
(Περιμένω εναγωνίως τα πεταλάκια :guitarist::Banane0:)