Αγορά TV 50-55' με budget ~ 900-1000

Alexandros!

New member
15 January 2011
13
Για λόγους που μπορείτε να δείτε παρακάτω πολύ πιθανόν να βγω στην αγορά για νέα για τηλεόραση.

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/115834-Βλάβη-σε-VT30-αξίζει-η-επισκευή-της

Το budget καθορίζεται στα 900-1000 .
Απόσταση 2.5-3 μέτρα
Χρήση κυρίως ταινίες, αθλητικά (ΟΤΕ ΤV) και ειδήσεις (μετά τη δουλειά σε ρόλο υπνωτικού)
3D αδιάφορο

Μιας και όπως μπορείτε να δείτε στο το link έχω συνηθίσει στο μαύρο/plasma βλέπω σαν 1η επιλογή την Panasonic 50' ST60 (δεν βάζω μυαλό) που όμως δυστυχώς δεν υπάρχει σε μαγαζί με επέκταση εγγύησης.

2η επιλογή η προσφορά που τρέχει για την Samsung 55' F6500 στα 900
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Δεδομένης της υφιστάμενης τιμής της F6500 θα έλεγα να κινηθείς προς αυτήν, εκτός αν χρειάζεσαι μεγάλες γωνίες θέασης.
 

Alexandros!

New member
15 January 2011
13
Είδα από κοντά χθες την F6500 ενός γνωστού.....τελικά μάλλον δεν είμαι έτοιμος να κάνω μετάβαση από plasma...

Μάλλον καταλήγω σε ST60, απλά προβληματίζομαι για το μέγεθος...ενώ είχα πει για λόγους αρχής & όχι οικονομικούς να μην ξεφύγω από τα 1000 βλέπω και την 55' στα 1380 .

Τι λέτε?

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κατάστημα που τις έχει με 5 ετή εγγύηση?
 

gkesi

Established Member
19 June 2006
126
Και πολύ καλά κάνεις, αν συνήθισες σε πλάσμα δεν την αλλάζεις με την καλύτερη LED.
 

Blinky

AVClub Enthusiast
2 October 2006
814
και γω μαζι σου για την plasma, παρ'ολ'αυτα, σκεψου το λιγο παραπανω μηπως ειναι ψυχολογικο το θεμα (πχ μηπως εχεις αρνητικη προφδιαθεση προς την LCD και σου φανηκαν πολλα στραβα), γιατι η 55F6500 , για LCD ειναι απο τις "καλες" , και η τιμη της σε συνδιασμο με το μεγεθος ειναι προκληση. Δηλαδη επειδη βλεπω το ψαχνεις και για 55" στην ST, σκεψου οτι βαζεις και σχεδον 500 ευρω στο ταμειο....500 ειναι πολλα σε αυτο το χωρο, σε 2 χρονια με 1000 θα παιρνεις 4K επωνυμη, σκεψου τα 500 να ηταν ηδη στο ταμειο να περιμενανε...

Τα παραπανω εντελως απο οικονομοτεχνικης αποψεως... γιατι μη νομιζεις, και εγω μια 50UT50 plasma εχω, και περιμενω καμια προσφορα στις φετινες, αλλα πραγματικα τα 899 της 55F6500 με κολασανε για τους παραπανω λογους!
 

gkesi

Established Member
19 June 2006
126
Εγώ πάντως πείρα μια 50w685 την κράτησα μια εβδομάδα αλλά δεν μπόρεσα να συμβιώσω μαζί της, την έδωσα πίσω και πείρα την PS50G5500 και ησύχασα. Ειχα απο παλιότερα όμως την panasonic s20 ήξερα απο πλάσμα. Και να φανταστείς ότι την sony την ξεχώρισα από όλες τις άλλες στην κατηγορία της.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αγορά TV 50-55' με budget ~ 900-1000

... και πείρα την PS50G5500 και ησύχασα. ....

:chinscratch: Για ξανακοίτα το ταμπελάκι.... PS50G5500? Μήπως πήρες την PS51F5500?
 

Νάσος Αγραφιώτης

AVClub Addicted Member
29 May 2007
1,401
Northwest
Είναι μπέρδεμα πάντως...

Αυτό που παρατηρώ διαβάζοντας αυτό και άλλα παραπλήσια νήματα, είναι το εξής: Νέα μέλη, ή καλύτερα μέλη με μικρή "συγγραφική συμμετοχή", να προτείνουν plasma και παλαιά μέλη να προτείνουν lcd. Ειλικρινά περίμενα το ακριβώς αντίθετο. Σημάδια των καιρών...

Ω, συντονιστές, συντονίστε μας.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το θέμα είναι τι απαιτήσεις έχει κάποιος , για θέαση αποκλειστικά σε σκοτεινό δωμάτιο δεν νομίζω ότι κάνεις θα πρότεινε ως βέλτιστη την αγορά LED LCD , όπως και αν κάποιος έχει απαίτηση να βλέπει αξιοπρεπή εικόνα την ημέρα δεν πάει σε πλάσμα. Αν οι απαιτήσεις είναι για θέαση και ημέρα και νύχτα αναγκαστικά κάνεις κάποιες υποχωρήσεις ανάλογα και για ποιο μοντέλο μιλάμε (πχ. LED LCD με IPS είναι ουσιαστικά μόνο για θέαση ημέρα , φτηνές πλάσμα χωρίς καλό αντι ανακλαστικό φίλτρο αποκλειστικά για νύχτα).

Επίσης υπάρχει και το πρακτικό θέμα ότι πλάσμα κάθε χρόνο έχουμε όλο και πιο λιγοστές (το 2013 ήταν και η τελευταία χρονιά της Panasonic) ενώ και η διαθεσιμότητα είναι αρκετά πιο περιορισμένη.
 

gkesi

Established Member
19 June 2006
126
Re: Απάντηση: Αγορά TV 50-55' με budget ~ 900-1000

Είναι μπέρδεμα πάντως...

Αυτό που παρατηρώ διαβάζοντας αυτό και άλλα παραπλήσια νήματα, είναι το εξής: Νέα μέλη, ή καλύτερα μέλη με μικρή "συγγραφική συμμετοχή", να προτείνουν plasma και παλαιά μέλη να προτείνουν lcd. Ειλικρινά περίμενα το ακριβώς αντίθετο. Σημάδια των καιρών...

Ω, συντονιστές, συντονίστε μας.

Προσπαθώ να καταλάβω ποιά η σημασία της "συγγραφικής συμμετοχής" αλλά δεν τα καταφέρνω...ή εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι ή κάποιος άλλος.


czoun
ok έκανα αναγραμματισμό, το μοντέλο είναι αυτό που έγραψες.
 

G@tos

New member
28 January 2014
26
Athens
Για λόγους που μπορείτε να δείτε παρακάτω πολύ πιθανόν να βγω στην αγορά για νέα για τηλεόραση.

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/115834-Βλάβη-σε-VT30-αξίζει-η-επισκευή-της

2η επιλογή η προσφορά που τρέχει για την Samsung 55' F6500 στα 900

Που την ειδατε ρε παιδια με 900 ευρο?? Γιατι εγω αλλα βλεπω.. http://www.skroutz.gr/s/3005954/Samsung-UE55F6500.html
 

G@tos

New member
28 January 2014
26
Athens
Θέλω να κάνω αγορά μιας F6500 όμως δεν έχω αυτή τη στιγμή το ποσό στο σύνολο του διαθέσιμο ( υπολόγιζα να κάνω την αγορα στις 15 Απριλίου ). Υπάρχει η δυνατότητα να δώσω κάποιο ποσό σαν προκαταβολή ώστε να κρατηθεί το προϊόν σε κάποιο κατάστημα , και σε 30 ημέρες από σήμερα να εξοφληθεί το ποσό και να παραλάβω την τηλεόραση?
 

Blinky

AVClub Enthusiast
2 October 2006
814
Θέλω να κάνω αγορά μιας F6500 όμως δεν έχω αυτή τη στιγμή το ποσό στο σύνολο του διαθέσιμο ( υπολόγιζα να κάνω την αγορα στις 15 Απριλίου ). Υπάρχει η δυνατότητα να δώσω κάποιο ποσό σαν προκαταβολή ώστε να κρατηθεί το προϊόν σε κάποιο κατάστημα , και σε 30 ημέρες από σήμερα να εξοφληθεί το ποσό και να παραλάβω την τηλεόραση?

Δε νομιζω πως γινεται αυτο...μπορεις ομως να βαλεις το ποσο σε ατοκες δοσεις αν προλαβεις κομματι στο Mediamarkt...

Παντως 1 μηνας ειναι πολυ....αν ειναι να δεσμευτεις σημερα αλλα να παραλαβεις σε 1 μηνα, μπορει καλλιστα να ξενερωσεις σε 20 μερες αν σκασει αλλη καλυτερη (για αυτο που ψαχνεις) προσφορα...
Αν η 55F6500 ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που ψαχνεις, τοτε ΟΚ, πολυ δυσκολα θα κατσει καλυτερη προσφορα για να ξενερωσεις...
 

Νάσος Αγραφιώτης

AVClub Addicted Member
29 May 2007
1,401
Northwest
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά TV 50-55' με budget ~ 900-1000

Προσπαθώ να καταλάβω ποιά η σημασία της "συγγραφικής συμμετοχής" αλλά δεν τα καταφέρνω...ή εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι ή κάποιος άλλος.

Η μεταφορά των σκέψεών μας σε γραφή είναι πολλές φορές δύσκολη και γι' αυτό ο γραπτός λόγος γίνεται κάποιες φορές παρεξηγήσημος. Δεν είχα πρόθεση να θίξω ούτε μέλη, ούτε αριθμό ποστ. Εξάλλου και τα δικά μου ποστ λίγα είναι.
Σε κάθε περίπτωση ζητώ συγγνώμη.
 

Alexandros!

New member
15 January 2011
13
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά TV 50-55' με budget ~ 900-1000

Για να κλείσω από μέρους μου, εγώ τελικά πήρα την 55' ST60.
 

G@tos

New member
28 January 2014
26
Athens
Μιας που είμαι στην τελική ευθεία για την αγορά της νέας μου τηλεόρασης θα σας πω τα 3 μοντέλα που βρίσκομαι ανάμεσα.

1) Samsung UE55F6500
Που την γουστάρω πολύ σαν τηλεόραση (100Hz , ενεργητικο 3D, VA panel ) αλλα από τα τόσα προβλήματα που εχω διαβάσει εδώ μεσα από τους ιδιοκτήτες της, έχω τρομάξει!

2) Sony KDL-55W807
Η και την W805 , δεν έχω καταλάβει τι διαφορά έχουν.. Μου αρέσει η συγκεκριμένη ( και από ότι έχω διαβάσει είναι καλύτερη από την Panasonic TX-L55ET60 που είναι αρκετά αξιόλογη τηλεόραση) αλλά υστερεί σε μαύρο σε σχέση με την Samsung αλλά και σε media Player.

3) LG 55LA690S
Αν δεν κάνω λάθος φοράει το ίδιο πάνελ με τη sony αλλά έχει καλύτερο media Player και Smart εφαρμογές όμως διάβασα εδώ ότι τα πραγματικά της Hz είναι 50 . . Ισχύει?? Επίσης ισχύει ότι το παθητικό 3D ρίχνει την ανάλυση στο μισό?? Αν αυτά ισχυουν σε αυτή θα ισχύουν και στην sony μιας και φοράνε το ιδιο πανελ σωστά??..

Γενικά είμαι λάτρης του VA Panel και για το ενεργητικό του 3D αλλά και για το Βαθύ του μαύρο και πέραν από την f6500 δεν βρισκω άλλη με τέτοιο panel ( αν και κάτι έχω ακούσει ότι η σειρά Β της sony εχει VA panel αλλά και πάλι δεν τη βρισκω σε 55 inches..

Please help γιατί έχω κάνει ένα κεφάλι καζάνι ψάχνοντας..
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Μιας που είμαι στην τελική ευθεία για την αγορά της νέας μου τηλεόρασης θα σας πω τα 3 μοντέλα που βρίσκομαι ανάμεσα.

1) Samsung UE55F6500
Που την γουστάρω πολύ σαν τηλεόραση (100Hz , ενεργητικο 3D, VA panel ) αλλα από τα τόσα προβλήματα που εχω διαβάσει εδώ μεσα από τους ιδιοκτήτες της, έχω τρομάξει!

2) Sony KDL-55W807
Η και την W805 , δεν έχω καταλάβει τι διαφορά έχουν.. Μου αρέσει η συγκεκριμένη ( και από ότι έχω διαβάσει είναι καλύτερη από την Panasonic TX-L55ET60 που είναι αρκετά αξιόλογη τηλεόραση) αλλά υστερεί σε μαύρο σε σχέση με την Samsung αλλά και σε media Player.

3) LG 55LA690S
Αν δεν κάνω λάθος φοράει το ίδιο πάνελ με τη sony αλλά έχει καλύτερο media Player και Smart εφαρμογές όμως διάβασα εδώ ότι τα πραγματικά της Hz είναι 50 . . Ισχύει?? Επίσης ισχύει ότι το παθητικό 3D ρίχνει την ανάλυση στο μισό?? Αν αυτά ισχυουν σε αυτή θα ισχύουν και στην sony μιας και φοράνε το ιδιο πανελ σωστά??..

Γενικά είμαι λάτρης του VA Panel και για το ενεργητικό του 3D αλλά και για το Βαθύ του μαύρο και πέραν από την f6500 δεν βρισκω άλλη με τέτοιο panel ( αν και κάτι έχω ακούσει ότι η σειρά Β της sony εχει VA panel αλλά και πάλι δεν τη βρισκω σε 55 inches..

Please help γιατί έχω κάνει ένα κεφάλι καζάνι ψάχνοντας..

η 6500 ειναι πολυ καλη επιλογη...για την σονυ προσεχε να ειναι b δηλαδη 805b και οχι a που ειναι περυσινο πλεον..η σονυ 8 σειρα b δειχνει αξιολογη και πολυ καλη τιμη,αλλα ειναι σχετικα νωρις για να δουμε τυχον προβληματα/θεμα