Audiobyte Hydra X+ USB interface

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Πολλοί είναι οι κάτοχοι παλιότερων dac που δεν έχουν την δυνατότητα σύνδεσης με USB.
Και είναι κρίμα,ειδικά για τους κατόχους πολύ ακριβών συσκευών.
Βεβαίως υπάρχουν λύσεις πολύ οικονομικές,κάποιοι όμως νιώθουν πως χρειάζονται το κάτι παραπάνω,κάτι που να συμβαδίζει σε ποιότητα και ευκολίες με τις ακριβές υλοποιήσεις τους.

Πιστεύω λοιπόν πως σε τέτοια περίπτωση θα έπρεπε να έχουν υπ' όψιν τους κάτι σαν το παρακάτω.


http://audiobyte.ro/hydra.html

hd2-620.jpg



Output :
1) S/PDIF, 75 ohm coaxial
2) AES/EBU, 110 ohm XLR
3) Toslink
4) I2S over HDMI (LVDS)

Supported sample rates, pcm:
1) 44.1 KHz
2) 48 KHz
3) 88.2 KHz
4) 96 KHz
5) 176.4 KHz
6) 192 KHz
7) 352.8 KHz
8) 384 KHz

Supported rates, dsd:
1) 2.8 MHz (DSD64) - DoP, native
2) 5.6 MHz (DSD128) - DoP, native
3) 11.2 MHz (DSD256) - native (via ASIO)
4) 22.5 MHz (DSD512) - native (via ASIO)

Bit depth:
1) 32 bit over I2S output
2) 24 bit over S/PDIF, AES/EBU, Toslink

Compatibility :
1) Native MacOS 10.6 and later
2) Native Linux with UAC2 compliant kernel
3) ASIO, WASAPI, KS, DS drivers for Win XP to W8 32/64 bit
4) Recommended players : Foobar2000, Audirvana Plus, Jriver18 etc.

General specification:
1) Power consumption : 0.7 W
2) Battery charge time : about 90 min.
3) Battery playback : about 540 min.
4) Dimensions : 125 x 105 x 60 mm
5) Weight : aprox. 0.8 kg


[h=3][/h]








Πιστεύω πως καλύπτει κάθε τωρινή και μελλοντική ανάγκη.
Η τιμή του από όσο βλέπω είναι 699 ευρώ,λογική για την χρήση και το είδος των συσκευών που προανέφερα.

(Για όσους βασίζονται σε κριτικές,είναι πολύ καλές,σε μια απ' αυτές ο reviewer λέει πως θα ήθελε να αγκαλιάσει τον κατασκευαστή απ' την χαρά του!)
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Το έχω δει... ενδιαφέρον,...



αλλά λίγο υπερτιμημένο κατά την άποψη μου... διότι έχει μπαταρία και όχι τροφοδοσία (που εκεί είναι τα λεφτά...).

Ο πιτσιρικάς ο ριβιούερ είναι και αυτό Ρουμάνος (όπως και ο κατασκευαστής)... και ξέρεις...αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Audiobyte Hydra X+ USB interface

Το έχω δει... ενδιαφέρον,...

αλλά λίγο υπερτιμημένο κατά την άποψη μου... διότι έχει μπαταρία και όχι τροφοδοσία (που εκεί είναι τα λεφτά...).

Ο πιτσιρικάς ο ριβιούερ είναι και αυτό Ρουμάνος (όπως και ο κατασκευαστής)... και ξέρεις...αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...

Χρήστο το είδα,ναι.
Εκτός της μπαταρίας όμως,παίρνει και εξωτερική τροφοδοσία (μπροστά,δίπλα στην usb) το κύκλωμα είναι πολύ ενδιαφέρον και τα υλικά ένα κι ένα...(crystek ρολόγια,κλπ..)
Για τις δυνατότητες,δεν το συζητάμε,ούτε μια χούφτα δεν είναι αυτά με τέτοιες δυνατότες μετατροπής.

Κοίτα τα εσώψυχα να δεις.


hydra_tech.jpg
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εδώ είναι και η μπροστινή όψη με την δυνατότητα επιλογής εξωτερικής τροφοδοσίας και ενεργοποίησης-απενεργοποίησης της μπαταρίας.






ΓŽΕ‘ΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ±ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒ?.PNG
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Δεν αντιλέγω, αλλά στα 700 ευρώ είπα ότι δεν έχει τροφοδοσία, όχι ότι δεν μπορείς να βάλεις εξωτερική (που σημαίνει κι άλλα χρήματα...).
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Audiobyte Hydra X+ USB interface

Δεν αντιλέγω, αλλά στα 700 ευρώ είπα ότι δεν έχει τροφοδοσία, όχι ότι δεν μπορείς να βάλεις εξωτερική (που σημαίνει κι άλλα χρήματα...).

+1
Πάντως πολλοί θεωρούν την μπαταρία ως λύση ποιότητας.
Έχω δει και στο DIYA διάφορες υλοποιήσεις.Βεβαίως με λύση όπως Salas θα είναι αλλού,εννοείται...
Πάντως όπως είπα,δεν νομίζω να προορίζεται για ντακ του χιλιάρικου και του διχίλιαρου.
Αλλά για ντακ που έχουν κοστίσει δεν νομίζω κάποιος να σκεφτεί τα +150 για επιπλέον καλή τροφοδοσία.