Αγορά Soundbar

Johnny71

New member
22 April 2014
8
Καλησπέρα σε όλες και όλους!
Αφορμή για να "ανοίξω" το θέμα είναι η έρευνα που κάνω για την αγορά (ή μη?) ενός soundbar. Έψαξα στο forum για να βρω κάποιο σχετικό thread αλλά δεν τα κατάφερα. Γενικότερα από έρευνα στο web βρήκα ότι υπάρχουν πολλές λύσεις οι οποίες ξεκινούν από τα 100-150 και φτάνουν μέχρι και πάνω από 2.000 . Γενικότερα υπάρχουν πολλές επιλογές και δυστυχώς για κάποιον με λίγες γνώσεις σαν εμένα το αποτέλεσμα είναι να μην μπορώ να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα. Οπότε θα εκτιμούσα τη βοήθεια των ειδικών.
Στο πλαίσιο αυτό θα ήθελα να σημειώσω ότι η επιλογή μίας τέτοιας λύσης (δηλαδή ενός soundbar) έχει προκύψει για 2 βασικούς λόγους:
1. Δεν υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος στο σημείο που έχω την τηλεόραση.
2. Ο στόχος μου δεν είναι να βρω κάτι που θα αντικαταστήσει ένα home cinema σύστημα. Απλά θέλω να ενισχύσω το ήχο της τηλεόρασης και να μπορώ να ακούω καλύτερα τις ταινίες και μουσική (έχω συνδέσει και ένα nettop). Σίγουρα δεν θα κάνω party!
Οπότε έχω 2 βασικές ερωτήσεις:
1. Γενικότερα ποια είναι η άποψή σας για τα soundbars? Ένας φίλος μού είπε ότι δεν αξίζει η επένδυση αφού σε γενικές γραμμές δεν προσφέρουν και πολλά πράγματα παραπάνω από τον ήχο της τηλεόρασης. Ισχύει?
2. Εάν θα προτίνατε κάποιο soundbar για αγορά, ποιο θα ήταν? Ο προϋπολογισμός είναι χαμηλός-μέσος (δηλαδή μέχρι 1.000 ).
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και το χρόνο
Γιάννης
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,974
Αθήνα
Οπωσδήποτε soundbar με subwoofer, αλλιώς είναι προτιμότερη μια ηχοβάση. Προσφέρουν πολύ καλύτερο ήχο από εκείνον της TV.
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Όταν λες ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος τι εννοείς; Πόσο μικρός είναι; Πιστεύω ότι με 1.000 μπορείς να φτιάξεις αξιοπρεπέστατο σύστημα 5.1 (και ακόμα καλύτερο 2.0). Υπάρχουν και ηχεία μικρά που πιάνουν ελάχιστο χώρο.
 

Johnny71

New member
22 April 2014
8
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Φίλε Pantos εννοώ ότι αφενός δεν έχω χώρο για τον ενισχυτή (λόγω ύψους) και αφετέρου πραγματικά δεν αντέχω άλλα καλώδια!! Έχω ένα σύστημα 10ετίας περίπου, το οποίο περιλαβάνει έναν ενισχυτή Denon ΑVR-1803 και 5 ηχεία + woofer Klipsch (Quintet II).
 

Johnny71

New member
22 April 2014
8
Παραθέτω κάποια στοιχεία από την έως τώρα έρευνα που έχω κάνει (ημερ.22/4/2014 - αλφαβητικά στοιχεία):

Bose:
Bose Solo TV sound system

Boston Acoustics:
TVee One

Denon:
DHT-T100
DHT-S514

Definite Technology:
SoloCinema XTR
SoloCinema Studio
Mythos SSA-50Mythos SSA-42
Mythos XTR-SSA3


Klipsch:

SB-120
HD Theater SB 3
Icon SB-1
Gallery G-42

Onkyo:
LS-B50
LS-T10

Paradigm:
Soundscape

Philips:
HTL9100/12
HTL5120

Pioneer:
SP-SB23W

Roth:
Sub Zero II

Samsung:
HW-F850
HW-F750
HW-F550

Sonos:
Sonos Playbar

Sony:
HT-CT260H
HT-CT550W
HT-CT660
HT-ST7

Visio:
S4221W-C4
S4251W-B4
SB4021M-B1

Yamaha:
YSP-2200
YSP-1400
YAS-201
YAS-101

ZVOX:
Soundbase 580
Soundbase 555
Soundbase 420

Θα προσπαθήσω να προσθέσω και επιπλέον soundbars και στη συνέχεια να κάνω μία συγκριτική ανάλυση βάσει των τεχνικών τους χαρακτηριστικών (εάν γίνει εφικτό!).
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,974
Αθήνα
Στα παραπάνω υπάρχουν ηχομπάρες και ηχοβάσεις μαζί. Πρέπει να ξεκαθαρίσεις πρώτα τι από τα δύο θέλεις.

Προσωπικά από ηχοβάσεις έχω δοκιμάσει Bose και Quadral, ενώ από ηχομπάρες Philips και Sonos.
 

Johnny71

New member
22 April 2014
8
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Pleo.
Βασικά δεν έχω αποφασίσει τι θέλω. Από ότι έχω καταλάβει πάντως μία ηχομπάρα με subwoofer δε διαφέρει και πολύ από μία ηχοβάση. Είναι αλήθεια αυτό?
Πάντως σε ότι αφορά σε θέμα χώρου θα είμαι ικανοποιημένος είτε με τη μία είτε με την άλλη εναλλακτική.
Σε σχέση με αυτά που έχεις δοκιμάσει από τι έχεις μείνει ικανοποιημένος?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,974
Αθήνα
Μου άρεσε πάρα πολύ η λογική της Sonos. Κομμάτι κομμάτι μπορείς να προσθέσεις ασύρματα ό,τι θέλεις αλλά το κόστος ανεβαίνει αρκετά, συν το γεγονός ότι στο ρόλο σκέτης ηχομπάρας είναι ακριβή για αυτά που προσφέρει. Αλλά αυτά που μπορεί εν δυνάμει να κάνει δεν τα κάνει άλλος (για την ώρα).

Η Philips 9100 έχει αποσπώμενα άκρα που γίνονται ασύρματα περιφερειακά ηχεία. Δουλεύουν με μπαταρία. Το sub ασύρματο, ελαφρώς αδύναμο.

Η Quadral ήταν ένα στερεοφωνικό από μόνη της με 5μισιάρια γούφερ στο κάτω μέρος, αντέχει 40 κιλά και είχε ωραίο ψευδοσαράουντ.

Η Bose ακριβή για αυτά που προσφέρει, αλλά χώραγε παντού λόγω μικρού ύψους.
 
Last edited:

Johnny71

New member
22 April 2014
8
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Από ότι έχω καταλάβει οι καλύτερες επιλογές είναι και οι ακριβότερες και με τα χρήματα που πρέπει να διαθέσεις μπορείς να αγοράσεις κάτι αξιοπρεπέστατο σε άλλη κατηγορία (πχ home cinema).
Μπορώ να σε ρωτήσω και κάτι άλλο?
Σε σχέση με τις 2 εναλλακτικές, τι προτείνεις σε ότι αφορά στην ποιότητα ήχου (ηχομπάρα ή ηχοβάση)?
Φιλικά
Γιάννης
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,974
Αθήνα
Ηχομπάρα χωρίς sub μην πάρεις πάντως. Και αν πρόκειται για ηχοβάση, για να έχεις το χαμηλό που πρέπει, αυτή θα πρέπει να έχει χώρο για να χωρέσει μεγαλύτερους οδηγούς.

Είναι και κάποια άλλα θέματα. Θα πρέπει να αποφασίσεις πως ακριβώς θα τη χρησιμοποιήσεις. Θα είναι το κέντρο της διασύνδεσης των περιφερειακών συσκευών η TV ή η ηχομπάρα; Γιατί οι ηχοβάσεις λειτουργούν σχεδόν αποκλειστικά με τη λογική ότι παίρνουν τον ήχο από την TV, ενώ οι ηχομπάρες πολλές φορές έχουν περισσότερες εισόδους.

Εγώ αν μπορούσα και δεν είχα θέμα χρημάτων, θα έπαιρνα τη Sonos με προοπτική να προσθέσω το sub, τα ηχεία κλπ. Και θα είχα ένα δίκτυο συσκευών που θα μπορούσαν να επικοινωνούν μεταξύ τους με όλους τους πιθανούς τρόπους σε δικό της δίκτυο, με εκπληκτική εφαρμογή ελέγχου και apps.
Καλή είναι η ηχομπάρα της Philips με τα έξυπνα ηχεία, αλλά σύντομα θα σε συνεπάρει και θα δεις ότι θα ήθελες μεγαλύτερες εντάσεις.
Από την άλλη στις ηχοβάσεις η Quadral δεν εξαντλείται σε ένταση, απλά ηχοβάση είναι, ό,τι και να κάνει χαμηλό όπως ενός sub δεν έχει.
 

nmasters13

Established Member
4 December 2011
121
Ψάχνομαι κι εγώ τελευταία για μια τέτοια λύση. Ηχομπάρα δηλαδή και είχα ψαχτεί και παλιότερα χωρίς να βγάλω άκρη τελικά. Τελικά μετά απο αρκετό διάβασμα και reviews στο youtube καταλήγω στο συμπέρασμα οτι είναι καθαρά ζήτημα στο τι ψάχνεις ακριβώς.

Θέλεις δλδ μια απλή αναβάθμιση στα ηχεία της tv;
Θέλεις ένα ικανοποιητικό 2.1 - 5.1;
Προτιμάς το ξεχωριστό sub;
Σε ενδιαφέρουν οι ευκολίες διασύνδεσης, το bluetooth (laptop, tablet, κινητά) και άλλα τέτοια καλούδια;

Και φυσικά το οικονομικό. Επίσης απ οτι καταλαβαίνω ακόμα και η καλύτερη ηχομπάρα των 2k ευρώ δεν είναι σε θέση να αντικαταστήσει ακόμα και ένα απλό σύστημα home theater με περιφερειακά ηχεία και όλα τα παρελκόμενα, γι αυτό και δεν βλέπω το λόγο να κοιτάς λύσεις των 1.000+ ευρώ..

Για να καταλήξω λοιπόν. Προσπαθώ να κινηθώ με βάση τις παραπάνω παραμέτρους και μέχρι στιγμής έχω καταληξει στις εξής:

https://www.skroutz.gr/s/4007246/Sony-HT-CT260H.html

https://www.skroutz.gr/s/4210979/Pioneer-SBX-N700.html

Αν έχει κάποιος γνώμη για τις συγκεκριμένες please share..
 

Johnny71

New member
22 April 2014
8
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Φίλε Pleo, δεν έχω αποφασίσει πως θα τη χρησιμοποιώ. Αυτό που θέλω είναι να αποφύγω τα πολλά καλώδια. Ήδη έχω συνδέσει με την τηλεόρασή μου, Nettop, Wii, PS3, OteTV και πραγματικά τρελαίνομαι στη σκέψηότι θα πρέπει να συνδέσω κάθε συσκευή με έναν ενισχυτή ή ηχομπάρα. Θα κοιτάξω την Sonos όπως προτείνεις.
Φίλε nmasters13, μάλλον έχεις δίκιο ότι 1k είναι πολλά για ηχομπάρα, αλλά πραγματικά προσπαθώ να βρω κάτι το οποίο τουλάχιστον θα με ικανοποιεί σε σχέση με τον ήχο που βγάζουν τα ηχεία της τηλεόρασης. Γι´αυτό έχει μεγάλη σημασία η γνώμη άλλων που έχουν κάνει αντίστοιχες αγορές. Από τα reviews δεν μπορείς να βγάλεις άκρη!

ΥΓ. Προσπαθώ να κάνω edit το μήνυμα που είχα γράψει με τις εταιρείες για να προσθέσω και κάποιες άλλες και δεν είναι δυνατό. Καμία λύση?
 

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Απάντηση: Re: Αγορά Soundbar

Επειδή το θέμα της ηχομπάρας απασχολεί και μένα ,ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει ασύρματο subwoofer;Ο χώρος μου δεν επιτρέπει καμμία οπτική επαφή μεταξύ τους , γιατι το τελευταίο θα βρίσκεται απο κάτω απο την ηχομπάρα καί τα χωρίζει παχύ τσιμέντινο ράφι.
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Ήδη έχω συνδέσει με την τηλεόρασή μου, Nettop, Wii, PS3, OteTV και πραγματικά τρελαίνομαι στη σκέψηότι θα πρέπει να συνδέσω κάθε συσκευή με έναν ενισχυτή ή ηχομπάρα.

Αν η τηλεόρασή σου έχει θύρα HDMI που είναι ARC (Audio Return Channel) μπορείς να αφήσεις όλα τα παραπάνω συνδεδεμένα στην τηλεόραση και να συνδέσεις την θύρα ARC της τηλεόρασης με HDMI καλώδιο με τον ενισχυτή.
 

nmasters13

Established Member
4 December 2011
121
Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να μπορείς να βρεις σε κάποιο κατάστημα το κάθε soundbar που σ ενδιαφέρει και να ακούσεις ο ίδιος τον ήχο τους για να συγκρίνεις αλλά οι περισσότερες δεν υπάρχουν κάπου στημένες γι αυτό μέχρι ένα βαθμό ποντάρεις και στα reviews. Στη χειρότερη αν κάποια παρά τα πολύ καλά *reviews και συστάσεις δεν σε ικανοποιεί, την αλλάζεις..

Έχω δει μερικές sony στο mediamarkt αλλά δεν θυμάμαι μοντέλα..Είναι λίγο αργοί εδώ γενικά αφού οι ηχομπάρες γίνονται όλο και πιο δημοφιλής τα τελευταία χρόνια αλλά στα περισσότερα μαγαζιά δεν υπάρχουν στημένες..
 

johnkar

New member
8 June 2013
20
Σε λίγες μέρες θα έχω το htl9100 της philips. Θ' ανεβάσω photos και κριτική.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,974
Αθήνα
Ωραία και με γεια αν τελικώς σε αυτήν κατέληξες. Θέλουν και τα ηχεία στην αρχή ένα pairing εκτός από το sub και μετά αναγνωρίζονται αυτόματα εξ' όσων θυμάμαι.