Μερικα 10μετρα καλωδια hdmi, ποια?

Blinky

AVClub Enthusiast
2 October 2006
814
Λοιπον, χρειαζομαι 3 καλωδια hdmi, 7-10μετρα, (2x 10μετρα και 1x 7μετρο, καπως ετσι, ισως και 3x 10μετρα για να ξεμπερδευω).
Γνωριζω περι ψηφιακου σηματος, marketing κλπ και δυστυχως αυτο κανει την επιλογη ακομα πιο δυσκολη, καθοτι δεν θελω να πληρωσω και μια περιουσια. Τα τελευταια 10 χρονια εχω αγορασει καμποσα (πανω απο 10) καλωδια hdmi, παντα του κιλου, και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω μεινει ικανοποιημενος απο πλευρας αξιοπιστιας, ειδικα οταν το μηκος ξεπερναει τα 5 μετρα... πχ 3 15μετρα απο ebay βγηκαν σκαρτα ολα, 1 10μετρο noname παλι απο τοπικο μαγαζι δουλευε αψογα για χρονια αλλα μετεφερε μονο video (συνδεση σε προβολεα), οταν κληθηκε να μεταφερει και ηχο δε την παλευε... 3 5μετρα παλι απο ebay με αλλες συσκευες δουλευουν καλα και με αλλες κανουν καποια κολπα. 1 5μετρο turbo-X αλλαχτηκε 2 φορες αλλα παλι κανει νερα που και που.
Αρκετα απο τα παραπανω, ακομα και οταν τα εχω σε συσκευες με τις οποιες δουλευουν ΟΚ, μπορει να κανουν κατι κουφο (οπως πχ με το PC που δινοντας σημα στην οθονη, μερικες φορες οποιαδηποτε διακυμανση στο ρευμα, ακομα και απλα ενας διακοπτης φωτος οδηγουσε σε αναβοσβημα της εικονας και νομιζα οτι εφταιγε η οθονη μεχρι να δοκιμασω αλλα καλωδια!)

Εχω και μερικα noname που δουλευουν αψογα, αλλα ειναι ολα μικρου μηκους (μεχρι 3μ) και προφανως παιζει μεγαλο ρολο αυτο...

Τωρα λοιπον που θα χρειαστω μερικα 10μετρα, θελω επιτελους να κανω σωστα τη δουλεια μου, αλλα να μη δωσω και 30+ ευρω το καλωδιο ρε παιδια...το ξερω οτι σε Marketing θα πανε το 80% των χρηματων anyway...
Εχετε να μου προτεινετε καποια ημι-επωνυμα που να αξιζουν τα λεφτα τους?

Αυτη τη στιγμη εχω παραγγειλει απο amazon αυτα :
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001JISL08/ref=oh_details_o00_s01_i00?ie=UTF8&psc=1
λογω και των customer reviews, αλλα επειδη δεν εχει stock και τα καθυστερι πολυ ειπα να το ψαξω λιγο μηπως τα ακυρωσω και παω αλλου...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,332
Αθήνα...
Εγώ χρησιμοποιώ της Belkin και λειτουργουν άψογα. Εαν μπορέσει να τα βρεις σε χαμηλή τιμή θα σου τα πρότεινα.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Αυτη τη στιγμη εχω παραγγειλει απο amazon αυτα :
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001JISL08/ref=oh_details_o00_s01_i00?ie=UTF8&psc=1
λογω και των customer reviews, αλλα επειδη δεν εχει stock και τα καθυστερι πολυ ειπα να το ψαξω λιγο μηπως τα ακυρωσω και παω αλλου...

Είχα πάρει κάποιο παρόμοιο καλώδιο(μπορεί να είναι διαφορετικό αυτο) που ήταν από τα χειρότερα που δοκίμασα.
Από εκεί και πέρα δεν έχω καθόλου καλή εκτίμηση για την Clicktronic .
Πίστεψα ότι ήταν καλη εταιρεία και πήρα πολλά καλώδια της, hdmi ,scart κ.τ.λ είναι τα χειρότερα καλώδια , για την τιμή τους.

Για οικονομικά καλώδια θα πρότεινα equip και λίγο πιο ακριβά bandridge.
Εγώ bandridge έχω συνδεμένα στις τηλεοράσεις ,παρότι έχω hdmi : samsung , monster camble,hama , belkin ,equip , Clicktronic κ.α.