Canon 700d vs Nikon D5200 vs Nikon 5300

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Πριν μερικούς μήνες περίμενα κάτι λεφτά και έψαχνα για την πρώτη μου dslr : http://www.avclub.gr/forum/showthre...on-D5200-vs-Pentax-K-30?highlight=cannon+650d . Τα λεφτά αυτά τα περιμένω μέχρι τέλους του μήνα οπότε και ενόψει καλοκαιριού ήρθε η ώρα . Παραμένουν τα διλήμματα όμως και το τοπίο θολό .Για διάφορους λόγους , διέγραψα το ενδεχόμενο Pentax . H 650d είναι πλέον 700δ d . Με πραγματικά 0 διαφορές απο την 650 . Δυνατά χαρτιά το touch screen , και ο 18-135 stm φακός που παντού λένε ότι είναι πολύ καλός all around και καμία σχέση με κιτ . Τι με στεναχωρεί ? Ο γερασμένος αισθητήρας , που νομίζω εμφανίστηκε κάπου λίγο πριν την κρίση . Με τον 18 - 135 stm παιζει γύρω στα 900 . Την 5200 την πήρα στα χέρια μου , σαν σώμα μου φάνηκε καλό , ίσως να είναι καλύτερο από της 700d. Σαφές πλεονέκτημα ο καινούριος αισθητήρας 24 Mp . Με τι φακό όμως ? Αν κρίνω από τα βίντεο στο σωλήνα όλοι λένε πως στα λεφτά του η καλύτερη επιλογή είναι ο 18-140 VR, τουλάχιστον για πρώτη επιλογή . Με 18-55 VR αυτή τη στιγμή υπάρχει στα 635 , με 18-140 VR στα 889 και με 18-55 και 55-200 VR 789 , και με 18-55 και 55-300 VR και κάτι εξτρά ακόμα 899 .
Και τέλος εμφανίστηκε και η 5300 . Ιδια χαρακτηριστικά πάνω κάτω , δεν έχει low pass φίλτρο , κάποιες παραπάνω επιλογές στο βίντεο , μεγαλύτερη οθόνη και ανάλυση , μεταγενέστερος επεξεργαστής ενα σκαλί πιο πάνω σε iso και λίγο μεγαλύτερη μπαταρία . Έχει όμως ενσωματωμένο wifi και gps , modules που νομίζω σαν εξτρα στοιχίζουν . Κάνουν διαφορά στην φωτογράφηση ? Προφανώς όχι .Κάνουν πιο εύκολη και ευχάριστη (και μακροβιότερη ίσως) την συμβίωση ? Προφανώς ναι . Και από φακούς ? Μία από τα ίδια . Ενδεικτικά , με 18-55 VR 799 και με 18-140 VR 1020 . Σε πολλά βίντεο είδα πως έρχεται σε κιτ με τον VR2 που είναι ελαφρώς βελτιωμένος σε σχέση με τον VR σκέτο . Όπου και αν έψαξα εδώ Ελλαδα , μέσω ιντερνετ , σκέτο vr είδα να δίνουν , προφανώς επιλογή της αντιπροσωπείας . Αυτη τη στιγμή νομίζω πως για 100 παραπάνω αξίζει η 5300 με τον 140. Βέβαια και τα πακέτα της 5200 με 55-200 και 55-300 είναι ομολογουμένως δελεαστικά αν και υποπτεύομαι ξεστοκάρισμα . Το μπάτζετ για μηχανή και φακό οριακά πάει στο χιλιαρίκο . Θα εκτιμούσα κάθε άλλη πρόταση , που αυτήν την περίοδο αποτελεί ευκαιρία αλλά και παρατηρήσεις στα παραπάνω . Καλό είναι όμως να μείνουμε στο αρχικό τρί-λημμα . Παράλληλα κάνω και εγώ την ερευνά μου .

Ευχαριστώ
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Πριν μερικούς μήνες περίμενα κάτι λεφτά και έψαχνα για την πρώτη μου dslr : http://www.avclub.gr/forum/showthre...on-D5200-vs-Pentax-K-30?highlight=cannon+650d . Τα λεφτά αυτά τα περιμένω μέχρι τέλους του μήνα οπότε και ενόψει καλοκαιριού ήρθε η ώρα . Παραμένουν τα διλήμματα όμως και το τοπίο θολό .Για διάφορους λόγους , διέγραψα το ενδεχόμενο Pentax . H 650d είναι πλέον 700δ d . Με πραγματικά 0 διαφορές απο την 650 . Δυνατά χαρτιά το touch screen , και ο 18-135 stm φακός που παντού λένε ότι είναι πολύ καλός all around και καμία σχέση με κιτ . Τι με στεναχωρεί ? Ο γερασμένος αισθητήρας , που νομίζω εμφανίστηκε κάπου λίγο πριν την κρίση . Με τον 18 - 135 stm παιζει γύρω στα 900 . Την 5200 την πήρα στα χέρια μου , σαν σώμα μου φάνηκε καλό , ίσως να είναι καλύτερο από της 700d. Σαφές πλεονέκτημα ο καινούριος αισθητήρας 24 Mp . Με τι φακό όμως ? Αν κρίνω από τα βίντεο στο σωλήνα όλοι λένε πως στα λεφτά του η καλύτερη επιλογή είναι ο 18-140 VR, τουλάχιστον για πρώτη επιλογή . Με 18-55 VR αυτή τη στιγμή υπάρχει στα 635 , με 18-140 VR στα 889 και με 18-55 και 55-200 VR 789 , και με 18-55 και 55-300 VR και κάτι εξτρά ακόμα 899 .
Και τέλος εμφανίστηκε και η 5300 . Ιδια χαρακτηριστικά πάνω κάτω , δεν έχει low pass φίλτρο , κάποιες παραπάνω επιλογές στο βίντεο , μεγαλύτερη οθόνη και ανάλυση , μεταγενέστερος επεξεργαστής ενα σκαλί πιο πάνω σε iso και λίγο μεγαλύτερη μπαταρία . Έχει όμως ενσωματωμένο wifi και gps , modules που νομίζω σαν εξτρα στοιχίζουν . Κάνουν διαφορά στην φωτογράφηση ? Προφανώς όχι .Κάνουν πιο εύκολη και ευχάριστη (και μακροβιότερη ίσως) την συμβίωση ? Προφανώς ναι . Και από φακούς ? Μία από τα ίδια . Ενδεικτικά , με 18-55 VR 799 και με 18-140 VR 1020 . Σε πολλά βίντεο είδα πως έρχεται σε κιτ με τον VR2 που είναι ελαφρώς βελτιωμένος σε σχέση με τον VR σκέτο . Όπου και αν έψαξα εδώ Ελλαδα , μέσω ιντερνετ , σκέτο vr είδα να δίνουν , προφανώς επιλογή της αντιπροσωπείας . Αυτη τη στιγμή νομίζω πως για 100 παραπάνω αξίζει η 5300 με τον 140. Βέβαια και τα πακέτα της 5200 με 55-200 και 55-300 είναι ομολογουμένως δελεαστικά αν και υποπτεύομαι ξεστοκάρισμα . Το μπάτζετ για μηχανή και φακό οριακά πάει στο χιλιαρίκο . Θα εκτιμούσα κάθε άλλη πρόταση , που αυτήν την περίοδο αποτελεί ευκαιρία αλλά και παρατηρήσεις στα παραπάνω . Καλό είναι όμως να μείνουμε στο αρχικό τρί-λημμα . Παράλληλα κάνω και εγώ την ερευνά μου .

Ευχαριστώ

αυτό σε ενδιαφέρει;http://www.purnimadigital.com/catalogsearch/result/?q=nikon+d5300
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος

ΦΩΤΙΕΣ μου ανάβεις σύντροφε και δεν θα κοιμηθώ το βράδυ . Με τέτοιες τιμές είναι να κοιτάζω την 7100 αν είναι . 783 η 5300 με τον 18-140 γλυτώνω 230 . Χάνω σε άγχος και εγγύηση . Και αν ζαλίσω λίγο στο μαγαζί και μου κόψουνε κάνα 50 αρι ακόμα ? Αξιζει το ρίσκο . Θα το ψάξω πάντως . Βλέπω και διάφορα που κατά καιρούς εμφανίζονται σε σχετικό στίκι θρεντ απο το εξωτερικό . Να φανταστώ ότι έχεις ψωνίσει ? Μεταφορικά και τελωνείο ?

Ευχαριστω
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
δες το θέμα "αγορές από το εξωτερικό" για λεπτομέρειες σχετικά με το μαγαζί. Είσαι σίγουρος ότι δε θέλεις την εγγύηση τουλάχιστον στο σώμα;

Υ.Γ. η d5200 έχει το φαινόμενο banding στα σκοτεινά. Η d5300 το έχει διορθώσει. Και οι δύο είναι καλύτερες στα σκοτεινά από την Canon. Τα raw της d5300 είναι ίδια με της d7100. Απλά αλλάζει η εργονομία (κουμπιά) στο σώμα. Η d7100 είναι ψιλο-αδιάβροχη. Επίσης η d5300 έχει καλύτερο βίντεο.
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Πάντως το κατάστημα είναι στη Γαλλία, κι όχι κάπου εκτός ΕΕ, κι έχει ψωνίσει από εκεί ο νησιώτης μας. (Tiniakos)

Σε κάποιες συζητήσεις στο dpreview λένε ότι τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα από αυτό...
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Σε κάποιες συζητήσεις στο dpreview λένε ότι τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα από αυτό...
Πιο περίπλοκα ίσως , αρνητικό δεν βλέπω κάτι . Η εταιρία δηλώνει έδρα Γαλλία , εισάγει από Χονκ Κονγκ και παραλαμβάνει σε αποθήκες Αγγλία .Προφανώς κάτι κάνουνε και δεν πληρώνουνε τελωνείο ή φάπα . Απο άποψη φερεγγυότητας δεν βλέπω να λέει κάνεις πως δεν παρέλαβε . Τώρα βέβαια αν παραλάβεις , και έρθει η μηχανή σμπαράλια ή έχει κάποιο εργοστασιακό ελάττωμα , ότι κέρδισες θα το χάσεις σε μεταφορικά , σκοτούρα και ταλαιπωρία
Στο θέμα τώρα , για την 5300 , κιτ φακό για πρωτάρη τι προτείνετε και για ποιους λόγους ? 18-55 VR ή 18-140 VR . 200 και κάτι ψιλά η διαφορά σε ενδεικτικές τιμές ιντερνετ. Δικαιολογείται η διαφορά . Και κάτι ακόμα , ο 18-140 VR που αναφέρουν τα ελληνικά site είναι αυτός, http://www.kenrockwell.com/nikon/18-140mm.htm ή υπάρχει και παλιότερος VR .Ρωτάω γιατί βλέπω πως κυκλοφόρησε μέσα στο 2013 . Προφανώς και θα πάρω αργότερα κάποιο prime , to θεμα ειναι αυτη τη στιγμή δεν μπορώ να ξέρω αν τα 140 θα μου είναι αρκετά . Δυστυχώς τα τλευταία χρόνια έχω μια canon bridge Χ20 οπτικό και έχω καλομάθει .
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
τί θέλεις να κάνεις με τη μηχανή; τί θέλεις να φωτογραφίζεις; θέλεις να έχεις υπερευρυγώνια πλάνα (π.χ. http://www.avclub.gr/forum/showthre...γραφία?p=1057093900&viewfull=1#post1057093900 ) ή θέματα τραβηγμένα από απόσταση όπως μας δίνει ο Ηλίας (π.χ. http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/54862-Paparazzi?p=1057090027&viewfull=1#post1057090027 )

Ένα μεγάλο ποσοστό κλικ θα πάνε σε οικογενειακές περιστάσεις . Έχω ένα κοριτσάκι , με λίγη τύχη θα κάνουμε και ένα δεύτερο παιδάκι οπότε εκεί θα πάνε πολλά κλικ . Τώρα, και για μερικά ακόμα χρόνια θα εργάζομαι Μύκονο . Το νησί ώρες ώρες προσφέρει απίστευτα τοπία και το φως εδώ έχει κάτι το ιδιαίτερο , πραγμα που δεν μπορώ να εξηγησω , τουλάχιστον με λόγια . Θα ήθελα αυτές τις εικόνες να τις παγώσω , τουλάχιστον όταν αργότερα επιτρέψω Αθήνα να έχω να θυμάμαι . Επίσης τα γύρω νησιά ,Τήνος Πάρος Νάξος προσφέρονται για φωτογραφικές εξορμήσεις . Ειδικά η Τήνος , μισή ώρα με το καράβι . Και μετά τα αεροπλάνα . Η Μύκονος σαν πόλος έλξης VIP παγκοσμίου βεληνεκούς , φιλοξενεί αρκετά ιδιωτικά αεροπλάνα . Ιδιωτικά airbus , επιχειρηματικά Cessna και Gulfstream , και τα Global Express πανε και έρχονται . Όλος τυχαίως εργάζομαι στο αεροδρόμιο και έχω πρόσβαση και για από μέσα φωτογράφηση , κάτι που ναι μεν απαγορεύεται , αν οι φωτογραφίες μείνουν στην προσωπική μου συλλογή , ή βγουν με τρόπο που δν φαίνεται που βγήκαν , δεν θα ενοχλήσει κανένα . Επίσης προσφέρεται το αεροδρόμιο και για φωτογράφηση εκτός περίφραξης , ειδικά στις προσγειώσεις από Νότια .
. Με τα λίγα που ξέρω και έχω μάθει εδώ μέσα , θα χρειαστώ ένα ζουμ ως τα 300 , για φωτογραφήσεις αεροπλάνων εκτός αεροδρομίου, χοντρικά η απόσταση από ένα ωραίο πόστο που έχω κατά νου είναι 200 μ . Φαντάζομαι αργότερα κάποιο prime 35 ή 50 1.8 που να μένει επάνω και για καθημερινή χρήση και για καλύτερη απόδοση βράδυ . Τρίποδο υπάρχει , έστω και κινέζικο. Αυτά σε γενικές γραμμές .

Ευχαριστώ
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Ουσιαστικά μας είπες ότι θέλεις να κρατήσεις πολλά καρπούζια. Γι αυτά που θέλεις και η d5200 μια χαρά είναι. Ίσως με τα χρήματα που θα γλυτώσεις να πάρεις καλύτερους φακούς.

Λοιπόν η πρόταση:
Σώμα NIKON D5200 (440-520)
Φλας NIKON SB600 ή κάποιο συμβατό ΜΕΤΖ ή YONGNUO (240-270, 180).
Φακός κύριος SIGMA 17-70 2.8-4.0 ή ΤΑΜRON 17-50 2.8 (τιμές 380-400, 240-300)
Φακός τηλεφακός φθηνός NIKON AFS 70-300 VR (μτχ.) ή TAMRON 70-300 VC (350-380, 300-350)
Φακός σταθερής εστίασης ΝΙΚΟΝ AFS 35 1.8 DX (150-180)

Δεν είναι ανάγκη να τα πάρεις όλα μαζί. Επίσης καλό είναι να ΜΗΝ ΠΑΣ σε καλύτερο σώμα.

Φυσικά αν θελήσεις να τα πάρεις όλα μαζί, ειδικά από ένα κατάστημα θα υπολογίσεις περίπου 400-500 ευρώ περισσότερο από τις τιμές που σου γράφω.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Φίλε Βλασσίδη , ευχαριστώ αρχικά για το χρόνο και τον κόπο να μου απαντήσεις . Το ξέρω ότι οι απαιτήσεις μου είναι αυξημένες και το να τα πάρω όλα μαζί ισοδυναμεί με διαζύγιο . Προς το παρόν γλυκοκοιτάζω την 5300 . Και πίστεψε με μου είναι δύσκολο , σαν κάτοχος τριών canon στο παρελθόν . Η διαφορά σε επίπεδο σώματος , στο ελληνικό skroutz , είναι περίπου 120 , http://www.skroutz.gr/c/434/psifiak...?from=autocomplete&keyphrase=nikon+d5200+body και http://www.skroutz.gr/c/434/psifiak...?from=autocomplete&keyphrase=nikon+d5300+body τα οποία ας πούμε μου περισσεύουν . Ίσως κάποια μαγαζιά να μην φαίνονται στο σκρουτζ γιατι αυτό το 440 για την 5200 δεν το βρίσκω , Ελλάδα τουλάχιστον .. Με τους κύριους φακούς που προτείνεις και την 5300 ειμαι ή οριακά ξεπερνάω το budget μου . Ελπίζω δε (ανκαι δεν το πολυπιστέυω ) εντος του καταστήματος και με ένα φακο να πεσουμε ακόμα λίγο .Το καλό της υπόθεσης είναι ότι ένας συνάδελφος εχει μια 3100 με κάποιους φακούς και θα δοκιμάσω και τους δικούς του. Και μία ακόμα ερώτηση . Ο Tamron AF 70-300mm f/4.0-5.6 SP Di VC USD στα 355 καινούριος σε σχέση με τον σκέτο Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 που βλέπω , σαν μια φτηνή λύση , που υπερτερεί ? Ο φτηνός δεν εχει το αντίστοιχο VR ?
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Προσωπικά δεν θα έδινα τα επιπλέον χρήματα για την 5300 παρά μόνο:
1. Αν έκανα επεξεργασία στον ΗΥ φωτογραφιών που τράβηξα στα σκοτάδια και δεν τις τράβηξα καλά. Προσωπικά το κάνω.
2. Αν θέλω να μαρκάρω πάνω σε Online χάρτη δικές μου φωτογραφίες. Το κάνω αλλά με εξωτερικό module gps.
3. Αν θέλω το καλύτερο δυνατό βίντεο. Προσωπικά όχι, παρότι τραβώ βίντεο μόνο με τριπόδι.

Η άποψη να πάρω όσο το δυνατόν καλύτερο σώμα γιατί μπορώ, με παίρνει οικονομικά, για μένα είναι λάθος. Ισχύει μόνο γι αυτούς που θα μπορέσουν να εκμεταλλευτούν ΟΛΕΣ τις δυνατότητες της μηχανής τους μέσα στους δυο πρώτους μήνες κι όχι απλώς να δουν τί κάνει η μηχανή. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να διαβάσεις όλο το βιβλίο, κι όχι μόνο και να τα εφαρμόσεις όλα (π.χ. πώς αλλάζει το custon white balance και πώς αλλάζει η εστίαση από μονό σε πολλαπλά σημεία στο δευτερόλεπτο χωρίς να πάρουμε τα μάτια από το σκόπευτρο και χωρίςς να σταματήσουμε να τραβούμε).

Ο φθηνός τηλεφακός ταμρον δεν έχει καμιά σχέση με τον άλλο. Είναι απλώς σκουπίδι. Ένα μεγαλούτσικο καπάκι. Υπόψη ότι το IS/VR/VC/OS είναι καλά μόνο για ακίνητα θέματα, όταν έχεις πρόβλημα να κουνηθεί η φωτο. Σε οποιαδήποτε κίνηση είναι απλώς άχρηστο.

Επίσης... όταν θα κάνεις οικονομία στους φακούς (π.χ. πάρεις τον 18-105) δεν θα καταλάβεις τί έκανες. Μπορεί και να μην το καταλάβεις ποτέ. Αυτό σημαίνει πολύ απλά ότι δεν είσαι άξιος για τη μηχανή. Αν είσαι άξιος, ή όταν θα γίνεις άξιος, και βλέπεις τις φωτο σου 100% στον ΗΥ σε καλά καλιμπραρισμένο μόνιτορ, τότε θα καταλάβεις αν έκανες λάθος και τσιγγουνιά.

Υπόψη ότι η μηχανή, η όποια μηχανή πάρεις, μπορεί να δώσει 30-40% καλύτερο αρχείο από αυτό που παίρνουν οι περισσότεροι.

Για την 5200/5300:
Il n' ya pas cette camera avec cette prix en Grece. Mais il' y a en France. Voici http://www.idealo.fr/prix/4174841/nikon-d5200-boitier-noir.html
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Προσωπικά δεν θα έδινα τα επιπλέον χρήματα για την 5300 παρά μόνο:
1. Αν έκανα επεξεργασία στον ΗΥ φωτογραφιών που τράβηξα στα σκοτάδια και δεν τις τράβηξα καλά. Προσωπικά το κάνω.
2. Αν θέλω να μαρκάρω πάνω σε Online χάρτη δικές μου φωτογραφίες. Το κάνω αλλά με εξωτερικό module gps.
3. Αν θέλω το καλύτερο δυνατό βίντεο. Προσωπικά όχι, παρότι τραβώ βίντεο μόνο με τριπόδι.
...
Για την 5200/5300:
Il n' ya pas cette camera avec cette prix en Grece. Mais il' y a en France. Voici http://www.idealo.fr/prix/4174841/nikon-d5200-boitier-noir.html

Μα αυτά τα 1,2,3 + η μεγαλύτερη αξία μεταπώλησης (ειδικά αν γίνει σύντομα δηλ. σε 1-2 χρόνια) υπερκαλύπτουν με άνεση την διαφορά των 120 ..

Ειδικά το 1. που ουσιαστικά αφορά το banding στα πολύ σκοτεινά που ταλανίζει τις D5200/D7100 ρίχνει την οφέλιμη δυναμική περιοχή κατα 1-2 στοπ.

Δεν πάω κόντρα στην άποψη του Βλάση να προτιμηθεί η D5200 ως πιο οικονομική* αλλά θέλω να πώ οτι είναι στρεβλωμένη η αγορά στην Ελλάδα, δεν είναι δυνατόν κατηργημένο μοντέλο να τιμολογείται τόσο κοντα στο τρέχον (που είναι και ανώτερο σε βασικούς τομείς ..).

* αντίθετα έξω η τυπική διαφορά είναι στα 200 (και 250 στην προφορά που επισημαίνει ο Βλάσσης ) στο σώμα και ποσοστιαία κυμαίνεται στο 40-50% .. δελεαστικό όντως ..
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Συμφωνώ με τον ΒΛΑΣΙΔΗΣ
Και εγώ συμφωνώ στα περισσότερα σημεία . Στα τρία πρώτα θα βάλω ναι . Όχι τόσο γιατί έχω αυτήν την ανάγκη ΣΗΜΕΡΑ , αλλά γιατί ενδεχομένως να προκύψει μελλοντικά . Τότε απλά θα βλαστημάω που για 120 εβρω (δεν κοιτάζω εξωτερικό) δεν πήρα την 5300 . Και είμαι σίγουρος ότι ένα gps module στοιχίζει παραπάνω , χώρια ότι κουβαλάς πάλι κάτι μαιζ σου , το χάνεις κλπ . Ίσως είναι καλύτερο αλλά πάει άλλου η συζήτηση . Δεν έχω άποψη στο ότι είναι λάθος κάνει να επιδιώκει το καλύτερο δυνατό σώμα , καθώς ο καθένας διαφορετικά αντιλαμβάνεται τις ανάγκες του και κυρίως το value for money . Σίγουρα όμως δεν είναι αυτή η περίπτωση μου καθώς ουσιαστικά μιλάμε για το ίδιο μοντέλο "ελαφρώς βελτιωμένο" και "προικισμένο " . Αυτό θα ίσχυε αν ξαφνικά απο την 5200 κοίταζα την 7100 ας πούμε . Την όποια και έχω κοιτάξει αλλά δεν έχει κάποια πράγματα που θέλω (π.χ περιστρεφόμενη οθόνη) . Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις προτάσεις , είναι πολύ χρήσιμες μέσα στην άβυσσο των επιλογών και συνεχίζω το διάβασμα .
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Όπως νομίζεις. Εσύ θα αγοράσεις μηχανή, εσύ θα την πληρώσεις. Εσύ θα κρίνεις αν αξίζει να δώσεις τα επιπλέον χρήματα. Εμείς απλώς προτείνουμε. Μην έλθεις όμως μετά να μας πεις για πιο φθηνές επιλογές στους φακούς. Εκεί θα έχεις κάνει πολύ μεγαλύτερο λάθος.

Και κάτι ακόμα. Σε καμμιά περίπτωση όταν θα τραβάς μέσα στο αεροδρόμιο τα αεροπλάνα δεν θα πρέπει να έχεις ανοιχτό το gps της μηχανής σου. θα καρφωθείς ανεπανόρθωτα....
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Όπως νομίζεις. Εσύ θα αγοράσεις μηχανή, εσύ θα την πληρώσεις. Εσύ θα κρίνεις αν αξίζει να δώσεις τα επιπλέον χρήματα. Εμείς απλώς προτείνουμε. Μην έλθεις όμως μετά να μας πεις για πιο φθηνές επιλογές στους φακούς. Εκεί θα έχεις κάνει πολύ μεγαλύτερο λάθος.

Και κάτι ακόμα. Σε καμμιά περίπτωση όταν θα τραβάς μέσα στο αεροδρόμιο τα αεροπλάνα δεν θα πρέπει να έχεις ανοιχτό το gps της μηχανής σου. θα καρφωθείς ανεπανόρθωτα....

Και τα λάθη στη ζωή είναι , και αυτό αν είναι , θα πρόκειται περί "φτηνού" λάθους . Τώρα για το GPS , θα τα πούμε τότε .

Ευχαριστώ
 

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,688
Around the world
Προσωπικά, είχα προτιμήσει Nikon Entry Level λόγω τιμής / σπαστής οθόνης κλπ.. έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος από την μηχανή αλλά αφού την αγόρασα πολύ γρήγορα διαπίστωσα ότι δεν μου ταίριαζε στα χέρια μου. Αγόρασα και ένα battery grip αλλά δεν..

Οταν έπιασα την D7000 είπα .. αυτή μου ταιριάζει τέλεια. Πούλησα λοιπόν την entry level και άλλαξα σώμα λόγω ευκολίας χειρισμών, πιασίματος στο χέρι και το ποιό σημαντικό : δεν μου έδινε την εντυπωση ότι κρατώ ένα παιχνίδι αλλά μια στιβαρή DSLR, ένα εργαλείο που θα με συνοδέψει παντού.

Κάνε λοιπόν και μια δοκιμή να δεις και τι σου ταιριάζει στα χέρια και πολύ περισσότερο στους χειρισμούς (δεν φαντάζεσαι πόσο σπαστικό είναι να ρυθμίζεις το ISO από το ΜΕΝΟΥ !!)