Sony rx100iii vs fuji x100s

zots

Established Member
21 September 2012
138
Καλημέρα στην όμορφη παρέα..... Όπως το λέει και ο τίτλος είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο, αφού από θέμα τιμής είναι κοντά. Τα κριτήρια μου είναι τα εξής με τη σειρά που τα παραθέτω :
1. Ποιότητα φωτογραφίας
2. Κινούμενα θέματα (παιδιά)
3. Φωτογραφια πορτραίτο
4. Βίντεο

Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας γι την τελική μου επιλογή..... Ευχαριστώ.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Δεν μπορούμε να απαντήσουμε διότι τη sony δεν την ξέρουμε. Ούτε την έχουμε πιάσει στα χέρια μας, ούτε κάποιος στο εξωτερικό την είχε στα δικά του για σημαντικό χρονικό διάστημα. Μόνο preview υπάρχουν που ποτέ και κανένα δεν θάβει προιόν που ΘΑ παρουσιαστεί στο κοινό.
 

zots

Established Member
21 September 2012
138
Δεν μπορούμε να απαντήσουμε διότι τη sony δεν την ξέρουμε. Ούτε την έχουμε πιάσει στα χέρια μας, ούτε κάποιος στο εξωτερικό την είχε στα δικά του για σημαντικό χρονικό διάστημα. Μόνο preview υπάρχουν που ποτέ και κανένα δεν θάβει προιόν που ΘΑ παρουσιαστεί στο κοινό.

Σωστό αυτό που λες αλλά υποθέτω ότι rx100iii θα είναι καλύτερη από την rx100 ii με αυτή τη λογική ρωτάω....
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Είναι λίγο ανόμια η σύγκριση για πολλούς λόγους.
Με μια πρόταση θα πω για "τέλεια φώτο" fuji x100s, για "τέλειο βίντεο" sony rx100iii.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Σωστό αυτό που λες αλλά υποθέτω ότι rx100iii θα είναι καλύτερη από την rx100 ii με αυτή τη λογική ρωτάω....

θέλεις να σου πούμε ότι καλά υποθέτεις ή να μάθεις αν πραγματικά κάποια από τις δυο υπερτερεί και πού; Εγώ κατάλαβα το δεύτερο. Αν θέλεις να δούεμ τα specs το κάνεις και μόνος σου. Γνώμη μου ότι αν θέλεις πραγματικά να περιοριστείς μεταξύ των δυο, θα πρέπει να περιμένεις.
 

zots

Established Member
21 September 2012
138
Είναι λίγο ανόμια η σύγκριση για πολλούς λόγους.
Με μια πρόταση θα πω για "τέλεια φώτο" fuji x100s, για "τέλειο βίντεο" sony rx100iii.

Ανομια δεν θα το έλεγα..... Αφού πρόκειται για δύο ακριβές compact..... Αλλά αυτό που λες για φωτο και βίντεο με βοηθάει αρκετά μιας και η προτεραιοτητα μου είναι η φωτογραφία.....
 

atari4

Supreme Member
18 September 2013
4,557
Anfield
Είναι λίγο ανόμια η σύγκριση για πολλούς λόγους.
Με μια πρόταση θα πω για "τέλεια φώτο" fuji x100s, για "τέλειο βίντεο" sony rx100iii.

Δε παιζει δλδ ναχει φωτο αλά fuji η rx100iii;
 

alzazira69

AVClub Addicted Member
17 June 2012
2,261
σε low light θα υπερέχει σίγουρα η fuji λόγω μεγαλύτερου σένσορα και καλύτερης απόδοσης στα υψηλά ISO
Τώρα σε φως ημέρας εξαρτάται από τον φακό της sony. Αν είναι στα πρότυπα του φοβερού zeiss φακού της Rx10 θα είναι κοντά με τη fuji
 
Last edited:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,344
Αθήνα
zots νομίζω ότι πρέπει να πας σε ένα κατάστημα να τις δεις. Αν το μέγεθος της X100s είναι εντάξει για σένα, δεν υπάρχει λόγος να κοιτάς τις sony RX100 - μπορείς σίγουρα να βρείς καλύτερες λύσεις - στο λέω παρότι κάτοχος.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Μα δεν ειναι κοντα στην τιμη

1000+ η fuji
gyrv στα 700-750 (εκτιμω) η sony
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Th fuji μπορείς να την πάρεις με λίγα λιγότερα από 800 ευρώ καινούργια από τη Γαλλία από το γνωστό μαγαζί.
Θα συμπληρώσω ότι η x100s πέρα από τον πολύ καλό αισθητήρα φοράει και έναν υπέροχο φακό.
Από τη άλλη η fuji δεν έχει την ευκολία του ζουμ και το μικρό βολικό μέγεθος της rx100.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Th fuji μπορείς να την πάρεις με λίγα λιγότερα από 800 ευρώ καινούργια από τη Γαλλία από το γνωστό μαγαζί.
Θα συμπληρώσω ότι η x100s πέρα από τον πολύ καλό αισθητήρα φοράει και έναν υπέροχο φακό.
Από τη άλλη η fuji δεν έχει την ευκολία του ζουμ και το μικρό βολικό μέγεθος της rx100.

Τις τιμες τις συγκρινω στο ιδιο μερος, αλλιως δεν εχει νοημα.

Στην Σιγκαπουρη πχ η σονυ (RXII) την προπερασμενη εβδομαδα ειχε 517 ευρω οταν η fuji 1050
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Εγραψα μονο οτι οι τιμες δεν ειναι κοντα οπως γραφει ο φιλος στο πρωτο του ποστ, αν και το "κοντα" ειναι υποκειμενικο για τον καθενα
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
υπαρχει διαφορα σημαντικη στη τιμη, απ οπου και να τις παρεις.

Αλλα το πιο σημαντικο , για μενα, ειναι να δεις τις ανγκες σου.

Αν πχ θελεις 50-50 φωτο και βιντεο, πηγαινεις σε sony.
Αν σε καλυπτει ομως το εστιακο μηκος της fuji (35mm) tote πηγαινει σ αυτην.

Εγω δε θα μπορουσα να εχω μονο ενα εστιακο μηκος, ειδικα στα 35mm....αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Με τα χρηματα που θελει η X100S θα αγοραζα κατι αλλο (σε dslr η mirrorless, η ακομη και την RX10)
 

zots

Established Member
21 September 2012
138
Με τα χρηματα που θελει η X100S θα αγοραζα κατι αλλο (σε dslr η mirrorless, η ακομη και την RX10)

Dslr είχα και την πούλησα λόγω μεγέθους..... Και η rx10 πλησιάζει διαστάσεις Dslr..... Ψάχνω αποκλειστικά compact.
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
τι εστιακα μηκη θελεις δε μας ειπες... αυτο ειναι το βασικοτερο.
αν σε καλυπτει (?) ο 35mm , τοτε βοuρ για fuji.... αλλα δε νομιζω οτι σε καλυπτει.