LG UB850v Series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

bluechris

Established Member
29 January 2010
162
Παιδιά καλησπέρα

Από την Παρασκευή το βράδυ είμαι κάτοχος της συγκεκριμένης τηλεόρασης. Πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και φοβόμουν κάποια προβλήματα που είχαν παρουσιαστεί σε κατόχους των 49" στην Αγγλία αλλά εγώ που έχω την 55 δεν είδα κανένα πρόβλημα.

Οι γενικές μου παρατηρήσεις είναι πως η εικόνα με λίγη δουλειά έρχεται σε πολύ καλό βαθμό και αν δεί κάποιος και περιεχόμενο 4Κ εκεί είναι απίστευτη.

Σαν κατασκευή και ποιότητα δεν έχω κάτι να πω.. το μόνο που με ενόχλησε εμένα είναι πως το τζάμι μπροστά δεν αποροφάει τις αντανακλάσεις κάτι που δεν το είχα με την παλιά Plasma μου.

Η ποιότητα 3D είναι απίστευτα καλή και συγκρίνετε με πολύ καλές Active 3D με το κέρδος εδώ να μην παίρνεις τα μάτια σου στο χέρι μετά από λίγη ώρα. Εντυπωσιακό είναι και το 2D to 3D conversion που δουλεύει αρκετά καλά αν και σε περιπτώσεις εμφανίζει βάθος σε άσχετα πράγματα.

Την άφησα να δουλέψει 1 ολόκληρη ημέρα πριν την ακουμπήσω σε ρυθμίσεις γιατί γενικά πιστεύω πως όλες οι τηλεοράσεις θέλουν κατιτις από στρώσιμο και από το πρωί έποιασα δουλειά.

Για να την φέρω σε κάποιο επίπεδο χρησιμοποίησα 2 Bluray DVD. Το WOW της Disney και το Digital Video Essentials: HD Basics
Ενώ τα βασικά brightness contrast κλπ ήρθαν σχετικά εύκολα το πρόβλημα το εντόπισα με το Color Correction στο Πράσινο χρώμα το οποίο δεν μπορούσα να το φέρω με τίποτα σωστα... τελικά μετά από πολύ προσπάθεια και πειράζοντας και το κίτρινο ήρθε σε πολύ καλό επίπεδο(τις χρωματικές αυτές διορθώσεις τις έκανα με το 2ο κυρίως DVD που έχει μέσα φίλτρα για R G B.

Την TV την οδηγό από ένα PC με XBMC το οποίο έχει πάνω 3 DVB-T tuner και ένα DVB-S2 και έχω επίσης ένα LG Bluray ένα Amazon FTV και ένα VU+ DUO. Όλα τα μηχανήματα έδωσαν περίπου το ίδιο αποτέλεσμα.

Το μόνο άσχημο παιδιά στην TV για μένα είναι η ποιότητα των SD καναλιών... λογικό θα μου πεις αλλά θα μπορούσε να παίζει καλύτερα. Το PC με τα DVB-T tuner έδινε καλύτερη εικόνα στην απλή τηλεόραση όπως επίσης και ο VU+ Που του έχω επάνω ένα DVB-T tuner.

Γενικώς είμαι υπέρ ευχαριστημένος με την τηλεόραση και για την τιμή της είναι πάρα πολύ καλή. Προβλήματα crosstalk ή λευκές γραμμές ή σκιές ή οτιδήποτε δεν είδα πουθενά. Υπήρχε στο ίντερνετ μια γκρίνια για τις ρυθμίσεις backlit αλλά εγώ προσωπικά δεν αντιμετώπισα κάτι και έκανα και το τεστ με το gravity που και καλά τα άστρα χάνονται και αναβοσβύνει η οθόνη αν έχεις το Led Local Dimming ενεργό.

Παραθέτω τις ρυθμίσεις μου αυτή τη στιγμή εκεί που έχω καταλήξει.

Expert Setting1
----------------
Picture Adjust
--------------
Backlight: 70
Contrast: 100
Brightness: 45
H Sharpness: 38
V Sharpness: 35
Color: 53
Tint: G3

Expert Control
---------------
Dynamic Contrast: Low
Super Resolution: High
Colour Gamut: Wide
Edge Enhancer: Off
Colour Filter: Off
Expert Pattern: Off
Gamma: 2.2

White Balance
--------------
Colour Temperature: Medium
Method: 2 points
Pattern: Outer
Point: High
Red: 0
Green: 0
Blue: 0

Picture Options
---------------
Noise Reduction: Off
Mpeg Noise Reduction: Off
Black Level: Low
Real Cinema: On
Motion eye care: Off
Led Local Dimming: medium
TrueMotion: User with De-Judder: 0

Colour Management
--------------------
Red: S0 T0 L-10
Green S20 T0 L14
Blue S5 T0 L0
Cyan S0 T0 L0
Magenta S0 T0 L0
Yellow S-10 T0 L10

Αυτά είχα να πω.. όποιος θέλει να ρωτήσει να συμπληρώσει ή να θέλει να δοκιμάσω κάτι ας το πει.


 
Last edited:

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Τα λέμε βέβαια και στο αγγλικό σαιτ.. νομίζω ότι τα προβλήματα είναι κυρίως στις 49αρες..
Δίνοντας όμως 2000 ευρώ περίπου (στο εξωτερικό ΠΟΛΥ λιγότερα) έχεις όμως απαιτήσεις..
Προσπωικά, ΔΕν πείστηκα ότι αξίζει τόσο χρήμα στην παρούσα φάση για κάτι που η lg πουλάει επίσης για φύκια για μεταξωτές κορδέλες

ΚΑΛΟΘΕΑΤΗ πάντως και να την χαρείς όσο δεν γίνεται!!!!!!!!
 

bluechris

Established Member
29 January 2010
162
Το upscale στα SD δεν είναι καλό ναι είναι 4K TV..... ελπίζω να διορθωθεί με κάποιο update.
Όσο αναφορά για το αν αξίζει θα πω πως ήμουν με μια πλάσμα 7ετίας οπότε είχα ανάγκη μια αναβάθμιση... η τιμή μου βγήκε 1700 με δώρο το BD740 οπότε είμαι καλά. Το θέμα είναι πως η LG της 7ετίας είχε Farudja upscaller μέσα της και ήταν τρομερή στο upscale οπότε τα SD έπεζαν πολύ καλά.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Απάντηση: Re: - LG TV Line-up 2014-

Παιδιά είναι πάρα πολύ καλή... φοβόμουν πολλά και ήμουν τρομαγμένος αλλά είναι ΟΚ και με καλύπτει πλήρως.
'Οποιος θέλει το συζητάμε εκεί.

Πάρα πολύ καλή τηλεόραση που αντί για μαύρο δείχνει γκρι , είναι στα 50 Hz πραγματικά (άρα δεν κάνει για αθλητικά) , έχει υψηλό input lag (δεν κάνει ούτε για gaming) και δείχνει θολό όχι μόνο το 3D αλλά ακόμη και το 4K (χωρίς δυνατότητα 1:1 pixel mapping) δεν θα το έλεγα. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι θα πουλήσει γιατί η πλειοψηφία των καταναλωτών δεν το ψάχνει και αγοράζει αποκλειστικά βάση ψεύτικων χαρακτηριστικών ανεξάρτητα αν το αποτέλεσμα σε επίπεδο εικόνας είναι απογοητευτικό.

Η f είναι περυσινό μοντέλο...

Ναι περυσινό μοντέλο αλλά καλύτερη από αντίστοιχες φετινές sony σε αρκετά σημεία (πχ. 3D και smart) και από τις όλες τις φετινές LG που έχουν δοκιμαστεί ως τώρα από τα γνωστά site όπως το hdtvtest.
 
Last edited:

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Re: Απάντηση: Re: - LG TV Line-up 2014-

Πάρα πολύ καλή τηλεόραση που αντί για μαύρο δείχνει γκρι , είναι στα 50 Hz πραγματικά (άρα δεν κάνει για αθλητικά) , έχει υψηλό input lag (δεν κάνει ούτε για gaming) και δείχνει θολό όχι μόνο το 3D αλλά ακόμη και το 4K (χωρίς δυνατότητα 1:1 pixel mapping) δεν θα το έλεγα. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι θα πουλήσει γιατί η πλειοψηφία των καταναλωτών δεν το ψάχνει και αγοράζει αποκλειστικά βάση ψεύτικων χαρακτηριστικών ανεξάρτητα αν το αποτέλεσμα σε επίπεδο εικόνας είναι απογοητευτικό.



Ναι περυσινό μοντέλο αλλά καλύτερη από αντίστοιχες φετινές sony σε αρκετά σημεία (πχ. 3D και smart) και από τις όλες τις φετινές LG που έχουν δοκιμαστεί ως τώρα από τα γνωστά site όπως το hdtvtest.

Δυστυχώς δεν μπορώ να διαφώνησω
 

bluechris

Established Member
29 January 2010
162
Παιδιά άκυρο για τα SD... νόμιζα πως είχα βάλει τις ρυθμίσεις του expert1 αλλά δεν ήξερα πως σε κάθε input θέλει άλλη ρύθμιση και δεν έχει use this setting for all inputs ή κάτι.. οπότε οτιδήποτε διαλέγεις στην TV θέλει ρύθμιση από την αρχή. Οι ρυθμίσεις τελικά συμάζεψαν τα SD μια χαρά.

Επίσης θέλω να πω πως σε 3D ισχύουν οι ρυθμίσεις αλλά με + 10 ή 20 μονάδες το Brightness. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει calibration chart αρχείο για 3D? ή απλά φορτώνοντας τα 2D και πατώντας στην TV να μου μετατρέψει το 2D σε 3D είμαι ΟΚ?
 

bluechris

Established Member
29 January 2010
162
Re: - LG TV Line-up 2014-

Πάρα πολύ καλή τηλεόραση που αντί για μαύρο δείχνει γκρι , είναι στα 50 Hz πραγματικά (άρα δεν κάνει για αθλητικά) , έχει υψηλό input lag (δεν κάνει ούτε για gaming) και δείχνει θολό όχι μόνο το 3D αλλά ακόμη και το 4K (χωρίς δυνατότητα 1:1 pixel mapping) δεν θα το έλεγα. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι θα πουλήσει γιατί η πλειοψηφία των καταναλωτών δεν το ψάχνει και αγοράζει αποκλειστικά βάση ψεύτικων χαρακτηριστικών ανεξάρτητα αν το αποτέλεσμα σε επίπεδο εικόνας είναι απογοητευτικό.

Ε? όχι καμία σχέση το μαύρο της είναι μια χαρά. Την έχεις δει να παίζει και τα λες αυτά? ή απλά όλοι διαβάσατε το τεστ στο hdtvtest και την θάψατε? οι τύποι στο τεστ σίγουρα είχαν ελατωματικό κομμάτι όπως είδα πολλά παιδιά στο εγγλέζικο το φόρουμ και τις έδωσαν πίσω για αλλαγή... μάλιστα ένας την έδωσε πίσω και η 2η που πήρε έκανε ακριβώς τα ίδια με τις κάθετες γραμμές κλπ. Εμένα δεν κάνει ΚΙΧ .. ούτε banding ούτε γραμμές ούτε τίποτα αν και το περίεργο είναι πως όλοι οι άγγλοι είναι με μικρότερο firmware από μένα οπότε ή κάτι έχει αλλάξει με το update ή η 55άρα δεν έχει θέματα.

Το 3D της είναι τέλειο... ήρθαν σπίτι 2 φίλοι μου ο ένας κάτοχος της 7500 samsung και ο άλλος με Panasonic Plasma και ότι 3D και να είδαμε ήταν παραδεκτό και από τους 2 πως ήταν μακράν ότι καλύτερο έχουν δει σε 3D TV και φυσικά έπεσε το σχετικό κλάμα μόλις έβαλα κάτι Demo 4k.

Είδα τον αγώνα της F1 από Sky Sports F1 HD... η εικόνα ήταν απίστευτη και μιλάμε για F1... δεν ξέρω τι εννοείς εσύ με τον όρο αθλητικά γιατί ακόμα και για ποδόσφαιρο δεν το συζητάμε παίζει τέλεια....

Ειλικρινά θα ήθελα στα χαρακτηριστικά της μια άλλη επιλογή TV 4k στις 55" με τα ίδια λεφτά.
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Re: - LG TV Line-up 2014-

Βρε bluechris.. Ο Yperion δεν την έχει μπροστά του.. εχει όμως συγκεκριμένα στοιχεία.. περί hz περί μαύρου κατόπιν μετρήσεων κτλ..
το ότι στα μάτια σου είναι τέλεια το καταλάβαμε. Και πραγματικά σου εύχομαι πάντα να σου φαίνεται έτσι. το ότι όμως τα χαρακτηριστικά της λένε ψέματα και το ότι οι ειδήμονες την έχουν καταθάψει, ε. είναι αναμφισβήτητο..
Δεν έχει νόημα η κουβέντα, εάν μεταφέρουμε απλές εντυπώσεις χωρίς στοιχεία.. απλό...
(για την ιστορίαα, προβλήματα με "λερωμένη οθόνη" και γραμμές κτλ δεν διορθώνονται με firmware updates.. εκτός πάλι και εάν για τα αγγλάκια, έχουν στείλει "ληγμένες" παρτίδες και σε εμάς δίνουν τις καλύτερες :) :) :)

Φιλικά πάντα..
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,664
Πάτρα
Re: - LG TV Line-up 2014-

Τότε να καταργηθούν οι κατηγορίες εντυπώσεων χρηστών του site και να διαβάζουμε και αγοράζουμε μέσω των μετρήσεων των site του εξωτερικού.
Μήπως καμιά φορά "παίζονται" και συμφέροντα σε αυτές τις αξιολογήσεις ... απλώς ρωτάω.
Γιατί εδώ ο άνθρωπος μας λέει τι βλέπει ο ίδιος και οι φίλοι του.
Αυτοί βλέπουν την τηλεόραση.
Ευχαριστώ και συγνώμη ...αλλά με μπερδεύετε.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: - LG TV Line-up 2014-

Βρε παιδιά η αλήθεια είναι πως ότι και να λέμε το πάνελ είναι IPS, αυτό τα λέει όλα...... Τώρα κατά πόσο τα πάντα που βλέπουμε και ακούμε και μετά τα μεταφέρουμε οπουδήποτε, είναι αντικειμενικά ή όχι, αυτό είναι μια άλλη ιστορία...
Το γεγονός είναι πως το πανελ είναι IPS και 100αρι και όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό.... για αντίθεση, μαύρο και κίνηση. Τώρα αν ξαφνικά άλλαξαν τα δεδομένα μέσα σε μια νύχτα, μακάρι, όλους μας συμφέρει, αλλά γίνεται δε γίνεται.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: - LG TV Line-up 2014-

Τότε να καταργηθούν οι κατηγορίες εντυπώσεων χρηστών του site και να διαβάζουμε και αγοράζουμε μέσω των μετρήσεων των site του εξωτερικού.
Μήπως καμιά φορά "παίζονται" και συμφέροντα σε αυτές τις αξιολογήσεις ... απλώς ρωτάω.

Συμφέροντα (είτε οικονομικής, είτε εγωιστικής φύσεως) μπορεί να παίζονται τόσο στην πλευρά των εντυπώσεων, όσο και στην πλευρά των μετρήσεων.

Η διαφορά έγκειται στο ότι στις εντυπώσεις παίζει σημαντικό ρόλο ο υποκειμενικός παράγοντας, οπότε μία κατευθυνόμενη καταγραφή άποψης μπορεί να καλυφθεί υπό τη δικαιολογία της απειρίας ή της προσωπικής προτίμησης, ενώ μία δημοσιοποίηση ψευδών (ή έστω λανθασμένων) μετρήσεων είναι πανεύκολο να αποκαλυφθεί/καταρριφθεί από τους επόμενους που θα πραγματοποιήσουν μετρήσεις...

Γι' αυτό, οι όποιες αξιολογήσεις και εντυπώσεις καλό είναι να μην γίνονται αποδεκτές αξιωματικά, αλλά αφού πρώτα φιλτραριστούν και αξιολογηθούν ως προς την εγκυρότητα και αξιοπιστία τους... ;)
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: - LG TV Line-up 2014-

Ακριβώς , για να καταλάβει κάποιος για τι μιλάμε αρκεί να δει τις μετρήσεις , όσο αφορά το μαύρο 0.04 cd/m2 τηλεόραση με PSA , 0.15 cd/m2 η συγκεκριμένη LG....1080 γραμμές κινούμενη ανάλυση τηλεόραση με 100 Hz από το πάνελ , 300 γραμμές η συγκεκριμένη με 50 Hz ....66 ms lag πρόβλημα και για gaming. Τα νούμερα δεν λένε ψέματα.

Βασικά δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κάποιον αλλά δεν μπορώ να διαβάζω και πόσο τέλεια είναι μια τηλεόραση του 4/10.
 
Last edited:

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,664
Πάτρα
Re: - LG TV Line-up 2014-

Τελικά είναι 50 ή 100 Hz ???
Αυτό που έχει σημασία για μένα είναι αν όλα αυτά που λέτε φαίνονται στην πραγματικότητα όταν παρακολουθείς πρόγραμμα ή ταινία.
Σε παλαιότερη ερώτηση μου αφήσατε να εννοηθεί ότι και στραβός θα τα έβλεπε.
Εδώ ο άνθρωπος λέει ότι όταν παρακολουθεί δράση ...δεν βλέπει τίποτα από αυτά.
Μπορεί κάποιος από όλους εσάς να μας πει αν πράγματι τα είδε με τα μάτια του ...και πόσο χάλια ήταν.
Καλή η θεωρία ...αλλά η πράξη είναι που βλέπουμε.
Και στην τελική ευθεία λαμβάνουμε υπ´όψιν και το κόστος αγοράς, σημαντικός παράγων.
Ρώτησε ο φίλος αν μπορείτε να προτείνετε κάτι καλύτερο με ανάλογες ευκολίες στην ίδια περίπου τιμή. Αυτό είναι και δικό μου ερώτημα.
Ευχαριστώ
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: - LG TV Line-up 2014-

Σε ένα φόρουμ θα διαβάσει κανείς απόψεις διαφόρων τύπων. Το να ξεχωρίσει κανείς αυτές που θα θεωρήσει σωστές, είναι μέρος την συμμετοχής σε ένα τέτοιο φόρουμ.
Επίσης, το παρών νήμα δεν είναι ούτε νήμα κατόχων, ούτε αγορά νέας τηλεόρασης...
Και τέλος, αφού ο καθένας γράφει ότι νομίζει, ας πω και εγώ την χαζομάρα μου: όποιος παρακολουθεί λίγο καιρό τον τομέα των τηλεοράσεων, γνωρίζει ήδη τι σημαίνει IPS και LG. :smile:
 

bluechris

Established Member
29 January 2010
162
Re: - LG TV Line-up 2014-

Κοιτάξτε όλοι νοιώθω πως έχουμε δίκιο και δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης. Εγώ απλά λέω πως η τηλεόραση με καλύπτει για τις ανάγκες μου απλά δεν μπορώ να αντισταθώ στην καταστροφολογία του άρθρου του συγκεκριμένου τεστ που την έχει την τηλεόραση για πέταμα. Η άποψή μου όντας σχεδόν μια εβδομάδα με την TV είναι πως αξίζει τα λεφτά που θα δώσει κάποιος για μένα και εξηγώ.

Ήθελα κάτι που τουλάχιστον από φύσες κλπ HVEC και 4k 60p να έχει μια αντοχή στο χρόνο.. τα οικονομικά είναι δύσκολα ποια.. και δυστυχώς άλλο μοντέλο στα ίδια λεφτά στις 55" εγώ δεν βρήκα. Ήμουν τρομαγμένος με αυτά που διάβαζα από δω και από εκεί για την 49άρα... αλλά από ότι φαίνεται εγώ έχω μια αναβάθμιση παραπάνω από τους άλλους (αν και χτες είδα πως κάποιοι πέρασαν ένα πολωνικό update αλλά δεν άκουσα εντυπώσεις και σήμερα και καλά θα γίνει το update στο Netflix να λειτουργήσει).

Κάτι έχουν οι 49άρες που για μένα δεν το έχουν οι 55άρες ή η παρτίδα που έσκασε Αγγλία έχει θέμα..

Τώρα ο φίλος @Yperion δεν έχει άδικο τα νούμερα είναι νούμερα και τα προβλήματα προβλήμτα.. το θέμα είναι πως τα νούμερα για μένα μετρήθηκαν σε προβληματικό μοντέλο.. από εκεί και πέρα το μόνο που είδα και το είδα χτες γιατί ενώ όλοι έλεγαν βάλτε το Gravity και δείτε τον ουρανό που αναβοσβήνει.. εμένα δεν έκανε κάτι τέτοιο... αλλά χτες έβλεπα το Robocop το τελευταίο που το νοίκιασα από το VideoClub ..ε σε αυτό είδα αυτό το αναβόσβημα που λένε όλοι.. ήταν μαύρη τελείως η οθόνη και σε κάποια φάση βγήκαν μόνο κάτι γραμματάκια που έλεγαν νομίζω μια ημερομηνία στο κέντρο.. ε εκεί ένοιωσα να φωτίζει γλυκά όλο το κέντρο της οθόνης από πάνω προς τα κάτω και αν δεν ήμουν υποψιασμένος δεν θα το καταλάβαινα πως οφείλετε πως είναι Edge Panel με Local Dimming... για μένα λοιπόν αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Τώρα για την κίνηση που λέτε είδα το Desolation of Smaug του οποίο σαν ταινία σαν υφή έχει πολύ γράψιμο και sharpness... ήταν καταπληκτικό και με βοήθησε να μειώσω λίγο τα vertical kai horizontal contrast γιατί τα είχα στην αρχή υπερβολικά (60 και 55) στα νούμερα που έχω στο 1ο νήμα και σε συνδιασμό με το Edge Enhancer σε OFF η εικόνα ήταν πολύ καλή.

Δεν ξέρω αν κάποιος θέλει κάτι άλλο να τσεκάρω ας το πει... όπως και κάποιος αν ξέρει πως μπορώ με το Note3 να τραβήξω σωστό βίντεο την TV να παίζει κάτι γιατί προσπάθησα και μου βγάζει γραμμές και μάλλον φταίνε τα hz που δεν συμβαδίζουν.

Όσο για μένα κάτι τελευταίο.. είμαι στις γραφικές τέχνες από το 1991.. με απίστευτα καλά μόνιτορ στα χέρια μου όλη μου τη ζωή.. με βεντούζες καλιμπραρίσματος και Barco οθόνες... αυτό που είδα στην TV εμένα με καλύπτει πάντα με γνώμονα τα λεφτά της. Αν είχα γκαφρά πολλά θα έπαιρνα μια OLED και τέλος.

Υ.Γ. Το θέμα με το φως που είδα στο Robocop το είδα έχοντας το σπίτι στο απόλυτο σκοτάδι κάτι που δεν το κάνω γιατί είναι καταστροφικό για τα μάτια ασχέτως αν πολλοί λένε πως έτσι πρέπει να βλέπετε μια ταινία. Διαφωνώ κάθετα και οριζόντια και όπως θέτε πείτε το και ρωτήστε όποιον οφθαλμίατρο θέλετε αν δεν με πιστεύετε... το ιδανικό είναι να υπάρχει ένας ελαφρύς φωτισμός αριστερά και δεξιά της TV για μένα ίσα ίσα να κλείνει λίγο η κόρη του ματιού να μην τρώει όλη την ακτινοβολία από την LED...
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: - LG TV Line-up 2014-

Τώρα ο φίλος @Yperion δεν έχει άδικο τα νούμερα είναι νούμερα και τα προβλήματα προβλήμτα.. το θέμα είναι πως τα νούμερα για μένα μετρήθηκαν σε προβληματικό μοντέλο..

Σε όλες τις τηλεοράσεις με IPS η ίδια είναι η αντίθεση , μέχρι 1000:1 στην καλύτερη περίπτωση. Αφού έχεις και το Note ακόμη καλύτερα , μπορείς να κάνεις και άμεση σύγκριση AMOLED με IPS στο θέμα αντίθεσης...

http://goo.gl/xZZUzI

Βέβαια σε σύγκριση panel IPS με panel VA δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά όσο με τις AMOLED αλλά και πάλι μιλάμε για πάνω από 3 φορές μεγαλύτερη αντίθεση.
 
Last edited:

greekzero

Established Member
21 October 2007
263
Άλιμος
Πάνω κάτω οι ρυθμίσεις σου είναι ίδιες με τις δικες μου.άντε να βγει και το update να δούμε τι θα φέρει.
 

bluechris

Established Member
29 January 2010
162
Κατέβασα το update 03.13.33 και το πέρασα από εδώ και είδα πλέον τα SD να είναι τέλεια..... άλλες διαφορές δεν έχω δει ακόμα... εκτός ίσως πως μου έπαιξε και το amazon prime... netflix ομως δεν παίζει.
 

bluechris

Established Member
29 January 2010
162
Re: - LG TV Line-up 2014-

Μα δεν διαφωνούμε σε κάτι. Υπάρχει κανείς να πει δηλαδή πως οι Oled ή οι Amoled δεν είναι καλύτερες? θα είναι τρελός... από εκεί και πέρα... τι να έπαιρνα στα λεφτά αυτά? Plasma? μα ήθελα να κρατήσει λίγο μελοντικά.. δεν αλλάζω τηλεόραση κάθε λίγο και λιγάκι και εντέλει επειδή το έψαξα ΔΕΝ υπάρχει άλλη 55άρα με όσα έχει αυτή. ΟΚ το μαύρο της δεν είναι καλό σε σχέση με μια Oled αλλά εμένα με καλύπτει γιατί είναι ελάχιστα ποιο λίγο στο ΜΑΤΙ πάντα από την Plasma που είχα.. άρα είμαι ΟΚ.