Samsung UE H7000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Arkady

Established Member
16 February 2010
117
Μετά από αρκετό καιρό που ήθελα TV, αγόρασα τελικά την Samsung UE55H7000.

Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι θετικές, αν και ακόμα ψάχνομαι με τα διάφορα "καλούδια" της, αφού είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ SmartTV.

Αυτήν την στιγμή ψάχνομαι κυρίως σε ρυθμίσεις και καλιμπράρισμα οθόνης,οπότε αν έχει κάποιος να προτείνει συγκεκριμένες ρυθμίσεις εικόνας,ευπρόσδεκτες!
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Μετά από αρκετό καιρό που ήθελα TV, αγόρασα τελικά την Samsung UE55H7000.

Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι θετικές, αν και ακόμα ψάχνομαι με τα διάφορα "καλούδια" της, αφού είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ SmartTV.

Αυτήν την στιγμή ψάχνομαι κυρίως σε ρυθμίσεις και καλιμπράρισμα οθόνης,οπότε αν έχει κάποιος να προτείνει συγκεκριμένες ρυθμίσεις εικόνας,ευπρόσδεκτες!
καλοθεατη αλλα θελουμε λεπτομεριες..θετικα αρνητικα
 

Arkady

Established Member
16 February 2010
117
καλοθεατη αλλα θελουμε λεπτομεριες..θετικα αρνητικα

Μόλις χθες την έστησα,οπότε ακόμα δεν έχω άποψη.Να την δουλέψω λίγες μέρες και θα γράψω πιο αναλυτικά εντυπώσεις και θετικά/αρνητικά.
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
παιδια καλησπερα!καινουργιος στο forum αλλα πολυ "καμενος" με το θεμα τηλεοραση!Τι θελω να πω εν συντομια.. πριν 2 χρονια αγορασα την samsung ES8000 55".Δεν λεω ειμουν πολυ ευχαριστημενος.. ΑΛΛΑ ειχε σε κανα δυο σημεια εντονο clouding και εδω και 2 χρονια με ετρωγε να την πουλησω γιατι το ματι συνεχεια επεφτε σε εκεινα τα σημεια του προβληματος με το clouding!βεβαια με καποιες ρυθμισεις που σχεδον επνιγαν την εικονα δεν εβλεπα σχεδον τιποτα αλλα ειχα δωσει το 2012 2.500 ευρω και δεν μπορουσα να χαρω την TV μου!και ερχομαι τωρα στο θεμα μας!εδωσα προκαταβολη σε γνωστη αλυσιδα με ηλεκτρικα και 18/7 παραλαμβανω τη Η7000,ηθελα να μου πειτε οσοι ξερετε οι οσοι εχετε την συγκεριμενη TV απο θεμα clouding πως παει?Εχω ακουσει οτι απο την ES που ειχα εγω και μετα τα πραγματα εχουν βλετιωθει αρκετα οσο αφορα τον οπισθιο φωτισμο!Αληθευει?
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
παιδια καλησπερα!καινουργιος στο forum αλλα πολυ "καμενος" με το θεμα τηλεοραση!Τι θελω να πω εν συντομια.. πριν 2 χρονια αγορασα την samsung ES8000 55".Δεν λεω ειμουν πολυ ευχαριστημενος.. ΑΛΛΑ ειχε σε κανα δυο σημεια εντονο clouding και εδω και 2 χρονια με ετρωγε να την πουλησω γιατι το ματι συνεχεια επεφτε σε εκεινα τα σημεια του προβληματος με το clouding!βεβαια με καποιες ρυθμισεις που σχεδον επνιγαν την εικονα δεν εβλεπα σχεδον τιποτα αλλα ειχα δωσει το 2012 2.500 ευρω και δεν μπορουσα να χαρω την TV μου!και ερχομαι τωρα στο θεμα μας!εδωσα προκαταβολη σε γνωστη αλυσιδα με ηλεκτρικα και 18/7 παραλαμβανω τη Η7000,ηθελα να μου πειτε οσοι ξερετε οι οσοι εχετε την συγκεριμενη TV απο θεμα clouding πως παει?Εχω ακουσει οτι απο την ES που ειχα εγω και μετα τα πραγματα εχουν βλετιωθει αρκετα οσο αφορα τον οπισθιο φωτισμο!Αληθευει?
Είναι αλήθεια έχουν βελτιωθεί αρκετά, αλλά το θέμα clouding, όπως ίσως γνωρίζεις, είναι και θέμα τύχης αρκετές φορές.
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Είναι αλήθεια έχουν βελτιωθεί αρκετά, αλλά το θέμα clouding, όπως ίσως γνωρίζεις, είναι και θέμα τύχης αρκετές φορές.
Το ξερω και σε αυτο το θεμα ειμαι πολυ ατυχος!Αν σου πω οτι το 2012 αλλαξα 3 τηλεορασεις μεχρι να καταληξω στη ES8000 θα με πιστεψεις?Απο τυχη? ακου λοπον!και οι 3 Tv με κολλημενα pixels,αλλες ειχαν πολυ Halo και φυσικα clouding!τωρα ελπιζω μια φορα να ειμαι τυχερος και να πεσω σε καλο κομματι..
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Το ξερω και σε αυτο το θεμα ειμαι πολυ ατυχος!Αν σου πω οτι το 2012 αλλαξα 3 τηλεορασεις μεχρι να καταληξω στη ES8000 θα με πιστεψεις?Απο τυχη? ακου λοπον!και οι 3 Tv με κολλημενα pixels,αλλες ειχαν πολυ Halo και φυσικα clouding!τωρα ελπιζω μια φορα να ειμαι τυχερος και να πεσω σε καλο κομματι..
Αν και εγώ εκτιμώ πολύ τη samsung ( κάτοχος από το 2010 της 46C8000 με χωρίς κανένα πρόβλημα και άριστη σε όλα της έως πρόσφατα που την αντικατέστησα με τη sony 55W905), έχω την εντύπωση, ότι είναι λίγο πιο συχνό το φαινόμενο clouding στις samsung σε σύγκριση με τις σονυ στα VA πάνελ. Τώρα θα μου πεις και η 905, samsung πάνελ έχει και είναι αψεγάδιαστο αλλά αυτή την εντύπωση έχω.
Θα σου πρότεινα να δεις τις σονυ σειρά 800 ( 805Β-815Β-829Β ) που έχουν πάνελ AUO, και τουλάχιστον από τους κατόχους δεν έχουν ακουστεί τέτοια σοβαρά θέματα ( βέβαια ούτε και από τις φετινές σαμυ, μέχρι στιγμής), και να αλλάξεις από τις σαμυ που φαίνεται ότι δε σε πάει.
Καταλαβαίνω ότι όλα τα παραπάνω που σου γράφω, δεν είναι και κανένας σοβαρός λόγος για να πας στη μία ή στην άλλη, αλλά εγώ στη θέση σου αν έβλεπα ότι με μια εταιρεία δε με έχει πάει καθόλου καλά, και η καλύτερη από όλες τις άλλες να ήταν, θα την άλλαζα για να σπάσει η γκαντεμιά. Από την άλλη όμως θα μου πεις << ο επιμένων νικά >>...
Εντάξει σε φώτισα τώρα.....χα!χα!χα!
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Σε ευχαριστώ φίλε μου για την συμβουλή σου, αλλά εγώ δεν το εξήγησα σωστά! Τα περισσότερα προβλήματα τα είχα από LG - SONY και μετά από samsung!Στην samsung όμως αν εξερεσεις το θέμα με το clouding δεν βρήκα κάτι που να με ξενερωσε ίσα ίσα η es8000 δεν είχε καθόλου Halo όπως είχε για παράδειγμα και μάλιστα πολύ η LG 980s αν θυμάμαι καλά που αμέσως την άλλαξα με DOA αμέσως μετά πήγα στη Sony 920 αν την λέω σωστά που και εκείνη είχε λιγότερο Halo από την LG αλλά είχε και φυσικά και clouding και pixels!αμέσως μετά πήγα στη samsung es8000 46" με 2 κολλημένα pixels όπου κατέληξα σε αυτή που έχω μέχρι σήμερα χωρης κανένα πρόβλημα με πιξελ αλλά με το clouding να με βασανίζει! Φαντάσου λοιπόν τι έχω περάσει και πόσο τρέμο τώρα που έχω κλείσει την h7000 να μου παρουσιάσει κάποιο από αυτά τα προβλήματα! Αν και για τα pixels μου εγγυηθεί το παλικάρι που μου έκανε την κράτηση ότι εντός 14 ημερών θα μου την αλλάξει, για το clouding εννοείται θα το παίξω για άλλη μια φορά κορώνα γράμματα! Για αυτό θέλω την γνώμη όσοι έχουν την h7000 για να δω πάνω κάτω τι με περίμενει!
Sorry αν σας ζάλισα!
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Το Halo είναι όταν σε αντικείμενο φωτιζόμενο ακριβώς από πίσω του στο backround ας το πούμε εμφανίζεται ένα φωτοστέφανο! Δεν ξέρω μπορεί να το εξηγώ και λίγο λάθος, κάποιος ειδικός εδώ μέσα μπορεί να δώσει καλύτερη εξήγηση! Επίσης ενοχλητικό φαινόμενο των περισσότερων Led τηλεοράσεων. .
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
εγω πιστευω να ειναι πανω κατω το ιδιο το μονο που παιζει ειναι καθαρα τυχη δηλαδη δεν εχει να κανει με μοντελο αλλα με κομματι.Γιατι δεν παιρνεις την 6400 θα ναι σε σημεια καλυτερη της 7000.
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
εγω πιστευω να ειναι πανω κατω το ιδιο το μονο που παιζει ειναι καθαρα τυχη δηλαδη δεν εχει να κανει με μοντελο αλλα με κομματι.Γιατι δεν παιρνεις την 6400 θα ναι σε σημεια καλυτερη της 7000.

Πράγματι, έχω διαβάσει ότι από άποψη εικόνας η 7 & η 6 έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και απόδοση, ώστε να μην δικαιολογείται η αγορά της 7...
η 6400 φαίνεται το big hit του 2014

για την ιστορία να πω πως έχω τσεκάρει σε αγορά δ Μακεδονίας και Βέροιας... Πουθενά σειρά 6 h της Σάμου. Ούτε για δείγμα! Ακόμη έχουν κάτι μικρές f και τηλεοράσεις μέχρι 600-700 με 4κ.. Σε δόσεις 4κ εννοώ....
 

DJTaurus

Established Member
29 September 2010
150
Πράγματι, έχω διαβάσει ότι από άποψη εικόνας η 7 & η 6 έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και απόδοση, ώστε να μην δικαιολογείται η αγορά της 7...
η 6400 φαίνεται το big hit του 2014

Κρίμα όμως που έχει μεγάλο input lag.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Το ξερω και σε αυτο το θεμα ειμαι πολυ ατυχος!Αν σου πω οτι το 2012 αλλαξα 3 τηλεορασεις μεχρι να καταληξω στη ES8000 θα με πιστεψεις?Απο τυχη? ακου λοπον!και οι 3 Tv με κολλημενα pixels,αλλες ειχαν πολυ Halo και φυσικα clouding!τωρα ελπιζω μια φορα να ειμαι τυχερος και να πεσω σε καλο κομματι..

πλεον δεν το αφηνω στην τυχη...κανω συμφωνια την τσεκαρω εκει η επιτοπου οταν στηθει σπιτι μου και αν περασει οκ αλλιως "η επομενη παρακαλω"
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
kαι εγω το ιδιο απλα επειδη με ξερουν στο καταστημα μου την ανοιγουν σε ενα μικρο χωρο που εχουν σαν σερβις και την κοιταμε.Αν και αν ξαναπαω μετα την τελευταια τραγικη αγορα της es8000 πιστευω θα αρνηθουν και να μου πουλησουνε
 

hxostil

AVClub Addicted Member
kαι εγω το ιδιο απλα επειδη με ξερουν στο καταστημα μου την ανοιγουν σε ενα μικρο χωρο που εχουν σαν σερβις και την κοιταμε.Αν και αν ξαναπαω μετα την τελευταια τραγικη αγορα της es8000 πιστευω θα αρνηθουν και να μου πουλησουνε

τραγικη??γιατι?
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
kαι εγω το ιδιο απλα επειδη με ξερουν στο καταστημα μου την ανοιγουν σε ενα μικρο χωρο που εχουν σαν σερβις και την κοιταμε.Αν και αν ξαναπαω μετα την τελευταια τραγικη αγορα της es8000 πιστευω θα αρνηθουν και να μου πουλησουνε
Σιγά μην αρνηθούν, στα πούπουλα θα σε έχουν, τους περισσεύουν οι πελάτες για να είναι και επιλεκτικοί;
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Αλήθεια ρε παιδιά? Σας κάνουν αυτή την "χάρη"? Πως γίνεται αυτό? Δηλαδή τι του λέτε? Θέλω να αν έχει clouding η κολλημένα pixel και το δέχονται? Για πείτε μου να πάω οργανομενος 18 Ιουλίου που έχω κάνει την κράτηση, θα πάρω μαζί μου και ένα στικακι που θα παίζει την παλέτα με τα χρώματα από το udipixel (για τα pixels) αλλά για το clouding πως το τσεκάρετε θα πρέπει να σας βάλουν σε σκοτεινό δωμάτιο. .Πάντως έχω το θάρρος με τον πωλητή από το συγκεκριμένο κατάστημα πού θα πάω γιατί παλαιότερα έχω άλλαξει από εκεί όλες της προβληματικες τηλεοράσεις και πιστεύω θα το δεχτούν η ακόμα καλύτερα θα το απαιτήσω, αλλά για δωστε μου καμιά συμβουλή πως το ζητάτε!
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Αλήθεια ρε παιδιά? Σας κάνουν αυτή την "χάρη"? Πως γίνεται αυτό? Δηλαδή τι του λέτε? Θέλω να αν έχει clouding η κολλημένα pixel και το δέχονται? Για πείτε μου να πάω οργανομενος 18 Ιουλίου που έχω κάνει την κράτηση, θα πάρω μαζί μου και ένα στικακι που θα παίζει την παλέτα με τα χρώματα από το udipixel (για τα pixels) αλλά για το clouding πως το τσεκάρετε θα πρέπει να σας βάλουν σε σκοτεινό δωμάτιο. .Πάντως έχω το θάρρος με τον πωλητή από το συγκεκριμένο κατάστημα πού θα πάω γιατί παλαιότερα έχω άλλαξει από εκεί όλες της προβληματικες τηλεοράσεις και πιστεύω θα το δεχτούν η ακόμα καλύτερα θα το απαιτήσω, αλλά για δωστε μου καμιά συμβουλή πως το ζητάτε!

απλα λες οτι ενδιαφερομαι να την αγορασω αλλα πρωτα θελω να την δοκιμασω..τι προτιματε εδω με χαμηλα φωτα η οταν μου την φερετε σπιτι??αν εχει καποιο θεμα δεν την παιρνω...λες να την ελεγξω αν ειναι ενταξει οχι να δω πως παιζει
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Το θέμα clouding όμως είναι δύσκολο να το εντοπίσει 1) πρέπει να είναι τελείως σκοτεινά 2) στην δική ΤV για να αρχίζει να φαίνεται το clouding πρέπει να περάσει τουλάχιστον κανένα 15 λεπτό μέχρι να "ζεσταθεί" αλλιώς δεν φαίνεται τίποτα! Οπότε όπως καταλαβαίνεις λίγο δύσκολο. .