Samsung UE HU8500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

voukefalas

New member
19 June 2006
33
εδώ και μια εβδομαδα περιπου αγορασα από mediamarkt κηφισου την εν λογω τηλεοραση
Η παραδοση εγινε την επομενη ημερα και στηθηκε στο καθιστικο Από το περασμενο σαββατοκυριακο αρχισα να ασχολουμαι μαζι της
η εικονα της είναι εντυπωσιακη και βλεπω ολες τις ταινιες μου από την αρχη γιατι εχουν άλλη αισθηση
Ειδικα ταινιες από blu ray Player απογειωνονται σε ποιοτητα και ο λογος είναι ότι η tv διαθετει επιλογή στα setting και κανει upscalle οτιδήποτε του δωσεις μεσω των 4 hdmi version 2 που διαθετει, συνεδεσα επισης τον δορυφορικο δεκτη vu solo2 οπου και εκει η εικονα αναβαθμηστικε εμφανως
η tv διαθετει και δικο της ενσωματωμενο δορυφορικο δεκτη οπου συνεδεσα και ένα πιατο στραμενο στον hotbird και στην συχνοτητα 10930 φανηκε σε ολο του το μεγαλειο το demo της eutelsat se native 4k επισης υπαρχουν αρκετα video 4k στο youtube μαλιστα σε ένα που εδειχνε νυχτερινη σεληνη δεν ξεχωριζε το μαυρο της tv από το μαυρο του πλαισιου της επισης ο ηχος της είναι εξαιρετος για καποιον που δεν διαθετει home cinema . Στην δικη μου περιπτωση δινω τον ηχο μεσω οπτικης σε Α/V ενισχυτή yamaha kai το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικο
στα ελληνικα καναλια της digea χρειαζονται καποιες ρυθμισεις εκει που εκπλησεσαι είναι η ποιοτητα εικονας στο ΝΕΡΙΤ HD
Η θεαση δορυφορικών hd καναλιων είναι μια απολαυση ειδικα το bbc hd στον thor 1 μοιρα
Η tv μολις τοποθετηθηκε και συνδεθηκε με ethernet στο δικτυο εκανε ένα update wirmware καπου 998 mega και εκανα και δευτερο update με USB stick κατεβασμενο από το site της samsung
Eπισης μου δοθηκε δωρεαν ένας σκληρος δισκος με υλικο 4κ με ντοκυμαντερ και ταινιες
σχετικα με το input lang που διαβαζω στα διαφορες κριτικες ότι είναι υψηλο δεν με απασχολει γιατι δεν παιζω παιγνίδια
περιεργάζομαι το μενου της και προτιμω φυσικη η τυπικη εικονα αλλα όλα αυτά είναι υποκειμενικα στην κριση καθενος
Η τιμη της 4000 μετρητοις μετα από παζαρι
επισης οι θεασεις του mundial είναι μια απολαυση η δε καμπυλωτη οθονη της δινει βαθος και άλλη αισθηση της θεασης

μετα τιμης
Νικόλαος βουκεφαλας
 

voukefalas

New member
19 June 2006
33
Re: Samsung TV 65'' UE65HU8500

καλημέρα κάθε μερα ανακαλύπτω και κατι καινουργιο σε αυτην την tv ξεχασα να γραψω για την ποιοτητα του 3d βλέποντας το avatar επαθα σοκ
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: Samsung TV 65'' UE65HU8500

καλημέρα κάθε μερα ανακαλύπτω και κατι καινουργιο σε αυτην την tv ξεχασα να γραψω για την ποιοτητα του 3d βλέποντας το avatar επαθα σοκ
Με γειά καλοθέατη και απροβλημάτιστη.
Αν θες μας λες ποια τηλεόραση αντικατέστησε ( είχες πριν ) το νέο σου απόκτημα;
 

voukefalas

New member
19 June 2006
33
Re: Samsung TV 65'' UE65HU8500

πριν αγορασω την samsung 8500 ειχα παλι samsung 55 ιντσες την Ε7000 αγορασμενη το 2012 οπου περισυ αγορασα το evolution kit kaι εγινε F7000 ηταν μια πολύ καλη tv και δεν ειχα κανενα πρόβλημα απλως τωρα με την 4κ είναι εμφανης η διαφορα
 

manolinio7

Established Member
3 July 2013
165
Αυτα ειναι..! Πηρες την 65αρα (καλοριζικη) κι εχεις και καβατζα μια πολυ καλη 55αρα για παν ενδεχομενο..!!
 

voukefalas

New member
19 June 2006
33
Re: Απάντηση: Samsung UE HU8500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

την 55αρα την πουλησα δεν υπηρχε χωρος
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Φίλε μου σου εύχομαι να την ευχαριστηθείς πολύ.

Μία ερώτηση. Η υποδοχή για βάση στήριξης που έχει πίσω είναι κλασσική -με τις τρύπες στις στάνταρ αποστάσεις .?

Το ρωτάω γιατί έχει την καμπύλωση και μπορεί να είναι διαφορετικά.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
για την oled δεν το σκεφτηκες καθολου
Τι να σκεφτεί που εκεί η κατάσταση είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
Εικόνα ασύγκριτα καλύτερη με την Oled, στη κυριολεξία η μέρα με τη νύχτα, αλλά να δώσεις έστω και με τις προσφορές τώρα 4000 ευρώ και μέσα σε σχεδόν δύο χρόνια, να είναι για πέταμα; Μιλώ βεβαίως για τη περσυνή της LG, φαντάζομαι σε αυτή αναφέρεσαι και εσύ;
 

bvb7

Established Member
5 April 2007
239
Αθήνα
Μεγιεςςςςς εγω πηρα την 7500. Ο σκληρος που σου εδωσαν σε τι αρχεια ειναι τα εργα?
 

voukefalas

New member
19 June 2006
33
σχετικα με την oled μεχρι στιγμης δεν εχουν κυκλοφορισει panel με αναλυση 4κ οπου και η τιμη τους θα είναι στα υψη αυτή η oled που υπαρχει στην αγορα είναι σε αναλυση 1080p διαβασα σε 4κ πιθανον να κυκλοφορησουν από σεπτεμβριο

όταν αγοραζει κανεις κατι που είναι κορυφαιο σαν την samsung ue hu85000 δεν σκεπτεται τι καλυτερο θα κυκλοφορησει τον επομενο χρονο διαφορετικα αν περιμενουμε το επομενο και μεθεπομενο μοντελο δεν αγοράζουμε τιποτα η ζωη είναι μικρη . από εκει και περα εχω και 5 χρονια εγγυηση της συσκευης οποτε αν αγορασω κατι αυτό θα γινει μετα 5 χρονια από εκει και περα ότι βλεπουν τα μηχανηματα σχετικα με επιδοσεις δεν είναι σε θεση να τα δει το ανθρωπινο ματι που είναι παντα υποκειμενικο με τις εκάστοτε προτιμήσεις σχετικα με την εικονα

η τηλεοραση διαθετει 4 hdmi version 2 ανοίγεις μενου πας στις ρυθμισεις εικονας και εκει που εχει εντολη για φιλτρα και μειωση θορυβου υπαρχει το uhd upscalle οποτε κλικαροντας σου ανοιγει υπομενου με τα 4hdmi kai εντολη upscalle που ενεργοποιείται αποσυνδέοντας και συνδεοντας παλι το καλωδιο hdmi αξιζει μονο με ποιοτητα 720p και ανω με καποιες ρυθμισεις μειωσης της οξύτητας της εικονας
 
Last edited by a moderator:

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Ανοίγεις μια συζήτηση που έχει γίνει και έχει ξαναγίνει σχετικά με τις αγορές νέων τεχνολογιών και ειδικά όταν αυτές δεν είναι έτοιμες και δεν υποστηρίζονται ακόμα από το κυριότερο πράγμα που χρειάζονται, το σωστό υλικό που θα παίζουν... και που από ότι φαίνεται αργεί ακόμα. Με το παρών υλικό υπάρχουν τηλεοράσεις Full HD που είναι και πιο οικονομικές και παίζουν το υπάρχων υλικό αρκετά καλύτερα και σε κάποιες περιπτώσεις όπως πχ το τηλεοπτικό και γενικώς το SD σήμα πολύ καλύτερα.
Τώρα όσο αφορά το τι << βλέπει το ανθρώπινο μάτι >> εξαρτάται το μάτι που θα δει. Υπάρχουν περιπτώσεις << ματιών >> που τους βάζεις να δουν το καλύτερο και το χειρότερο , και τα βλέπουν ίδια ( η πλειονότητα των ανθρώπων ) και υπάρχουν και οι ψαγμένοι και απαιτητικοί που διακρίνουν και βλέπουν τις διαφορές από σημαντικά πράγματα έως και λεπτομέρειες. Τέτοιοι υπάρχουν αρκετοί εδώ μέσα. Το δικό μου μάτι πάντως δεν μπόρεσαν να το πείσουν για όλα αυτά που διατείνονται οι 4Κ ( και είμαι και μέγας φαν της τεχνολογίας γενικώς και μου αρέσουν τα καινούργια ) το ακριβώς αντίθετο σε ότι αφορά HD υλικό και ακόμα χειρότερα σε SD υλικό. Σε demo 4Κ ναι ήταν καταπληκτικές, αλλά που είναι αυτό το υλικό σε ευρεία μορφή οέο;;;
 

voukefalas

New member
19 June 2006
33
ο σκληρος δισκος που διανεμει δωρεαν η samsung με 4κ περιεχομενο από τελειται από τις ταινιες a night in the museum ,worl war z,x men origine ,the counselor,GI JOE RETALIATION,KAI 3 ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ οι ταινιες είναι upscalle σε 4κ τα ντοκυμαντερ είναι native 4k με ανωτερη ποιοτητα εικονας ο σκληρος αυτος δισκος παιζει μονο σε tv 4k samsung τα αρχεια είναι κλειδωμένα και δεν παιζουν σε pc επισης οι υπότιτλοι είναι αγγλικοι

η tv αυτη είναι ότι καλυτερο εχει κυκλοφορησει μεχρι στιγμης ο καθενας μπορει να γραφει ότι θελει τωρα τι οικανοποιει και τι όχι τον καθεναν είναι υποκειμενικο τωρα αγαπητε μου αν βρεις κατι καλυτερο αναφερε το και θα το εκτιμησω δεοντως
 
Last edited by a moderator:

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Το θέμα είναι ο καθένας να ικανοποιήτε με ότι έχει, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του και βάσει των γνώσεών του. Εσύ δηλώνεις ικανοποιημένος και αυτό είναι αρκετό για σένα, αλλά και για μας.
Επίσης οι προτάσεις για καλύτερη ουσιαστικά εικόνα υπάρχουν, αλλά τώρα τι θα κάνεις φίλε μου θα πουλήσεις αυτή που έχεις και θα πάρεις άλλη;
Να είσαι καλά να την απολαμβάνεις και κυρίως να είναι απροβλημάτιστη σε ότι σου προσφέρει.
Επίσης συμφωνώ είναι ότι καλύτερο έχει βγεί , αλλά σε 4Κ, με ότι αυτό σημαίνει.....
 
Last edited:

voukefalas

New member
19 June 2006
33
ικανοποιούμαι βασει των υπερβολικων απατησεων και γνωσεων μου προτασεις για καλυτερη εικονα δεν υπαρχουν ακομα ισως του χρονου αλλα το τι θα κανω είναι δικο μου θεμα από εκει και περα αγορασε και εσυ μια 4κ να απολαυσεις και μην μου μιλας θεωρητικα και μονο γιατι λεγει η παροιμια οσα δεν φθανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια
μετα τιμης
Νικόλαος βουκεφαλας