Stoner Acoustics

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,825
Μεσευρώπη
Είμαι γκαντέμης τελικά. Μετά το Βατερλώ που έπαθα με το Geek που όλο έρχεται κι όλο στο δρόμο είναι θέλησα να παραγγείλω ένα φτηνό dac για να έχω να παίζω, να πειραματιστώ με καλώδια, λογισμικό κλπ. Και άμα έρθει το Geek το βάζω στο αυτοκίνητο.

Σκόνταψα λοιπόν σε αυτό το μικρό και θαυματουργό (λένε) μηχανάκι.

Stoner Acoustics από τη Μαλαισία. Το πρώτο τους προϊόν ήταν το UD-100.

UD100-04.jpg

Ο ορισμός του minimal. Ένα DAC, (ESS Sabre ES9023 )ένα USB Receiver (TI PCM2706) και αυτό ήταν. Δεν υπάρχει καν κουτί, το μηχανάκι έρχεται τυλιγμένο σε χοντρό κίτρινο θερμοσυστελόμενο. Αλλά ο καθένας μπορεί να μαστορέψει ένα κουτί από ένα φτηνό card reader ή στικάκι:



UD100-07.jpg


Τιμή; $49, και άλλα $3 για τα έξοδα αποστολής από Μαλαισία. Άλλο μείον ήταν ότι υποστήριζε μόνο 16/44.1, αλλά δε βαριέσαι, στα λεφτά του ήταν αχτύπητο. Κάποιοι που το άκουσαν το προτίμησαν και από το ODAC, το οποίο νομίζω ότι κάτι λέει στους γνώστες.

Αυτά το 2012.

Το 2013 η εταιρεία (;) παρουσιάζει το UD-110.

UD110-2.jpg

To καλτ κίτρινο θερμοσυστελόμενο παραμένει, το ίδιο και η βασική σύλληψη, αλλά receiver είναι πλέον το Saviaudio SA9027 και DAC το TI PCM5102A.
Επίσης το μηχάνημα είναι κάπου 1 εκ. πιο μακρύ, πράγμα που δυσκολεύει τους επίδοξους ντιούηδες. Πλέον υποστηρίζεται και 24/96 :award:
Όλα άλλαξαν, εκτός από την τιμή που παραμένει στο αχτύπητο $49.
 

Attachments

  • UD100-01.jpg
    UD100-01.jpg
    58.9 KB · Views: 151
  • UD-120.jpg
    UD-120.jpg
    34.4 KB · Views: 151

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,825
Μεσευρώπη
Και εδώ είναι ώρα να σας πω για την γκαντεμιά μου.

Ασχολούμενος με το απίθανο Geek Out και την όλη περιπέτεια, σκόνταψα πάνω σε αυτό το νήμα από το headfi, από το οποίο και προέρχονται όλες οι πληροφορίες για το μηχάνημα. Οι αναφορές είναι όλες ενθαρρυντικές, τόσο για τον ήχο όσο και για τη λειτουργικότητά του (παίζει απροβλημάτιστα με ΟΛΑ τα κινητά Android!). Αποφασίζω λοιπόν να το αγοράσω. Ο μάστορας δεν έχει ιστοσελίδα, μόνο ένα μπλογκ. Γράφω εκεί, καμιά απάντηση, γράφω στη σελίδα του στο facebook, καμιά απάντηση, στέλνω email, τίποτα. Τελικά με τα πολλά μου το σκάει το παραμύθι:

το UD-110 είναι sold out, αναμένουμε αυτό το καλοκαίρι τον διάδοχο το UD-120!

UD-120.jpg

το νέο μηχάνημα, αγνώστου συστάσεως και τιμής μέχρι τώρα, θα υποστηρίζει μέχρι DXD! Ελπίζουμε στην ίδια τιμή χώμα. Αλλά μου φαίνεται ότι δε με θέλει με τα ψηφιακά. Δεν είναι διαθέσιμο ακόμα. :bigcry:
 
Last edited:

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Kώστα απο την κάψα σου έχεις αρχίσει νομίζω να αντιδράς σπασμωδικά.. Αν και κάτι θα λένε όλα αυτά νομίζω οτι μόλις παραλάβεις το Geek (πού θα πάει..) θα καταλάβεις οτι πρόκειται για πεταμένα λεφτά.. Προσωπικά θα χτύπαγα μια Behringer που είναι και USB interface, γράφει, έχει μόνο 30 ευρώ και μεταπωλείται άνετα..
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Κωστα, αυτο το ντακιδιο το παίρνουν γιατι δεν προσθέτει βαρος σε ενα ζευγαρι ακουστικα και βελτιώνει τον ηχο ενος κινητου. Εσυ το θες για κατι τετοιο?

Γιατι αν το θες για το σπιτι, σε αυτα τα χρηματα ισως να υπαρχουν και καλυτερα.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Εχει την ιδια τιμη με το μικροσκοπικό UD 120 και δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι δεν θα παιζει καλύτερα. Στα 36 ευρω με τα μεταφορικά μεσα ποσο λαθος μπορείς να κανεις?

Και δεν χρειάζεται να περιμένεις να λανσαριστεί.. buy it now και τελείωσες Κωστα.

Το μονο που πρεπει να κανεις, επειδη τα κινεζοεγγλεζικα δεν ειναι απόλυτα κατανοητα, ειναι να ρωτήσεις αν απο USB παει 24/192 γιατι δεν ειμαι σιγουρος.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,825
Μεσευρώπη
Καλό φαίνεται το muse. Αν ήθελα επειγόντως dac και δεν περίμενα τα Geek το είχα αγοράσει χτες. Αλλά δεν είναι φορητό και δεν παίζει 32/384. Στο αυτοκίνητο ας πούμε δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω, θέλει τροφοδοσία.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Ισως να μην ειναι το πιο βολικό για το αυτοκίνητο αλλα μπορεις να το χρησιμοποιήσεις. Παίρνει απο 9-24Volt όποτε και απο τον αναπτήρα του δίνεις ρεύμα.

Και η προταση εγινε σε αμεση συγκριση με το U100-110 που εγραψες, το οποιο δεν παιζει ουτε 24-192. Η τελευταια εκδοαση επαιζε μεχρι 24-96 οποτε δεν υπαρχει σύγκριση περαν της τιμης που ειναι η ιδια.