Panasonic AS650 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Λοιπον...Ωφειλω ενα μινι review αλλα θα πρεπει να σας πω οτι οι τηλεορασεις δεν ειναι το στοιχειο μου...Προσωπικα αντε να δω κανενα live concert,μπασκετακι και καμια ταινια μια στις τεσσερις εποχες...Αν ηταν στο χερι μου δεν θα υπηρχε καν τηλεοραση στο σπιτι...Ποιο πολυ την εχω για την συζυγο η οποια ειναι fan της μπαλας και ταινιοφαγος...
Να ξεκινησω λοιπον λεγοντας σας οτι δεν θυμαμαι ακριβως το μοντελο της plasma που ειχα τα προηγουμενα δυο χρονια..Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ηταν μοντελο του 2012 και ηταν το δευτερο απο τον πατο σε ποιοτητα,που εβγαζε η εταιρεια εκεινη την εποχη...50αρα παντα...
Ενα χαρακτηριστικο της plasma ηταν οτι εβλεπες μεσα απο το πανελ της πεντακαθαρα το φως που αντανακλουσε μεσα της (σε mode off) κατι που δεν συμβαινει με την led που την αντικατεστησε...Στην ουσια αυτο ηταν μειονεκτημα για την plasma επειδη δεν ειχε αντιθαμβωτικο panel (η καπως ετσι) κατι που επηρεαζε αρνητικα την ποιοτητα της εικονας με αναμενα φωτα...Κατι που δεν συμβαινει με την led...Υποθετω πως τα παραπανω ειναι γνωστα στους ειδημονες...
Σημερα δεν προλαβα να κανω πολλα πραγματα...Ρυθμισα με το ματι φωτεινοτητες και αλλες παραμετρους και παρακολουθησα απ το you tube την περιοδεια των Iron Maiden σε hd που ειχαν κανει το 2008...Φοβερο liveακι....
Επειτα εβαλα στο playstation 3 το δευτερο δισκακι του lord of the rings (σε dvd) το οποιο σε γενικες γραμμες με ικανοποιησε (η φαση με τα Ορκς που τρεχουν στα λιβαδια νταλα μεσημερι ειναι απο τις αγαπημενες μου) αλλα αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι το μαυρο της εκλειπουσας plasma δεν εχει αντιπαλο...Ισως θα πρεπει να ασχοληθω λιγο παραπανω με τις ρυθμισεις,βαζοντας το κλασικο dvd του Hitech (rip) για να ρυθμισω στα μαυρα σκοταδια τις παραμετρους,οπως ειχα κανει και με την plasma...
Μια απο αυτες της μερες θα ασχοληθω και με το Denon dvd 3910 το οποιο κατα την γνωμη μου εχει πολυ καλυτερη εικονα απο το playstation 3...Τωρα που το καλοσκεφτομαι μαλλον με αυτο θα κανω το καλιμπραρισμα...
Αυτα τα ολιγα για την ωρα...Συν μια μικρη επισημανση...
Θαρρω πως η plasma ειχε καλυτερη ομοιογενεια και λιγοτερη θολουρα (ειδικα απο την μεση και πανω)...Ισως ειναι η ιδεα μου...Στις επομενες μερες που θα ασχοληθω λιγακι παραπανω θα βγαλω και τα τελικα συμπερασματα...
Οπως και να χει ομως,σκοπος του thread ειναι να αναδειξει την ποιοτητα των ανθρωπων που βρισκονται πισω απο της απροσωπες αντιπροσωπειες και οχι την τεχνολογικη εξελιξη των panels.....
Θα επανελθω με πικαντικες διαπιστωσεις :ernaehrung004:


edit...να σας ευχαριστησω για τα ''καλοριζικα''...Στον διευθυντη της αντιπροσωπειας πεταξα την εξης ατακα...
''Ευχαριστω για την τεραστια εξηπηρετηση,γιατι την συγκεκριμενη χρονικη περιοδο,ουτε τηλεκοντρολ δεν ειμαστε ικανοι να αγορασουμε'' :HTEHETH63:

Κατι που ισχυει
 
Last edited:

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Re: Ενα μεγαλο ευχαριστω στoυς ανθρωπους της Panasonic

Και τωρα που σας βρηκα..Παιζει κανενα αξιοπιστο καλιμπραρισμα για να μην παιδευομαι;;
Βεβαια υπαρχει και η κλασικη παροιμια με τα οπισθια και το ψαρι αλλα δεν θα ελεγα οχι σε κατι εξειδικευμενο...
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Να σαι καλα αδελφε..Σημερα το πρωι δοκιμασα την επαφη usb για να δω ενα live...Εχω συνδεσει την οπτικη εξοδο με το dac αλλα πατωντας το play παραλιγο να τιναξει τα ηχεια στον αερα...Οπως διαπιστωσα λιγη ωρα μετα ηταν ρυθμισμενο στο spdf ενω επρεπε να παει στο pcm για να παιξει κανονικα...
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Σιγα μην περιμενω το μουντομπασκετ ..Τις ρυθμισεις τις εκανα κοιτωντας το παρκε της ΤΣΣΚΑ χθες...Ειχε αγωνα σε επαναληψη...χεχε
 
19 June 2006
35,671
Δεν πιστεύω να είχε τον τρίτο με την Πανάθα!! Διότι, ρυθμίσεις σε ομάδα που χάνει αιφνιδιασμό 4 με 1, δεν γίνονται με τίποτα!!:D
 
19 June 2006
35,671
Όταν λες αξιόπιστο καλιμπράρισμα, τι εννοείς? Τις βασικές ρυθμίσεις μπορείς εύκολα να τις σετάρεις, για τις προηγμένες χρειάζεσαι αισθητήρα και λειτουργικό.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Ελεγα μηπως εχει υπαρχει καποιο review με καποιον μπουσουλα για τα βασικα...(φωτεινοτητα,κορεσμο,αντιθεση κλπ)...Στα γρηγορα που την εψαξα εχθες ειδα οτι εχει πολλες περισσοτερες υπορυθμισεις απο την plasma
 
19 June 2006
35,671
Ελεγα μηπως εχει υπαρχει καποιο review με καποιον μπουσουλα για τα βασικα...(φωτεινοτητα,κορεσμο,αντιθεση κλπ)...Στα γρηγορα που την εψαξα εχθες ειδα οτι εχει πολλες περισσοτερες υπορυθμισεις απο την plasma

http://avclub.gr/forum/showthread.php/271-Βασικές-ρυθμισεις-ενός-προβολικού-μεσου

http://www.projectorjunkies.com/βασικές-ρυθμίσεις-και-ρυθμιστικά/

http://www.projectorjunkies.com/προηγμένες-ρυθμίσεις-μεροςα/

http://www.projectorjunkies.com/προηγμένες-ρυθμίσεις-iι-μεροσ/


Review με ρυθμίσεις για την συγκεκριμένη τηλεόραση θα σου δώσουν οι τηλεορασάκηδες!!:D
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Λοιπον..Να ξεκινησω με τα βασικα..Η τηλεοραση περιεχει δυο τηλεκοντρολ στην συσκευασια της,το κλασσικο της Panasonic το οποιο το ειχε και η plasma που απεβιωσε και ενα δευτερο πιο μικρο και funky ταυτοχρονα,το οποιο εκτος απο τα βασικα,εχει και ενα κυκλικο pad αφης το οποιο κανει την περιηγηση στα μενου ακομα πιο ευκολη...

_1018874.jpg


Παρατηρησα επισης οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μπει κανεις στις ιντερνετικες υπηρεσιες με τον κλασσικο τροπο του μεγαλου τηλεκοντρολ...Τον παραπανω ρολο παιζει το πληκτρο που βρισκεται κατω δεξια στο μικρο ..
Επισης τα μενου σε σχεση με την plasma ειναι πολυπλοκοτερα και δινουν την ευκαιρια στον χρηστει να πειραματιστει πανω σε περισσοτερους παραμετρους σε σχεση με την ρυθμιση της εικονας-ηχου κλπ...
Ενα αλλο που παρατηρησα ειναι η αψογη συνεργασια με το smartphone...Μπαινοντας στο youtube πχ απο το κινητο μου βγαζει ενα τετραγωνακι το οποιο αν το πατησει καποιος,θα στειλει εικονα στην tv με συνοπτικες διαδικασιες...Η ταχυτητα με την οποια διαβαζει βιντεακια ειναι σαφως μεγαλυτερη,κατι για το οποιο μαλλον ευθυνεται ο επεξεργαστης...

Κατι αρνητικο που εντοπισα ειναι η θεση των θυρων usb..Βρισκονται πολυ κοντα στο πανελ σε παραλληλη με αυτο διαταξη κατι που δυσκολευει τα δαχτυλα να εισχωρησουν στο σημειο και να αποσυνδεσουν το stickακι ειδικα αν αυτο ειναι λεπτο και μικρο...Ισως βεβαια με δυσκολευει το γεγονος οτι ειναι κρεμασμενη στον τοιχο..

_1018877.jpg


Παρακολουθοντας τωρα το Quantum Of Solace σε blu-ray ειδα οτι στις γρηγορες σκηνες της εισαγωγης,ανταποκρινεται με μεγαλυτερη ταχυτητα απο την plasma και η εικονα εχει καλυτερη αναλυση με εντονοτερα χρωματα τα οποια θα ηταν προβλημα αν δεν υπηρχαν οι πολλες ρυθμισεις στα μενου ωστε να μπορει καποιος να την φερει στα μετρα του..
Να τονισω οτι δεν ειμαι φαν των μουντων ρυθμισεων που συνηθως εχει απο την ''μανα'' του το cinema mode και πραγματικα μου αρεσει ο κορεσμος της εικονας ειδικα σε τηλεοπτικο προγραμμα ,κατι που κανει εντεχνως και χωρις να ενοχλει με υπερβολες...

Αυτα για σημερα...Αλλωστε δεν εχω βρει ακομα τον χρονο να δω μια ταινια με σβηστα τα φωτα για να δω πως συμπεριφερεται στο απολυτο σκοταδι...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Αγόρασε καλώδιο usb extention...

https://www.skroutz.gr/s/3797992/Sandberg-USB-2-0-Cable-USB-A-male-USB-A-female-0-25m-508-50.html

Το συγκεκριμένο έχει 25 cm μήκος ώστε να μην χρειάζεται να κάνεις προσπάθεια για να φτάσεις τα usb αλλά και να μην είναι και πολύ μεγάλο και κρέμεται.

Να σαι καλα αδελφε..Μαλλον αυτο θα γινει...Στο τελος θα χαλασω της επαφες και θα ειναι κριμα...
 

teza

New member
13 January 2010
39
Καλησπέρα και απο μένα,σήμερα έγινε παραγγελία της εν λόγω κυριας για έναν φίλο μου (55'' AS650) και την τρίτη θα είναι στα χέρια μας.Πραγματικα μου άρεσε η τηλεόραση τόσο σε εμφάνιση-λειτουργίες-μενού όσο και σε εικόνα και είμαι φάν της καλής εικόνας κάτοχος 50'' πλασμα σειρας g30 panasonic και ο φίλος μου που μεταπήδησε απο plasma 42 g20 panasonic σε αυτην AS650 55''.
Μετά απο αρκετή ώρα παιχνιδού και τεστ ντράιβ να το πώ έτσι χαχα :HTEHETH63:,και βάζωντας ακόμα και usb stick με hd υλικό mkv και avi demo video μπορώ να πώ ότι ο media player είναι πανομοιότυπος σε μενού και λειτουργείες όπως και οι παλιότερες (δικιά μου) είναι και καμμία φορά αργουτσικό θα έλεγα,και το μενού της τηλεόρασης όπως είπε και πιο πάνω ο spyros a είναι όντως πλούσιος.
Σε blu ray που την είδα να παίζει έχει πάρα πολύ καλή εικόνα,μαύρο σαν την πλάσμα να πώ οτι παρόμοια ""μαυρίλα"" δεν είδα (φαντάζομαι λογικό) και όσων αφορά της γρήγορες σκηνές (όπως ένα αυτοκίνητο να τρέχει-ανθρώπος) παρατήρησα ότι το περίγραμα του αντικειμένου που κινείτε να κάνει πολύ μικρό έως και σχεδον καθόλου είδωλο δεν ξέρω να το πώ αλλίως!! Μπορεί και να κάνω λάθος δεν ξέρω αν και νομίζω όλες η lcd-led το κάνουν,διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Πάντως είναι φοβερή και ελπίζω να την ευχαριστηθεί ο φίλος,ευχαριστώ για τον χρόνο σας και όποιες συμβουλές καλοδεχούμενες.-bye-
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,983
42"...[hdtvtest.co.uk]...Panasonic TX-42AS650B review...http://www.hdtvtest.co.uk/news/tx42as650b-201410173927.htm

tx-42as650b.jpg

IPS panel LG Display
subpixel.jpg


Verdict

We’ve not been able to fully recommend any of this year’s IPS-based LED televisions, and unfortunately the Panasonic TX-42AS650B suffers the same fate. Although the TV could be calibrated to within an inch of its life, and its video processing was superb (except for the 50Hz microstutter issue), its less-than-impressive black level and muddied shadow detail meant that it’s more suited for bright-room duties than watching movies in a darkened cinematic environment.

2014 has been a terrible year when it comes to IPS screens, not only because of the incredibly strong performance from the VA camp (improved uniformity and perhaps viewing angles), but also that the often-peddled “wide viewing angle” strength of IPS LCD panels didn’t really hold true this year: while colours hung onto their hue and saturation, blacks simply brightened significantly even slightly off-axis. Let’s hope Panasonic’s forthcoming AX900/ AX902 that’s blessed with 128-zone full-array local dimming (FALD) will fare better


qualified.gif