Samsung UE HU7500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

tallos99

New member
14 March 2014
44
[FONT=&quot]Καλησπέρα παιδία, είμαι κάτοχος εδώ και μερικές ημέρες της Samsung UE 55HU7500
[/FONT]20140611_130936.jpg20140704_175049.jpg
[FONT=&quot]Η αγορά της έγινε με γνώμονα να έχω μια αξιοπρεπή τηλεόραση σε βάθος πενταετίας λόγο ότι η παλιά [/FONT][FONT=&quot]Plasma[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]vt[/FONT][FONT=&quot]20 μας άφησε χρόνους. Σίγουρα κορυφαία [/FONT][FONT=&quot]fullhd[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]δεν είναι, είναι όμως κοντά στην κορυφή. Τώρα για 4κ εκεί τα πράγματα γίνονται άπαικτα. Τώρα θα μου πείτε υλικό 4κ δεν υπάρχει (και αυτό που έχω εγώ από την Αγγλία μου το έστειλαν) ελπίζω το 2015 να αρχίσει η ροή του, όταν ολόκληρη Sony προσπάθησε να καλύψει το παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]σε 4κ κάτι αρχίζει να γίνεται, http://www.fullhd.gr/news/αγορά/item/17080-sony-fifa-world-cup-2014-2nd-part.html. Διαφορετικά όλα στην ζωή είναι ένα ρίσκο!!!! [/FONT]
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Samsung UE55 HU7500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

[FONT="]Καλησπέρα παιδία, είμαι κάτοχος εδώ και μερικές ημέρες της Samsung UE 55HU7500
[/FONT][ATTACH]105296[/ATTACH][ATTACH]105297[/ATTACH]
[FONT="]Η αγορά της έγινε με γνώμονα να έχω μια αξιοπρεπή τηλεόραση σε βάθος πενταετίας λόγο ότι η παλιά [/FONT][FONT="]Plasma[/FONT][FONT="] [/FONT][FONT="]vt[/FONT][FONT="]20 μας άφησε χρόνους. Σίγουρα κορυφαία [/FONT][FONT="]fullhd[/FONT][FONT="] [/FONT][FONT="]δεν είναι, είναι όμως κοντά στην κορυφή. Τώρα για 4κ εκεί τα πράγματα γίνονται άπαικτα. Τώρα θα μου πείτε υλικό 4κ δεν υπάρχει (και αυτό που έχω εγώ από την Αγγλία μου το έστειλαν) ελπίζω το 2015 να αρχίσει η ροή του, όταν ολόκληρη Sony προσπάθησε να καλύψει το παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου[/FONT][FONT="] [/FONT][FONT="]σε 4κ κάτι αρχίζει να γίνεται, http://www.fullhd.gr/news/αγορά/item/17080-sony-fifa-world-cup-2014-2nd-part.html. Διαφορετικά όλα στην ζωή είναι ένα ρίσκο!!!! [/FONT]
καλοθεατη και απροβληματιστη..απο clouding banding πως παει?
 

tallos99

New member
14 March 2014
44
Re: Samsung UE55 HU7500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Προς το παρόν βλέπω να έχει καλή ομοιομορφία άσε να κάψει λίγο ακόμα και βλέπω. Τώρα αν πας πολύ κοντά δηλαδή 50cm υπάρχει λίγο στις δυο κάτω άκρες.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: Samsung UE55 HU7500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Με γειά καλοθέατη και απροβλημάτιστη.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Samsung UE55 HU7500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Προς το παρόν βλέπω να έχει καλή ομοιομορφία άσε να κάψει λίγο ακόμα και βλέπω. Τώρα αν πας πολύ κοντά δηλαδή 50cm υπάρχει λίγο στις δυο κάτω άκρες.

επειδη ειναι premium σειρα θα ηθελα λιγο πιο αναλυτικη δοκιμη οποτε μπορεις
 

tallos99

New member
14 March 2014
44
Re: Samsung UE55 HU7500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα θα γράψω κάποιες ρυθμίσεις που βρήκα από διάφορα φόρουμ και νομίζω μπορούν να φανούν χρήσιμα .Αν και κάθε τηλεόραση ανάλογα το περιβάλλον που είναι θέλει διαφορετική ρύθμιση (το καλύτερο είναι να την κάνει επαγγελματίας στο είδος) παντός από προσωπική άποψη βοηθούν στην βελτίωση της εικόνας σε μεγάλο βαθμό.
Λειτουργία Εικόνας: Movie
Οπ Φωτισμός: 10
Αντίθεση: 91
Φωτεινότητα: 45
Ευκρίνεια : 0
Χρώμα: 48
Απόχρωση: G50/R50
Μέγεθος εικόνας: Screen Fit
Ρυθμίσεις για προχωρημένους
Δυν Αντίθεση : Off
Τόνος Μαύρου: Off
Απόχρωση δέρματος : 0
Μόνο Λειτουργία RGB: Off
Χρωματική περιοχή : Προσαρμοσμένη
(Κόκκινο - Κ52, Π0, Μ4 Πράσινο - Κ12, Π58, Μ3 Μπλε - Κ0, Π6, Μ49 Κίτρινο - Κ52, Π 51, Μ5 Κυανό - Κ8, Π54, Μ51 Magenta - Κ54, Π0, Μ55)
Ισορροπία λευκού
2 Σημεία : R Offset +3, G Offset -5, Β Offset 0, R Gain 0, G Gain 0, Β Gain -3
10 Σημεία
% Κόκκινο Πράσινο Μπλε
10 -12 7 -50
20 0 0 -50
30 7 0 -50
40 8 0 -40
50 11 -1 -28
60 9 0 -30
70 13 0 -28
80 13 0 -32
90 10 0 -34
100 10 0 -35
Gamma: -2
Επιλογές εικόνας
Τόνος Χρώματος: θερμός2
Βελτ ψηφιακού σημ: Off
Φιλ. θορύβου MPEG: Off
HDMI Μαύρο : Χαμηλό
Λειτουργία ταινίας : Auto2
Motion Plus: Off
Smart LED: Χαμηλό
 

silencer51

New member
17 August 2011
54
Από σήμερα κι εγω κάτοχος της 7500... Επειδή η 7000 δεν με ήθελε απ' ότι φαίνεται (3 αλλαγές και στην τελευταία κολλημένο πίξελ και clouding!) είπα να σκάσω την διαφορά και ν' ανέβω σε UHD. Κορυφαία τηλεόραση πραγματικά, πολύ καλό uniformity, γωνίες θέασης καλύτερες απ' την 7000, αυτά ως πρώτες εντυπώσεις.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Από σήμερα κι εγω κάτοχος της 7500... Επειδή η 7000 δεν με ήθελε απ' ότι φαίνεται (3 αλλαγές και στην τελευταία κολλημένο πίξελ και clouding!) είπα να σκάσω την διαφορά και ν' ανέβω σε UHD. Κορυφαία τηλεόραση πραγματικά, πολύ καλό uniformity, γωνίες θέασης καλύτερες απ' την 7000, αυτά ως πρώτες εντυπώσεις.

καλοθεατη...θα θελαμε λιγο πιο σαφες πληροφοριες σε ποια σημεια ειναι καλυτερη απο την 7000 (αντικειμενικα) και ποσο ειχες την προηγουμενη
 

silencer51

New member
17 August 2011
54
Συνολικά κράτησα την 7000 περίπου δέκα ημέρες.

Η 7000 είναι κατά τη γνώμη μου πανέμορφη (το αισθητικό κομμάτι μιας τιβι δεν με νοιάζει ιδιαίτερα, αλλά πραγματικά το stand και το design της 7αρας είναι καταπληκτικό).

Απο κει και περα: πιστεύω πως η 7500 είναι καλύτερη σχεδόν στα πάντα. Έχει μεγαλυτερες γωνίες θέασης απο την 7000, πολύ πιο ομοιογενές και σωστο λευκό (πιθανότατα έπεσα σε σκαρτες 7αρες οπου στις άκρες το λευκό 'ροζιζε' έντονα), λιγότερο (αλλά όχι ανυπαρκτο) flashlighting στις γωνίες και σχεδόν ανύπαρκτο clouding. Το μαύρο της επίσης μου φαίνεται καλύτερο.

Το Smart LED σύστημα (dimming) δουλεύει πολύ καλά σε 2,35:1 ταινίες και η προβολή 4k clips είναι εντυπωσιακή εμπειρία. Από πλευράς ήχου οι δυο τηλεοράσεις ειναι στα ίδια μέτρια επίπεδα.

Περαν αυτών, τα συγκεκριμένα μοντέλα μοιράζονται και ένα -σχεδιαστικό υποθετω- σφάλμα: στο κατω μέρος της οθόνης, λογω λεπτού bezel, υπάρχει μια λωρίδα μισού cm περίπου η οποία είναι πιο φωτεινή απο την υπόλοιπη εικόνα, κάτι το οποίο σε συγκεκριμένα χρώματα φαίνεται και σε αλλα εξαφανίζεται. Και οι τρεις επταρες που πέρασαν απ τα χέρια μου το είχαν στον ίδιο βαθμό, το ίδιο και η 7500. Δεν ενοχλεί ιδιαίτερα, δεδομένης της άρτιας ομοιομορφίας και απουσίας DSE/banding.

Άσχετη παρατήρηση: έχει ξεφύγει η φάση με τις αυτοκολλητες ταινίες που βαζει η Σαμσουνγκ στο πλαίσιο της τιβι. Συγκεκριμένα, υπάρχει μια στο κατω ασημι διακοσμητικό η οποία δεν μπορω με τιποτα να βρω πως βγαίνει, μιας και φαίνεται να είναι χωμένη ανάμεσα στο bezel και το διακοσμητικό!

Προσοχή στους νέους ιδιοκτήτες: αν σας προτρέψει η τιβι αναβάθμιση στο τελευταίο firmware (2143) επιλεξτε οχι, ενω γενικά βελτιώνει ελαφρώς το SD upscaling, ουσιαστικά αχρηστευει το Smart LED λόγω bugs στην επεξεργασία της εικόνας (χαμήλωμα φωτεινότητας σε σημεία που δεν χρειάζεται κλπ). Το ίδιο παρατήρησαν ιδιοκτήτες σε ξένα φορα, οποτε περιμένουμε την επόμενη αναβάθμιση απ την μαμα Σαμσουνγκ. Μέχρι να το διορθωσει, το Smart LED το έχω στο OFF.
 
Last edited:

tallos99

New member
14 March 2014
44
Καινούργιες ρυθμισεις
- Μενού Εικόνα
Λειτουργία: Movie
Φωτισμός: 8
Αντίθεση: 80
Φωτεινότητα: 45
Ευκρίνεια: 75
Χρώμα: 65
Απόχρωση: G50/R50
Μέγεθος εικόνας υπομενού:
Μέγεθος εικόνας: Screen Fit
Θέση: [καμία αλλαγή]
Υπομενού Ρύθμιση Auto: [γκρι χρώμα]
3D υπομενού: N / A
PIP: N / A
Προηγμένες ρυθμίσεις υπομενού:
Δυναμική αντίθεση: Υψηλή
Τόνος Μαύρου: Off
Απόχρωση δέρματος : 0
RGB Μόνο Λειτουργία: Off
Χρωματικό χώρο: Προσαρμοσμένη
Ισορροπία λευκού: [βλ. παρακάτω]
10p Ισορροπία λευκού: On
Gamma: +1
Εμπειρογνώμονας Μοτίβο: Off
Πρόταση Φωτισμός: Off [σκιασμένα]
Color Space υπομενού:
Color Space: Προσαρμοσμένη
Κόκκινο: Red 20, Green 0, Μπλε 4
Πράσινο: Κόκκινες 0, Πράσινο50, Μπλε 16
Μπλε: Κόκκινες 0, Πράσινο 0, Μπλε 50
Κίτρινο: Red 50, Πράσινο 48, Μπλε 14
Κυανό: Κόκκινες 0, Πράσινο50 , Μπλε 50
Magenta: Κόκκινο 52, Green 0, Μπλε 48
Λευκό υπομενού ισορροπία:
R-Offset:+ 25
G-Offset: +24
B-Offset:+ 22
R-Gain: +23
G-Gain: +24
B-Gain:+ 26
10p White Balance υπομενού:
1: Red -1, Πράσινο -1, Μπλε -1
2: Red +2, Πράσινο +3, Μπλε +2
3: Red +1, Πράσινο +2, Μπλε +2
4: Red +1, Πράσινο 0, Μπλε +2
5: Red -1, Πράσινο -1, Μπλε +2
6: Red +1, Πράσινο +2, Μπλε +4
7: Red -1, Πράσινο 0, Μπλε 0
8: Red +4, Πράσινο 0, Μπλε +2
9: Red +5, Πράσινο 0, Μπλε +3
10: Red +8, Πράσινο 0, Μπλε +8
Επιλογές εικόνας υπομενού
Χρωματικό τόνο: Θερμος2
Digital View Clean: Off
MPEG Noise Filter: Off
HDMI μαύρο επίπεδο: χαμηλό
Λειτουργία Κινηματογράφου: off
Auto Motion Plus: Προσαρμοσμένη (βλ. παρακάτω ή λεία)
Smart LED: Υψηλή
Auto Motion Plus υπομενού:
Blur μείωση: 10
Μείωση τρεμόπαιγμα: 0
LED Clear Motion: Off
- Μενού συστήματος
Eco Solution υπομενού:
Εξοικονόμηση Ενέργειας: Off
Eco Sensor: Off
 

pug307cc

New member
16 June 2007
12
Επειδη η τηλεοραση που εχω ειναι στα τελευταια της και ψαχνομαι αρκετο καιρο για τηλεοραση, ειδα σε ενα site εδω ελληνικο οτι η τηλεοραση βγαινει 1566 . Το θεμα ειναι οτι επειδη θα ειναι απο τις πρωτες 4Κ, δεν ξερω αν αξιζει τοσο νωρις να παρω μια τετοια ή να παω σε μια κατα πολυ φθηνοτερη FullHD. Την τηλεοραση την εχω για θεαση ταινιων και σειρων μεσω HDMI απο τον υπολογιστη (1080p για ταινιες, 720p για σειρες). Θα εχει καμμια διαφορα στην ποιοτητα που να δικαιολογει το διπλασιο κοστος; Μιας και το 4Κ περιεχομενο ειναι ανυπαρκτο εκτος απο τα λιγα που βρισκω στο ιντερνετ και αυτα demos κτλ.. Δεν αλλαζω και τηλεορασεις καθε μερα, αυτην που εχω τωρα την εχω 7 χρονια και μαλιστα ειχα ρωτησει εδω πριν την παρω! :p
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Η διαφορά στη ποιότητα σε σύγκριση με μια καλή Full HD τηλεόραση σε HD αλλά και πολύ περισσότερο σε SD υλικό θα είναι προς τα κάτω αισθητά.
Είναι νωρίς ακόμα για 4Κ.
Μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα στη κατηγορία << καινούργια τηλεόραση >> και θα πάρεις περισσότερες πληροφορίες ακόμα.
Επίσης στο << Γενική συζήτηση και τεχνολογία >> θα βρες θέματα που θα σε πληροφορήσουν σχετικά με αυτό που σου λέω.
 

tallos99

New member
14 March 2014
44
Επειδη η τηλεοραση που εχω ειναι στα τελευταια της και ψαχνομαι αρκετο καιρο για τηλεοραση, ειδα σε ενα site εδω ελληνικο οτι η τηλεοραση βγαινει 1566 . Το θεμα ειναι οτι επειδη θα ειναι απο τις πρωτες 4Κ, δεν ξερω αν αξιζει τοσο νωρις να παρω μια τετοια ή να παω σε μια κατα πολυ φθηνοτερη FullHD. Την τηλεοραση την εχω για θεαση ταινιων και σειρων μεσω HDMI απο τον υπολογιστη (1080p για ταινιες, 720p για σειρες). Θα εχει καμμια διαφορα στην ποιοτητα που να δικαιολογει το διπλασιο κοστος; Μιας και το 4Κ περιεχομενο ειναι ανυπαρκτο εκτος απο τα λιγα που βρισκω στο ιντερνετ και αυτα demos κτλ.. Δεν αλλαζω και τηλεορασεις καθε μερα, αυτην που εχω τωρα την εχω 7 χρονια και μαλιστα ειχα ρωτησει εδω πριν την παρω! :p
Καλησπέρα εγώ θα σου απαντήσω όχι σαν ειδικός αλλά σαν κάτοχος αυτού του μοντέλου. Πριν κάτι μήνες για τους ίδιους λόγους έψαχνα μια τηλεόραση ,τελικά πήρα αυτή. Η άποψη μου είναι ότι αν μπορείς να βρεις παρισινά μοντέλα full HD τότε αγόρασε ένα , αν όχι τότε πάρε αυτή εδώ γιατί τα κορυφαία φετινά μοντέλα δεν έχουν την εικόνα που έχει αυτή (πάντα μιλάμε για υλικό 1080p για ταινίες, 720p για σειρές και όχι SD) συν που έχεις και 4κ .που εγώ πιστεύω ότι από του χρόνου το 4κ θα μπει για τα καλά στο παιγνίδι.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Επειδη η τηλεοραση που εχω ειναι στα τελευταια της και ψαχνομαι αρκετο καιρο για τηλεοραση, ειδα σε ενα site εδω ελληνικο οτι η τηλεοραση βγαινει 1566 .

Για 48" είναι πολλά τα 1500+ ευρώ , δεν θα δεις διαφορά από τηλεόραση FullHD (είναι μικρή η διαγώνιος) και θα την πληρώσεις και ακριβά.

Αν μιλάγαμε για 55" μπορεί να ήταν λίγο διαφορετικά τα πράγματα (αν και πάλι 4Κ υλικό δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου οπότε είναι δώρον άδωρο η επιπλέον ανάλυση).

Color Space υπομενού:
Color Space: Προσαρμοσμένη
.............
Λευκό υπομενού ισορροπία:
...................
10p White Balance υπομενού:

Εκτός και έχεις δικό σου αισθητήρα και μπορείς να καλιμπράρεις την τηλεόραση σου αυτά δεν έχει νόημα να τα αντιγράφεις , σε κάθε κομμάτι οι τιμές είναι διαφορετικές οπότε το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κάνεις την εικόνα χειρότερη.
 
Last edited:

tallos99

New member
14 March 2014
44
Καλησπέρα έχεις δίκιο, χωρίς δικό σου αισθητήρα πράγματι είναι άστοχο. Πάντως τις έγραψα γιατί στην τηλεόραση μου βελτίωσαν κατά πολύ την εικόνα. Αλλά τέλος πάντων έχεις απόλυτο δίκιο.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,983
48"...[hdtvtest.co.uk]...Samsung UE48HU7500 review...http://www.hdtvtest.co.uk/news/ue48hu7500-201408103872.htm

ue48hu7500.jpg


Subpixel structure indicating SPVA + PSA matrix
subpixel.jpg


Verdict

While the effectiveness of 4K Ultra HD resolution at such a screen size remains debatable, there’s no doubting that the UE48HU7500 is yet another superb LED LCD product from Samsung.


highly-recommended.gif
 

silencer51

New member
17 August 2011
54
Κυκλοφόρησε και το νεο firmware 2150 το οποίο διορθώνει το dimming bug που είχε η προηγούμενη έκδοση.