Η τερματική πρίζα της κεραίας δεν δίνει καθόλου σήμα

grepms

Senior Member
2 January 2010
354
Στο σπίτι έχω πρίζες Legrand Railux (4 συνολικά) και ενώ στα 2 δωμάτια που έχω τηλεοράσεις λειτουργούν κανονικά (την 3η πρίζα δεν την έχω δοκιμάσει), στο σαλόνι που βρίσκεται η τερματική πρίζα δεν δίνει καθόλου σήμα στην τηλεόραση, παρα μόνο δείχνει χιόνια και καθόλου σήμα σε κανένα κανάλι. Η πρίζα που την δοκίμασα σε άλλο σπίτι λειτουργεί κανονικά. Κάποια συμβουλή-λύση;
 

Attachments

  • legr.jpg
    legr.jpg
    112.7 KB · Views: 203

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Δοκίμασε να αλλάξεις τις Legrand με κάποια μάρκα no name και δες αν συμβαίνει το ίδιο.
 

grepms

Senior Member
2 January 2010
354
Αυτή που αναφέρω ως 3η πρίζα πρέπει να είναι η δεύτερη αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω με ποια σειρά πάει το καλώδιο τις κεραίας ώστε να ξέρω αν αυτή είναι η προηγούμενη αυτής που δεν παίζει. Με άλλη πρίζα γιατί να παίζει και να μην παίζει με αυτή που την δοκίμασα και σε άλλο όροφο του σπιτιού στον ίδιο χώρο και παίζει κανονικά;
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,844
Είμαι παντού
καπου πιο πριν την τεταρτη σταματαει το σημα.
Ή δεν ειναι η σωστη πριζα η προτελευταια ή δεν εχει συνδεθει σωστα για να δωσει στην τελευταια.
 

grepms

Senior Member
2 January 2010
354
Άνοιξα την πρίζα που δεν είχα δοκιμάσει και τι να δω; η εικόνα παρακάτω μιλάει από μόνη της! Εν το μεταξύ βάση της σειράς των δωματίων αυτή δεν πρέπει να είναι η προτελευταία πρίζα αλλά η δεύτερη, οπότε απορώ πως παίζει και η προτελευταία πρίζα! Τι κάνω τώρα;
 

Attachments

  • legrmf.jpg
    legrmf.jpg
    94.2 KB · Views: 153

nikos_707

New member
18 July 2012
68
2 πράγματα που βλέπω..
Οι "τριχουλες" των 2 καλωδίων απότι βλέπω έχουν στρίψει πολύ και είναι χάλια. Το προτιμότερο είναι να μη στρίβουμε τις τριχούλες (χάνουμε ποιότητα σήματος), αλλά να τις βάζουμε προς τα πίσω απλώς.
Επίσης το κεντρικό του καλωδίου σα να έχει μαυρίσει δοκίμασε να το ξύσεις ελαφρός μέχρι να φανεί το χρώμα του χαλκού. Εκτώς και αν είναι η επάργυρη επίστρωση και δε το βλέπω καλά.
 

grepms

Senior Member
2 January 2010
354
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε. Τελικά σύνδεσα για κάθε μία από τις πρίζες, τα διπλά καλώδιο στην μία τρύπα της πρίζας και τώρα δουλεύουν κομπλέ. Το μόνο περίεργο με την τελευταία πρίζα είναι ότι αν βάλω μέχρι μέσα το βύσμα έχω απώλεια στην ισχύ του σήματος, ενώ αν το δεν το βάλω μέχρι μέσα(ακόμα και αν το αφήσω απλά να ακουμπάει στην πρίζα) έχω 100% ποιότητα εικόνας και ισχύ σε όλα τα κανάλια!