LG UB950v Series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

bluechris

Established Member
29 January 2010
162
Οκ παιδιά μου έφεραν την 950 και δεν έχει καμία σχέση με την 850 σε πάρα πολλά σημεία αλλά κυρίως στο πάνελ και στο μαύρο.

Λέω λίγο τις διαφορές που όλες είναι προς το καλύτερο.

1. Το εξωτερικό πλαίσιο είναι ποιο μεγάλο λίγο και γυρίζει με πλαστικό πλαίσιο λίγο προς την οθόνη οπότε επιτέλους μπορεί κάποιος να την πιάσει να την μετακινεί χωρίς να πιέζει το πάνελ.
2. Τα γυαλιά είναι διαφορετικά και πολύ καλύτερης ποιότητας.. δεν μπόρεσα να τα βρω κάπου οπότε θα βάλω μια φωτό.
3. Ο ήχος είναι πολύ καλύτερος .. Υπάρχουν ηχεία μπροστά και κάτω και πίσω βλέπω κάτι τρύπες που μάλλον θα είναι το sub. Υπάρχει βάθος καλή ποιότ
4. Τέλος το Panel. Είναι πολύ καλύτερο από της 850 και δεν ξέρω γιατί, μέχρι σήμερα από ότι είχα διαβάσει από δω και από κει νόμιζα πως ήταν ίδια αλλά δεν είναι. Το εφέ του αναβοσβήματος που ένοιωθε κάποιος στην 850 εδώ έχει περιοριστεί κατά το ήμισυ και μάλιστα είναι ποιο γλυκό στο τελείωμά του. Δοκίμασα να βάλω το micro dimming στο off μόνο και μόνο για να δω το καθαρό μαύρο του panel και ήταν 30-40% ποιο μαύρο από γκρι που το νοιώθεις στην 850. Αυτό που βρήκα επίσης είναι πως πλέον υπάρχει άλλη μια επιλογή στο Trumotion που λέγεται Clear Plus και την οποία αν την διαλέξεις τότε η οθόνη γίνεται ποιο μαύρη και το εφέ του αναβοσβήματος είναι απειροελάχιστο. Είδα την αρχή του gravity πάλι που έχει τον ουρανό με τα άστρα και ενώ στην 850 ένοιωθα το αναβόσβημα εδώ δεν ένοιωσα.
Επίσης στη γρήγορη κίνηση πολλοί έλεγαν πως νοιώθουν θολούρα το οποίο εγώ δεν το ένοιωθα στην 850 παρά μόνο αν έσπαγα τα νεύρα μου να το ψάχνω.. ε στην 950 ότι και να έκανα δεν είδα κάτι. Ελάχιστα στις 4 άκρες ένοιωθα μια ψιλή διαφορά φωτός.. μιλάμε για απειροελάχιστη.. στην 950 δεν υπάρχει αυτό.. ότι πλακάτο χρώμα και να έβαλα full screen ήταν ΟΚ απ άκρη σ άκρη
5. Τέλειο 3d ... με την έννοια πως στην 850 ένοιωθα ελάχιστο είδωλο κάτω αριστερά και μόνο αν έφτανε κάνας τεράστιος υπότιτλος μέχρι την άκρη το έβλεπα... με την 950 δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Γενικά ήμουν ευχαριστημένος με την 850 με μόνο πράγμα που θα της χρέωνα μέχρι χτες το θέμα του μαύρου το οποίο είχα συνηθίσει και αποδεχτεί αλλά πλέον από χτες είμαι ακόμα ποιο καλά με την διαφορά που είδα. Νοιώθω και πολύ καλά με την επιλογή μου να μην πάρω τα λεφτά μου πίσω να πάω να χώσω και έξτρα άλλα 300-400 να πάρω την 7500 τη Samsung.

Από καλιμπράρισμα πέρασα όλες τις ρυθμίσεις της 850 πλυν των χρωματικών και λόγο του Truemotion στη ρύθμιση Clear Plus που σκουραίνει την εικόνα ανέβασα τη φωτεινότητα στο 57% περίπου.

Αυτό που προτείνω γενικά είναι πως αν κάποιος έχει τα λεφτά ακριβώς για τη 49άρα την 850 ας την πάρει.. αν όμως κάποιος θέλει την 55 θα έλεγα να βάλει κατιτίς παραπάνω να πάρει την 55 την 950.. είναι καλύτερη.


Υ.Γ. Μπορεί κάποιος admin να αλλάξει το τίτλο του νήματος αν γίνεται από
LG UB850v Series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια
σε
LG UB850v - UB950v Series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια
 

bluechris

Established Member
29 January 2010
162
Και οι ρυθμίσεις μου για την 950. Η εικόνα έχει διαφορές και αυτό οφείλεται κηρίως στο Truemotion που έχει την καινούργια ρύθμιση που λέγεται Clear Plus η οποία σκουραίνει λίγο την εικόνα με το που την επιλέγεις.

55UB950v

Expert Setting1
----------------
Picture Adjust
--------------
Backlight: 80
Contrast: 85
Brightness: 55
H Sharpness: 28
V Sharpness: 25
Color: 58
Tint: R4

Expert Control
---------------
Dynamic Contrast: Low
Super Resolution: High
Colour Gamut: Wide
Edge Enhancer: On
Colour Filter: Off
Expert Pattern: Off
Gamma: 2.2

White Balance
--------------
Colour Temperature: Medium
Method: 20 points
Pattern: Outer
All the Rest Default here

Colour Management
--------------------
Red: S6 T0 L0
Green: S0 T0 L20
Blue: S0 T0 L0
Cyan: S0 T0 L0
Magenta: S0 T0 L0
Yellow: S0 T0 L7

Picture Options
---------------
Noise Reduction: Off (except in high noisy films this can be set to auto)
Mpeg Noise Reduction: Off (except in high noisy films this can be set to auto)
Black Level: Low
Real Cinema: On
Motion eye care: Off
Led Local Dimming: medium
TrueMotion: Clear Plus
 

strdw1985

New member
10 July 2014
40
Πηρα και εγω αυτην την τηλεοραση. Εχει εκπληκτικα καλη φωτεινη εικονα. Εχει πολυ μεγαλο προβλημα στο μαυρο και προσπαθει να το καλυψει με το local dimming. Με το local dimming καταφερνει να αποδοσει πληρες μαυρο αλλα εχει φαινομενα blooming. Ακόμη και οταν εμφανιζονται υποτιτλοι κανει διαχυση φωτος στην αντιστοιχη ζωνη απο πανω μεχρι κατω σαν κουρτινα. Με τις καταλληλες ρυθμισεις αυτο περιοριζεται αλλα παντα υπαρχει και προσωπικα το βρισκω πολυ ενοχλητικο. Αυτες οι σκοτεινες εικονες ειναι μικρο ποσοστο σε καθε ταινια αλλα αν πεσεις σε μια ταινια πχ harry potter που ειναι γεματη σκοτεινες σκηνες την πατησες. Δεν την συνιστω για ανθρωπους που βλεπουν στο απολυτο σκοταδι,οπως εγω :( . Ψαχνομαι μπας και την αλλαξω με την ue55hu7500. Δεν νομιζω να το δεχτει ο πωλητης :( .
 

strdw1985

New member
10 July 2014
40
Α και οσον αφορα τις γρηγορες κινησεις μου φανηκε πολυ ατσαλη η επεξεργασια λες και ειναι απο καμερα τραβηγμενη με το χερι να τρεμει αλλα αυτο δεν το εχω ψαξει πολυ. Το 4k απιστευτο αλλα τι να το κανεις...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Τελικά δεν κατάφερες να την δεις να παίζει πριν την αγορά;
 

strdw1985

New member
10 July 2014
40
Ειδα την ub980v που ειναι παρομοια. Παρατηρησα οτι κανει και αυτη blooming οταν εχει μαυρη οθονη και ασπρο συμβολο για παραδειγμα οταν αλλαζεις καναλι. Ειναι παρα πολυ φανερο. Παρολαυτα εντυπωσιαστηκα απο την φωτεινη εικονα(που ειναι αριστη). Επισης με παραπληροφορησαν στο πλαισιο οτι η ue55hu7500 δεν εχει upscaler ενσωματωμενο και usb3 kai hdmi 2 και οτι πρεπει να βαλεις το revolution kit(+400 ευρω). Bεβαια τωρα αν αγοραζα μαλλον θα επαιρνα την samsung 7500(παρολο που δεν ξερω αν αξιζει τα 450 ευρω παραπανω που επρεπε να δωσω χωρις το revolution kit). Αλλα και για αυτην βρηκα κατι παρομοιο:
"Like most LED LCD televisions, the Samsung HU7500 switches off its LED backlight completely when asked to display a full black screen, leading to some interesting side effects with certain near-black material. For example, in Kill Bill: Vol 2 when the coffin containing The Bride (Uma Thurman) was nailed shut (timecode 00:36:28), the UE55HU7500β€²s LED backlight began flashing on and off like a disco light, as the TV got confused between total darkness and just the faintest outline of Thurman’s face. "
Αβυσσος η ψυχη των edge led.
Επειδη πρωτη φορα παιρνω οθονη 55 ιντσες ισως να ειμαι υπερβολικος αλλα εμενα με ενοχλει πολυ αυτο το αναβοσβημα.
Nα σημειωσω οτι την ub950v την βρηκα στην καλυτερη τιμη 1650 ευρω και την samsung 7500 την βρηκα 2100 ευρω. Σε μετρητα την πηρα την lg εξου και η τιμη. Στο πλαισιο και κωτσοβολο τις ειχε και τις δυο τελικη τιμη 2100 ευρω με δοσεις οποτε το θεωρησα ευκαιρια -.-
 
Last edited:

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Δεν είναι παρόμοιο, είναι άλλο φαινόμενο. Μπορεί να το κάνει και η LG που αγόρασες (να σβήνει την οθόνη εντελώς όταν το περιεχόμενο είναι near black).
 

strdw1985

New member
10 July 2014
40
Ναι σβηνει σε σκοτεινες σκηνες η samsung οκ το θεμα ειναι οταν ξαναναβει οτι ειναι ενοχλητικη η αλλαγη και επισης οπως λεει κανει φαινομενα αναβοσβησματος καθως μπερδευεται σε πολλες περιπτωσεις σαν disco.Παρολαυτα πιστευω οτι η κατασταση θα ειναι αρκετα εως πολυ καλυτερη απο την lg για θεαση βραδυ. Τι να πω. Μαλλον καταληγω οτι σε μεγαλες ιντσες αρχιζουν και φαινονται ολα τα στραβα των τηλεορασεων. ειδικα σε edge led
 

strdw1985

New member
10 July 2014
40
H lg ub950v σβηνει τα φωτα στο απολυτο μαυρο και τα αναβει τοπικα οπου χρειαστει φωτεινο αντικειμενο οποτε ειναι το ιδιο πραγμα λιγο πολυ. Η samsung τα αναβει ολικα και τα σβηνει σαν disco(μπερδευεται και αναβοσβηνει) οπως λεει και το review. Φανταζομαι και τα δυο θα ειναι ενοχλητικα
 
Last edited:

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Νομίζω δεν είναι το ίδιο ενοχλητικά, και επίσης δεν είναι και το ίδιο συχνά. Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι εποχή για αγορά 4Κ τηλεόρασης.
 

bluechris

Established Member
29 January 2010
162
Πιο σωστά οποίος έχει τόσο μεγάλο θέμα με το blooming δεν παίρνει edge panel αναιξερετως κατασκευαστή. Περιμενει μεχρι τελος χρονου να βγει κατι αλλο στον φωτισμο των πανελ καλυτερο στα ιδια λεφτα. Εμένα προσωπικά με το truemotion στη ρύθμιση clear plus το φαινομενο είναι ελάχιστο και καμία σχέση με την 850 οποτε ειμαι τζετ.
Οσο για το αν αξιζει μια 4κ σημερα θα ελεγα πως η εικονα σε 4κ φυσικα εινα απιστευτη αλλα το ποιο σημαντικο ειναι η βοηθεια που δεχεται το 1080 απο αυτες τις τηλεορασεις οπου η εικονα ειναι καλυτερη. Σιγουρα με τον καιρο τα ποιο καινουργια μοντελα θα το κανουν καλυτερα αλλα αυτο ισχυει παντα και μπορεις να περιμενεις αιωνια.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Επειδη πρωτη φορα παιρνω οθονη 55 ιντσες ισως να ειμαι υπερβολικος αλλα εμενα με ενοχλει πολυ αυτο το αναβοσβημα.

Τα λέγαμε στο άλλο νήμα για το τι συμβαίνει όταν σε πάνελ IPS τοποθετηθεί σύστημα spot dimming.

Η Samsung έχει global dimming όπως οι περισσότερες edge LED αλλά απενεργοποιείται και πάλι μένεις με τριπλάσια αντίθεση.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Πιο σωστά οποίος έχει τόσο μεγάλο θέμα με το blooming δεν παίρνει edge panel αναιξερετως κατασκευαστή. Περιμενει μεχρι τελος χρονου να βγει κατι αλλο στον φωτισμο των πανελ καλυτερο στα ιδια λεφτα. Εμένα προσωπικά με το truemotion στη ρύθμιση clear plus το φαινομενο είναι ελάχιστο και καμία σχέση με την 850 οποτε ειμαι τζετ.
Οσο για το αν αξιζει μια 4κ σημερα θα ελεγα πως η εικονα σε 4κ φυσικα εινα απιστευτη αλλα το ποιο σημαντικο ειναι η βοηθεια που δεχεται το 1080 απο αυτες τις τηλεορασεις οπου η εικονα ειναι καλυτερη. Σιγουρα με τον καιρο τα ποιο καινουργια μοντελα θα το κανουν καλυτερα αλλα αυτο ισχυει παντα και μπορεις να περιμενεις αιωνια.
Το ότι σήμα 1080 η 4Κ καταφέρνει και το κάνει καλύτερο, αυτό μάλλον μόνο εσύ το βλέπεις, ή τουλάχιστον θέλω να πιστεύω πως δεν έχεις δει μια αξιόλογη Full HD να παίζει σήμα 1080 για να καταλάβεις ότι αυτό που λες δεν ισχύει με τίποτα μα με τίποτα. Αν λοιπόν είναι έτσι, τότε μάλλον άθελά σου παραπληροφορείς......
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Πιο σωστά οποίος έχει τόσο μεγάλο θέμα με το blooming δεν παίρνει edge panel αναιξερετως κατασκευαστή. Περιμενει μεχρι τελος χρονου να βγει κατι αλλο στον φωτισμο των πανελ καλυτερο στα ιδια λεφτα. Εμένα προσωπικά με το truemotion στη ρύθμιση clear plus το φαινομενο είναι ελάχιστο και καμία σχέση με την 850 οποτε ειμαι τζετ.
Οσο για το αν αξιζει μια 4κ σημερα θα ελεγα πως η εικονα σε 4κ φυσικα εινα απιστευτη αλλα το ποιο σημαντικο ειναι η βοηθεια που δεχεται το 1080 απο αυτες τις τηλεορασεις οπου η εικονα ειναι καλυτερη. Σιγουρα με τον καιρο τα ποιο καινουργια μοντελα θα το κανουν καλυτερα αλλα αυτο ισχυει παντα και μπορεις να περιμενεις αιωνια.

Το blooming έχει να κάνει περισσότερο με τον τοπικό έλεγχο και την χαμηλή αντίθεση του πάνελ.
 

bluechris

Established Member
29 January 2010
162
Το ότι σήμα 1080 η 4Κ καταφέρνει και το κάνει καλύτερο, αυτό μάλλον μόνο εσύ το βλέπεις, ή τουλάχιστον θέλω να πιστεύω πως δεν έχεις δει μια αξιόλογη Full HD να παίζει σήμα 1080 για να καταλάβεις ότι αυτό που λες δεν ισχύει με τίποτα μα με τίποτα. Αν λοιπόν είναι έτσι, τότε μάλλον άθελά σου παραπληροφορείς......
Μάλιστα, το οτι οι 4κ τηλεορασεις εχουν upscaler μαλλον το αγνοεις, που σημαινει πως ανεβαζουν αναλυση, που σημαινει καλυτερο γραψιμο και sharpness και βαθος πεδιου κλπ κλπ.
θα πρότεινα σε οσους δεν εχουν προσωπικη εμπειρία απο 4κ tv να κανουν υπομονη μεχρι να παρουν (που φυσικα θα ειναι samsung ή panasonic με εξτρα λεφτα), μεχρι τοτε καλο θα ηταν να ηρεμησουν.
Το γενικο νημα με τις lg καθαρισε, μαλλον οι admin πρεπει να κανουν το ιδιο και εδω.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Την καλύτερη εικόνα θα την πάρεις όταν το σήμα απεικονίζεται με 1:1 pixel mapping , δηλαδή αν μιλάμε για 1080p τότε σε τηλεόραση με την ανάλυση αυτή , τυχόν παρέμβαση στην ανάλυση είτε upscale είτε downscale σημαίνει και μεταβολή της αρχικής εικόνας άρα μείωση της ποιότητας...

Does a 4k Ultra HD TV improves the picture quality of 1080p content like Blu-ray?

Not at all. A 1080p video displayed on a 4k TV will look virtually the same as on a 1080p TV. The television cannot create new information that isn't present. It cannot know what is between the pixels of a 1080p video to create the new pixels required for 4k.
To display a 1080p content, a 4k TV upscale the resolution of it. This upscaling process is a series of filters designed to interpolate the new pixels based on the fewer old ones. In its simplest form, you can think of it as simply averaging the values of the pixels. This doesn't add any new information, it simply smooth it to be able to display the picture on 4 times the amount of pixels.
There is not a significant difference between 4k upscalers of different brands. They all produce a very similar result.


http://www.rtings.com/info/4k-ultra-hd-tv-resolution-explained

Upscaling a video does not increase its quality. The entropy of the picture (the total information stored) is not increased, no matter how good the upscaler is. It cannot create new information or see information that isn't present in the original footage. Instead, it guesses the new pixels values based on the surrounding pixels.
To demonstrate this, the following pictures shows an example of a 1080p picture that is upscaled to 4k compared to the same native 4k picture.


http://www.rtings.com/info/4k-and-1080p-resolution-upscaling-explained

Με λίγα λόγια αν μια UHD δεν δείχνει υλικό native 2160p τότε δεν κερδίζει κανείς τίποτα σε σχέση με τηλεοράσεις μικρότερης ανάλυσης.
 

bluechris

Established Member
29 January 2010
162
Την καλύτερη εικόνα θα την πάρεις όταν το σήμα απεικονίζεται με 1:1 pixel mapping , δηλαδή αν μιλάμε για 1080p τότε σε τηλεόραση με την ανάλυση αυτή , τυχόν παρέμβαση στην ανάλυση είτε upscale είτε downscale σημαίνει και μεταβολή της αρχικής εικόνας άρα μείωση της ποιότητας...

Does a 4k Ultra HD TV improves the picture quality of 1080p content like Blu-ray?

Not at all. A 1080p video displayed on a 4k TV will look virtually the same as on a 1080p TV. The television cannot create new information that isn't present. It cannot know what is between the pixels of a 1080p video to create the new pixels required for 4k.
To display a 1080p content, a 4k TV upscale the resolution of it. This upscaling process is a series of filters designed to interpolate the new pixels based on the fewer old ones. In its simplest form, you can think of it as simply averaging the values of the pixels. This doesn't add any new information, it simply smooth it to be able to display the picture on 4 times the amount of pixels.
There is not a significant difference between 4k upscalers of different brands. They all produce a very similar result.


http://www.rtings.com/info/4k-ultra-hd-tv-resolution-explained

Upscaling a video does not increase its quality. The entropy of the picture (the total information stored) is not increased, no matter how good the upscaler is. It cannot create new information or see information that isn't present in the original footage. Instead, it guesses the new pixels values based on the surrounding pixels.
To demonstrate this, the following pictures shows an example of a 1080p picture that is upscaled to 4k compared to the same native 4k picture.


http://www.rtings.com/info/4k-and-1080p-resolution-upscaling-explained

Με λίγα λόγια αν μια UHD δεν δείχνει υλικό native 2160p τότε δεν κερδίζει κανείς τίποτα σε σχέση με τηλεοράσεις μικρότερης ανάλυσης.

Διαφωνώ. Ακόμα και να μην είχε Upscaler η εικόνα θα ήταν ακριβώς ίδια γιατί σε μια 1080p 1 pixel ισούται με 4 pixel σε μια 4Κ και τα 2 καταλαμβάνουν και τον ίδιο χώρο και ίδια αντίληψη στο μάτι μας. Δεν έχει άδικο αυτός που λέει αυτά που λέει σε αυτά που επισυνάπτεις αλλά μόνο στο κομμάτι της ανάλυσης.

Μάλλον δεν διάβασες τι είπα στο προηγούμενό μου post ... επαναλαμβάνω

Μάλιστα, το οτι οι 4κ τηλεορασεις εχουν upscaler μαλλον το αγνοεις, που σημαινει πως ανεβαζουν αναλυση, που σημαινει καλυτερο γραψιμο και sharpness και βαθος πεδιου κλπ κλπ.

Με τα παραπάνω προσπάθησα να εξηγήσω πως η διαφορά η μεγάλη για μένα είναι το ότι πχ έχοντας ένα ουρανό ή ένα οποιοδήποτε ντεγκραντέ η παραπάνω ανάλυση το βοηθάει στο να γίνει ποιο smooth. Επίσης όταν η τηλεόραση προσπαθεί να ανεβάσει contrast σε μια 1080p έστω ότι έχουμε 4 pixel στη σειρά και θέλουμε Edge Sharpness τότε θα πάρει τα 2 ακριανά και θα τα κοντράρει χρωματικά για να βγει αυτή η διαφορά που ζητάμε στη ρύθμιση. Εδώ η 4Κ απλά και μόνο κάνοντας upscale έχει 16pixel οπότε μπορεί να πετύχει το ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερα pixel σε αναλογία από την 1080 με τελικό αποτέλεσμα καλύτερο sharpen που για μένα είναι σημαντικό...είναι και θέμα γούστου εν τέλει πως θέλουμε την εικόνα και γενικώς δεν μου αρέσουν οι πολύ smooth εικόνες.

Το μόνο που δεν ξέρω και δεν έχω κανένα κοντρόλ είναι το πως λειτουργεί ο Upscaler... λόγο της ενασχόλησής μου με photoshop από το 92 έχω άποψη μεγάλη για το θέμα ανάλυσης χρώμα και υπάρχουν τεχνικές απλές για να κερδίσεις από ένα Upscale το θέμα είναι πως σε αυτό τον τομέα δεν υπάρχει καμία επιλογή.. και φαντάζομαι πως όλοι οι κατασκευαστές σκέφτονται και τη CPU όταν κάνουν τις ρυθμίσεις του upscaler.

Όπως και να έχει για μένα η εικόνα μπορεί να είναι ή ακριβώς ίδια ή λίγο καλύτερη σε μια 4Κ από μια 1080 και στην θεωρία και στην πράξη και το λινκ με τις 2 φωτογραφίες που λέει αυτός που γράφει το άρθρο αν ήταν έτσι η εικόνα πίστεψέ με η τηλεόραση θα είχε φύγει από το παράθυρο και δεν ψήνομαι.
 
Last edited:

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Μάλιστα, το οτι οι 4κ τηλεορασεις εχουν upscaler μαλλον το αγνοεις, που σημαινει πως ανεβαζουν αναλυση, που σημαινει καλυτερο γραψιμο και sharpness και βαθος πεδιου κλπ κλπ.
θα πρότεινα σε οσους δεν εχουν προσωπικη εμπειρία απο 4κ tv να κανουν υπομονη μεχρι να παρουν (που φυσικα θα ειναι samsung ή panasonic με εξτρα λεφτα), μεχρι τοτε καλο θα ηταν να ηρεμησουν.
Το γενικο νημα με τις lg καθαρισε, μαλλον οι admin πρεπει να κανουν το ιδιο και εδω.
Φίλε bluechris, δε στα λέμε ούτε από εμπάθεια ούτε από ζήλεια όπως ευθέως υπονοείς αλλά και αλλού έχεις γράψει.
Απλά κάποια σημαντικά πράγματα από αυτά που λες ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ. Έτσι λοιπόν ηθελημένα ή άθελα σου από υπέρμετρο ενθουσιασμό παραπληροφορείς.