Ο παραλογισμός του Ελληνικού εκτελωνισμού...

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,862
Παλλήνη
Πέρσι συμμετείχα σε ένα kickstarter για έναν router/smarthome hub (https://www.kickstarter.com/projects/2037429657/almond-80211ac-touchscreen-wifi-router-smart-home )
Ήρθε επιτελους η στιγμή να παραλάβω. Με καλούν από την ΤΝΤ για τα κόστη εκτελωνισμού. Φαντάστηκα, κάτι αξιας 99 USD ποσα έξοδα να έχει;
30; 40; 50;

Δείτε την ανάλυση κόστους που μου έστειλε η ΤΝΤ:
2i_dyNbWIi.png



140 Euro επιπλέον για κάτι που κοστίζει 75 Euro!!!

Πηρα τηλέφωνο τον εκτελωνιστή τους και μου είπε πως είτε 9000 δολλαρια έκανε είτε 99, η αμοιβή του θα ήταν η ιδια..
Μου πρότεινε να πάω ο ίδιος να κάνω τον εκτελωνισμό για να γλυτωσω τα μισά. Είχα πάει κάποτε και είχα φάει μιση μερα οποτε δεν έχω καμια διάθεση.
Τι προτείνετε; Να βρω άλλον εκτελωνιστή ή να το κάνω reject και να τους πω να το ξαναστείλουν με απλό ταχυδρομείο;


ΥΓ. Τρέμω γιατί την άλλη βδομάδα παραλαμβάνω από Καναδά κάμερες αξιας 600 δολλαριων...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Αυτό είναι το κακό με τις courier, βγάζουν απο τη μύγα ξύγκι.

Αν ψάξεις στο forum, θα βρεις και άλλες τέτοιες ιστορίες "τρόμου".
 

mikele13

Established Member
2 September 2012
170
ΖΩΓΡΑΦΟΥ-ΑΘΗΝΑ
ετσι την πατησα και εγω παλια,ειχα παρει απο Αμερικη ενα media player που εκανε 80 ευρω και ζηταγε 120 για τελωνειο...
πηγα εγω και εκανα ολα τα χαρτια και εδωσα σχεδον τα μισα.
γνωμη μου,πηγαινε κανε εκτελωνισμο μονος σου,τωρα δεν εχει και κοσμο,θα ξεμπερδεψεις πιο γρηγορα.

Απλα να ξερεις θα σου λενε "πηγαινε απο εδω,μετα πας εκει,μετα σε αλλο γκισε...." καταλαβαινεις....
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,879
αν ειναι αεροδρομιο θα κανεις 1 ωρα αντε 2 αξιζει μιας και μενεις αρκετα κοντα..τωρα τα απο Καναδα το Παναγια μαζι σου....υπολογισε 1000 ευρω εκτελωνισμος:slapface:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,862
Παλλήνη
Το είχα κάνει κάποτε (να πάω για εκτελωνισμό) και είχα φάει ένα πρωινό...
Αλλα είναι τρελα αυτά που χρεώνουν.
Δεν μου λέτε, μέσω ΕΛΤΑ αν θυμάμαι καλα, γλυτωνεις τελωνείο;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Συγνωμη βρε παιδια. Διαβασα στο αρχικο ποστ οτι η συσκευη ηταν αξιας 99 δολλαριων. Σε αλλο ποστ πιο κατω, εγινα αναφορα για συσκευη 80 ευρω κλπ.
Δεν υπαρχει καποιο χρηματικο οριο στα δεματα, οπου μονο αν το ξεπερασουν, τοτε και μονο επιβαρυνεσαι με τα εξοδα τελωνειου. ?
 

mikele13

Established Member
2 September 2012
170
ΖΩΓΡΑΦΟΥ-ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Ο παραλογισμός του Ελληνικού εκτελωνισμού...

Συγνωμη βρε παιδια. Διαβασα στο αρχικο ποστ οτι η συσκευη ηταν αξιας 99 δολλαριων. Σε αλλο ποστ πιο κατω, εγινα αναφορα για συσκευη 80 ευρω κλπ.
Δεν υπαρχει καποιο χρηματικο οριο στα δεματα, οπου μονο αν το ξεπερασουν, τοτε και μονο επιβαρυνεσαι με τα εξοδα τελωνειου. ?

Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο.
και το λεω διοτι φιλος μου παλαιοτερα αγορασε κατι μικρο δεν θυμαμαι τι ηταν,κοστιζε περιπου 20 ευρω και του ζητησαν
να πληρωσει τελωνειο περιπου 80 ευρω!!!
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Τι προτείνετε; Να βρω άλλον εκτελωνιστή ή να το κάνω reject και να τους πω να το ξαναστείλουν με απλό ταχυδρομείο;
[\QUOTE]

Πρόσεξέ το αυτό. Από UPS είχα ζητήσει να μην γίνει δεκτό για να πάει πίσω και να έρθει με απλό, και χρέωσαν περίπου τα μισά στην εταιρεία που μου τα έστειλε, οπότε όταν ζήτησα επιστροφή μου κράτησαν τη διαφορά...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Διαβασα οτι ηταν μεχρι 22 ευρω για αντικειμενα εμπορικου χαρακτηρα και μεχρι 45 ευρω τα μη εμπορικου χαρακτηρα, αυτα που δεν περνουν τελωνειο και με νεοτερη εγκυκλιο της ΕΕΤ, απο τα 22 ευρω μεχρι τα 150 επιβαλλεται μονο ΦΠΑ, ενω ανω των 150 επιβαλλονται και δασμοι.

Ηθελα να ρωτησω, μιλαμε παντα για μονο αξια εμπορευματος ή συνολικα το κοστος με τα εξοδα αποστολης. ?

Παντως πριν κανα-δυο χρονια που ειχα παραγγειλει απο αμερικη κατι υγρα ατμισματος ηλεκτρονικου τσιγαρου και το κοστος ηταν (δεν θυμαμαι ακριβως) καπου μεταξυ 130-160 ευρω, δεν πληρωσα κανενα τελωνειο.
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Δεν είναι μόνο ο δασμός. το μεγάλο πρόβλημα είναι η αμοιβή του εκτελωνιστή και τα παράβολα που χρεώνουν οι εταιρείες.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,283
Εκεί ψηλά.....
Πηρα τηλέφωνο τον εκτελωνιστή τους και μου είπε πως είτε 9000 δολλαρια έκανε είτε 99, η αμοιβή του θα ήταν η ιδια..
Μου πρότεινε να πάω ο ίδιος να κάνω τον εκτελωνισμό για να γλυτωσω τα μισά. Είχα πάει κάποτε και είχα φάει μιση μερα οποτε δεν έχω καμια διάθεση.
Τι προτείνετε; Να βρω άλλον εκτελωνιστή ή να το κάνω reject και να τους πω να το ξαναστείλουν με απλό ταχυδρομείο

Aυτο ισχυε μεχρι περσι.....καποια στιγμη.

Μπορουσες να πας στο αεροδρομιο και να περασεις απο 17 !! γκισε με μεσο ορο χρονοτριβης μια ωρα και μιση.

Ομως πλεον ΤΕΡΜΑ. Πηγα να εκτελωνισω κατι για μια εταιρεια και η διυθυντρια του τελωνειου μου ειπε οτι αλλαξε ο νομος και πλεον υποχρεωτικα ΚΑΘΕ εκτελωνισμος πρεπει να διενεργειται απο εκτελωνιστη με το παραπανω κοστος φυσικα.
Ειτε εταιρικος ειτε ιδιωτικος !!!!

Μου αφησε ενα πολυ μικρο "μπορει" ως παραθυρο για ιδιωτικο εκτελωνισμο και με πολυ μικρο κοστος αντικειμενου αλλλα κανονικα ολα υποκεινται στον ελεγχο αυτο.

Απο εκει που τελειωνες σε μιαμιση ωρα τωρα θελεις μινιμουμ δυο μερες και με κοστος ......αστα.

Το καλυτερο ειναι να στα στελνουν πλεον ΜΟΝΟΝ με ταχυδρομειο απλο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δεν είναι μόνο ο δασμός. το μεγάλο πρόβλημα είναι η αμοιβή του εκτελωνιστή και τα παράβολα που χρεώνουν οι εταιρείες.


Ακριβως. Και πλεον ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ .
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Πέρσι συμμετείχα σε ένα kickstarter για έναν router/smarthome hub (https://www.kickstarter.com/projects/2037429657/almond-80211ac-touchscreen-wifi-router-smart-home )
Ήρθε επιτελους η στιγμή να παραλάβω. Με καλούν από την ΤΝΤ για τα κόστη εκτελωνισμού. Φαντάστηκα, κάτι αξιας 99 USD ποσα έξοδα να έχει;
30; 40; 50;

Δείτε την ανάλυση κόστους που μου έστειλε η ΤΝΤ:



140 Euro επιπλέον για κάτι που κοστίζει 75 Euro!!!

Πηρα τηλέφωνο τον εκτελωνιστή τους και μου είπε πως είτε 9000 δολλαρια έκανε είτε 99, η αμοιβή του θα ήταν η ιδια..
Μου πρότεινε να πάω ο ίδιος να κάνω τον εκτελωνισμό για να γλυτωσω τα μισά. Είχα πάει κάποτε και είχα φάει μιση μερα οποτε δεν έχω καμια διάθεση.
Τι προτείνετε; Να βρω άλλον εκτελωνιστή ή να το κάνω reject και να τους πω να το ξαναστείλουν με απλό ταχυδρομείο;


ΥΓ. Τρέμω γιατί την άλλη βδομάδα παραλαμβάνω από Καναδά κάμερες αξιας 600 δολλαριων...


Μακριά από courier σε πακέτα που έρχονται εκτός ΕΕ. Γνωστό μεν, αλλά κάθε λίγο βλέπουμε παρόμοιες περιπτώσεις...

Παρεμπιπτόντως, ως δικηγόρος (δικηγόροι), δεν είναι καλό να ψάξετε λίγο περισσότερο το καθεστώς αυτό, των εκτελωνισμών; Κάτι παράνομο ή τουλάχιστον παράτυπο φαίνεται να υπάρχει στην υπόθεση των εκτελωνισμών, τουλάχιστον σε σχέση με τα ισχύοντα στην υπόλοιπη ΕΕ. Να πληρώσεις δασμούς οκ, αλλά μόνο αυτούς. Τα υπόλοιπα είναι χαράτσι...
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Eγω που περιμενω ενα δεμα αξιας 18,25 ευρω + 7 ευρω εξοδα αποστολης και τελικα μου το εστειλαν με DHL απο Αμερικη και δεν εχω παραλαβει ακομα παντως, με ζωσανε τα φιδια με αυτα που λετε. Υπαρχει περιπτωση να μην εχω παραλαβει ακομα (1 Αυγουστου εφυγε απο Αμερικη) επειδη εχει σκαλωσει στα τελωνεια. ???

Κι αν υποθεσουμε οτι δεν ισχυει αυτο που εγραψα για το οριο των 22 ευρω (που δεν το ξεπερνω) δηλαδη εκτος απο το εξτρα ΦΠΑ (που δεν θα ειναι και ιδιαιτερο κοστος λογω μικρης αξιας του προιοντος), θελετε να πειτε οτι θα πληρωσω και ΟΛΑ αυτα που αναφερονται στο πινακακι του πρωτου post. ????
Mηπως την γλυτωνω τελικα αν δεν ξεπερασω τα 22 ευρω.

Γιατι στο πινακακι παραπανω, δεν χρεωθηκαν δασμοι, μονο ΦΠΑ...ΑΛΛΑ μπηκαν και ολα τα υπολοιπα που ανεβασαν το κοστος. Δηλαδη και εκτος της περιπτωσης μου, ακομα και αν δεν χρεωθεις δασμους, εστω και ΦΠΑ να χρεωσουν, θα πληρωσεις τελικα και ολα αυτα που δειχνει το πινακακι. ?

Καλα...τι θριλερ και ταινιες τρομου με ζομπι, ιους, φαντασματα κλπ.?
Ας γυρισουν μια ταινια με παραδοσεις μεσω τελωνειων και εκει να δεις κρυος ιδρωτας που θα μας λουσει. :flipout:
 
Last edited:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,862
Παλλήνη
Ρώτησα εκτελωνιστη και μου είπε πως αν πάω μόνος μου τα έξοδα θα ειναι περίπου τα μισά. Αν το είχαν στείλει με απλό ταχυδρομείο θα πλήρωνα μόνο ΦΠΑ. Ζήτησα να το ανακαλεσουν και να το ξαναστειλουν.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,454
Βριλήσσια
Αν τα ΕΛΤΑ εκαναν τη δουλεια τους οπως επρεπε και οπως οφειλαν, τοτε το δημοσιο θα ηταν πλουσιοτερο κατα καποιες δεκαδες εκατομμυρια ευρω-καθε χρονο.
Μιλαμε μονο απο ΦΠΑ και δασμους απο τριτες χωρες, τους οποιους τωρα μας τους κερναει..

Το ηλεκτρονικο εμποριο στην Ελλαδα ειναι περιπου 3.5 δις ευρω απο το οποιο περιπου 40% αντιπροσωπευει αγορες εκτος Ελλαδος.
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Re: Απάντηση: Ο παραλογισμός του Ελληνικού εκτελωνισμού...

Eγω που περιμενω ενα δεμα αξιας 18,25 ευρω + 7 ευρω εξοδα αποστολης και τελικα μου το εστειλαν με DHL απο Αμερικη και δεν εχω παραλαβει ακομα παντως, με ζωσανε τα φιδια με αυτα που λετε. Υπαρχει περιπτωση να μην εχω παραλαβει ακομα (1 Αυγουστου εφυγε απο Αμερικη) επειδη εχει σκαλωσει στα τελωνεια. ???

Κι αν υποθεσουμε οτι δεν ισχυει αυτο που εγραψα για το οριο των 22 ευρω (που δεν το ξεπερνω) δηλαδη εκτος απο το εξτρα ΦΠΑ (που δεν θα ειναι και ιδιαιτερο κοστος λογω μικρης αξιας του προιοντος), θελετε να πειτε οτι θα πληρωσω και ΟΛΑ αυτα που αναφερονται στο πινακακι του πρωτου post. ????
Mηπως την γλυτωνω τελικα αν δεν ξεπερασω τα 22 ευρω.

Γιατι στο πινακακι παραπανω, δεν χρεωθηκαν δασμοι, μονο ΦΠΑ...ΑΛΛΑ μπηκαν και ολα τα υπολοιπα που ανεβασαν το κοστος. Δηλαδη και εκτος της περιπτωσης μου, ακομα και αν δεν χρεωθεις δασμους, εστω και ΦΠΑ να χρεωσουν, θα πληρωσεις τελικα και ολα αυτα που δειχνει το πινακακι. ?

Καλα...τι θριλερ και ταινιες τρομου με ζομπι, ιους, φαντασματα κλπ.?
Ας γυρισουν μια ταινια με παραδοσεις μεσω τελωνειων και εκει να δεις κρυος ιδρωτας που θα μας λουσει. :flipout:

Θα σου έρθει κανονικά φίλε, μην ανησυχείς.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,601
Αν τα ΕΛΤΑ εκαναν τη δουλεια τους οπως επρεπε και οπως οφειλαν, τοτε το δημοσιο θα ηταν πλουσιοτερο κατα καποιες δεκαδες εκατομμυρια ευρω-καθε χρονο.
Μιλαμε μονο απο ΦΠΑ και δασμους απο τριτες χωρες, τους οποιους τωρα μας τους κερναει..

Το ηλεκτρονικο εμποριο στην Ελλαδα ειναι περιπου 3.5 δις ευρω απο το οποιο περιπου 40% αντιπροσωπευει αγορες εκτος Ελλαδος.

....και τότε το μισό φόρουμ θα έβριζε τα ΕΛΤΑ :p

Είχα κι εγώ πρόσφατα ίδια ιστορία με του Τάκη και αρνήθηκα την παραλαβή (υπολόγισα ότι και τα μισά να χρεώσουν στον αποστολέα και αυτός σε μένα, αν το αγοράσω απο αλλού Ευρώπη, πάλι φθηνότερα (απ ότι us + τελωνείο ) θα μου έρθει)
 
Last edited:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,862
Παλλήνη
Μου ήρθε η ειδοποίηση για το δεύτερο πακέτο με τις κάμερες από τον Καναδά (αξιας περίπου 600 δολλαριων Καναδά) και αυτή τη φορα το κόστος δεν είναι τρελό:
Όλα μαζι 275 Ευρω, αν δε πάω να το εκτελωνίσω μονος θα γλυτωσω κανένα 70αρι..
Τελικά ότι θέλουν χρεώνουν μου φαίνεται...