[Επίσημο] Xiaomi Mi3 / Mi4

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Επειδή είδα στο φόρουμ δεν υπάρχει θέμα σχετικά με τα δύο αυτά κινητά που καλό είναι όλοι να τα γνωρίσουν, αφού είναι από τα καλύτερα της αγοράς, ως κάτοχος του πρώτου, είπα να ξεκινήσω αυτό το θέμα.

Xiaomi Mi 3 16GB / 64GB

param_new.jpg


Το κινητό πρωτοκυκλοφόρησε πριν από 1 χρόνο περίπου, αλλά ακόμα και τώρα θεωρείτε από τα καλύτερα κινητά και σίγουρα το καλύτερο vfm (value for money) κινητό από όλα όσα κυκλοφορούν από Κίνα, αυτή την στιγμή. Το κινητό περιέχει τον επεξεργαστή Qualcomm Snapdragon 800 8274AB 2.3GHz, με κάρτα γραφικών Adreno 330 450MHz GPU, 2GB LPDDR3 RAM, και eMMC 4.5 flash memory. Είναι γρηγορότερο από πολλά κινητά της κατηγορίας του.

detail-cpu-03.jpg


Περιέχει ασύγχρονη multi-core τεχνολογία εξοικονόμησης ενέργειας, έτσι ώστε να μπορεί να διαχειριστεί έξυπνα κάθε εφαρμογή, ενώ ταυτόχρονα πετυχαίνει και χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας. Η GPU Adreno330, προσφέρει καλύτερη απόδοση στα γραφικά κατά 160% – 200% έναντι του Adreno 320.
detail-cpu-01-wcdma.jpg


Το κινητό έχει 5-inch IPS οθόνη με Full HD στα 16:9 ( 1920x1080 οθόνη με 441 ppi). Στην διεθνή αγορά κυκλοφορεί σε 2 εκδόσεις: TD-CDMA (μόνο για Κίνα) και WCDMA (διεθνή και Ελλάδα).

Το Mi3 έχει Sony Camera με 13000000 pixel και με διπλό φλας LED Philips που βοηθάει στις σκοτεινές φωτογραφίσεις !
detail-camera.jpg


Η μπροστινή κάμερα είναι στα 2MP.

Μεγάλη μπαταρία 3050mAh πολυμερών ιόντων λιθίου. Το τηλέφωνο σε λειτουργία γρήγορης φόρτισης, πετυχαίνει χρόνο φόρτισης κατά 30% πιο γρήγορα, χωρίς καμία επίδραση στη διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Το περίβλημά του είναι από κράμα Αλουμινίου-μαγνησίου!
detail-body-01.jpg

Το Mi3 στηρίζεται πάνω σε Android, έχει την τελευταία έκδοση Kit Kat και αναμένεται να πάρει κάποια στιγμή και την L. Το λειτουργικό του περιβάλλον στηρίζεται στο MIUI. 20 εκατομμύρια χρήστες σε όλο τον κόσμο χρησιμοποιούν το MIUI V5. H MIUI V5 είναι ίσως η καλύτερη ROM Android. Tο Android ως βασικό λειτουργικό έχει επιδεχθεί βελτιώσεις σε πάνω από χίλια αντικείμενα. Έτσι η MIUI κάνει βολική τη χρήση του τηλεφώνου, στα γραπτά μηνύματα, και προσφέρει μια ατελείωτη ποικιλία οθονών κλειδώματος και χιλιάδες θέματα για να επιλέξετε για την συσκευή σας. Υπόψιν υπάρχει και η ελληνική κοινότητα της MIUI, με μία πλήρως εξελληνισμένη έκδοση της MIUI.

Πηγή: MIUI GR , Xiaomi
Το κινητό μπορείτε να το αγοράσετε την έκδοση στα 16GB στα 215 περίπου τελική τιμή από διάφορα μαγαζιά, όπως πχ το Coolicool που είναι καλό και αξιόπιστο ή την 64GB έκδοση που την βρίσκεται στα 280 περίπου. Coolicool 16GB - Coolicool 64GB

Xiaomi Mi4

Η επόμενη έκδοση του Mi3, με αρκετές βελτιώσεις, όπως 3GB RAM, 8MP μπροστινή κάμερα, πιο γρήγορο επεξεργαστή - Qualcomm Snapdragon 801 2.5GHz Quad core και δυνατότητα LTE. Δυστυχώς η έκδοση που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή είναι με 16GB χωρητικότητα και χωρίς LTE. Αναμένεται να κυκλοφορήσει μέσα στις επόμενες ημέρες η 64GB έκδοση, ενώ η LTE έκδοση για την Ευρώπη ακόμα δεν είναι σίγουρο πότε θα κυκλοφορήσει (φήμες λένε νοέμβριο). Το κινητό πάντως είναι ακόμα καλύτερο από το Mi3, κάνοντάς το ένα από τα καλύτερα της αγοράς. Τρέχουσα τιμή - 342 .
MHMI4_9b95a16f41848381c26d5b3a0df08101.images.400x400.jpg
 

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Βλέπω διαβάζεται αρκετοί την παρουσίαση του Xiaomi Mi3/Mi4, αλλά σχόλιο κανένα! Δεν σας αρέσει το κινητό!?
 

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Απάντηση: Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi3 / Mi4

Από SAR πως τα πάει; Επίσης, παίρνει κάρτα SD;

Όχι sd κάρτα δεν παίρνει. Έχει όμως 2 εκδόσεις για αυτό...16GB και 64GB. Επίσης υποστηρίζει OTG (συνδέεις στικάκι usb πάνω στο κινητό και το βλέπει σαν εξωτερικό δίσκο). Το SAR της συσκευής αναφέρετε από το xiaomi.com, το τμημα Σιγκαπουρης : After the test, the highest SAR is = 0.8 w/ kg

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τρέμε Samsung. Άλλος ένας αντιγραφέας της Apple. Λυσσάξτε τώρα

Μην ξεχνάμε ότι τα περισσότερα που έχει βάλει η Apple στο IOS, είναι από το Android....Ανεξάρτητα, το Μι3/4 έχει σαν launcher MIUI, που είναι φανταστικό. Ειδικότερα το 6 που μόλις βγήκε, παρόλο που έχει ακόμα αρκετά bugs, είναι πανάλαφρη και πολύ γρήγορη!
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi3 / Mi4

Τρέμε Samsung. Άλλος ένας αντιγραφέας της Apple. Λυσσάξτε τώρα
Μάλλον θα λυσσάξουν όσοι ακουμπάνε 700άρια και χιλιάρικα για συσκευές με χειροτερες επιδόσεις και οθόνες 4" στις ίδιες εξωτερικές διαστάσεις
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Το ΜΙ3 το έχει φίλος και το έχω δεί από κοντά, όντως είναι μια πολυ καλή συσκευή με καλή ποιότητα κατασκευής,
γρήγορη και το miui αρκετά εύχρηστο και με συνεχείς αναβαθμίσεις. Σχεδιαστικά με ξένισε λίγο αυτό το
τετραγωνισμένο σχήμα γι αυτό μου αρέσει περισσότερο το ΜΙ4. Πάντως ο φίλος είναι αρκετά ευχαριστημένος με την συσκευή.
Το μόνο αρνητικό για μένα είναι το θέμα της εγγύησης, όπως και σε όλα τα κινητά από Κίνα, αλλά σε αυτά τα λεφτα πιστεύω
ότι αξίζει το ρίσκο.
 

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Ωραια συσκευη και γενικα βλεπω με συμπαθεια τα κινητα της xiaomi αλλα η Miui μια μου αρεσει και την αλλη την αντιπαθώ.
Και όμως ειδικότερα η 6 είναι φοβερή! Μπορεί να έχει bugs γιατί είναι ακόμα σε beta, αλλά είναι πολύ πιο γρήγορη και πιο ωραία! Εγώ πάντως ξαναλέω συνιστώ για όποιον θέλει ένα πολύ καλό κινητό στα λεφτά αυτά να πάρει το Mi3. Μάλιστα είδα ότι πέσανε λίγο οι τιμές ;)
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Μπορείτε να ανάφερετε αν μεταφορά αρχείου με NFC γίνεται κανονικά; το mi3 φίλου που φοράει την ελληνική ROM δεν επικοινωνεί σωστά με το oneplus, αν και το αναγνωρίζει.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Και όμως ειδικότερα η 6 είναι φοβερή! Μπορεί να έχει bugs γιατί είναι ακόμα σε beta, αλλά είναι πολύ πιο γρήγορη και πιο ωραία! Εγώ πάντως ξαναλέω συνιστώ για όποιον θέλει ένα πολύ καλό κινητό στα λεφτά αυτά να πάρει το Mi3. Μάλιστα είδα ότι πέσανε λίγο οι τιμές ;)
Ωραίες είναι αλλά δεν μπορούσαν έχουν συρτάρι εφαρμογών όπως όλα τα android;
Αυτό που πέφτουν οι εφαρμογές στις οθόνες χύμα δεν μου αρέσει.
Επίσης δεν ξέρω αν βάλανε επιλογή να μην εμφανίζονται όλες οι εφαρμογές.
Παλιά δεν την ειχε
 

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Ωραίες είναι αλλά δεν μπορούσαν έχουν συρτάρι εφαρμογών όπως όλα τα android;
Αυτό που πέφτουν οι εφαρμογές στις οθόνες χύμα δεν μου αρέσει.
Επίσης δεν ξέρω αν βάλανε επιλογή να μην εμφανίζονται όλες οι εφαρμογές.
Παλιά δεν την ειχε
Την ικανότητα αυτή η MIUI την έχει από την 5! Εγώ τουλάχιστον έτσι τα έχω, σε γκρουπ. Παλιά συνήθεια από το iphone που είχα.....