New Canon EOS 7D MKII.

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Ανακοινώθηκε η νέα Canon EOS 7D mkII.

Canon EOS 7D Mark II Features:

20.2 Megapixel CMOS (APS-C) sensor and ISO 100–16000 (expandable to H1: 25600, H2: 51200) for reduced noise at high ISOs and high performance Dual DIGIC 6 Image Processors for outstanding image quality and processing speed.
High speed continuous shooting up to 10.0 fps allows you to capture fast action.
65-point* all cross-type AF system for high-performance, accurate subject tracking with EV -3 sensitivity (center point) for focusing in extreme low-light conditions.
Canon’s innovative Dual Pixel CMOS AF enables you to shoot video like a camcorder with smooth, fast, and accurate autofocus and lets you enjoy instant and precise autofocus even when shooting stills.
Stunning Full HD video with Custom Movie Servo AF (speed and sensitivity) for continuous focus tracking of moving subjects, multiple frame rates including Full HD recording at 60p in MOV and MP4 formats and uncompressed HDMI out.
Intelligent Viewfinder II provides approximately 100% field of view for shooting ease.
Improved custom controls and built-in intervalometer and bulb timer for expanded creativity.
Magnesium alloy body with shutter durability up to 200,000 cycles and enhanced dust and weather resistance.
EOS Scene Detection System features a new 150,000-pixel/RGB+IR metering sensor for improved precision.
Built-in GPS** Receiver provides a digital compass, records location information (longitude, latitude, elevation and universal coordinated time (UTC)) as EXIF information for geotagging images when shooting.
3.0-inch Clear View II LCD monitor (approximately 1,040,000 dots) for bright and clear viewing.
Additional Features



http://www.canonrumors.com/2014/09/official-canon-eos-7d-mark-ii
 

Attachments

  • allroundview.jpg
    allroundview.jpg
    150.3 KB · Views: 308
  • Bottom.jpg
    Bottom.jpg
    163.1 KB · Views: 307
  • carddoor.jpg
    carddoor.jpg
    160.1 KB · Views: 310
  • ComparedTo7D-1.jpg
    ComparedTo7D-1.jpg
    133.6 KB · Views: 310
  • ComparedTo7D-2.jpg
    ComparedTo7D-2.jpg
    124.6 KB · Views: 307
  • ComparedTo7D-3.jpg
    ComparedTo7D-3.jpg
    100.4 KB · Views: 308
  • Intro.jpg
    Intro.jpg
    193.2 KB · Views: 305
  • ports.jpg
    ports.jpg
    199.7 KB · Views: 310

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Όπως λίγο πολύ περιμέναμε , ωραίο περιτύλιγμα αλλά από σένσορα καμιά επανάσταση . Καλό σώμα μαγνήσια κλπ , σουπερ φόκους , 1080 video @60 frames , hdmi ασυμπίεστο gps , εξελιγμένος επεξεργαστής . Αρνητικά ίσως η έλλειψη σπαστής οθόνης και wifi . Και φαντάζομαι θα υπάρξει η σχετική γκρίνια για τον αισθητήρα που είναι και η ουσία του πράγματος όπως και δεν ξέρω αν έχει διπλά slot για κάρτες . Όπως και να έχει δεν μετανιώνω την αγορά της 70D και ειλικρινά , αν πέσει και το σώμα της 70 λίγο στα π.χ 900 , δεν ξέρω αν στα 1600- 1800 κατά προσέγγιση η 7d δικαιολογεί τα εξτρά ευρουλίνια .
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Απάντηση: Re: New Canon EOS 7D MKII.

όπως και δεν ξέρω αν έχει διπλά slot για κάρτες . .



The 7D Mark II gains dual SD and CF card slots. It allows the same file management options as 1D-series cameras, so you can duplicate all files to both cards, or record JPEGs to one and RAWs to the other, for example. You can alternatively set the camera to auto-switch to the second card when the first is full.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Όντως στραβωμάρα . Και πάλι το διπλό σλοτ αν και καλοδεχούμενο είναι pro εργαλείο που νομίζω στην συντριπτική πλειονότητα εμας των ερασιτεχνών μπορεί να μην χρειαστεί και ποτέ . Λογικά θα πρέπει να βγάλει και η νικον κάτι σαν απάντηση 7200 π.χ . Ωραία πράματα ...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Δείτε λιγάκι τις προδιαγραφές της samsung nx1 http://www.dpreview.com/previews/samsung-nx1/2 και πείτε αν υστερεί σε πολλά σε σχέση με την νέα 7d που κυκλοφόρησε 4 χρόνια μετά την προκάτοχό της. Εγώ βλέπω ότι υστερεί στο σύστημα εστίασης (όχι ονομαστικά, αλλά στην πράξη). Σε κάτι άλλο;;;

Αν τώρα η μηχανή κοστίζει 2800 με τον 16-50 2.8 + 1600 για τον 50-150 2.8 τότε μιλούμε για ένα εξαιρετικά σοβαρό πακέτο στις προδιαγραφές με συνολικό κόστος 4400 δολάρια (ανώτατες λιανικής).
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Μα για το σύστημα εστίασης της 7DII γίνεται όλη η δουλειά. Διαφορετικά, η Σάμσουγκ είναι τούμπανο. 15fps, ε?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τού εξπένσιβ!
Οταν με λιγότερα παίρνεις την 6D που είναι άλλη κλάση......


Άλλη κλάση, αλλά για διαφορετικές ανάγκες.... η 7D περισσότερο στον επαγγελματία των σπορ και τηλεφακών απευθύνεται. Όπως ο προκάτοχός της. Απλώς ο τελευταίος, διέθετε και τοπ-οφ-δε-λάιν αισθητήρα όταν βγήκε (18mp όταν ο ανταγωνισμός ήταν στα 12 και στα 16), ενώ ο διάδοχος, ουσιαστικώς μια ξαναζεσταμένη εκδοχή, όπως φαίνεται, του αισθητήρα της 70D, του οποίου το δυνατό σημείο, πάλι στην εστίαση αφορούσε....
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Εν τω μεταξύ υπήρχαν ελπίδες ότι το μοντέλο αυτό θα φέρει τον νέας γενιάς αισθητήρα της Canon... μάλλον πολύ επαναπαυμένοι στις δάφνες τους (τις όποιες δάφνες τελοσπάντων) είναι εκεί στην Canon
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Απάντηση: New Canon EOS 7D MKII.

Εν τω μεταξύ υπήρχαν ελπίδες ότι το μοντέλο αυτό θα φέρει τον νέας γενιάς αισθητήρα της Canon...

Για ελπίδες δεν ξέρω , για φήμες διάβαζα και εγώ για εξωτικούς αισθητήρες . Και στην 70D εκτός απο το focus , το πολύ δυνατό σημείο είναι το συνεχόμενο focus tracking που σε συνδυασμό με το touch screen κάνουν το βίντεο παιχνιδάκι . Για ερασιτεχνική χρήση πάντα λέω γιατί από moire πονάει η 70 . Η κανον βλέπω δεν ανησυχεί . Εγώ βεβαία απορώ , πως με τέτοιο ανταγωνισμό , με ακάθρεφτες να βγαίνουνε η μία μετά την άλλη , με 4Κ , με τη σαμσουνγκ να βγάζει κεινο το πράμα που λέει ο Βλασσίδης , πως κοιμούνται ήσυχοι . Η μόνη λόγικη απάντηση που μπορώ να φανταστώ , είναι πως εδώ μεις μπορεί να θάβουμε τις κανονίκον και να αποθέωνουμε πανα , ολυ και φούτζι , στην πραγματίκοτητα τα νούμερα πωλήσεων πρέπει να δείχνουνε άλλα πράματα .
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Καλά, δεν είναι ακριβώς έτσι. Το μοντέλο όπως φαίνεται και από την τιμή του, απευθύνεται πρώτα σε επαγγελματίες, όπου θα μετρήσει περισσότερο από όλα το νέο AF:


οκ, μπορεί να μυρίζει διαφήμιση, αλλά φαίνεται να κάνει παπάδες. Μάλλον οι επαγγελματίες δεν ψειρίζουν τα ίδια που ψειρίζουμε εμείς. Οι αισθητήρες έχουν πλέον τέτοια ωριμότητα στην ποιότητα εικόνας (αυτό το καταλαβαίνει κανείς όταν βλέπει επαγγελματίες να χρησιμοποιούν ακόμη και 4/3, το οποίο πριν λίγο καιρό ήταν αδιανόητο) που περισσότερο μετράει πλέον πώς θα πάρεις τη λήψη που θέλεις και όχι το εάν θα είναι 20 ή 24 ή 36 μπ ή στα 12800 iso.
 
Μήπως η Canon έχει γίνει η Apple των φωτογραφικών?
Εδώ είναι τα samples της: http://cweb.canon.jp/eos/lineup/7dmk2/samples/index.html
Δεν ξετρελάθηκα με το ISO...

Δεν τα λες καθόλου άσχημα τα βιντεάκια πάντως. Και μ'αρέσει και το ότι βάζουν πραγματικά βίντεο (εννοώ δημιουργίες, ασχέτως αν είναι καλές ή κακές) και όχι απλά demo από λιμάνια και πάρκα ως συνήθως.
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Re: Απάντηση: New Canon EOS 7D MKII.

Για ελπίδες δεν ξέρω , για φήμες διάβαζα και εγώ για εξωτικούς αισθητήρες . Και στην 70D εκτός απο το focus , το πολύ δυνατό σημείο είναι το συνεχόμενο focus tracking που σε συνδυασμό με το touch screen κάνουν το βίντεο παιχνιδάκι . Για ερασιτεχνική χρήση πάντα λέω γιατί από moire πονάει η 70 . Η κανον βλέπω δεν ανησυχεί . Εγώ βεβαία απορώ , πως με τέτοιο ανταγωνισμό , με ακάθρεφτες να βγαίνουνε η μία μετά την άλλη , με 4Κ , με τη σαμσουνγκ να βγάζει κεινο το πράμα που λέει ο Βλασσίδης , πως κοιμούνται ήσυχοι . Η μόνη λόγικη απάντηση που μπορώ να φανταστώ , είναι πως εδώ μεις μπορεί να θάβουμε τις κανονίκον και να αποθέωνουμε πανα , ολυ και φούτζι , στην πραγματίκοτητα τα νούμερα πωλήσεων πρέπει να δείχνουνε άλλα πράματα .

Φακοί.
Η απάντηση νομίζω είναι οι φακοί. Είναι το πιο διαδεδομένο και πληρες σύστημα αν το κοιτάξεις απο την πλευρα των φακων. Με επιλογες για ολα τα πορτοφόλια και όλες τις ανάγκες.
Απο ερασιτεχνες που κυνηγουν του plastic fantastic, μεχρι επαγγελματιες που θελουν να τραβηξουν γάμου ή ποδοσφαιρο και indie κινηματογραφηστες που θελουν φτηνους κινηματογραφικους φακους.
Οπότε...τι να μας πει η Σονυ που στηριζεται στο οτι μπορεις να βαλεις με ανταπτορα καποιον αξιοπρεπη φακο (Κανον) στις μηχανες της.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Δείγματα RAW απο Imaging Resource !!.

http://www.imaging-resource.com/PRODS/canon-7d-mark-ii/canon-7d-mark-iiGALLERY.HTM

Μετρώντας τον ηλεκτρικό θόρυβο (read noise) απο την πλαινή "optically black" περιοχή φαίνεται μια ελαφρά αλλά καθαρή βελτίωση σε σχέση με 70D σε αυτόν τον τομέα της τάξεως του 10-15% και ίσως φτάνει το 20% σε ψηλότερα ISO .. δεν βρίσκω δείγματα σε ψηλά ISO ..
Aυτο (με την προυπόθεση οτι η χωρητικότητα φωτοηλεκτρονίων παρέμεινε στα ίδια επίπεδα) προιδεάζει για μια βελτίωση της δυναμικής περιοχής κατα 0,15 - 0,20 στοπ και ισως φτάνει κοντα στο 1/3 στοπ στα ψηλά ISO.

Bελτιωμένος λοιπόν ο αισθητήρας και μάλιστα με ταυτόχρονη αύξηση της ταχύτητάς του όπως φαίνεται !!. Καλό βήμα ... μακαρι να είχε προχωρήση εστω με τέτοια μικρά βήματα κάθε χρόνο η Canon τα τελευταία 5 χρόνια .. αλλα πήγαινε σημειωτόν (τουλάχιστον στου APS-C αισθητήρες.).
 

maroubas

Banned
29 February 2012
44
Δεν ξερω για σας αλλα εμενα αυτη η μηχανη μου αρεσει.
Βλεπω σοβαρες και ουσιαστικες αλλαγες στα σημεια.
Οσο για την ποιοτητα του αισθητηρα υπομονη, θα τον δουμε στην πραξη