Gracepoint [2014]

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)

avclub_gr_Gracepoint.jpg


| FOX | Imdb | Wikipedia | Facebook | Twitter |




Βραβευμένο με τρία BAFTA, το Broadchurch ήταν η σειρά που στιγμάτισε τη περσινή σεζόν της βρετανικής τηλεόρασης.
Παρότι η σειρά του iTV έκανε το άλμα στο Νέο Κόσμο, και προβλήθηκε στο BBC America, για κάποιο λόγο, το FOX
αγόρασε τα δικαιώματά της και μόλις λίγους μήνες αργότερα, και ενώ έχει ανακοινωθεί η δεύτερη σεζόν της,
παρουσιάζει το αμερικάνικο remake με τίτλο Gracepoint.

Η σειρά λαμβάνει χώρα σε μια μικρή παραθαλάσσια κοινότητα της California, όπου ένα μικρό αγόρι ξαφνικά βρίσκεται νεκρό.
Οι ντετέκτιβ Emmett Carver και Ellie Miller αναλαμβάνουν την υπόθεση, όμως όταν η αυτή λαμβάνει μεγάλη δημοσιότητα,
η ζωή των κατοίκων κινδυνεύει να τιναχτεί στον αέρα.

Το Fox φρόντισε μαζί με τα δικαιώματα της σειράς, να κλειδώσει και τα μεγαλύτερα ατού της, τον σεναριογράφο και δημιουργό
Chris Chibnall, τον σκηνοθέτη James Strong και τον πρωταγωνιστή David Tennant. Όπως μάλιστα επιβεβαίωσε, το φινάλε της
έχει αλλάξει, και για το προφανή λόγο ότι κάποιος που είχε δει την αγγλική σειρά δε θα είχε λόγο να δει και την αμερικάνικη
αλλά και γιατί υπήρχαν πολλές γκρίνιες για το φινάλε του Broadchurch.


Συμπρωταγωνιστούν οι: Sarah-Jane Potts, Anna Gunn, Michael Pena, Kevin Zegers, Nick Nolte, Jacki Weaver και Kevin Rankin.






 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Gracepoint (2014)


Και ένα ακόμη trailer..
Μου αρέσουν οι σειρές με μυστήριο!

Η τοποθεσία μου θύμισε κάπως Bates Motel! :cool:
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Gracepoint (2014)

Ευτυχως που ανοιγετε νηματα για νεες σειρες ...διαβασα Τεναντ και αμεσως ξεκινησα το αγγλικο, δειχνει ρεαλιστικοτατο χωρις υπερβολες.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Gracepoint (2014)

Για να καταλάβω, πρόκειται για remake του Broadchurch, με τον ίδιο πρωταγωνιστή, ίδια υπόθεση αλλά διαφορετικό φινάλε; Και ο πρωταγωνιστής πληρώθηκε για να παίξει τον ίδιο ρόλο;
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Gracepoint (2014)

Για να καταλάβω, πρόκειται για remake του Broadchurch, με τον ίδιο πρωταγωνιστή, ίδια υπόθεση αλλά διαφορετικό φινάλε; Και ο πρωταγωνιστής πληρώθηκε για να παίξει τον ίδιο ρόλο;

Φυσικά , γιατι το νέο κανάλι δεν θα βγάλει λεφτά...
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Gracepoint (2014)

Εξαιρετικο το Broadchurch,χαλαρα στις 3 καλυτερες σειρες που ειδα φετος,must see για μενα,ρεαλιστικοτατο ,βρετανικο :SFGSFGSF:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Gracepoint (2014)

Μέτριο το πρώτο επεισόδιο (βάζω ένα 6/10 επιεικώς) , δεν ξέρω πως θα πάει στην συνέχεια αλλά η εκκίνηση δεν ήταν τόσο καλή όσο περίμενα.
 

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
Re: Gracepoint (2014)

Φυσικα δε βλεπεται, κλασεις ανωτερο το οριτζιναλ Βρετανικο, μην ασχοληθειτε με αυτο ουτε λεπτο.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Gracepoint (2014)

Καλά πως κατάφεραν και με ίδιο πρωταγωνιστή,που παίζει παραδόξως χειρότερα, και το χάλασαν έτσι.. καλά που είδα το original.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Gracepoint (2014)

Λοιπόν είδα το 1ο..
Σαν υπόθεση, και στήσιμο καλούτσικο μου φάνηκε..

Ο πρωταγωνιστής μου αρέσει.. η τύπισα έτσι και έτσι προς το παρόν..
και από τους υπόλοιπους δεν μου αρέσουν μερικοί..

Μου αρέσει αρκετά το περιβάλλον.. όπως είπα μου θυμίζει το Bates Motel! :cool:

7.4 του βάζουνε .. εγώ άντε μέχρι 7.. θα δω και στην συνέχεια..
 
Last edited:

drspiros

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Gracepoint (2014)

Έχοντας δει και το Braodchurch, δε θα έλεγα ότι με χάλασε το πρώτο επεισόδιο, ούτε θα βιαστώ να βγάλω συμπεράσματα. Βέβαια, δεν ξέρω πόσο ενθαρρυντικό είναι το ότι τα τοπία και η φωτογραφία μου άρεσαν περισσότερο από τις ερμηνείες. Θα δείξει...
Πάντως στην Κέρκυρα, έχουμε μια ίδια παραλία με αυτή των Broadchurch και Gracepoint, το Μαραθιά! Προτείνω να γυρίσουμε και μεις μιαν αντίστοιχη! :flipout: