Οι 10 Top Flashlight Εφαρμογές που κλέβουν πληροφορίες από το κινητό σας!

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: οι 10 Top Flashlight Εφαρμογές (Android) κλέβουν πληροφορίες από το κινητό

Αυτός ο τρόπος μαύρης διαφήμισης και δυσφήμησης, κάπως ονομάζεται, αλλά δεν θυμάμαι το όνομα. Χρησιμοποιείται στην Αμερική κυρίως στην πολιτική. Σύμφωνα με αυτό, θα έπρεπε να απαγορευτεί η συγκεκριμένη διαφήμιση.
http://el.wikipedia.org/wiki/Διαφήμιση
Χαμηλά, εκεί που λέει απαγορευμένες διαφημίσεις.
Εμένα δεν με πολυψήνει αυτός ο τρόπος διαφήμισης. Να βγάζεις όλα τα άλλα άχρηστα, ή ακόμα περισσότερο επικίνδυνα, για να πασάρεις το δικό σου προιόν. Σε εμένα μάλλον απωθητικά δουλεύει.
Οι άδειες που χρησιμοποιεί κάθε εφαρμογή φαίνονται κατά την εγκατάσταση. Ορισμένες εφαρμογές όντως θέλουν πολλές άδειες, και έχω σταματήσει εγκαταστάσεις εφαρμογών που δεν καταλάβαινα τι θέλουν τόσες άδειες.
Αλλά πολλές εφαρμογές θέλουν άδειες για να κάνουν κάποια πράγματα. Για παράδειγμα, οι εφαρμογές φακού (που χρησιμοποιώ και εγώ) λένε ότι χρησιμοποιούν την κάμερα και το φλας της γιατί κατά κάποιον τρόπο συνδέονται αυτά μεταξύ τους, και μόνο έτσι δουλεύει το φλας που χρειάζονται για να φωτίζουν, αφού για αυτό τον σκοπό χρησιμοποιούνται.
Άλλες εφαρμογές χρειάζονται άδεια κάμερας μόνο και μόνο για να χρησιμοποιήσουν μία φωτογραφία από αυτή σαν wallpaper.
Σύνδεση ίντερνετ χρειάζεται για την προβολή διαφημίσεων.
Οι launchers χρειάζονται πρόσβαση σε τηλέφωνα και μηνύματα για να δείχνουν αναπάντητες κλήσεις και μηνύματα.
Δηλαδή τα περισσότερα δικαιολογούνται στις άδειες των εφαρμογών.
Βέβαια δεν σημαίνει ότι όντως αν θελήσουν δεν θα μπορούν να κάνουν και άλλα πράγματα με αυτές τις άδειες, αλλά δεν μπορείς να φοβάσαι τα πάντα. Ειδικά γνωστές εφαρμογές, που υπάρχουν στο google που κάνει και κάποιον έλεγχο σε αυτές κτλ.
Αλλά αυτό το πράγμα, να βγάζεις όλους τους αντιπάλους άχρηστους βάσει μόνο και μόνο των αδειών που χρησιμοποιούν, δεν με ψήνει καθόλου.