[Επισημο] Sony Xperia™ Z3

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Και επίσημη στην ελληνικά αγορά παρουσιάστηκε μεταξύ αλλων(z3 compact και z3 compact tablet) η νέα ναυαρχίδα της Sony που εχει αποσπάσει εξαιρετικά θετικά σχόλια και review και απο site/blog ακόμα και αυτά που εχουν μια πιο φιλική στάση προς Apple μερια(αμερικανικά)
http://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-z3/



Sony Xperia Z3 review: a classy flagship with great battery life
http://www.engadget.com/2014/10/06/sony-xperia-z3-review/
http://www.theverge.com/2014/10/3/6887063/sony-xperia-z3-and-z3-compact-review
http://www.notebookcheck.net/Sony-Xperia-Z3-Smartphone-Review.127641.0.html

Στα βασικά πλεονεκτήματα η εξαιρετική οθόνη(πιο φωτεινή σε σχεςη με z2)αυτονομία(ακόμα καλύτερη απο την ήδη εξαιρετική του z2)camera(με βελτίωση χαρακτηριστικά κυρίως σε software και αλγόριθμους) με διατήρηση του premium χαρακτήρα και παράλληλα πιο ελαφριά και λεπτή κατασκευή και πιο βολική στο κράτημα σε σχεςη με το z2


xperia-z3.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αρχές επόμενης εβδομαδας καλός εχόντων των πραγμάτων θα παραλάβω την δικιά μου παραγγελία που έκανα να πω τις εντυπώσεις μου:smile:
Με το z2 με κέρδισε απόλυτα η Sony 5.5 μήνες συμβίωσης μαζί του και δικαιωματικά το z3 ήταν η πρωτη και βασική επιλογή μου.
 
Last edited:

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Ιδεα μου ειναι η η sony βγαζει νεα ναυαρχίδα σε πολύ λιγοτερο απο 12 μηνες ?

Ετςι ειναι ακριβώς.
Και πιο συγκεκριμένα ανα εξάμηνο!
Το δήλωσαν και επίσημα βέβαια οτι αυτη η πολιτική τους έως τωρα τουλάχιστον,στο άμεσο μέλλον βλέπουμε.

Εχει βέβαια τα θετικά και αρνητικά της αυτη η πολιτική.
Τα θετικά οτι πέφτει σχετικά γρήγορα η τιμη της ναυαρχίδας και άρα πιο ελκυστική πρόταση για το κόσμο.
Στα αρνητικά οτι δεν εχει τεράστια διαφορά σε σχεςη με τον προκάτοχο του.

Βέβαια πάντα μια νέα πρόταση ειναι καλύτερη απο την προηγούμενη ακόμα και αν στα χαρτιά η με βαςη μόνο specs ειναι τα ίδια σχεδόν σε ποσοστό 99%.
Ο εχθρός του καλού το καλύτερο με αλλα λόγια.

Αλλα πιστεύω μεγαλύτερη αξία εχει αν η εμπειρία χρήσης που αποκομίζεις ειναι ανώτερη και σε αυτο πιστεύω υπερτερεί το z3 επενδύοντας η εταιρία περισσότερο στις λεπτομέρειες που αναβαθμίζουν ουσιαστικά μια εμπειρία συνολικής χρήσης παρά μόνο σε κυνήγι αριθμών και specs.

Αυτο εγώ προσωπικά το εκτιμώ και το προτιμώ περισσότερο.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Εχει τα αντιστοιχα bloatware των Samsung κλπ;
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Εχει τα αντιστοιχα bloatware των Samsung κλπ;

Λιγότερα εχει(η Samsung ειναι η εξαίρεση με το βαρυφορτωμένο bloatware) και επιπλέον εφαρμογές οπως πχ Facebook μπορείς να τις αφαιρέσεις εύκολα χωρίς διαδικασία root.
Βέβαια θετικό οτι και root να κανεις δεν επηρεάζεις αρνητικά την εγγύηση οπως σε Samsung με Knox λογικές.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εδώ ακόμα ένα αναλυτικό review και μαλιςτα απο κάτοχο Samsung συσκευών κατα κόρος!!
http://www.neowin.net/news/sony-xperia-z3-and-official-magnetic-dock-review

1412041498_badge.jpg
 
Last edited:

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Αν δεν εχει amoled, μονο σε nexus :p

Αν σου πω οτι η ips-lcd ειναι οτι πιο κοντά σε amoled σε συσκευές της Sony.
Και έχεις βέβαια εργαλείο πολύ πιο πλούσιο στην παραμετροποίηση των τιμών των RGB χρωμάτων.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
Απάντηση: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Το είδα το Σάββατο και μου άρεσε πάρα πολύ!!
Πολύ λεπτό, πολύ στιβαρό και με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής! Η οθόνη του ήταν υπέροχη :a0210:

Αν δεν περίμενα το 6άρι θα το έπαιρνα σίγουρα!!!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Το είδα το Σάββατο και μου άρεσε πάρα πολύ!!
Πολύ λεπτό, πολύ στιβαρό και με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής! Η οθόνη του ήταν υπέροχη :a0210:

Αν δεν περίμενα το 6άρι θα το έπαιρνα σίγουρα!!!

Εσυ να περιμένεις αρχές νέου χρόνου ...
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Παρέλαβα χθες το κινητό,φανταστικό και super απλά.....αλλα μου έκατσε με καμμένα pixel και ετςι δεν το χάρηκα και πολύ.
Ήρθα άμεσα σε επικοινωνία με το Amazon όπου το ειχα παραγγείλει και σημερα θα μου στείλουν καινούργια παρτίδα προς αντικατάσταση.
Έως παραλάβω το κρατάω κανονικά.

Ελπίζω ολα καλά με την νέα παρτίδα όταν παραλάβω.

Κατα τα αλλα εντυπώσεις:

Απλά ερωτευσιμη η συσκευη που πραγματικά όταν την πιάσεις στα χέρια σου πραγματικά δεν θα σε εντυπωσιάσει η κάνει πολύ θετική εντύπωση καμία άλλη συσκευη που κυκλοφορεί σημερα και έως την άνοιξη του 15 που θα κυκλοφορήσουν νέα φουρνιά κινητών.:2thumb22sup:

Απίστευτα βολική στο κράτημα,πιο ελαφριά,πιο λεπτή και πιο ντινεζατι σε σχεςη με z2.
Παράλληλα εχει πιο φωτεινή οθονη(το 80% του z3 αντιστοιχεί στο 100% φωτεινότητα του z2)

Ποιότητα κατασκευής και αίσθησης απλά ασυναγώνιστη οπως αρμόζει δηλαδή και στα ίδια επίπεδα με το z2.
Αυτονομία χωρίς να εχω κάνει ούτε καν μια φόρτιση η ίδια εξαιρετική μου φαίνεται με το z2 δουλεύοντας την εχθές απο το πρωί που παρέλαβα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Σε cooper χρώμα το πήρα και τα σπάει:p
Μπούχτισα και βαρέθηκα τα κλασικά χρώματα και δεν το μετανοίωσα καθόλου.
Αν δεν έπαιρνα σε cooper θα έπαιρνα το γαλαζοπράσινο που εξισου ειναι παρά πολύ όμορφο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ένα αρνητικό σε σχεςη με z2,ειναι το χειρότερο led notification που στο z2 ήταν απλά εντυπωσιακό και πολύ καλύτερη υλοποίηση.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εδω φωτο.

WIN_20141015_220420.jpg

WIN_20141015_220535.jpg

WIN_20141015_220441.jpg
 

rotsikas

Senior Member
27 March 2013
571
Re: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Δεν πειράζει Αλεξ, στο πρόγραμμα είναι και αυτά. Εξάλλου αγοράζοντας από Αμαζον έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Μία ερώτηση, η ποιότητα τηλεφωνικών κλήσεων πώς είναι;
Γνωρίζω πως δεν σε ενοχλούν τα ψυχρά χρώματα της οθόνης, αλλά σου παραθέτω ένα συνδυασμό που διάβασα σε ένα ιταλικό σάιτ :
178 κόκκινο
162 πράσινο
37 μπλε
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Πανεμορφο είναι , καλορίζικο!
Ευχαριστώ.......το καλορίζικο χτυπα ξύλο να πάει στον αντικαταστάτη του,που ήδη ειναι στο δρόμο για Ελλάδα οπως μου έστειλε το Amazon confirmation email οτι έγινε dispatched.:p

Δεν πειράζει Αλεξ, στο πρόγραμμα είναι και αυτά. Εξάλλου αγοράζοντας από Αμαζον έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Μία ερώτηση, η ποιότητα τηλεφωνικών κλήσεων πώς είναι;
Γνωρίζω πως δεν σε ενοχλούν τα ψυχρά χρώματα της οθόνης, αλλά σου παραθέτω ένα συνδυασμό που διάβασα σε ένα ιταλικό σάιτ :
178 κόκκινο
162 πράσινο
37 μπλε
Δεν έβαλα sim ακόμα,διοτι θέλει nano sim και εχω micro στο δεύτερο κινητό μου και προσωρινά εχω το δεύτερο κινητό για κλήσεις,διοτι ειναι να το επιστρέψω το παρόν και επειδη περιμένω οδηγίες για επιστροφή του για αυτό και δεν κάνω μετατροπή.
Λογικά θα το κρατήσω έως έρθει το δεύτερο....αλλα μπορεί να μου πουν πχ να το στείλω αύριο-μεθαύριο μην μπαίνω στη διαδικασία να κάνω συνεχόμενα αλλαγή στη sim.

Πιστεύω άψογο θα ειναι.

Όσον αφορά τα χρώματα μου αρέσει και οπως ειναι,δεν το βρίσκω τοςο ψυχρό λευκό όσο λέγανε τα review.
 
Last edited:
17 June 2006
23,743
Αθήνα
Απάντηση: Re: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Παρέλαβα χθες το κινητό,φανταστικό και super απλά.....αλλα μου έκατσε με καμμένα pixel και ετςι δεν το χάρηκα και πολύ.
Ήρθα άμεσα σε επικοινωνία με το Amazon όπου το ειχα παραγγείλει και σημερα θα μου στείλουν καινούργια παρτίδα προς αντικατάσταση.
Έως παραλάβω το κρατάω κανονικά.


Μετά λένε κάποιοι να στηρίζουμε την εγχώρια αγορά επειδή την έχουν δει πατριωτικά.


Αυτοί που τα λένε θέλω να μου πουν τι θα απαντούσαν στο Πλαίσιο, Public, Κωτσόβολο κλπ αν τους λέγατε ότι "έχω καμμένα pixel και θέλω αλλαγή" σε τηλέφωνο 700 ευρώ.

Θα έριχναν το "μπαλάκι" στην αντιπροσωπεία ναι ή όχι;
Θα έριχνε χυλόπιτα η αντιπροσοπωπεία ναι ή όχι; ειδικά Sony......
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Πάντως το ότι είναι *αρκετά* αδιάβροχο είναι μεγάλο ατού
Πραγματικά θα ήθελα και το δικό μου επόμενο να έχει αντοχές σε νερά και ακραίες καιρικές συνθήκες
Και θα ήθελα να πιστεύω ότι σε λίγα χρόνια όλες οι ναυαρχίδες θα γίνουν έστω αδιάβροχες

Να δεις διάβασα κάποιον να λέει
“Το χρησιμοποιούσα κατά τη διάρκεια του ντουζ μου – και είμαι αρκετά άντρας να το παραδεχθώ”
:D
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Από ότι φαίνεται η Sony μετά τα προβλήματα στην οθόνη του Ζ1 και την υπερθέρμανση του Ζ2 τα κατάφερε να βγάλει μια καλή συσκευή (και μάλιστα με μειωμένα bezels που δεν δημιουργούν πλέον πρόβλημα εργονομίας) έστω και με την τρίτη προσπάθεια.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Re: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Δεν τα λες και μικρά τα bezels αλλα ειναι προς την σωστή κατευθυνση.
Μη βιάζεσαι και εσυ, βγαζουν ναυαρχίδα καθε 6 μηνες.Κατι πρεπει να αφησουν και για τα επόμενα :p
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Πάντως η sony άλλαξε πρόσφατα στραατιγική και θα επικεντρωθεί σε hi-end μοντέλα από εδώ και πέρα
Δηλαδή ακριβά
Και θα αποσυρθεί από τις μικρότερες κατηγορίες

Γενικά νομίζω έχουν βρει μια καλή συνταγή για τις ναυαρχίδες τους και με ένα δυο features που τη διαφοροποιούν
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Μετά λένε κάποιοι να στηρίζουμε την εγχώρια αγορά επειδή την έχουν δει πατριωτικά.


Αυτοί που τα λένε θέλω να μου πουν τι θα απαντούσαν στο Πλαίσιο, Public, Κωτσόβολο κλπ αν τους λέγατε ότι "έχω καμμένα pixel και θέλω αλλαγή" σε τηλέφωνο 700 ευρώ.

Θα έριχναν το "μπαλάκι" στην αντιπροσωπεία ναι ή όχι;
Θα έριχνε χυλόπιτα η αντιπροσοπωπεία ναι ή όχι; ειδικά Sony......
Συνήθως τα μεγάλα στυλ Public κάνουν αντικατάσταση αν όχι νορμσλ μετά απο φωνές!
Για pixel εςτω ένα,δεν γνωρίζω και ούτε θέλω να μάθω η να ταλαιπωρηθώ αντίστοιχα.
Τα μικρά πολύ πολύ σπάνια και σε παραπέμπουν στην αντιπροσωπεία

Από ότι φαίνεται η Sony μετά τα προβλήματα στην οθόνη του Ζ1 και την υπερθέρμανση του Ζ2 τα κατάφερε να βγάλει μια καλή συσκευή (και μάλιστα με μειωμένα bezels που δεν δημιουργούν πλέον πρόβλημα εργονομίας) έστω και με την τρίτη προσπάθεια.
Όντως με το z2/z3 τελειοποίησε κατα πολύ τη σειρα αυτη σε σχεςη με το z και z1.
Υπερθέρμανση εγω προσωπικά μόνο σε 4k ειχα,που στην ουςια ποτε δεν το χρησιμοποίησα.
Κατα τα αλλα δροσερό ήταν έως σχετικά ζεστό με browsing wifi και 3G και γενικώς δεν ειχα θέμα.

Οπως είπα στην αρχή προτιμώ την τακτική της Sony που πατάει στα θετικά των προηγούμενων σειρών και τα βελτιώνει και πιστεύω με το z3 αγγίζει το άριστα πλέον.
 

takisspanos

AVClub Enthusiast
4 November 2007
851
Ρέα Δροσιά
Απάντηση: [Επισημο] Sony Xperia Z3

Καλησπέρα αγόρασα το Sony Z3 Compact και σκέπτομαι να του κάνω root . Ανεβάζω δυο φωτογραφίες με την ανάλυση πως κάνω root , το βρήκα από το http://developer.sonymobile.com/ . Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος.
Z31_zps3c511e39.jpg.html


Z32_zps2ce19a8a.jpg.html


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://s33.photobucket.com/user/takisspanos/media/Z31_zps3c511e39.jpg.html
http://s33.photobucket.com/user/takisspanos/media/Z32_zps2ce19a8a.jpg.html
 
Last edited: