συμβουλή- interconnect rca---> 3,5mm jack

jamca

New member
13 June 2014
94
Καλησπέρα σας, έχω γενικώς πολλές απορίες περί καλωδίων, αλλά συγκεκριμένα θέλω να σας ρωτήσω το εξης: ποιό από τα 2 interconnect θεωρείται καλύτερο?
α/ Kimber Kable GQ Mini Cu
β/
Supra BILINE MP - RCA 1m

ξέρω ότι είναι πολύ περιοριστικό όπως το θέτω αλλά είναι τα μόνα καλώδια στην κατηγορία τιμής των 60 ευρώ που βρήκα από ελλάδα...Το σύστημά μου είναι ένα fiio x3 από την έξοδο line out οδηγώ τον little dot 3, ενώ τα ακουστικά είναι τα sennheiser hd650. Προς το παρόν χρησιμοποιώ ως interconnect ένα καλώδιο inakustik των 20 ευρώ.
Καταρχάς να πω ότι δεν ξέρω καν αν αξίζει να αγοράσω άλλο καλώδιο. Ισως για παράδειγμα η αλλαγή του stock καλωδιου των HD650 να ήταν πιο ωφέλιμη. Κατά δεύτερον δεν ξέρω αν το σύστημά μου θα αξιοποιησει τις διαφορές του καλύτερου καλωδίου και τις ´´μετατρέψει´´ και σε καλύτερο ήχο. Τρίτο και τελευταίο δεν ξέρω αν οι διαφορές θα είναι τέτοιες ώστε να δικαιολογείται το άλμα σε καλώδιο από τα 20 στα 60 ευρω...

Οι αναζητήσεις στο διαδίκτυο ήταν άκαρπες ως προς τα συγκεκριμένα καλώδια, παρά μόνο μερικών γενικόλογων απόψεων. Επομένως ελπίζω σε εσάς! Εννοείται ότι θέλω οποιαδήποτε γνώμη έχετε σχετικά με το θέμα, πρόταση ή ένσταση. Δεν βιάζομαι να το αγοράσω, επομένως μπορώ να περιμένω για απαντήσεις σας...Ευχαριστώ!!


 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Δεν υπάρχει καλύτερο καλώδιο εφοσον ειναι σωστά κατασκευασμένα. Υπαρχει "καλυτερο" για το συγκεκριμένο συστημα και τα γουστα σου, κατι που μονο εσυ μπορεις και πρεπει να κρίνεις.

Στο δικο μου σύστημα εχω ακουσει καποια ακριβά καλώδια αλλα προτιμησα ενα αρκετα φτηνο Interconnect για την κρίσιμη θεση ανάμεσα στην πηγη και τον ενισχυτη μου.
 

modright

AVClub Enthusiast
31 May 2008
1,104
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα σας, έχω γενικώς πολλές απορίες περί καλωδίων, αλλά συγκεκριμένα θέλω να σας ρωτήσω το εξης: ποιό από τα 2 interconnect θεωρείται καλύτερο?
α/ Kimber Kable GQ Mini Cu
β/
Supra BILINE MP - RCA 1m

ξέρω ότι είναι πολύ περιοριστικό όπως το θέτω αλλά είναι τα μόνα καλώδια στην κατηγορία τιμής των 60 ευρώ που βρήκα από ελλάδα...Το σύστημά μου είναι ένα fiio x3 από την έξοδο line out οδηγώ τον little dot 3, ενώ τα ακουστικά είναι τα sennheiser hd650. Προς το παρόν χρησιμοποιώ ως interconnect ένα καλώδιο inakustik των 20 ευρώ.
Καταρχάς να πω ότι δεν ξέρω καν αν αξίζει να αγοράσω άλλο καλώδιο. Ισως για παράδειγμα η αλλαγή του stock καλωδιου των HD650 να ήταν πιο ωφέλιμη. Κατά δεύτερον δεν ξέρω αν το σύστημά μου θα αξιοποιησει τις διαφορές του καλύτερου καλωδίου και τις ´´μετατρέψει´´ και σε καλύτερο ήχο. Τρίτο και τελευταίο δεν ξέρω αν οι διαφορές θα είναι τέτοιες ώστε να δικαιολογείται το άλμα σε καλώδιο από τα 20 στα 60 ευρω...

Οι αναζητήσεις στο διαδίκτυο ήταν άκαρπες ως προς τα συγκεκριμένα καλώδια, παρά μόνο μερικών γενικόλογων απόψεων. Επομένως ελπίζω σε εσάς! Εννοείται ότι θέλω οποιαδήποτε γνώμη έχετε σχετικά με το θέμα, πρόταση ή ένσταση. Δεν βιάζομαι να το αγοράσω, επομένως μπορώ να περιμένω για απαντήσεις σας...Ευχαριστώ!!



Καλησπέρα
Τα συνοδά σου είναι πολύ αξιόλογα και αξίζει να επενδύσεις σε ένα καλύτερο καλώδιο.
Ανάλογα βέβαια με τη προσδοκόμενη βελτίωση είναι και το "άλμα"
Ισως είναι καλή ιδέα να δοκιμάσεις μερικά καλώδια πριν αγοράσεις
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Αν ξέρεις να χειρίζεσαι κολλητήρι, με 20 ευρώ συνολικά μπορείς να φτιάξεις ένα αξιοπρεπέστατο καλώδιο
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: συμβουλή- interconnect rca---> 3,5mm jack

Κι εγώ προς τα κάτω θα σου έλεγα να πας.
Εφ´όσον μιλάμε και για ακουστικά που το ήσυχο background είναι ζητούμενο,κάποιο καλό μικροφωνικό όπως αυτά που εννοούν οι φίλοι παραπάνω να σου καθίσει καλύτερα.
 

jamca

New member
13 June 2014
94
Re: Απάντηση: Re: συμβουλή- interconnect rca---> 3,5mm jack

Κι εγώ προς τα κάτω θα σου έλεγα να πας.
Εφ´όσον μιλάμε και για ακουστικά που το ήσυχο background είναι ζητούμενο,κάποιο καλό μικροφωνικό όπως αυτά που εννοούν οι φίλοι παραπάνω να σου καθίσει καλύτερα.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! φίλε sokmav όταν λες μικροφωνικό τί εννοείς? ----> αν κατάλαβα καλά να φτιάξω εγώ ένα, πχ με καλώδιο mogami?
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: συμβουλή- interconnect rca---> 3,5mm jack

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! φίλε sokmav όταν λες μικροφωνικό τί εννοείς?

Εδώ θα βρεις αρκετές απαντήσεις.
 

jamca

New member
13 June 2014
94
ευχαριστώ! θα διαβάσω το νήμα και για τυχόν ερωτήσεις θα επανέλθω εφοσον αυτές θα είναι σχετικές με το υπάρχον...
 

jamca

New member
13 June 2014
94
Επανέρχομαι στο θέμα μοιράζοντας μαζί σας μια εμπειρία μου σημερινή. Δοκίμασα σήμερα εκτός από το inakustik και ένα καλώδιο ακόμα φθινότερο, των 18 ευρω της oehlbach, το οποίο επειδή ήταν rca, χρησιμοποίησα έναν αντάπτορα rca--->καρφί κυριολεκτικά της πλάκας. Παρόλα αυτά ο ήχος ήταν μακράν καλύτερος από το ακριβότερο inakustic! Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι η ιδέα μου, το background είναι αθόρυβο, σαν να μην υπάρχει τιποτα πέραν της μουσικής που ακούγεται και ο διαχωρισμός και η ευκρίνεια είναι εμφανώς βελτιωμένη. Θα μου πείτε η μέρα με την νύχτα? όχι ,αλλά υπάρχει ξεκάθαρα βελτίωση. Ισως αν είχα και καλύτερο αντάπτορα η διαφορά να μεγάλωνε.
Το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγω είναι ότι τα καλώδια, τηρουμένων των αναλογιών, μπορούν να βελτιώσουν τον ήχο, ή τουλάχιστον να τον αλλάξουν ώστε να ταιριάζουν καλύτερα με το εκάστοτε σύστημα. Το δεύτερο συμπέρασμα είναι ότι η τιμολόγηση είναι σχετική τελικά και δεν ξέρω αν θα άξιζε να δώσω 60 ευρώ. Για αρχή πάντως θα κοιτάξω να φτιάξω ένα δικό μου καλώδιο, ίσως με mogami και neutrik βύσματα( εδώ γενικώς θα ήθελα προτάσεις αν έχετε) , γιατί θα μου βγει φθηνότερα ενώ θα ''παίξω'' και παράλληλα με κολλήσεις!
Σας ευχαριστώ...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,772
Mεταξυ δυ0 καλωδιων 20 και 30 ευρω οι πιθανιτητες να προτιμησει καποιος το φθηνο ειναι πολλες.
Ενα ακριβοτερο καλωδιο που επιλεγεται προσεκτικα ως επι το πλειστον θα ειναι καλυτερο σε πολλα σημεια.
Επισης ενα καλυτερο συστημα εκτιμα καλυτερα ενα καλυτερο καλωδιο.Παν μετρον αριστον...και προσοχη στα καλωδια.Οι τιμες τους κρυβουν παγιδες πολλες φορες :smile:
 

jamca

New member
13 June 2014
94
Προς αυτή την άποψη κινούμαι και εγώ παρά της μικρής μου εμπειρίας ( και με τις επισφάλειες που μπορέι να ενέχει αυτή...) . Δεν υπάρχουν κάποιες εταιρίες που επιβεβαιωμένα παράγουν καλά καλώδια-αναλογικά της τιμής τους? Ποιες είναι οι πιθανόν τίμιες εταιρίες που δεν πουλάνε φίκια για μεταξωτές κορδέλες ? Θα μπορούσε στα γρήγορα να γίνει μια συγκριτική αξιολόγηση μεταξύ εταιριών όπως oehlbach, inakustic, kimber, audioquest , supra και όποιες άλλες ? Κατανοώ ότι είναι πολύ σχετικό αυτό που ρωτάω , απλώς υποθέτω ότι δεν γίνεται, κάποια εταιρία θα κατέχει τα σκήπτρα της εκτίμησης του κοινού!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,772
Η αγορα καλωδιων ειναι ενα χαος.Οι πλειστοι "κατασκευαστες" δεν φτιαχνουν τα καλωδια τους,αλλα παιρνουν απο τον καταλογο ΟΕΜ κατασκευαστων αυτα που τους κανουν και τυπωνεται το ονομα τους πανω.Το μαρκετινκ κανει τα υπολοιπα.
 

DOOM_NX

Senior Member
17 January 2010
488
Καρδίτσα
Καλησπέρα σας, έχω γενικώς πολλές απορίες περί καλωδίων, αλλά συγκεκριμένα θέλω να σας ρωτήσω το εξης: ποιό από τα 2 interconnect θεωρείται καλύτερο?
α/ Kimber Kable GQ Mini Cu
β/
Supra BILINE MP - RCA 1m

ξέρω ότι είναι πολύ περιοριστικό όπως το θέτω αλλά είναι τα μόνα καλώδια στην κατηγορία τιμής των 60 ευρώ που βρήκα από ελλάδα...Το σύστημά μου είναι ένα fiio x3 από την έξοδο line out οδηγώ τον little dot 3, ενώ τα ακουστικά είναι τα sennheiser hd650. Προς το παρόν χρησιμοποιώ ως interconnect ένα καλώδιο inakustik των 20 ευρώ.
Καταρχάς να πω ότι δεν ξέρω καν αν αξίζει να αγοράσω άλλο καλώδιο. Ισως για παράδειγμα η αλλαγή του stock καλωδιου των HD650 να ήταν πιο ωφέλιμη. Κατά δεύτερον δεν ξέρω αν το σύστημά μου θα αξιοποιησει τις διαφορές του καλύτερου καλωδίου και τις ´´μετατρέψει´´ και σε καλύτερο ήχο. Τρίτο και τελευταίο δεν ξέρω αν οι διαφορές θα είναι τέτοιες ώστε να δικαιολογείται το άλμα σε καλώδιο από τα 20 στα 60 ευρω...

Οι αναζητήσεις στο διαδίκτυο ήταν άκαρπες ως προς τα συγκεκριμένα καλώδια, παρά μόνο μερικών γενικόλογων απόψεων. Επομένως ελπίζω σε εσάς! Εννοείται ότι θέλω οποιαδήποτε γνώμη έχετε σχετικά με το θέμα, πρόταση ή ένσταση. Δεν βιάζομαι να το αγοράσω, επομένως μπορώ να περιμένω για απαντήσεις σας...Ευχαριστώ!!



Educated guess: To Supra, επειδή είναι ομοαξονικό και προσφέρει μεγαλύτερη προστασία από θόρυβο σε unbalanced συστήματα. Το Kimber, ως αθωράκιστο συνεστραμμένο ζεύγος, θα είχε νόημα μόνο σε διαφορικούς ενισχυτές. Υπάρχουν high-end ενισχυτές με διαφορική είσοδο, αλλά αμφιβάλλω αν είναι τέτοιος ο Little Dot. Ακόμα και αν είναι, ο FiiO θα πρέπει να στέλνει κι αυτός διαφορικό σήμα για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Προσωπικά, μάλλον θα προτιμούσα να αγοράσω Clicktronic Advanced με επαργυρωμένο χαλκό και 4πλή θωράκιση (αλουμινόχαρτο + πλέγμα χαλκού + αλουμινόχαρτο + αγώγιμο PVC) παρά το Supra (επιμετάλλωση με κασσίτερο και θωράκιση με αλουμινόχαρτο/PET). Από την άλλη, το Supra έχει, στα χαρτιά τουλάχιστον, μεγαλύτερη εμπέδηση (72Ω) και μικρότερη χωρητικότητα (52pF).
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: συμβουλή- interconnect rca---> 3,5mm jack

Η αγορα καλωδιων ειναι ενα χαος.Οι πλειστοι "κατασκευαστες" δεν φτιαχνουν τα καλωδια τους,αλλα παιρνουν απο τον καταλογο ΟΕΜ κατασκευαστων αυτα που τους κανουν και τυπωνεται το ονομα τους πανω.Το μαρκετινκ κανει τα υπολοιπα.
:a0210::a0210::a0210:
Έχω δει καλώδιο ηχείων εκατοντάδων ευρών,που το πουλά με το μέτρο ο Καύκας.
Είχε όμως ωραίο περιτύλιγμα και οι μεσουψηλές του ήταν βελούδινες:flipout:
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Μην ακούσεις ακριβό καλώδιο εσυ, κατευθείαν μέσα εισαι..