Legent HD2

D_Satellite

Established Member
27 August 2011
253
Κορινθία
screenshot_39.jpg

http://www.satsonix.gr/legenthd2gr.html

Καινούργιος δέκτης " LEGENT HD2 DVB-T HD " , απο το e-shop ! http://www.e-shop.gr/legent-hd2-dvb-t-hd-p-PER.603783

Έχει φωτογραφία μόνο τον δέκτη χωρίς το τηλεκοντρόλ, και λέει για διαθεσιμότητα απο 22 του μήνα. Άραγε να είναι καλύτερος απο τον Legent HD Tuner Max ?


Επεξεργασία:
Φωτογραφίες του αποκωδικοποιητή.
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Νέο πακετάρισμα του παλιού Legent;

Mstar και αυτός. Έχει ήδη ένα λογισμικό στη σελίδα του και μάλλον περιέχει τις διορθώσεις που είχαν γίνει στον Max.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Legent HD2

Δεν βγαίνει άκρη έτσι. Το λέω γιατί το έχουμε δοκιμάσει και εμείς παλιότερα, για άλλους δέκτες. Σε ένα ίδιο εξωτερικό πλαίσιο μπορείς να βρεις μέσα όλους τους επεξεργαστές που μπορεί να έχει διαθέσιμους μία εταιρία.
 

bobo1704

New member
19 October 2014
6
Προχθές τον παρήγγειλα απο το e-shop κι εγώ. Πριν τον παραγγείλω έστειλα e-mail στη Satsonix για να μου πουν αν έχει κάποια εσωτερική διαφορά απ'οτι ο προκάτοχός του. Μου απάντησαν μέσα σε δέκα λεπτά, αλλά η απάντηση ήταν οτι είναι ακριβώς ο ίδιος δέκτης χωρίς καμιά διαφορά στα χαρακτηριστικά. Αυτό που βλέπω απο τη φωτογραφία, είναι οι μεγαλύτεροι αεραγωγοί, άρα έχω την εντύπωση οτι η βασική διαφορά πρέπει να είναι στο θέμα ψύξης...
 

kyriakosmar

Established Member
28 October 2008
127
Καλησπέρα σε όλους.
Να κάνω μία ερώτηση,αφού είναι ο ίδιος δέκτης χωρίς καμιά διαφορά στα χαρακτηριστικά τότε γιατί συμβουλεύουν αυτό?

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΓΙΑ LEGENT HD2, Ημερομηνίας 2-9-2014
Προσοxή !! Η παραπάνω αναβάθμιση είναι μόνο για LEGENT HD2. Μην χρησιμοποιήσετε το παραπάνω λογισμικό σε LEGENT HD ή σε LEGENT HD TUNER MAX, διότι αυτοί δέχονται διαφορετικό λογισμικό, το οποίο δεν είναι συμβατό με το λογισμικό του LEGENT HD2, οπότε θα αχρηστευτούν.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ο παλιός δεν είχε πρόβλημα ψύξης, ενώ ήταν και από τους πλαστικούς δέκτες με τους περισσότερους αεραγωγούς.
Αυτή η απάντηση έχει ξαναδοθεί από εισαγωγέα, απλώς δεν ξέρουν να πούνε τις διαφορές αυτοί που τον πουλάνε από την εισαγωγική εταιρία.

Για λογισμικό μιλάνε, αλλά δεν έχουν σύνδεσμο προς αρχείο. Το ίδιο ισχύει και για τον SD2.

Τους ρώτησα και αν αποκωδικοποιεί AC3, επειδή δεν νομίζω πως έχει λόγο ύπαρξης δέκτης χωρίς AC3 μετά το switch off. Εκτός ίσως αν είναι HD σε τιμή SD.
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Τελικά επειδή σκέφτομαι να τον παραγγείλω για τον αδερφό μου καθώς θα υπάρξει switch off στην Βόρεια Εύβοια σε λίγες μέρες και καθώς δεν τον ενδιαφέρουν πράγματα όπως media players κτλ (απλά ένας φτηνός να συνδέεται με hdmi και να είναι εύκολος στην χρήση κτλ), εσείς που τον πήρατε είστε ευχαριστημένοι απο ταχύτητα, ευαισθησία, τηλεκοντρολ κτλ? Έχει bugs και κολλήματα?
Τέλος, ανάμεσα σε αυτόν, τον F&U MPFD3469H και τον Crypto ReDi 211MP (οι τελευταίοι απο κωτσο με κουπόνι βγαίνουν ακριβώς ίδια τιμή) ποιον θα προτείνατε?
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Τελικά τον παρήγγειλα τον legend και ότι γίνει αφού δεν είχα άλλο χρόνο να περιμένω (για να είναι στο κατάστημα μέχρι το απόγευμα) :)
Μια ερώτηση μόνο αν την δει κανείς μέχρι να πάω να τον πάρω... είδα πως ούτε στην φωτογραφία το δείχνει αλλά και ούτε αναφέρεται πουθενά τηλεχειριστήριο ενώ είδα ότι το πουλάνε σαν προϊόν το τηλεχειριστήριο του. Δεν φαντάζομαι να μην υπάρχει τηλεχειριστήριο στην συσκευασία, σωστά? :)
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Εντάξει είπαμε οτι προσπαθούν να κόψουν το κόστος αλλα δεν φτάνουν μέχρι εκεί :p

Το γράφει και στο site της εταιρίας άλλωστε: "ΜΕΓΑΛΟ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ" :flipout:
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Για λογισμικό μιλάνε, αλλά δεν έχουν σύνδεσμο προς αρχείο. Το ίδιο ισχύει και για τον SD2.

Τους ρώτησα και αν αποκωδικοποιεί AC3, επειδή δεν νομίζω πως έχει λόγο ύπαρξης δέκτης χωρίς AC3 μετά το switch off. Εκτός ίσως αν είναι HD σε τιμή SD.

Η απάντηση ήρθε την επόμενη μέρα. Ο δέκτης χρησιμοποιεί το νέο MStar MSD7802, δεν αποκωδικοποιεί AC3, ενώ ούτε υπάρχει κάποια αναβάθμιση ως τώρα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

είδα πως ούτε στην φωτογραφία το δείχνει αλλά και ούτε αναφέρεται πουθενά τηλεχειριστήριο ενώ είδα ότι το πουλάνε σαν προϊόν το τηλεχειριστήριο του. Δεν φαντάζομαι να μην υπάρχει τηλεχειριστήριο στην συσκευασία, σωστά? :)
Φαίνεται στην φωτογραφία του 1ου μηνύματος του παρόντος θέματος.
 
Last edited:

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Αχαχαχα το ξέρω αλλά... όλα να τα περιμένεις :)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

δεν αποκωδικοποιεί AC3... που σημαίνει εκτός του media player? Αν στο μέλλον κάποιο κανάλι HD (δεν ξέρω τι στέλνει η nerit HD σε digea, δεν έχω καν digea παρά μόνο nova) στείλει ήχο dd, την κάτσαμε? Όχι τίποτε άλλο αλλά αν ισχύει κάτι τέτοιο, χάνεται η έννοια του HD και του future proof αυτόματα.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
H N.HD έχει ήδη AC3, εκπέμπει όμως και απλό PCM για δέκτες χωρίς αυτή τη δυνατότητα. Το βλέπω απίθανο να βγει κανάλι μόνο με AC3.
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
και σαν άσχετος με επίγειους ρωτάω .... το pcm κανάλι πάει αυτόματα στον δέκτη ή το ac3 είναι το default και πρέπει να γίνεται χειροκίνητη εναλλαγή?
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Αυτό δεν το ξέρω, οι δέκτες που έχουν περάσει απο τα χέρια μου αποκωδικοποιούσαν AC3. Βλέπω όμως οτι στη λίστα με τα streams ήχου το PCM είναι πρώτο οπότε αυτό θα παίζει ο δέκτης. Έτσι κάνει ο Ferguson τουλάχιστον.
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... θα τον αφήσω μέχρι αύριο και αν δεν βρω κάποιον στις αγγελίες (για μεγάλο άνθρωπο είναι οπότε αν βρεθεί και κάποιος φτηνότερος δεν θα τον χάλαγε) θα τον πάρω και ότι γίνει..
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Πιο φθηνό HD δύσκολα θα βρεις ακόμα και μεταχειρισμένο. Παρακάτω είναι μόνο οι SD αλλα εκεί θα πρέπει να προσθέσεις και το κόστος ενός προγραμματιζόμενου τηλεκοντρόλ, αφού πρόκειται να τον χρησιμοποιεί ηλικιωμένος άνθρωπος.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: Legent HD2

Ο δέκτης χρησιμοποιεί το νέο MStar MSD7802, δεν αποκωδικοποιεί AC3....
Legent HD2 με 20,4 στο e-shop.
HD δέκτης σε τιμή κάτω εκείνης των SD, και με αξιόλογο τηλεχειριστήριο.

Βλέπω αυτά και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο (αν και θα έπρεπε να χτυπάω το κεφάλι των υπευθύνων του εισαγωγέα). Πόσο παραπάνω θα κόστιζε αν έβαζαν και AC3; Θα πήγαινε στα 25; Σιγά το πράγμα για τέτοιο δέκτη. Τόσα ζήταγαν άλλοι HD με χάλια μενού και τηλεκοντρόλ.