Schiit Loki-DSD Dedicated Dac

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Aγορα ενισχυτη ακουστικων (SS) -DAC

Ρε παιδιά, να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς κάνει αυτό:

http://schiit.com/products/loki

????


Το κοτσάρεις πάνω σε dacs που δεν έχουν δυνατότητα να αποκωδικοποιήσουν dsd, και πλέον την αποκτούν.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Aγορα ενισχυτη ακουστικων (SS) -DAC

Ρε παιδιά, να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς κάνει αυτό:

http://schiit.com/products/loki

????

Το συνδέεις στις εξόδους οποιουδήποτε μη-DSD Dac και στον υπολογιστή και μπορείς να παίξεις DSD.
Οταν παίζεις PCM θα παίζει το dac σου κι όποτε παίζει DSD κάνει switch σε αυτό αυτόματα.

Περίεργο πράγμα...
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Re: Aγορα ενισχυτη ακουστικων (SS) -DAC

Converter ειναι το προσθετεις στην αλυσιδα και εχεις DSD
Aνουσια συσκευη αμα δεν εχει το dac σου dsd μονο
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Aγορα ενισχυτη ακουστικων (SS) -DAC

Δηλαδή:

PC/Mac > USB cable > loki > USB cable > {MyDAC}?

Οοοχι.
Kαι τα δύο συνδεδεμένα στον υπολογιστή το καθένα με το USB καλώδιο του.
Και συνδεδεμένα μεταξύ τους,από την έξοδο του υπάρχοντος dac,στην είσοδο του loci.

Και η αλλαγή δεν γίνεται αυτόματα όπως έγραψα παραπάνω,χρειάζεται να πατήσεις το κουμπί στην πρόσοψη για να κάνει το bypass.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Re: Aγορα ενισχυτη ακουστικων (SS) -DAC

Παντως για τη συγκεκριμενη εταιρια οι κατοχοι ενισχυτων ακουστικων μιας και αυτο ειναι το νημα πινουν στο ονομα της νερο.
και εχει και καλες τιμες,και φευγουν και νερακι σε μεταπωληση.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Aγορα ενισχυτη ακουστικων (SS) -DAC

Παντως για τη συγκεκριμενη εταιρια οι κατοχοι ενισχυτων ακουστικων μιας και αυτο ειναι το νημα πινουν στο ονομα της νερο.
και εχει και καλες τιμες,και φευγουν και νερακι σε μεταπωληση.

Πολύ σωστά.
Είχε όμως και πρόβλημα,δεν θυμάμαι το μοντέλο,το οποίο λόγω μιας δυσλειτουργίας είχε κάνει ζημιές σε ακουστικά.
Το έλυσαν νομίζω,αλλά για τα κατεστραμμένα ακουστικά δεν ξέρω τι έκαναν.
Στα έξω φόρουμ πάντως δεν άκουσαν και λίγα...
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Re: Aγορα ενισχυτη ακουστικων (SS) -DAC

Δεν τοχω διαβασει για να το λες ετσι θαναι,
εγω παντως στην θεση του φιλου που ρωταει κανα τετοιο θα χτυπαγα,η το νεο IFI mini που αναμενεται κοντα στο χιλιαρικο που θαναι και balanced και bluetooth απ οτι λενε
 
26 June 2006
14,830
Athens
Re: Aγορα ενισχυτη ακουστικων (SS) -DAC

Δηλαδή αυτό το "λόκι" παίνει σήμα από τη usb, το μετατρέπει σε αναλογικό και οδηγεί είτε αυτό είτε το σήμα από το {MyDAC} στα RCA εξόδου?

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι και το αναλογικό του στάδιο (πρέπει να) είναι υποτυπώδες και αναγκάζομαι να "υποστώ" downgrade σε ακροάσεις PCM (λόγω εξτρά υλικών στο δρόμο του σήματος μέσα στο "λόκι").

Και γιατί να μην συνδέσω απλά το "λόκι" σε μία ελεύθερη είσοδο του προ μου?

Τελικά αξίζει αυτό το πράγμα αν έχει κανείς αρχεία DSD?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Aγορα ενισχυτη ακουστικων (SS) -DAC

Υποτίθεται πως το λόκι έχει τα αναγκαία φίλτρα για το DSD (στα 50Khz δεν είναι; ) τα οποία όμως "κόβουν" τα PCM στα dac που έχουν κοινό στάδιο εξόδου.
Έχει μια λογική...

Το έξτρα στάδιο,πρέπει να είναι η εσωτερική καλωδίωση και το switch που κάνει το bypass.
Όσο να πεις,είναι...
 
26 June 2006
14,830
Athens
Sorry Σωκ που "βρώμισα" το άλλο νήμα. :)

Στο δια ταύτα: πιστεύετε ότι η συγκεκριμένη έχει κάτι πραγματικά χρήσιμο να προσφέρει σε κάποιον που έχει PCM και DSD αρχεία?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Schiit Loki-DSD Dedicated Dac

Sorry Σωκ που "βρώμισα" το άλλο νήμα. :)

Στο δια ταύτα: πιστεύετε ότι η συγκεκριμένη έχει κάτι πραγματικά χρήσιμο να προσφέρει σε κάποιον που έχει PCM και DSD αρχεία?

Προσωπικά πιστεύω πως σε όλα κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις.
Κερδίζεις:"Καθαρό" PCM σήμα,ανοιχτό μέχρι όσο πάει (κι όσο σου επιτρέπει η υπόλοιπη αλυσίδα φυσικά... )
Χάνεις: Το επιπλέον στάδιο που είπες πριν,ευκολία.(Που εδώ που τα λέμε,με ένα dac που πάει ψηλά,upsample κάνεις το το DSD πηγαίνοντας το στα 24/352 πχ... )
 
26 June 2006
14,830
Athens
Αν έχω dac μέχρι 24/96 (στην είσοδο Α του προ) για PCM αρχεία και το loki (στην είσοδο B του προ) για DSD αρχεία, που (και πως) ακριβώς επωφελούμαι και που χάνω?

Για μένα δεν υπάρχει ακριβώς σύγκριση, μιάς και είναι "αναγκασμένος" να τροφοδοτήσω το loki από τη usb.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Schiit Loki-DSD Dedicated Dac

Αν έχω dac μέχρι 24/96 (στην είσοδο Α του προ) για PCM αρχεία και το loki (στην είσοδο B του προ) για DSD αρχεία, που (και πως) ακριβώς επωφελούμαι και που χάνω?

Για μένα δεν υπάρχει ακριβώς σύγκριση, μιάς και είναι "αναγκασμένος" να τροφοδοτήσω το loki από τη usb.

Τότε χάνεις σε ευκολία.
Θα πρέπει κάθε φορά να αλλάζεις έξοδο στο media player,να αλλάζεις είσοδο στον προ,κλπ.
Εκτός και πεις στο foobar ή στο jriver να τα κάνουν όλα DSD.

Υπ' όψιν,οι κατασκευαστές του λένε πως μπορεί να συνδεθεί κατευθείαν σε Raspberry και να γίνει ένας μικρός DSD server.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Όπως γράφουν και οι ίδιοι από την Schiit, είναι μια οικονομικότατη λύση για να δοκιμάσεις dsd αρχεία χωρίς να πρέπει να τα σκάσεις σε ακριβή συσκευή.
Δοκιμάζεις δλδ... και μετά ψάχνεσαι για ένα σοβαρό dac.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
10,002
παίδες το λόκι μπορεί μια χαρά να παίξει και pcm και δεν χρειάζεσαι κανένα άλλο ντακ ... μετατρέπει on the fly το pcm σε dsd, τώρα μάλιστα που το σχετικό plug in του soundforge παρέχει πια αυτή την δυνατότητα ... εγώ το άκουσα και δεν κατάλαβα χριστό, εννοώ αν έπαιζα καθαρό pcm μέσω άλλου ντακ ή μέσω μετατροπής του pcm σε dsd από το λοκι, δεν υπήρχε καμμιά διαφορά... άλλοι μάλιστα λένε ότι όταν πλέον με ένα dsd dac διαλέγεις όλα να γίνονται dsd τότε όλα ακούγονται καλύτερα ... τώρα που επιτέλους έφτιαξα το audio-gd να παίζει native dsd θα το δοκιμάσω και θα σας πω ///

Θα έπαιρνα το λόκι αυτές τις μέρες, αλλά έτυχαν τα ΗΕ-500, μετά η ανάγκη καλής ενίσχυσης και όθεν το audio gd.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Εγώ αυτό που διάβασα είναι ότι σου προσφέρεται η δυνατότητα DSD-only συσκευής χωρίς τη πολυπλοκότητα (και το κόστος) ενός PCM dac με δυνατότητα DSD.

Το θέμα είναι αν δεν μου αρέσει εμένα το DSD αυτό οφείλεται στην τεχνολογία (DSD) ή στην ίδια τη συσκευή που έχει ενδεχομένως διαθέτει "υποτυπώδη" τροφοδοσία και αναλογικό στάδιο?
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
παίδες το λόκι μπορεί μια χαρά να παίξει και pcm και δεν χρειάζεσαι κανένα άλλο ντακ ... μετατρέπει on the fly το pcm σε dsd...

Έχω την εντύπωση πως δεν το κάνει το loki αυτό, αλλά το software που παίζεις μουσική.
Το ίδιο το loki νομίζω πως ΔΕΝ κάνει τέτοια ιστορία.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
10,002
Δίκαιο έχεις ... δεν το διευκρίνησα σωστά ... απλά ήθελα να επισημάνω ότι κάποιος μπορεί να έχει μόνον το λοκι και να παίζει μια χαρά όλα τα αρχεία του ... όπως παλαιότερα γινόταν το αντίστροφο... είχαμε απλό ντακ που έπαιζε μόνον pcm και τα dsd αρχεία μας τα παίζαμε με μετατροπή dsd => pcm ...