LG LB67x : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Pocoelf

New member
14 September 2014
11
Απάντηση: LG 42LB67 : Reviews - Εντυπώσεις -Σχόλια

εγώ είμαι ανάμεσα σε αυτή (σε 47") την LG 47LB730v και την Samsung 48H6400....

και εγώ θα ήθελα το φως κάποιου..... οτιδήποτε θα βοηθούσε..
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: Απάντηση: LG 42LB67 : Reviews - Εντυπώσεις -Σχόλια

εγώ είμαι ανάμεσα σε αυτή (σε 47") την LG 47LB730v και την Samsung 48H6400....

και εγώ θα ήθελα το φως κάποιου..... οτιδήποτε θα βοηθούσε..
Έχεις απάντηση στο νήμα της 730.
 

akiz

New member
18 May 2011
9
Παιδια εχει λιγες μερες που πηρα την Τν την μαθαινω ακομα, καλη φαινεται εκτος το κολλημα που εχει με το Lg Store και δουλευει οποτε θελει.
Θελω να ρωτησω καποια πραματακια...:

1) Μπορεις να εγκαταστησεις Apps χειροκίνητα? Αν ναι που τα βρισκουμε?

2) Υπαρχει App για IpTv που να μπορεις να προσθεσεις και δικα σου λινκ?

3) Εχω συνδεσει σκληρο δισκο και δουλευει non-stop χωρις να κανω κατι με αυτο. Δεν θα επρεπε να μπαινει σε κατασταση StandBy με απο λιγη ωρα που δεν χρησιμοποιειτε ?

Ευχαριστω....
 
Last edited by a moderator:

nikos30gr

New member
25 November 2014
13
LG 42LB670V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπερα σε ολους.
Παρακολουθω πολυ καιρο το φορουμ αλλα σημερα γραφτηκα με την ευκαιρια της αγορας της παραπανω τηλεορασης.
:firstprize:
Την αγορασα πριν 5 μερες απο το you.gr (545 ευρω τελικη τιμη μετα απο τηλεφωνικη παραγγελια )και σας παραθετω τις εντυπωσεις μου :
1 ) Καταρχας με το που την στηνεις βλεπεις την πολυ ωραια κατασκευη , εικονα χωρις πλαισιο παρα μονο στη βαση και την πολυ ωραια βαση της με 2 αλουμινενια ποδια τα οποια ειναι πολυ σταθερα. Ερχεται με 2 γυαλια 3D , manual , 2 τηλεκοντρολ, 1 το κλασσικο και 1 magic control, το οποιο ειναι ολα τα λεφτα.πλεον μετα απο αυτο δεν θες να ξαναγυρισεις στο παλιο τηλεκοντρολ.

2 ) Απο θεμα εικονας : σε 2D ειναι τελεια σε ειδικα σε full hd προγραμμα , εχει φοβερα χρωματα και η λεπτομερεια ειναι απιστευτη.το true motion πολυ καλο αλλα και στην digea δειχνει πολυ ωραια.Υπαρχει μια διαχειση φωτος μονο στις 4 γωνιες σε λευκο φοντο αλλα αυτο δεν με ενοχλει προς το παρον καθ οτι ετσι ειναι οι ips οθονες απ οσο ξερω.
Σε 3D επαθα πλακα με την εικονα με το βαθος που εχει καθως και με το pop out effect που σε αφηνει αφωνο!!!εικονα φωτεινη με απιστευτη λεπτομερεια.

3)Απο θεμα ηχου παρα πολυ καλος και το subwoofer κανει καλα την δουλεια του.

4)Απο θεμα μενου το webos ειναι πολυ ευχρηστο αλλα σχετικα αργο λιγο και το webstore της lg δεν εχει και παρα πολλες εφαρμογες οπως το περιμενα.το youtube πολυ γρηγορο και το skype δυστηχως θελει καμερα για να ανοιξει.

5)Απο θεμα συνδεσιμοτητας συνδεθηκε και με το κινητο μου και με το pc μου (windows 8.1) Επισης το ενσωματομενο media player παιζει τα παντα ακομα και τους εξωτερικους υποτιτλους μεσω wifi.

Κατα τα αλλα ολα τελεια (παντα προς το παρον).:worshippy:


View attachment 109161
 

sercreep

New member
25 November 2014
42
Re: LG 42LB670V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλορίζικη φίλε. Είμαι και εγώ στο ψάξιμο και σήμερα μου είπαν γι αυτήν. Κοιτούσα την 650 στα 700 αλλά η 670 βγαίνει 100 παραπάνω και νομίζω τα αξίζει.

Μήπως ασχολείσαι καθόλου με gaming να συνδέσεις καμιά κονσόλα να μου πεις εντυπώσεις με input lag ?
 

nikos30gr

New member
25 November 2014
13
Re: LG 42LB670V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλορίζικη φίλε. Είμαι και εγώ στο ψάξιμο και σήμερα μου είπαν γι αυτήν. Κοιτούσα την 650 στα 700 αλλά η 670 βγαίνει 100 παραπάνω και νομίζω τα αξίζει.

Μήπως ασχολείσαι καθόλου με gaming να συνδέσεις καμιά κονσόλα να μου πεις εντυπώσεις με input lag ?


Οχι φιλε δυστυχως δεν εχω καμια κονσολα.
Για μενα ΑΞΙΖΕΙ η 670 καθως δινεi το remote control το οποιο οπως προανεφερα στην αρχη ειναι εκπληκτικο!!!
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: LG 42LB670V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Οχι φιλε δυστυχως δεν εχω καμια κονσολα.
Για μενα ΑΞΙΖΕΙ η 670 καθως δινεi το remote control το οποιο οπως προανεφερα στην αρχη ειναι εκπληκτικο!!!
Με γειά, καλοθέατη και απροβλημάτιστη.
Πριν τι τηλεόραση είχες;
 

nikos30gr

New member
25 November 2014
13
Re: LG 42LB670V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ειχα μια samsung 32αρα καμια σχεση η εικονα με την lg
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: LG 42LB670V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ειχα μια samsung 32αρα καμια σχεση η εικονα με την lg
Η 42αρα με τη 32αρα από μόνο του είναι μεγάλη διαφορά και προκαλεί εντύπωση έτσι και αλλιώς και αν η προηγούμενη ήταν και παλιό και χαμηλής σειράς μοντέλο, τότε σίγουρα έκανες και βλέπεις αναβάθμιση.
Καλοθέατη.
 

dimitris7777

New member
31 January 2015
2
Παιδιά καλησπέρα πήρα την 47lb670 ,θέλω να ρωτήσως,δεν βρίσκω κάτι με παρουσίαση 3d έτσι ώστε να δω πως ειναι έχει κάποιο demo να δω ?μεχρι στιγμής ειναι όλα τέλεια .επισης θέλω να ρωτήσω επειδη δεν έχω καταλάβει έχω ενα Samsung blue ray δεν μπορώ να 3d στην tv ? άμα κατεβάσω 3d ταινία κ την βαλω στην τηλεόραση θα την δω ? έχω μπερδευτεί λίγο με το τι παίζει με το 3d .ευχαριστω
 

telvav

New member
8 February 2015
13
Re: Απάντηση: LG LB67x : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

κατοχος εδω και μια εβδομαδα της 42LB671v.
συγκρισεις δεν μπορω να κανω αφου η προηγουμενη τβ ηταν μια 10ετιας CRT.
ενα ελαφρο σκιασμα στις γωνιες υπαρχει αλλα απο οσο ειδα σε διαφορα φορουμ ειναι φυσιολογικο λογω πανελ. αν δεν το ειχα διαβασει πιθανον να μην το ειχα προσεξει...
μεχρι στιγμης την συνδεσα με λαπτοπ ,με pc, με tablet android, μεσω smartshare
το wifi direct δεν το καταφερα αλλα νομιζω φταινε οι συσκευες μου που δεν το υποστηριζουν(win 7).
τα δορυφορικα τα πιανει μια χαρα και τα SD και τα HD.
το 3d to δοκιμασα με ριπαρισμενο αρχειο καθως δεν εχω bluray-player και εμεινα ευχαριστημενος...
οσον αφορα το ιντερνετικο κομματι, το μονο που διαπιστωσα οπως και μερικοι αλλοι ειναι οτι σε καποιες φασεις ελεγε για μικρη μνημη και σταματουσε η εφαρμογη... μαλλον εχει να κανει με το λειτουργικο.
ηχος οκ.
update μεχρι στιγμης δεν κανει παρολο που στο σαιτ δειχνει οτι υπαρχει αναβαθμισμενη εκδοση. εκανα ερωτηση προς το support της εταιρειας και σε μια μερα μου απαντησαν οτι συνηθως καθυστερουν να το ανεβασουν στο σερβερ. το λογο δεν μου τον ειπαν αλλα φανταζομαι οτι ειναι να το δοκιμασουν μερικοι βιαστικοι μεσω USB, και αναλογως να δουν τα αποτελεσματα και στην LG.
οσον αφορα το lg store, θα περιμενα απο την LG κατι καλυτερο, κατι περισσοτερο , κατι χρησιμοτερο και πιο αξιοποιησιμο.
σαν να μπαινεις σε ξενοδοχειο 5 αστερων και σου δινουν ραντζο για υπνο. ας παρουν παραδειγμα απο το google store, και το android.
σε γενικες γραμμες ειναι ευχαριστημενος .
 

telvav

New member
8 February 2015
13
εγινε update σε 04.41.32 για το λογισμικο και 1.3.2-3232(afro-arches) για το webOS TV αφου εκανα αλλαγη της χωρας απο ελλαδα σε γερμανια...στον σερβερ της lg στην ελλαδα (αν υπαρχει) πετανε χαρταετο...παντως το ιδιο κανουν και αρκετοι lg κατοχοι πολλων χωρων. συνδεονται σε γερμανικο σερβερ.(α ρε μερκελ, κι εδω μας ελεγχεις!).
επι της ουσιας. δεν καταλαβα καμια διαφορα μετα την αναβαθμιση..το φαινομενο να κλεινει μια εφαρμογη λογω ανεπαρκους μνημης εξακολουθει να υπαρχει.
δεν ξερω τι εχουν οι αλλες μαρκες τβ , παντως αν αυτο που βλεπω θεωρειται σμαρτ τοτε να παω να ξεθαψω τον υπολογιστη που ειχα οταν ημουν φοιτητης (intel 10mhz-8088).
 

telvav

New member
8 February 2015
13
μετα απο δυο μηνες χρηση, κατεληξα στα παρακατω:

σκιες στις γωνιες : υπαρχουν, αλλα οταν παιζει η εικονα και δεν ειναι στατικη δεν φαινονται . οπως ειχα γραψει σε παλιοτερο ποστ, αν δεν το ειχα υποψιν μου πιαθνο να μην το παρατηρουσα

αθλητικα γεγονοτα : ομαλη κινηση , χωρις σπασιματα

χρωματα, μαυρο, κοντραστ κλπ : περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.νομιζω οτι ειναι πολυ υποκειμενικο το ζητημα. σημαντικοτατος παραγοντας ειναι ο φωτισμος του χωρου. επισης μπορει να παιξει καποιος με τις πολλες ρυθμισεις. στο ιντερνετ θα βρειτε πολλα που να λενε "best settings for ταδε-μαρκα tv". δοκιμαστε τα αλλα δεν σημαινει οτι θα καταληξετε πουθενα.

3D : ο,τι εχω δει ειναι απο ριπαρισμενο αρχειο μεσω εξωτερικου δισκου με USB, και εμεινα αρκετα ευχαριστημενος. merika απο τα 3d βιντεακια απο το LG-store ειναι μαγεια. θελω να το δοκιμασω μεσω hdmi με blu-ray .προφανως θα ειναι παρομοιο το αποτελεσμα με τα βιντεακια που ανεφερα πριν.

magic remote : οποιος διαλεξει το φτηνοτερο μοντελο και δεν εχει το magic-remote , απλα θα το μετανιωσει και μετα θα ψαχνει να το αγορασει ξεχωριστα.

δορυφορικα : σαν να εχεις εναν ξεχωριστο HD-δορυφορικο δεκτη , δουλευει μια χαρα.

smart : εγω παντως σμαρτ=εξυπνο δεν θα το βαφτιζα. ο browser απλα δεν δουλευει. μετα απο 5 σελιδες κλεινει λογω ανεπαρκους μνημης. και οσο δουλευει φυσικα δεν υποστηριζει flash. το 90% των ιστοσελιδων εχουν flash και η LG δεν το υποστηριζει. αν δεν ειναι ανικανοτητα που δεν νομιζω να ειναι , τοτε προκειται για ιδιοτροπια να μην πω διαστροφη. το ενσωμΑτωμενο youtube application ειναι ικανοποιητικο και βλεπεις ανετα μια ταινια χωρις προβλημα μνημης.

για 480 ευρω ( 42lb671v) που εδωσα, ειμαι ευχαριστημενος. και μια συμβουλη προς ολους τους πιαθνους αγοραστες καθε τηλεορασης. πατε σε μαγαζια,σε σπιτια φιλων δειτε τις να παιζουν ,κοιταξτε ποσο αντεχει το περτοφολι σας , και μην ψαχνετε για ψυλλο στ' αχυρα. τηλεοραση ειναι , δεν ειναι γυναικα. (ζητω συγνωμη απο τις γυναικες του φορουμ)
 

antreas9

Established Member
12 August 2010
171
μόλις αγόρασα την 42LB671V, και αυτό που έχω να σχολιάσω, είναι ότι όταν συνδέομαι αυτόματα με το pc, οι εξωτ.υπότιτλοι φαίνονται κλασσικά, αλαμπουρνέζικοι, και το ίδιο συμβαίνει και με τον εξωτ.δίσκο (αλαμπουρνέζικοι εξωτ.υπότιτλοι).
μπήκα και εψαξα στο μενού , δε βρήκα τίποτα. τι ρύθμιση χρειάζεται να κάνω, ξέρει κανείς?

στο μενού,βρήκα μια επιλογή για υπότιτλους, και έβαλα ελληνικά, αλλά...δεν....
 

telvav

New member
8 February 2015
13
μόλις αγόρασα την 42LB671V, και αυτό που έχω να σχολιάσω, είναι ότι όταν συνδέομαι αυτόματα με το pc, οι εξωτ.υπότιτλοι φαίνονται κλασσικά, αλαμπουρνέζικοι, και το ίδιο συμβαίνει και με τον εξωτ.δίσκο (αλαμπουρνέζικοι εξωτ.υπότιτλοι).
μπήκα και εψαξα στο μενού , δε βρήκα τίποτα. τι ρύθμιση χρειάζεται να κάνω, ξέρει κανείς?

στο μενού,βρήκα μια επιλογή για υπότιτλους, και έβαλα ελληνικά, αλλά...δεν....

πατας το κουμπακι-ροδελα του ματζικ ρεμοτ
στη οθονη κατω δεξια εμφανιζεται ενα κυκλακι με ενα βελακι.το πατας κι αυτο
στην οθονη μεση και κατω εμφανιζεται ενα κυκλακι (sub).το πατας
εχει ενα πλαισιο με επιλογες εσωτερικοι/εξωτερικοι υποτιτλοι. εδω θελει προσοχη να πατησεις πανω στη λεξη "εξωτερικοι"
εμφανιζεται ενα μενου επιλογων.(κομματι, σελιδα,συγχρονισμος και αλλα).πατας την επιλογη "σελιδα κωδικοποιησης) και επιλεγεις "ελληνικα"

αν δεν δεις με αυτο αποτελεσμα, τοτε μπες απο τον υπολογιστη σου στα αρχεια των υποτιτλων με το notepad ,και καντα save as...και αλλαξε την κωδικοποιηση απο το ANSI σε unicode ή σε utf-8...
 

antreas9

Established Member
12 August 2010
171
πατας το κουμπακι-ροδελα του ματζικ ρεμοτ
στη οθονη κατω δεξια εμφανιζεται ενα κυκλακι με ενα βελακι.το πατας κι αυτο
στην οθονη μεση και κατω εμφανιζεται ενα κυκλακι (sub).το πατας
εχει ενα πλαισιο με επιλογες εσωτερικοι/εξωτερικοι υποτιτλοι. εδω θελει προσοχη να πατησεις πανω στη λεξη "εξωτερικοι"
εμφανιζεται ενα μενου επιλογων.(κομματι, σελιδα,συγχρονισμος και αλλα).πατας την επιλογη "σελιδα κωδικοποιησης) και επιλεγεις "ελληνικα"

αν δεν δεις με αυτο αποτελεσμα, τοτε μπες απο τον υπολογιστη σου στα αρχεια των υποτιτλων με το notepad ,και καντα save as...και αλλαξε την κωδικοποιηση απο το ANSI σε unicode ή σε utf-8...

ευτυχώς δούλεψε ο 1ος τρόπος! ΑΨΟΓΟΣ! Thanks!!!!
 

telvav

New member
8 February 2015
13
βγηκε νεο update , για ολη τη σειρα των lg xxLBxxx.

04.45.04

σε διαφορα fora του εξωτερικου διαβασα οτι καποιοι που το εβαλαν μετα εφεραν τον τεχνικο απο την lg γιατι δεν λειτουργουσε καθολου η τηλεοραση!!!
υπαρχει καποιος που εχει να μας πει κατι σχετικα..
εγω παντως δεν το εχω εγκαταστησει..