Sony 55" w829b 999

mike288

New member
25 July 2014
31
Καλημέρα.

Μου ηρθε ειδοποίηση μεσω skroutz για καταστημα που ειναι sony center για την προσφορα του Σ/Κ με sony 55 w829b με δώρο 5ετή εγγύηση καταστήματος στα 999 ευρώ.

Επειδή παρακολουθώ εδώ και καιρό την πορεια της τιμης της εν λογω tv προχώρησα στην αγορά της.

Μηπως θεωρειται οτι απο Γεναρη θα εβρισκα σε καλυτερη προσφορα αυτην την ΤV που εδω και πολυ καιρό ειναι στα1299.

Σημείωση: Το extra τηλεχειρηστηριο δεν μου το παρέχουν ....
δεν το εχει στην συσκευασια κανονικά στην 55"?
 

MOICANOS

New member
17 September 2011
31
Από την στιγμή που θεωρείς ευκαιρία την σημερινή προσφορά, σωστά την απέκτησες τώρα. Τι θα κάνει η τιμή της στο μέλλον, θα πρέπει να σου είναι αδιάφορο. Είναι σαν να μην έπαιξες το δελτίο Τζόκερ που είχες συμπληρώσει και να ελέγχεις αν θα είχες κερδίσει έτσι και το είχες κάνει. Με το καλό να την παραλάβεις και να την ευχαριστηθείς.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Καλημέρα.

Μου ηρθε ειδοποίηση μεσω skroutz για καταστημα που ειναι sony center για την προσφορα του Σ/Κ με sony 55 w829b με δώρο 5ετή εγγύηση καταστήματος στα 999 ευρώ.

Επειδή παρακολουθώ εδώ και καιρό την πορεια της τιμης της εν λογω tv προχώρησα στην αγορά της.

Μηπως θεωρειται οτι απο Γεναρη θα εβρισκα σε καλυτερη προσφορα αυτην την ΤV που εδω και πολυ καιρό ειναι στα1299.

Σημείωση: Το extra τηλεχειρηστηριο δεν μου το παρέχουν ....
δεν το εχει στην συσκευασια κανονικά στην 55"?
Το μόνο που έχω να σου πω είναι πρόσεχε τα sony center.
Πριν υπογράψεις την παραλαβή, βάλε τους να ανοίξουν και να ελέγξεις πολύ καλά τη τηλεόραση, γιατί ξέρω ανθρώπους και από εδώ μέσα , που βρήκαν πρόβλημα στη τηλεόραση που παρέλαβαν και δε τους << ήξεραν >> μετά , με αποτέλεσμα να μπλέξουν με την εγγύηση της σονυ και έφτυσαν αίμα , όσοι βρήκαν άκρη.
Πολύ πολύ προσεκτικό έλεγχο για καμένα πίξελ , χοντρές ανομοιομορφίες κτλ, αλλιώς μη παραλάβεις. Άσε που σχεδόν όσες φορές έτυχε να βγάλουν προσφορά ( και ειδικά σε μοντέλα όπως αυτό τώρα που πουλάει ) ήταν κομμάτια με προβλήματα από επιστροφή κτλ.
Ψεύτης να βγω, αλλά πρόσεχε....
 

mike288

New member
25 July 2014
31
Με φόβισες τώρα πολύ πραγματικά!!
Εννοείται πως τους ειπα πως θα τσεκαρω την τηλεοραση αν ειναι "κούτα" αλλά πως μπορώ να την τσεκαρω για καμμενα πιξελ και ανομιομορφίες?
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Με φόβισες τώρα πολύ πραγματικά!!
Εννοείται πως τους ειπα πως θα τσεκαρω την τηλεοραση αν ειναι "κούτα" αλλά πως μπορώ να την τσεκαρω για καμμενα πιξελ και ανομιομορφίες?
Κατέβασε από το youtube τα σχετικά βιντεάκια.
https://www.youtube.com/watch?v=gIA_4nV-CqE
https://www.youtube.com/watch?v=9r5SVfftNDM
Υπάρχουν διάφορα αν ψάξεις. Βάλτα σε στικάκι και τσέκαρε
Αν πάλι δε ξέρεις να το κάνεις, όταν την ανοίξουν προσπάθησε να τη << δεις >> στο πάνελ όσο πιο προσεκτικά γίνεται. Βάλε να παίξει καμία ταινία που ξέρεις με αρκετά σκοτεινές σκηνές και προσεκτικότατο έλεγχο στο πάνελ για καμένα πίξελ ( σε αυτό δώσε μεγάλη προσοχή, είναι ο κύριος λόγος που ταλαιπωρήθηκαν οι φίλοι που σου έλεγα, μιάς και φέτος από clouding δεν έχουν ακουστεί τίποτα σοβαρά θέματα από σόνυ ). Επίσης , ειδικά τον έλεγχο για clouding με κλειστά παντζούρια για να υπάρχει όσο το δυνατόν χαμηλότερος φωτισμός, αφού έτσι φαίνεται και καλή τύχη.
 

g_kourk

Senior Member
30 January 2012
379
Φίλε mike, μεγάλη προσοχή στις δήθεν προσφορές των εταιρειών.
Πριν μια βδομάδα αγόρασα Samsung προσφορά στα χίλια από 1450 που ήταν η φτηνότερη στο σκρουτζ.
Αποδείχτηκε ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είχε πάνελ sharp και διάφορα προβλήματα.
Εμένα η μπίλια έκατσε στο εκτεταμένο Clouding, αλλού φίλου από εδώ του φόρουμ που πήρε την ίδια προσφορά είχε και άλλα προβλήματα όπως banding .
Ίσως βέβαια ακόμη και αν το γνώριζα από την αρχή να προχωρουσα ούτως ή άλλως διότι η τιμή ήταν από άλλο πλανήτη και η τηλεόραση απίστευτη εξαιρουμένου του Clouding.
Το τίμιο όμως θα ήταν από πλευράς εταιρείας αυτά να ήταν γνωστά εξαρχής.
Συμπέρασμα, σε καμία περίπτωση μην πάρεις γουρούνι στο σακί.
Εξονυχιστικο έλεγχο κατά την παράδοση για να μην τρέχεις μετά.
Επίσης κρατά μας ενήμερους ώστε να βοηθηθούν και άλλα μέλη του φόρουμ που αποφασίσουν να πάρουν την ίδια τν.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επίσης στο σκρουτζ την βλέπω στα 1149 όχι στα 1299 αλλά προφανώς χωρίς την εξτρά εγγύηση.
Για τα γυαλιά 3d δεν γνωρίζω.
 

mike288

New member
25 July 2014
31
Έχω αρχίσει και πονηρεύομαι αρκετά θα μπορούσα να πώ.

Το κατάστημα που έκλεισα την παραγγελία μέσω τηλεφώνου την Παρασκευή είχε προσφορά για ΟΛΟ ΤΟ Σ/Κ κάποια συγκεκριμένα μοντέλα της Sony σε πολύ καλή τιμή
Ενώ γράφω τώρα αυτό το post (Κυριακή βράδυ) όλα τα υπόλοιπα μοντέλα που είχε σε προφορά διατηρούν την μειωμένη τιμή τους εκτός από αυτό που έκλεισα εγώ το οποίο γύρισε στα 1149 .

Μήπως ψάχνανε θύμα ,τελικά το βρήκανε και ξαναγυρίσανε την τιμή εκεί που έιναι όλη η υπόλοιπη αγορά;
Και αν όχι γιατί τα υπόλοιπα μοντέλα κρατούν ακόμα την τιμή προσφοράς για όλο το Σ/Κ όπως πρέπει να ισχύει για αγορές μέσω internet και ας είναι τα καταστήματα κλειστά την Κυριακή.

Αύριο που θα πάω από εκεί να ολοκληρώσουμε την παραγγελία και να υπογράψω θα τους το ξανατονίσω όπως τους το είπα 100 φορές από το τηλέφωνο ότι αν έχει κάτι η τηλεόραση ή είναι ανασυσκευασμένη όταν την παραλάβω και την τσεκάρω θα την πάρουνε πακέτο πίσω όπως ήρθανε.

Το καλό είναι ότι αυτός που θα την φέρει θα την ανοίξει όπως μου είπαν για να την εγκαταστήσει δωρεάν οπότε αν βρώ κάτι δεν θα κουραστώ να την πάω πίσω αλλά η τηλεόραση θα κάνει άμεσο ταξιδάκι επιστροφής.

'Όπως και νά χει δεν θέλω να προϊδεάζομαι αρνητικά γιατί όλα μπορεί να πάνε καλά και όντως να πέτυχα την προσφορά.

Εννοείται πως θα ενημερώσω είτε θετικά είτε αρνητικά όχι μόνο το forum αλλά και στα σχόλια του skroutz για να γνωρίζει ο κόσμος.

Δεν αναφέρω ακόμη το κατάστημα που θα γίνει η αγορά για να μην έχουμε θέματα.

Υπάρχει κάποιο section στο forum όπου μπορώ να βρώ τα απαραίτητα tools για να τσεκάρω την Τv?

Eπίσης η παραγγελία θα οριστικοποιηθεί αύριο 10/11 αλλά την τηλεόραση θα την παραλάβω την Παρασκευή 14/11 οι δέκα ημέρες επιστροφής χρημάτων βάση δικαιώματος του κάθε καταναλωτή από πότε ισχύουν;
Eυχαριστώ για την βοήθεια.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για να είμαι σωστός η τιμή άλλαξε και στα υπόλοιπα μοντέλα...
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Πάντοτε χρειάζεται προσοχή στην παραλαβή. Με την ευκαιρία να πω και εγώ την εμπειρία μου. Πριν δέκα χρόνια είχα παραγγείλει μια Sony 50 ιντσών από γνωστό κατάστημα. Όταν μου την έφεραν σπίτι φαινόταν πραγματικά σαν καινούρια. Η συσκευασία ήταν τέλεια. Μέσα ήταν τυλιγμένη με αυτό το άσπρο πανί άψογα. Όλα τα παρελκόμενα ήταν στις θέσεις τους. Τελικά η οθόνη ξέρετε τι ήταν? εκθεσιακή!!! Ξέρετε πως το κατάλαβα? ήταν γεμάτη σκόνη!!! Αυτοί που την συσκεύασαν μάλλον βιαζόντουσαν και ξέχασαν να την ξεσκονίσουν!! Αφού παραξενεύτηκα την κοίταξα πιο προσεκτικά και στην κάτω γωνία είχε κόλλα. Προφανώς ήταν από το καρτελάκι που είχαν πάνω την τιμή!

Καλύτερα να μην σας πω στη συνέχεια τι έγινε......
 

g_kourk

Senior Member
30 January 2012
379
Ίσως από την άλλη να είναι καλό, πάει να πει ότι δόθηκαν πολλά κομμάτια, που σημαίνει ότι είναι καλή τηλεόραση και επέστρεψε στην αρχική της τιμή νωρίτερα.
Οπότε δε μπορούμε να βγάλουμε ασφάλη συμπέρασματα από αυτό.
Τσέκαρε το αντίστοιχο νήμα της τν για τις ρυθμίσεις και διάφορα τιρ από τα παιδιά του φόρουμ γιατί δεν είχα ποτέ σονυ εγώ.
Το μόνο που συστήνω είναι το τσεκάρισμα λειτουργίας ωρών της τν από το κρυφό μενού.
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει εάν με κάποιο τρόπο μπορούν οι ώρες λειτουργίας της τηλεόρασης να διαγραφούν.
 

tkaradim

New member
9 December 2007
3
Θεσσαλονίκη
Mike, μπορείς να μας ενημερώσεις τι έγινε τελικά με την παραλαβή της tv σου; Ενδιαφέρομαι βλέπεις και εγώ για αγορά της αντίστοιχης 50" από Sony center με την 5ετή εγγύηση.
 

g_kourk

Senior Member
30 January 2012
379
Mike, μπορείς να μας ενημερώσεις τι έγινε τελικά με την παραλαβή της tv σου; Ενδιαφέρομαι βλέπεις και εγώ για αγορά της αντίστοιχης 50" από Sony center με την 5ετή εγγύηση.

+1
 

Tektonas

Senior Member
3 May 2014
517
Mike, μπορείς να μας ενημερώσεις τι έγινε τελικά με την παραλαβή της tv σου; Ενδιαφέρομαι βλέπεις και εγώ για αγορά της αντίστοιχης 50" από Sony center με την 5ετή εγγύηση.

Γιατί δεν κοιτάς την W705B ( στις 50 inches ) μήπως και γλιτώσεις κανένα φράγκο ?

Αν πρόκειται για το γεγονός ότι δεν υποστειριζει 3D , τότε έχω να σου πω πως το 3D είναι απαραίτητο από τις 55 και πάνω inches και εκτος αυτού δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις πάνω από μια - δυο φορες το μηνα.

Αν πάλι η απόσταση σου από την τηλεόραση είναι μιρκή και το 3D σου είναι απαραίτητο , τότε κοίταξε ( τουλάχιστον ) την W805B μήπως και γλιτώσεις χρήματα γιατί η W805B δεν έχει καμια διαφορα από την w829.
 

freeboy70

New member
11 November 2014
95
greece
ποιο ηταν το δικο σου κριτηριο επιλογης της 829? το ρωταω απλα για να μπορεσω να καταλαβω και να αποφασισω κι εγω ποιο μοντελο να επιλεξω.
 

mkpkgk

Established Member
15 April 2014
168
Χανια κρητη
Το κριτήριο δεν πρέπει να ειναι μόνο η τιμη.
Μια τηλεοραση εχει μια αξία χρήσης, άσχετως απο την πραγματική της.
Μπορεί να είναι μέσο απόλαυσης Και χαλάρωσης, αν ειναι καλη,
Αλλα και εκνευρισμού αν αυτό δεν ισχύει.
Τα 100 πχ πάνω κάτω , μπορεί να σε κάνουν να την ευχαριστιέσαι η το αντίθετο.
Άρα η τιμη δεν ειναι αυτοσκοπός.
Αυτοσκοπός πρέπει να ειναι η εικόνα.
Την αγοράζεις για την πάρτη σου και την οικογένεια σου!
Με αυτήν θα αγαπήσεις η όχι τις ταινειες...
Και ναι: θα πρέπει να ειναι 3d! Και η Sony w8xxb δεν ειναι!
Δεν νομίζω να σκέφτηκε φέτος η Sony να μην μας αδειάσει τις τσέπες και πουλάει φτηνά καλές τηλεοράσεις.
Απλά πουλάει φτηνά όχι καλές τηλεοράσεις.
Και η w8xxb κάθε απο απο καλη τηλεοραση ειναι!
Ειναι της σειράς... Μάλλον της ουράς της σειράς!
 

tkaradim

New member
9 December 2007
3
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν, για να γίνω πιο συγκεκριμένος:
Απόσταση θέασης 2,3-3,3m, κυρίως τηλεοπτικό από Nova (sd και hd-ντοκιμαντέρ και αθλητικά) λίγες ταινίες (δυστυχώς λόγω ελάχιστου ελεύθερου χρόνου) μέσω WD live στη Samsung LE40F86b που έχω από το 2007 (νομίζω πολύ καλό panel για την εποχή του).
Budget γύρω στα 1000e, smart tv - 3d όχι κύριας προτεραιότητας. Προφανώς, μιας και μιλάμε για tv, ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ η το δυνατόν καλύτερη ποιότητα εικόνας-κίνησης-επεξεργασίας.
Μετά από κάμποση μελέτη στα νήματα, αποφάσισα να δω από κοντά τη σειρά 8 της Sony και της σειρά 6 της Samsung. Σε κατάστημα είδα δίπλα-δίπλα την w829 και την h6400 σε digea και οι 2 στις 50". Σαφώς η Sony ήταν ανώτερη σε ποιότητα εικόνας-επεξεργασιας sd σήματος (μάλλον ο xreality pro κάνει καλή δουλειά).
Σκέφτηκα και για την h7000 αλλά θα έπρεπε να πάω στις 46", καθώς η 55" είναι εκτός budget και αν δεν κάνω λάθος θεωρείται υπερεκτιμημένη(;).
Τέκτονα, έχω σκεφτεί και την w705, καθώς για 1-2 φορές το χρόνο που ίσως δω 3d μάλλον δεν χρειάζεται να το πληρώσω. Αλλά είναι μόνο αυτή η διαφορά w7-w8, καθώς εκ των πραγμάτων μιλάμε για διαφορετικά panels(3d γαρ).
Τέλος, mkgpgk, έχω διαβάσει για την ομολογουμένως άδικη αντιμετώπιση της περίπτωσης σου από το service της Sony, αλλά πέραν αυτού, αν διάλεγες τώρα tv, ποια θα ήταν αυτή και γιατί;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Τάσος
 

mkpkgk

Established Member
15 April 2014
168
Χανια κρητη
Λοιπόν, για να γίνω πιο συγκεκριμένος:Απόσταση θέασης 2,3-3,3m, κυρίως τηλεοπτικό από Nova (sd και hd-ντοκιμαντέρ και αθλητικά) λίγες ταινίες (δυστυχώς λόγω ελάχιστου ελεύθερου χρόνου) μέσω WD live στη Samsung LE40F86b που έχω από το 2007 (νομίζω πολύ καλό panel για την εποχή του).Budget γύρω στα 1000e, smart tv - 3d όχι κύριας προτεραιότητας. Προφανώς, μιας και μιλάμε για tv, ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ η το δυνατόν καλύτερη ποιότητα εικόνας-κίνησης-επεξεργασίας.Μετά από κάμποση μελέτη στα νήματα, αποφάσισα να δω από κοντά τη σειρά 8 της Sony και της σειρά 6 της Samsung. Σε κατάστημα είδα δίπλα-δίπλα την w829 και την h6400 σε digea και οι 2 στις 50". Σαφώς η Sony ήταν ανώτερη σε ποιότητα εικόνας-επεξεργασιας sd σήματος (μάλλον ο xreality pro κάνει καλή δουλειά).Σκέφτηκα και για την h7000 αλλά θα έπρεπε να πάω στις 46", καθώς η 55" είναι εκτός budget και αν δεν κάνω λάθος θεωρείται υπερεκτιμημένη(;).Τέκτονα, έχω σκεφτεί και την w705, καθώς για 1-2 φορές το χρόνο που ίσως δω 3d μάλλον δεν χρειάζεται να το πληρώσω. Αλλά είναι μόνο αυτή η διαφορά w7-w8, καθώς εκ των πραγμάτων μιλάμε για διαφορετικά panels(3d γαρ).Τέλος, mkgpgk, έχω διαβάσει για την ομολογουμένως άδικη αντιμετώπιση της περίπτωσης σου από το service της Sony, αλλά πέραν αυτού, αν διάλεγες τώρα tv, ποια θα ήταν αυτή και γιατί;Ευχαριστώ εκ των προτέρων,Τάσος
Πριν 2 μήνες είχα σκεφτεί να πάρω την Η7000 για την οποια εχω πειστεί για την κλάση της.Αποφάσισα να περιμένω μέχρι το Πάσχα που θα αλλάξει μοντέλο να την πάρω σε καλυτερη τιμη η ίσως τον αντικαταστάτη της, μιας και τώρα τα μπαλωνω με την w829.Sony όμως ΟΧΙ . Παρατήρησε πως εχει διαμορφωθεί η τιμη των w8xxb ... Έχουν χάσει πάνω απο το 300 0/0 της τιμής τους απο τον Μάιο.Έτσι όπως πάνε θα κανει η 55 σε λίγο 8 κατοστάρικα... Μάλλον τόσο θα ειναι η πραγματική της... Η H7000 δεν ειναι έτσι...Ξανασκέψου το...
 

mike288

New member
25 July 2014
31
Αργησα λιγο αλλα ολα καλα τελικα....
Η τηλεοραση αγοραστηκε απο sony center digital passion με 5ετή εγγύηση επέκταση της sony και οχι του καταστηματος.

Την φερανε δωρεαν σπιτι....τσεκαρα συσκευασιες και ολα ηταν κουτας....ειδα στο κρυφο μενου μονο 5 λεπτα χρονο λειτουργίας. ..

Το μονο που με προβληματισε ειναι ενα σημειο λιγο πιο φωτεινό περιπου στο κεντρο της τηλεορασης και αυτο μονο οταν ειναι ολο το φοντο μαυρο....

Παρολαυτα σε εικονα digea ειναι αρκετά καλη κακα τα ψεματα....σε ταινιες ικανοποιητικη αλλα ακομα ψαχνομαι με τις ρυθμισεις ...σε video games ΑΡΙΣΤΗ....σε ποδοσφαιρο το football mode υπερβολικο στα χρωματα.....
Το 3d συγνώμη αλλα ΑΘΛΙΟ...(δεν με ενδιέφερε κιολας)...το smart οχι τιποτα σπουδαιο αλλά ψιλοlagarei κιολας...

Τωρα απο ποιοτητα κατασκευής πλαστικουρα κυριως....

Το πιο σοβαρό μου θεμα ομως ειναι οτι επειδη την εβαλα τοιχο και χρησιμοποιησα τους αποστατες της μου εχουνε δωσει αρκετη κλιση στο πανελ...και δεν ξερω τι να κανω....μαλλον θα την κατεβασω....to be continued. ....
 

g_kourk

Senior Member
30 January 2012
379
Αργησα λιγο αλλα ολα καλα τελικα....
Η τηλεοραση αγοραστηκε απο sony center digital passion με 5ετή εγγύηση επέκταση της sony και οχι του καταστηματος.

Την φερανε δωρεαν σπιτι....τσεκαρα συσκευασιες και ολα ηταν κουτας....ειδα στο κρυφο μενου μονο 5 λεπτα χρονο λειτουργίας. ..

Το μονο που με προβληματισε ειναι ενα σημειο λιγο πιο φωτεινό περιπου στο κεντρο της τηλεορασης και αυτο μονο οταν ειναι ολο το φοντο μαυρο....

Παρολαυτα σε εικονα digea ειναι αρκετά καλη κακα τα ψεματα....σε ταινιες ικανοποιητικη αλλα ακομα ψαχνομαι με τις ρυθμισεις ...σε video games ΑΡΙΣΤΗ....σε ποδοσφαιρο το football mode υπερβολικο στα χρωματα.....
Το 3d συγνώμη αλλα ΑΘΛΙΟ...(δεν με ενδιέφερε κιολας)...το smart οχι τιποτα σπουδαιο αλλά ψιλοlagarei κιολας...

Τωρα απο ποιοτητα κατασκευής πλαστικουρα κυριως....

Το πιο σοβαρό μου θεμα ομως ειναι οτι επειδη την εβαλα τοιχο και χρησιμοποιησα τους αποστατες της μου εχουνε δωσει αρκετη κλιση στο πανελ...και δεν ξερω τι να κανω....μαλλον θα την κατεβασω....to be continued. ....

Ήσουν από τους τυχερούς!! =D>
Άντε καλοθεατη τώρα!! ;-)
Ότι άλλο προκύψει δώσε μας update.