Hyundai HYDVB-T01

dimkonst

Established Member
30 September 2010
114
Agia Paraskevi Attika
Ερώτηση προς τους ειδικούς της παρέας,
έχει φίλος τον αποκωδικοποιητή HYDVB-T01, το πρόβλημα του είναι το πολύ γνωστό για τους Mstar, ότι χάνει τη σειρά των καναλιών.
Aν έχει βγει κάποιο update που να διορθώνει το πρόβλημα και που θα το βρω;
Ευχαριστώ !!!


Αναβάθμιση firmware: www.mediafire.com/download/m0kcds7m872ez1l/usb_upgrade_all_flash.bin_.rar
 
Last edited by a moderator:

dimkonst

Established Member
30 September 2010
114
Agia Paraskevi Attika
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου, το πέρασα το firmware που κατέβασα, δεν πρόσεξα τι είχε πριν, τώρα θα περιμένω να δω αν θα ξαναχάσει τη σειρά των καναλιών.
Να είσαι καλά !!!
 

kyriakosmar

Established Member
28 October 2008
127
Καλησπέρα σε όλους.
Δε γνωρίζω αν ο dimkonst είναι ευχαριστημένος από τον δέκτη αλλά εγώ προσωπικά όχι.
Και λέω όχι γιατί πήρα έναν για φίλο που ήθελε δέκτη με τηλεκοντρόλ που να υποστηρίζει και TV.
Μέχρι εδώ όλα καλά αλλά μετά από λίγο καιρό ο δέκτης άρχισε τα κόλπα του.
Ένω συντόνιζε σε όλες τις συχνότητες άρχισε να κάνει μερικά παλαβά και σε ορισμένα κανάλια να βγάζει ένδειξη ΧΩΡΙΣ ΣΗΜΑ.
Πήγαινα σε άλλο κανάλι της ίδιας συχνότητας άνοιγε εκείνο.
Κάνω έλεγχο σήματος στη συχνότητα περίμενα και η ένδειξη σήματος γέμιζε μετά από λίγο ή και καθόλου.
Βάζω άλλο δέκτη άλλης μάρκας για να δω αν φταίει κάτι άλλο ,όλα οκ.
Περνάω την αναβάθμιση στο δέκτη αν και με την μαμά είναι η ίδια μπας και τον συνεφέρω αλλά τίποτε.
Τον τοποθετώ στο σπίτι μου μήπως και αλλάξει συμπεριφορά και πάλι τα ίδια.
Αυριο θα τον πάω πίσω και θα ζητήσω αλλαγή.
Μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι και μπορεί να βοηθήσει?
Ευχαριστώ.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Η ένδειξη ΧΩΡΙΣ ΣΗΜΑ συνήθως σημαίνει κακή λήψη. Αλλά αυτό ισχύει για όλα τα κανάλια της συχνότητας. Όταν λες ότι πας σε άλλο κανάλι της ίδια συχνότητας και δείχνει κανονικά εικόνα, δεν είναι φυσιολογικό. Δεν φαίνεται να είναι δηλαδή θέμα μόνο λήψης. Ίσως κάτι άλλο να μην πηγαίνει καλά. Φαίνεται να είναι θέμα λογισμικού, και διαχείρισης του σήματος, ίσως αν και το σήμα δεν είναι και τόσο καλό. Αλλά γιατί δεν το κάνει και σε άλλους τότε;
Έχεις κάνει καινούρια σάρωση καναλιών από την στιγμή που άρχισε το πρόβλημα; Λογικά θα έκανες αφού του πέρασες το νέο λογισμικό.
 

kyriakosmar

Established Member
28 October 2008
127
Καλημέρα.
tolias έχω κάνει σχεδόν τα πάντα στο δέκτη από πλευράς ρυθμίσεων.
Θέμα λήψης δεν υπάρχει γιατί έχω δοκιμάσει και άλλους δέκτες και παίζουν καλά.
Μάλλον είναι θέμα λογισμικού διαχείρισης του σήματος γιατί δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.
Είναι σα να προσπαθεί ο δέκτης να ανέβει κανένα βουνό και ζορίζεται.
Τι να πω θα τον αντικαταστήσω και βλέπουμε.
 

kyriakosmar

Established Member
28 October 2008
127
Καλημέρα.
Ο δέκτης αντικαταστάθηκε με έναν NECO DVB-T-01. ( χωρίς κανένα πρόβλημα από το κατάστημα αγοράς )
Έχει μικρότερες διαστάσεις από τον προηγούμενο και μικρότερο τηλεκοντρόλ το οποίο υποστηρίζει και TV.
Από το κατάστημα μου είπαν ότι είναι πιο καινούριος από τον άλλον.
Να σημειώσω ότι με την πρώτη ενεργοποίησή του βρήκε όλα τα κανάλια και τα ανοίγει πολύ γρήγορα χωρίς σπασίματα και κολήματα.
Σε κατάσταση αναμονής στη μικρή οθόνη του του δέκτη δείχνει την ώρα.
Επίσης στο τηλεκοντρόλ λείπουν κατά την γνώμη μου δύο πρακτικά κουμπιά το TV-RADIO και το INFO.
Σπαστικό είναι επίσης και η μεγάλη χρινική διάρκεια της μπάρας πληροφοριών σε κάθε αλλαγή καναλιού
αλλά αυτό νομίζω μπορεί να διορθωθεί με μία αναβάθμισει αν και όταν βγει.
Να αναφέρω επίσης ότι στις πληροφορίες του δέκτη η έκδοση λογισμικού είναι : 9DVT1330010 και η έκδοση υλικού είναι: 51.0 ενώ σα μοντέλο δεν αναφέρει τίποτε.
Αν γνωρίζει κανείς περισότερα ας γράψει.
 

dimkonst

Established Member
30 September 2010
114
Agia Paraskevi Attika
Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τα παραπάνω γιατί το δέκτη τον έχουν δυο συγκάτοικοι στην πολυκατοικία που με φωνάζουν να τους βάλω τα κανάλια στη σειρά κάθε τρις και λίγο. Τους έβαλα το νέο περιμένω να με ενημερώσουν αν τα ξαναέχασαν ή όχι.
 

pchost

New member
24 February 2015
2
καλησπέρα. κατέβασα την αναβάθμιση αλλά δεν μπορώ να κάνω την διαδικασία. θα μπορούσες να μου δώσεις αναλυτικές οδηγίες.
Έκανα μια προσπάθεια αλλά με πετάει και γραφεί boot και μένει κολλημένο. Αν το σβήσω και το ξανά ανάψω επανέρχεστε πάλι.
ευχαριστώ.
 

constantine_raz

New member
15 June 2016
1
Re: Απάντηση: Hyundai HYDVB-T01

Υπάρχει περίπτωση να έχει κανείς το firmware στον υπολογιστή του γιατί δε το βρίσκω πουθενά στο ιντερνετ?