DIGITALline HDT-360

paulks

Established Member
24 March 2008
106
ηρακλειο κρητης
καλησπερα παιδια οποιος ξερει ας βοηθησει ψαχνω αναβαθμιση για τον digitalline 360 γιατι εκανα την βλακεια και τον αναβαθμισα με αρχειο απο legend tuner max hd ..ο δεκτης ανοιγει μεν αλλα δεν πιανει καναλια και αυτο οφειλεται οτι εχει διαφορετικο tuner απο τον legend.πηρα στην αντιπρωσοπεια και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει αναβαθμιση για τον digitalline 360 και οτι φοραει tuner 628 η 608 αν θυμαμαι καλα...ξερεις κανεις με ποια αλλη μαρκα δεκτη η κλωνο ταιριαζει να του βαλω αναβαθμιση μηπως και επανελθει..και που θα βρω λινκ για κατεβασμα software???απο καποια μαρκα η κλωνο που να κανει??καθε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Αναβαθμιση για digitalline 360

Να τους ζητήσεις το υπάρχον λογισμικό.
Αν πεις να αρχίσει να δοκιμάζεις, θα παίσεις σε κάποιο που δεν θα ταιριάζει το τηλεχειριστήριο ή μπορεί ακόμη και να αχρηστευθεί ο δέκτης.
 

paulks

Established Member
24 March 2008
106
ηρακλειο κρητης
Re: Αναβαθμιση για digitalline 360

το εκανα και αυτο τους το ζητησα το υπαρχον και δεν το εχουν.....ετσι και αλλιως ο δεκτης εναι αχρηστος αφου δεν πιανει καναλια λογω της αναβαθμισης για αυτο ρωταω αν ξερει κανεις για αλλο firmware...η αν ξερεις και εσυ ακομα..
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Αναβαθμιση για digitalline 360

Δεν ξέρουμε τι tuner έχει ο κάθε αποκωδικοποιητής. Και δίχως καλό προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο που να υποστηρίζει τους άλλους δέκτες των οποίων το firmware θέλεις να δοκιμάσεις, ουσιαστικά δεν υπάρχουν ελπίδες.

Μιας και τον έχεις στα χέρια σου, μπορείς να ανεβάσεις κάποια στιγμή μερικές φωτογραφίες του και της πλακέτας του;
 

paulks

Established Member
24 March 2008
106
ηρακλειο κρητης
Re: Αναβαθμιση για DIGITALline HDT-360

τον δεκτη τον εχω στο χωριο δεν τον εχω μαζι μου τωρα

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

η φωτο του
search


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

https://www.google.gr/search?q=digi...product%2Fproduct%26product_id%3D310;1024;299

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

προγραμματιζομενο χειρηστηριο εχω...επισης και του legend το χειρηστηριο δουλευει στον digitalline αυτο δεν ειναι προβλημα..
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Αναβαθμιση για DIGITALline HDT-360

επισης και του legend το χειρηστηριο δουλευει στον digitalline αυτο δεν ειναι προβλημα..
Μόλις βάλεις λογισμικό άλλου δέκτη, θα πρέπει να έχεις και το τηλεχειριστήριό του ή να το υποστηρίζει το προγραμματιζόμενό σου.
Από εκεί και πέρα, απλώς δοκιμάζεις λογισμικό άλλως δεκτών με τσιπ MStar 7818, και ο Θεός μαζί σου! :smile:
 

paulks

Established Member
24 March 2008
106
ηρακλειο κρητης
καλησπερα talos δηλαδη απο οτι καταλαβα οι δεκτες με τετοιο τσιπ mstar πρεπει να εχουν το μενου που ειναι σαν του legend tuner max hd η κανω λαθος??γιατι ο digitalline 360 εχει τετοιο μενου..εσυ τι λες ??αα και κατι αλλο ξερεις που θα βρω αναβαθμιση για engel rt5200 sd ??ψαχνω στην engel αλλα τιποτα...ξερεις καπου αλλου??
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
καλησπερα talos δηλαδη απο οτι καταλαβα οι δεκτες με τετοιο τσιπ mstar πρεπει να εχουν το μενου που ειναι σαν του legend tuner max hd η κανω λαθος??γιατι ο digitalline 360 εχει τετοιο μενου
Καλά τα λες.
 

paulks

Established Member
24 March 2008
106
ηρακλειο κρητης
κατεβασα απο μερικους δεκτες καποια firmware για hd δεκτες..δεν μου λες αν ξερεις απο edision κανουν τα firmware??εχουν το ιδιο μενου οι edision με digitalline και legend?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Οι δέκτες με ίδιας μάρκας επεξεργαστή έχουν και ίδιο μενού.
Τώρα εξαρτάται από ποιόν επεξεργαστή έχει ο 360 και σε ποιόν Edision αναφέρεσαι.
 

paulks

Established Member
24 March 2008
106
ηρακλειο κρητης
talos καλημερα πηρα στην ψηφιακη τεχν...και τελικα φοραει ο digitalline 360 το τσιπ ali 3801..εχουμε κατι πανω σε αυτο firmware απο αλλους δεκτες?...με βαση τον πινακα που εχει στο (ποιο δεκτη να διαλεξω στην 1 σελιδα)...εκτος αν υπαρχει πιο ανανεωμενος πινακας και δεν τον εχω δει..γιατι επιασα προχθες και κατεβαζα για mstar 7818 αρα δεν κανει για τον 360 ετσι η κανω λαθος?αν και βλεπω οτι ο πινακας εχει για ali 3601.
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Γενικά είναι πιο επικίνδυνο να βάζεις λογισμικό άλλου δέκτη σε τσιπ 3801. Πρέπει να είναι 100% συμβατός.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ο πίνακας δεν προχώρησε ποτέ επειδή δεν υπήρξε συμμετοχή.

Οι μόνοι δέκτες των οποίων το λογισμικό μπορείς να δοκιμάσεις, νομίζω είναι οι Crypto 211D και Crypto 215A.
 

kardinalios

New member
15 December 2013
27
Ξέρει κανείς το firmware από που το κατεβάζουμε για τον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Δεν υπάρχει ακόμα αναβάθμιση. Τί πρόβλημα αντιμετωπίζεις;

Με την ευκαιρία, θα μπορούσες να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες του δέκτη και του τηλεχειριστηρίου του;
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Δεν προβλέπεται να βγει αναβάθμιση για αυτόν τον δέκτη....
 

kardinalios

New member
15 December 2013
27
Δεν υπάρχει ακόμα αναβάθμιση. Τί πρόβλημα αντιμετωπίζεις;

Με την ευκαιρία, θα μπορούσες να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες του δέκτη και του τηλεχειριστηρίου του;
Όταν αλλάζεις κανάλι για 2-3 δευτερόλεπτα είναι σε αργή κίνηση και σε κάποια κανάλια έχει διαφορά ο ήχος από την εικόνα.
εδώ μερικές φωτογραφίες.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/86722941/20141209_192034.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/86722941/20141209_192050.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/86722941/20141209_192105.jpg

Δεν προβλέπεται να βγει αναβάθμιση για αυτόν τον δέκτη....
Ποτέ???