NIKON Df Pure Photography

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Δεν βρήκα κάτι για την συγκεκριμένη μηχανή, και είπα να ανοίξω ένα καινούργιο νήμα.

Λέω να αρχίσω- μια και κάτοχος- με μερικές φωτογραφίες
Δυστυχώς ο καιρός ήταν χάλια, αλλά κατάφερα να πάρω μερικές , και νομίζω ότι οι φωτογραφίες δείχνουν καποιες απο της δυνατότητες της μηχανής

Φυσικά στο ιντερνέτ υπάρχουν πάρα πολλές φωτογραφίες να δείτε , και πολύ καλύτερες από της δίκες μου…:a0210:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---


nikon df test 20-35mm f2.8 by fujitamam, on Flickr


nikon df test 20-35mm f2.8 by fujitamam, on Flickr


nikon df test 20-35mm f2.8 by fujitamam, on Flickr


nikon df test 20-35mm f2.8 by fujitamam, on Flickr


nikon df test 20-35mm f2.8 by fujitamam, on Flickr


nikon df test 20-35mm f2.8 by fujitamam, on Flickr


nikon df test 20-35mm f2.8 by fujitamam, on Flickr


nikon df test 50mm f1.8 kit lens (special edition) by fujitamam, on Flickr


nikon df test 50mm f1.8 kit lens (special edition) by fujitamam, on Flickr
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Partisan με εντυπωσιαζει η φοβερη για τα ματια μου ποιοτητα απεικονησης,καταγραφης...χρωματικης ακριβειας? τι να να πρωτοπεριγραψω...διαβασα και τον Tom Hogan και τον I.BORG που εκτιμω σταθμιζοντας τα συν και τα πλην,καταληγοντας οτι αν ειχα την ανεση για να την αποκτησω θα την αγοραζα αυριο...ευχομαι καλοκλικωτη και να μας χαρισεις τις καλυτερες φωτο δρομου ποω εβγαλες ποτε.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,241
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: NIKON Df Pure Photography

ειναι ο καιρος που έχουμε συνδιαςει πολλοι τα ΓΙΑΝΝΕΝΑ (εννοώ οςοι δεν μένουν μόνιμα εκει), προςωπικα μου αρέσει γιατι μπορεις να φωτογραφήσεις πιο ελεύθερα και αναδυκνυει τα ιδιαίτερα χρώματα της πόλης, μου άρεσε η τελευταία πολυ,
καλοκλικωτη και απο εμενα
 

alzazira69

AVClub Addicted Member
17 June 2012
2,261
κι εγώ ευτυχής κάτοχος εδώ και 3 μέρες, αλλά σε μαύρο χρώμα (μ'αρεσε πιο πολύ και ίσως περάσει απαρατήρητη από το "αφεντικό"). είχα καιρό να πώ τόσο δυνατό WOW με καινούρια μηχανή (και είχα πριν ΕΜ1, ΧΤ1 & d800e). Στην ΕΜ1 μου άρεσε πολύ η εστίαση, με χάλαγε ο θόρυβος. Στην ΧΤ1 μου άρεσε η εμφάνιση και η εστίαση, με χάλαγαν τα χρώματα. Στην d800e μου άρεσαν σχεδόν όλα, αλλά λόγω τεράστιας ανάλυσης ήθελε προσπάθεια για να βγάλεις πεντακάθαρη φωτογραφία χεράτη χωρίς VR. Στην Df Alles stimmt που λένε και οι Γερμανοί.
Έβγαλα μερικές δοκιμαστικές το βράδυ επιστρέφοντας στα 6400 iso και έψαχνα με το μικροσκόπιο να βρω το θόρυβο. Την εστίασή της που όλοι την κατακρίνουν τη βρίσκω μια χαρά για τη χρήση που τη θέλω (κυρίως πορτρέτα)
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Στα Γιάννενα σπούδασα και πέρασα τα καλύτερα μου χρονια, σαν φοιτητής.... μου φέρνουν ωραίες αναμνήσεις οι φωτό σου!
Να τη χαίρεσαι... τη πολη σου και τη μηχανή σου.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,344
Αθήνα
Τι διαφορα εχει ο αισθητηρας απο τις D600/610/800/800e/810 ???

Είναι ο 16mp της κορυφαίας D4s, ο απολύτως λιγότερος θόρυβος σε FF (εντάξει μαζί με την sony 7s), και λένε ότι συγχωρεί περισσότερα στους φακούς...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
τι επεξεργασία εχουν οι παραπανω? ωραιο αποτέλεσμα. Καποιες ειναι και HDR?
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Partisan με εντυπωσιαζει η φοβερη για τα ματια μου ποιοτητα απεικονησης,καταγραφης...χρωματικης ακριβειας? τι να να πρωτοπεριγραψω...διαβασα και τον Tom Hogan και τον I.BORG που εκτιμω σταθμιζοντας τα συν και τα πλην,καταληγοντας οτι αν ειχα την ανεση για να την αποκτησω θα την αγοραζα αυριο...ευχομαι καλοκλικωτη και να μας χαρισεις τις καλυτερες φωτο δρομου ποω εβγαλες ποτε.

ευχαριστω tim, οπως τα λες - απεικονηση, καταγραφη - γιαυτο τον λογο αγοραστηκε εξαλλου και η συγκεκριμενη μηχανη... οτι καλυτερο εχει βγαλει η nikon βρισκεται εκει μεσα (EXPEED 4)
για της καλλιτεχνικες μας ανυσηχιες εχουμε αλλα...

Μεγειά Κώστα.
Όντως το αποτέλεσμα στο μάτι είναι εντυπωσιακό.

ευχαριστω Πανο, και στα δικα σου... συντομα:smash:

ειναι ο καιρος που έχουμε συνδιαςει πολλοι τα ΓΙΑΝΝΕΝΑ (εννοώ οςοι δεν μένουν μόνιμα εκει), προςωπικα μου αρέσει γιατι μπορεις να φωτογραφήσεις πιο ελεύθερα και αναδυκνυει τα ιδιαίτερα χρώματα της πόλης, μου άρεσε η τελευταία πολυ,
καλοκλικωτη και απο εμενα

ευχαριστω Κωστα:2thumb22sup:

Γράφει ο κορυφαίος αισθητήρας! Μεγειές....

ευχαριστω Δημητρη, γραφει και .... δεν ξεγραφει!:flipout:

κι εγώ ευτυχής κάτοχος εδώ και 3 μέρες, αλλά σε μαύρο χρώμα (μ'αρεσε πιο πολύ και ίσως περάσει απαρατήρητη από το "αφεντικό"). είχα καιρό να πώ τόσο δυνατό WOW με καινούρια μηχανή (και είχα πριν ΕΜ1, ΧΤ1 & d800e). Στην ΕΜ1 μου άρεσε πολύ η εστίαση, με χάλαγε ο θόρυβος. Στην ΧΤ1 μου άρεσε η εμφάνιση και η εστίαση, με χάλαγαν τα χρώματα. Στην d800e μου άρεσαν σχεδόν όλα, αλλά λόγω τεράστιας ανάλυσης ήθελε προσπάθεια για να βγάλεις πεντακάθαρη φωτογραφία χεράτη χωρίς VR. Στην Df Alles stimmt που λένε και οι Γερμανοί.
Έβγαλα μερικές δοκιμαστικές το βράδυ επιστρέφοντας στα 6400 iso και έψαχνα με το μικροσκόπιο να βρω το θόρυβο. Την εστίασή της που όλοι την κατακρίνουν τη βρίσκω μια χαρά για τη χρήση που τη θέλω (κυρίως πορτρέτα)

δεν συμφωνω για την xt1 , αλλα γουστα ειναι αυτα... καλοκλικοτη, και αναμενουμε φωτο....:SFGSFGSF:

Στα Γιάννενα σπούδασα και πέρασα τα καλύτερα μου χρονια, σαν φοιτητής.... μου φέρνουν ωραίες αναμνήσεις οι φωτό σου!
Να τη χαίρεσαι... τη πολη σου και τη μηχανή σου.

ευχαριστω Γιαννη, τελικα ολος ο κοσμος εχει περασει απο τα Γιαννενα....:ernaehrung004:
οποιος ανηφορισει ,πμ κερναω τσιπουρα η ... μπακλαβα!

Με υγεία!

ευχαριστω Χρηστο!


ευχαριστω Ντινο, καλοκλικοτη και η d750!

τι επεξεργασία εχουν οι παραπανω? ωραιο αποτέλεσμα. Καποιες ειναι και HDR?

ευχαριστω, οχι καμια δεν ειναι hdr...
ολες ειναι τραβηγμενες σε raw, rgb, και περ. -1 εως 2ev, μια και η μετρηση γινετε παντα στα φωτεινα (καλα, η φωτομετριση ειναι ολα τα λεφτα)
λοιπον, ανοιγμα τα σκοτεινα, κλεισιμο τα highlights, clarity +25 κοντραστ +30, vibrance +25, saturancion -10 (ολες οι τιμες στο περιπου)
photoshop cs6
 

alzazira69

AVClub Addicted Member
17 June 2012
2,261
παιδιά ένα πρόχειρο δείγμα στα 6.400iso - μετατροπή από raw σε jpeg με το LR χωρίς καμία επεξεργασία ή NR. Το σημείο εστίασης ήταν στην κόκκινη μπάλα στο κέντρο του δέντρου νομίζω

wnJmJt.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

και στα 12.800


UovvHA.jpg
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη

Πρακτικά για ίδιο μέγεθος επισκόπησης, για να δείς διαφορές πρέπει να πας πάνω απο τα 6400, στα 12800 μένει πίσω η 750, στα 25600 τις αφήνει όλες πίσω η A7s

http://www.dpreview.com/reviews/ima...=1&x=-0.2585430096507306&y=-0.769910986425891

http://www.dpreview.com/reviews/ima...=1&x=-0.2585430096507306&y=-0.769910986425891

http://www.dpreview.com/reviews/ima...=1&x=-0.2585430096507306&y=-0.769910986425891
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Manual +Auto Iso με όριο 100-6400 ISO τραβάω πάντα. Σε χαμηλό φωτισμό , πάνω από 6400 ISO το αποτέλεσμα είναι ...κάπως.
Όχι κακό , απλά θέλει αποθορυβοποιηση στο PP και δεν το θέλω.
Κάποιοι ικανοποιούνται ακόμα και στα 12800 ISO με την D750.
Εγώ σε αυτά τα Mp δεν πιστεύω ακόμα ότι είναι εφικτό να έχεις αθόρυβο αποτέλεσμα.
Μην ξεχνάμε ότι η "βασίλισσα" A7s έχει μόλις 12 Mp.
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
θα ήθελα να δω φωτογραφία μόνο με φωτισμό από τα λαμπάκια και όχι συν κάποιο επιπρόσθετο.