Rackόμελα

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Από καιρό τώρα που έχει μπει η ιδέα να κατασκευάσω δυο πανομοιότυπα rack,τα οποία θα φιλοξενήσουν τις συσκευές μου...
Μετά από αρκετό ψάξιμο καταστάλαξα σε ένα σχέδιο το οποίο πρώτον,με εκφράζει οπτικά και δεύτερον,μου λύνει τα χέρια ως προς την προσβασιμοτητα που θα έχω στο πίσω μέρος του ενισχυτή (αλλαγή καλωδίων κλπ),κάτι που δεν έχω με το υπάρχον rack...
Ένας άλλος λόγος είναι ότι έχω ξεπεράσει κατά πολύ το επιτρεπτό βάρος του τζαμιού στο οποίο κατοικοεδρεύει ο ενισχυτής και βλέπω να παθαίνω καμιά ζημιά..
Ρώτησα τώρα για 8 πάνελ mdf 64 επι 50 (3cm πάχος) και μου είπαν 10 ευρώ το κομμάτι...Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο ξύλο γι αυτή τη δουλειά αλλά έκανα μια πρώτη κρούση...
Το σχέδιο είναι το παρακάτω...

0


0


Ακούω προτασεις-παρατηρήσεις και τι θα πρέπει να προσέξω,μιας και είναι η πρώτη μου προσπάθεια...
 

tarantino2009

Senior Member
3 November 2009
337
Εγώ το βλέπω κανονικά...Δεν ξέρω γιατί..
Αν δεν το βλέπουν και οι υπόλοιποι,να ανεβάσω τις φώτο στο photobucket..

αυτό κάνε γιατί οι φώτος δέν εμφανίζονται καθόλου...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Δεν φαίνεται,όντως.

Καλή λύση εκτός του mdf πάντως είναι και το κόντρα πλακέ αλλά και η πριστή ξυλεία (κάπως έτσι το λένε,διορθώστε με ) η οποία είναι φύλα που αποτελούνται από πολλά καδρονάκια,4 cm πάχος συνήθως.
Μια τέτοια πιο εξευγενισμένη εκδοχή έβαλα στο δικό μου.Εδώ φαίνεται.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Rackόμελα

Δεν φαίνεται,όντως.

Καλή λύση εκτός του mdf πάντως είναι και το κόντρα πλακέ αλλά και η πριστή ξυλεία (κάπως έτσι το λένε,διορθώστε με ) η οποία είναι φύλα που αποτελούνται από πολλά καδρονάκια,4 cm πάχος συνήθως.
Μια τέτοια πιο εξευγενισμένη εκδοχή έβαλα στο δικό μου.Εδώ φαίνεται.

Για κόντρα πλακέ είχα στον νου μου εξαρχής στα 4 cm πάχος αλλά εκεί που ρώτησα δεν είχε...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,420
Θεσσαλονίκη
καλή φάση και εύκολο. Αυτός λογικά κόντρα πλακέ έχει βάλει.
Τώρα το τρίτο πόδι από πίσω ίσως δημιουργήσει κάποια θεματάκια προσβασιμότητας. Ειδικά αν χρησιμοποιείς και xlr βύσματα που είναι ογκώδη και σου κάτσουν από πίσω του θα χρειαστεί να μεγαλώσεις το βάθος αρκετά.
Προσωπικά θα με ενδιέφερε πολύ και το ψιλοψάχνω στην απ έξω για κάτι τύπου mythosaudio με τα ράφια κρεμασμένα από ντίζες. Νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση για την ανάρτηση.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Αυτό που με προβληματιζει είναι η σταθερότητα του συγκεκριμενου επειδή έχω και δυο γάτους στο σπίτι...Ο μεγάλος δεν παίρνει χαμπάρι..Όταν του την δίνει,παίρνει φόρα και πέφτει με τα πλευρά στα ντουλάπια της κουζινας..:music-smiley-005:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

καλή φάση και εύκολο. Αυτός λογικά κόντρα πλακέ έχει βάλει.
Τώρα το τρίτο πόδι από πίσω ίσως δημιουργήσει κάποια θεματάκια προσβασιμότητας. Ειδικά αν χρησιμοποιείς και xlr βύσματα που είναι ογκώδη και σου κάτσουν από πίσω του θα χρειαστεί να μεγαλώσεις το βάθος αρκετά.
Προσωπικά θα με ενδιέφερε πολύ και το ψιλοψάχνω στην απ έξω για κάτι τύπου mythosaudio με τα ράφια κρεμασμένα από ντίζες. Νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση για την ανάρτηση.

Τώρα δεν χρησιμοποιώ xlr αλλα μελλοντικά δεν την ''γλιτώνω''..Και όντως...Το τρίτο ποδι πέφτει ακριβώς στις συγκεκριμενες εισόδους...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εγώ πάντως το παραπάνω σχέδιο το φοβάμαι έτσι στον αέρα κι ασύνδετα που είναι όλα.
Λίγο να τραβήξει κάποιος έναν βαρύ τελικό πχ. κι απειλείται όλο το ρακ.
Ή αν ξεχαστεί κανείς και το πιέσει λοξά.

Δεν ξέρω,μήπως να το ξαναδείς;
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Rackόμελα

Εγώ πάντως το παραπάνω σχέδιο το φοβάμαι έτσι στον αέρα κι ασύνδετα που είναι όλα.
Λίγο να τραβήξει κάποιος έναν βαρύ τελικό πχ. κι απειλείται όλο το ρακ.
Ή αν ξεχαστεί κανείς και το πιέσει λοξά.

Δεν ξέρω,μήπως να το ξαναδείς;

Και γω αυτό φοβάμαι...Υπάρχει εναλλακτική όμως και ειναι πιο κλασικη....

unnamed_zps6ef15e02.jpg


Το παραπάνω είναι κατασκευασμενο με κολονάκια απο μασίφ αλουμίνιο (μάλλον) με τρύπα στην μέση ίσα για να χωράει η ντιζα...Που βρίσκουμε τέτοια όμως οεο;
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Το ξυλο στις φωτο ειναι σημιδα, θα πρεπει να επισκεφθείς μια αποθηκη ξυλιας και να ρωτήσεις για τιμες. Αλλα σε συμφερει να παρεις μπαφλα ολοκληρη και να υπολογισεις αν σου χρειάζεται και δεύτερη.

Βαλε κατω τις πειφανειες που θες (πχ 5 ραφια των 640χ500χ30), βαλε μέσα και μια απωλεια περιπου 5μμ για την κοπη, και εκει που θα την αγοράσεις ζητησε να σου κοψουν τα κομματια. Ολόκληρη μπαφλα = καλυτερη τιμη απο το να ζητήσεις απο καποιο μαραγκό να στα κόψει.

Απο θεμα σχεδιου ολη αυτη η ιστορια με τις ακιδες ειναι περισσοτερο αισθητικη παρα λειτουργικη. Σε αυτο που χρησιμοποιω τωρα προτιμησα να ειναι ενιαίο το επιπλο, σαφως πιο σταθερο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και γω αυτό φοβάμαι...Υπάρχει εναλλακτική όμως και ειναι πιο κλασικη....

unnamed_zps6ef15e02.jpg


Το παραπάνω είναι κατασκευασμενο με κολονάκια απο μασίφ αλουμίνιο (μάλλον) με τρύπα στην μέση ίσα για να χωράει η ντιζα...Που βρίσκουμε τέτοια όμως οεο;

Τετοιο περιπου ειναι το πρωτο που ειχα φτιαξει. Δεν ξετρελάθηκα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απάντηση: Rackόμελα

Και γω αυτό φοβάμαι...Υπάρχει εναλλακτική όμως και ειναι πιο κλασικη....

Το παραπάνω είναι κατασκευασμενο με κολονάκια απο μασίφ αλουμίνιο (μάλλον) με τρύπα στην μέση ίσα για να χωράει η ντιζα...Που βρίσκουμε τέτοια όμως οεο;

Τώρα θα γελάσεις,αλλά ξέρεις που μπορείς να βρεις τέτοια ακριβώς κολονάκια;
Εκεί που έχουν εξοπλισμό για ζαχαροπλαστεία,τέτοια ακριβώς σε διάφορα μήκη χρησιμοποιούν.
Έχουν αρσενική και θηλυκή άκρη το καθένα κι έτσι βιδώνουν μεταξύ τους.

Το κακό όμως από ότι θυμάμαι είναι πως η βίδα δεν έχει μεγάλο μήκος,θα πρέπει να κάνεις αρκετή φρέζα στο ξύλο.
Οπότε μόνο τόρνος...
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Τετοιο περιπου ειναι το πρωτο που ειχα φτιαξει. Δεν ξετρελάθηκα.

Προτείνεις κάτι άλλο;; Γι αυτό άνοιξα το thread να πάρω γνώμες...Υπόψιν..Τα ρακ θα τα μοντάρω και θα τα βάψω μόνος μου....Συντελεστής δυσκολίας δεν υπάρχει αν και δεν είμαι μαραγκός...Το βλέπω και σαν πρόκληση...

Edit:Το υψος των ραφιών θέλω να είναι στους 20 με 21 ποντους
 
Last edited:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Σε εμενα, αυτο το σχεδιο με τις ντιζες θεωρώ οτι απετυχε. Και του αφιέρωσα χρονο, το έντυσα και με σωλήνα αλουμινιου με αφροδες υλικο εσωτερικα για να δείχνει πιο ωραίο. Στατικά ειναι μετριότατο και εμφανίζει στρέβλωση με ασκηση πιεσης σε περιστροφή.

Την θεση του πήρε ενα αλλο, απο μασιφ ξυλο για να μπει ο ενισχυτής και τα τροφοδοτικά το οποιο ειναι μπετόν αρμε και σαφως πιο όμορφο (βαμμένο μαύρο).

Να πω την αληθεια ουτε η λύση με τα ποδια απο praktiker-ikea μου αρέσει. "Παίζουν" αρκετα αν τα κουνήσεις.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Μάλιστα..Οπότε...Αδιέξοδο...Μπερδεύτηκα χειρότερα... :flipout:

Το ζητούμενο είναι να κρατήσουμε το κόστος χαμηλά...Αλλά θα μου πεις δεν μπορούμε να τα χουμε όλα..

Καλοκοιτάζω και το rack του Σωκράτη είναι η αλήθεια...Αλλά εκεί μπλεκεις με ηλεκτροκολλησεις...
 
Σπύρο αν τελικά καταλήξεις να φτιάξεις,να χρησιμοποιήσεις συμήδα (κόντρα πλακέ) 21mm και όχι mdf,είναι γτπ υλικό.Το βάφεις μόνος σου με νερόχρωμα και σφουγγάρι (πανεύκολο) αφού το τρίψεις καλά, και μετα το λουστράρεις με λούστρο πολυουρεθάνης.Τέλειο θα βγεί,και θα είναι αθάνατο.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Το κακό είναι οι ανοχές που αποκτά το ξύλο στα σημεία που βιδώνουν οι ντίζες με κάθε μελλοντικό κούνημα.
Υπάρχει λύση για αυτό βέβαια και είναι βιδωτά στελέχη στο ξύλο οπού διατηρούν τις διαστάσεις της τρύπας σταθερές μετά κι από τα οποία περνούν οι ντίζες.
Οπότε αν ταιριάξουν οι ανοχές θα είναι μηδενικές και μπορεί να σφίξεις άγρια.

Αλλά δεν ξέρω αν αυτά τα στελέχη βγαίνουν στα μεγάλα μεγέθη που θέλουν οι ντίζες...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Καλοκοιτάζω και το rack του Σωκράτη είναι η αλήθεια...Αλλά εκεί μπλεκεις με ηλεκτροκολλησεις...

Οι κολλήσεις είναι το λιγότερο Σπύρο.
Το μέτρημα είναι όλη η δυσκολία.
Θέλει στο χιλιοστό.