Βοηθεια για ρυθμιση 3D

gwgos21

New member
4 April 2009
14
Πριν λιγες ημερες εστησα ενα Htpc.Η πρωτη φορα που δοκιμασα ταινιες 3d τις επαιξε απροβληματιστα.Ερχεται ο καινουριος δισκος κανω εγκατασταση windows και απο τοτε στις ταινιες μου δειχνει σαν σκιες(διπλα τριπλα τα ειδωλα)
Χρησιμοποιω mpc hc.Ποια ρυθμιση πρεπει να κανω για να παιζει παλι χωρις θολουρες?Ειναι ρυθμιση απο την tv LG 55LB650Vή του κουτιου?Καποιος που γνωριζει γιατι μου εχει σπασει λιγο τα νευρα και δεν γνωριζω τις βελτιστες ρυθμισεις.Ευχαριστω!
 

gwgos21

New member
4 April 2009
14
Κανένας ρε παιδιά;Εσείς που βλέπεται 3D τι ρυθμίσεις κάνατε; Ρυθμίσεις 3D στην tv;Αυτά τα true motion;Τι πρεπει να κάνω να μη δείχνει τα είδωλα δίπλα τριπλά;
 

gwgos21

New member
4 April 2009
14
Ευχαριστω φιλε μου εστω και για το ενδιαφερον.Το συστηματακι που εφτιαξα ειιναι το παρακατω
case COOLERMASTER RC-110
cpu I3-4330
mobo ASROCK H97M-ITX
ram CORSAIR CML4GX3M1A1600C9 VENGEANCE LP 4GB
hdd Seagate 1tb sata3
psu BE QUIET! PURE POWER L8 300W
cpu cooler SCYTHE SCKZT-1000 KOZUTI
Συνδεδεμενο με hdmi απο την μητρικη στην tv και χρησιμοποοιω το mpc hc.Εξτρα καρτα δεν εβαλα.οτι αλλη πληροφορια χρειαζεσαι πες μου μπας και βγαλουμε καμια ακρη
 
Last edited:

MrZ104

New member
31 March 2014
21
Είσαι άτυχος. Γνωρίζω και από ΑΤΙ που είχα παλιά και από Nvidia που έχω τώρα, αλλά δυστυχώς Intel δεν είχα ποτέ..
 

gwgos21

New member
4 April 2009
14
Επειδή το ίδιο μου δείχνει και απο τον player της tv μήπως είναι τπτ ρυθμίσεις της τηλεορασης που δεν γνωριζω.;Να φανταστώ εχεις 3d tv.Θα μπορούσες να μου πεις τις ρυθμίσεις που εχεις εσύ.
 

gwgos21

New member
4 April 2009
14
Re: Απάντηση: Βοηθεια για ρυθμιση 3D

Ο player της τηλεορασης σου το αναπαραγει σωστω το 3d?Στη δικη μου ακομη και το sample μιας εικονας με μπαλονια που εχει,τα βλεπω 2πλα,σαν σκια.Θα δοκιμασω και τα 2 αυτα που χρησιμοποιεις να δουμε
 

nikosdoc

New member
14 November 2007
72
skg
Όταν παίζω 3d από το computer βάζω το mediaplayer σε full screen και μετά ενεργοποιώ το 3d από το μενού της τηλεόρασης. Αλλιώς δεν βλέπεται...
Διαφορά στο 3δ είδα και από τις ρυθμίσεις όταν πείραξα το δεξια-αριστερα. Μέχρι τότε δεν έβλεπα διπλά, αλλά μάλλον έβλεπα την αριστερή εικόνα με το δεξί μου μάτι και αυτό είχε συνέπεια να με κουράζει πολυ και να μην έχω 3δ εικόνα. Περιέργως στα demo βιντεακια δεν είχα πρόβλημα ούτε και πριν αυτη τη ρύθμιση...
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
@Nikosdoc
Αν καταλαβαίνω καλά το πρόβλημα είναι ότι είναι διαφορετικού τύπου ταινίες που θέλουν διαφορετικό τρόπο αναπαραγωγής:
αυτές που σου έπαιξαν πριν πρέπει να ήταν mkv SBS (side by side) και αυτή που σου εμφανίζει τώρα τα τριπλά είδωλα πρέπει να είναι 3d.iso (frame packing).
Αν είναι αυτό που περιγράφω τότε θέλει άλλον τρόπο αναπαραγωγής σε σχέση με τα SBS, με virtual clone drive και powerDVD.