Digitalbox HDT-380

Kiriakos_GR

New member
23 January 2015
59
Βόλος
Νέος κάτοχος DIGITALBOX HDT-380 και θέλησα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις στο φόρουμ.
Διαβάζοντας το υπάρχων θέμα για τον DIGITALline HDT-360 διαπίστωσα ότι εσωτερικά μιλάμε για τον ίδιο δέκτη.

DIGITALBOX HDT-380
Έκδοση stam: AUG 29 2014
Έκδοση υλικού: DVB-T MSD7801 + MXL608

http://www.digital-t.gr/site/compon...ge/product/DigitaBox_HDT_38_52d90e9e91a71.jpg

Η γενική συμπεριφορά του δέκτη μοιάζει αποδεκτή με σύνδεση σκάρτ (έχω αναλογική τηλεόραση = δεν έχω HDMI) , το παραμένων πρόβλημα είναι ότι όταν αλλάζεις κανάλι για 2 δευτερόλεπτα είναι σε αργή κίνηση η εικόνα.
Δεν έχει προβλήματα συγχρονισμού εικόνας /ήχου, δεν κολλάει, φτωχό βιβλίο οδηγιών το οποίο δεν εξηγεί κατανοητά την προτεινόμενη ρύθμιση για την καταχώριση σταθμών κατά επιλογή του χρήστη.
Σε τηλεόραση 25" η ποιότητα εικόνας είναι πάρα πολύ καλή.

Η δουλειά μου είναι ηλεκτρολόγος αλλά έχω παρελθόν και μέλλον με επισκευές ηλεκτρονικών συστημάτων αλλά όχι δέκτες.
Το φτωχό τηλεχειριστήριο ίσως είναι το σημαντικότερο παράπονο μου, μόλις σήμερα διαπίστωσα ότι η εταιρεία στην Αθήνα παρέχει και φαινομενικά καλύτερης ποιότητας διπλό τηλεχειριστήριο που πιθανά μάλλον θα αποκτήσω.


Θέλω να πιστεύω ότι το Firmware είναι πράγματι φρέσκο, δηλαδή έπεσα σε φρέσκο στοκ.
Η αλλαγή σε ψηφιακό σήμα έγινε πρόσφατα στην Μαγνησία.
Απο την άλλη θέλω να ρωτήσω εάν είναι κοινό μυστικό και σε άλλους δέκτες με MSD7801 η προσωρινή αργή κίνηση στην εικόνα σε κάθε εναλλαγή καναλιού?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ναι, η αργή κίνηση είναι χαρακτηριστικό των Mstar MSD7801/2 που πωλούνται με παλιό firmware. Τα προβλήματά του έχουν λυθεί.
Ένα παράδειγμα τέτοιου δέκτη είναι ο Legent HD2 της Satsonix. Ο εισαγωγέας διέθεσε την αναβάθμιση από την Mstar που λύνει το θέμα αμέσως μόλις έμαθε το πρόβλημα.
Επίσης απέδειξε ότι είναι θέμα θέλησης του εισαγωγέα οι βελτιώσεις στο λογισμικό, καθώς συνέχισε να διαθέτει αναβαθμίσεις σε μηνιαία βάση, οι οποίες προσέθεταν λειτουργίες που είχαμε προτείνει. Δες στο θέμα του δέκτη για περισσότερες λεπτομέρειες.
 

Kiriakos_GR

New member
23 January 2015
59
Βόλος
Re: Απάντηση: Digitalbox HDT-380

Η αλήθεια είναι ότι προτεραιότητα στην επιλογή μου από την αρχή ήταν ο δέκτης να έχει στην πρόσοψη κουμπί ενεργοποίησης και καναλιών, καθώς και ένδειξη καναλιών.

Κάποια μοντέλα θα έπρεπε να τα προσπεράσω διότι δεν πληρούσαν τα ζητούμενα.

Σήμερα θα πω και εγώ το τετριμμένο, ότι μόλις έκανα προσπάθεια να έρθω σε επικοινωνία με την εταιρεία μέσο μηνύματος περί αναβάθμιση λογισμικού, και βλέπουμε.

Εάν επιλυθεί αυτό το ορατό πρόβλημα καθώς και η ποιότητα της γραμματοσειράς στο Teletex, τότε το μέτριο προς φτωχό τηλεχειριστήριο και οι κακογραμμένες οδηγίες χρήσεις θα είναι στην λίστα των δευτερευόντων γενικών παράπονων.
 

samoni

New member
24 October 2014
9
Ναι, η αργή κίνηση είναι χαρακτηριστικό των Mstar MSD7801/2 που πωλούνται με παλιό firmware. Τα προβλήματά του έχουν λυθεί.
Ένα παράδειγμα τέτοιου δέκτη είναι ο Legent HD2 της Satsonix. Ο εισαγωγέας διέθεσε την αναβάθμιση από την Mstar που λύνει το θέμα αμέσως μόλις έμαθε το πρόβλημα.
Επίσης απέδειξε ότι είναι θέμα θέλησης του εισαγωγέα οι βελτιώσεις στο λογισμικό, καθώς συνέχισε να διαθέτει αναβαθμίσεις σε μηνιαία βάση, οι οποίες προσέθεταν λειτουργίες που είχαμε προτείνει. Δες στο θέμα του δέκτη για περισσότερες λεπτομέρειες.

Να ρωτήσω αν ο Digital Box HDT-380, έχει στον ήχο τη δυνατότητα AC3 downmix σε stereo?
 

Kiriakos_GR

New member
23 January 2015
59
Βόλος
Re: Απάντηση: Digitalbox HDT-380

Έπειτα από μηδενική επικοινωνία μέσο εμαιλ με την εταιρεία, σήμερα πήρα τηλέφωνο προκειμένου να πάρω μια εξήγηση περί της καθυστέρησης των δυο δευτερόλεπτων για το απόλυτο συγχρονισμό εικόνας / ήχου.

Η απάντηση ήταν ότι είναι φυσιολογικό ως φαινόμενο διότι υπάρχει καθυστέρηση στην επεξεργασία των δεδομένων.
Και με παρέπεμψαν να διαβάσω τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Chip στην σελίδα της ALI.

Πράγματι δεν βγάζω άκρη, δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.
α) Η εταιρεία δεν έχει πάρει στα σοβαρά το θέμα υποστήριξης.
β) Η πληροφορίες περί βελτιώσεων firmware δεν είναι έγκυρες.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Καλά, ότι ο εισαγωγέας είναι αδιάφορος, ως κλασσικός Έλληνας, το ξέρουμε. Στην περίπτωσή σου έφτασαν να ειρωνεύονται στα μούτρα όμως.
Γράψε αν θέλεις τις πληροφορίες του δέκτη σου όπως στο 1ο μήνυμα της σελίδας.
Ποιό λινκ σου είπαν να δεις; Εγώ δεν βρίσκω το 3801 στο site της ALi.
 

Kiriakos_GR

New member
23 January 2015
59
Βόλος
Re: Απάντηση: Digitalbox HDT-380

Επισυνάπτω φωτογραφία από αυτοκόλλητο στον πάτο του δέκτη, που πιθανός περιεχέι πληροφορίες για τους ποιο σχετικούς.

Στην επικοινωνία μου ήμουν σύντομος μαζί τους, έγινε σε καλό κλίμα, δεν ζήτησα την σελίδα ως ένδειξη αρχικής αποδοχής της πληροφορίας, που δίνουν στους πελάτες τους.
 

Attachments

  • HDT-380-ALI.jpg
    HDT-380-ALI.jpg
    188.9 KB · Views: 140

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Digitalbox HDT-380

Στην επικοινωνία μου ήμουν σύντομος μαζί τους, έγινε σε καλό κλίμα, δεν ζήτησα την σελίδα ως ένδειξη αρχικής αποδοχής της πληροφορίας, που δίνουν στους πελάτες τους.
Είναι απαράδεκτοι. Κοροϊδεύουν τους πελάτες τους. «Φυσιολογικός ο αποσυγχρονισμός»! «Δείτε τα τεχνικά χαρακτηριστικά στη σελίδα του κατασκευαστή του τσιπ»! Και που ξέρει ο πελάτης να τα διαβάσει; Και γιατί να ξέρει;
Και γιατί να σε κοροϊδεύουν, αφού αυτά δεν είναι πουθενά δημοσιευμένα.
Τέλος πάντως, βγαίνω εκτός θέματος.

Kiriakos_GR, αν θέλεις δες στο μενού πληροφοριών τα στοιχεία που λέει ο δέκτης και πες τα μας. Είναι όπως τα έχει γράψει άλλο μέλος στο 1ο μήνυμα αυτής της σελίδας.
Επίσης, πάνε τον δέκτη στο κατάστημα από το οποίο τον αγόρασες. Κάποια καταστήματα μπορούνε να τον διορθώσουν. Αν αρνηθούν, ζήτα αντικατάσταση με άλλο μοντέλο.
Αν αποτύχουν και τα δύο, ως τελική επιλογή, έχω να σου δώσω firmware του εισαγωγέα να δοκιμάσεις, αλλά δεν παίρνω κάποια ευθύνη. Περισσότερα μέσω π.μ. :smile:

Επεξεργασία: Μα τί γράφω; Αφού εσύ έγραψες το 1ο μήνυμα της σελίδας :slapface:
 
Last edited:

Kiriakos_GR

New member
23 January 2015
59
Βόλος
Μόλις θυσίασα την εγγύηση χωρίς πολύ σκέψη, θέλοντας τουλάχιστον να διαφωτίσω άλλους καταναλωτές ώστε να αποφύγουν να κάνουν το ίδιο.
Ως τεχνίτης με πολύ οργανωμένη υποδομή από εργαλεία διάγνωσης και επισκευής ηλεκτρονικών μπορώ να αντιμετωπίσω κάποια θέματα και χωρίς την υποστήριξη της εταιρείας.

Θα αποθαρρύνω να ανοίξει κάποιος το δέκτη εάν:
1) ψάχνει για κατασκευαστικά στοιχεία? διότι δεν υπάρχουν.
2) Εάν ανησυχεί για την ποιότητα κατασκευής? Η οποία είναι εξαιρετική.
3) Εάν πιστεύει ότι μπορεί να δει στοιχεία του Chip του δέκτη? Ο οποίος είναι καλυμμένος με κόλλα και μια ψήκτρα, η οποία στην προσπάθεια αποκόλλησης μπορεί ακόμα και να καταστραφεί το κύκλωμα.

Όσοι έχουν πραγματικές γνώσεις ηλεκτρονικών επισκευών και εμπειρία από τις φωτογραφίες μπορούν να καταλάβουν, ότι η ποιότητα κολλήσεων είναι εξαιρετική, ποιότητα πυκνωτών μεσαία, και μάρκα τους άγνωστη.
Ποιότητα τροφοδοτικού πολύ καλή.
Γενική εικόνα άψογη, πιθανών και εγώ να ήμουνα ο πωλητής σίγουρα η εγγύηση των πέντε ετών δεν είναι ρίσκο.
 

Attachments

  • HDT-380_01.jpg
    HDT-380_01.jpg
    216.2 KB · Views: 141
  • HDT-380_02.jpg
    HDT-380_02.jpg
    199.7 KB · Views: 129
  • HDT-380_03.jpg
    HDT-380_03.jpg
    241.8 KB · Views: 127
  • HDT-380_04.jpg
    HDT-380_04.jpg
    241.1 KB · Views: 128
  • HDT-380_05.jpg
    HDT-380_05.jpg
    230.5 KB · Views: 129
  • HDT-380_06.jpg
    HDT-380_06.jpg
    139.3 KB · Views: 122
  • HDT-380_07.jpg
    HDT-380_07.jpg
    222.1 KB · Views: 124
Last edited:

Kiriakos_GR

New member
23 January 2015
59
Βόλος
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Digitalbox HDT-380

Kiriakos_GR, αν θέλεις δες στο μενού πληροφοριών τα στοιχεία που λέει ο δέκτης και πες τα μας. Είναι όπως τα έχει γράψει άλλο μέλος στο 1ο μήνυμα αυτής της σελίδας.
Επίσης, πάνε τον δέκτη στο κατάστημα από το οποίο τον αγόρασες. Κάποια καταστήματα μπορούνε να τον διορθώσουν. Αν αρνηθούν, ζήτα αντικατάσταση με άλλο μοντέλο.
Αν αποτύχουν και τα δύο, ως τελική επιλογή, έχω να σου δώσω firmware του εισαγωγέα να δοκιμάσεις, αλλά δεν παίρνω κάποια ευθύνη. Περισσότερα μέσω π.μ. :smile:

Εαν μπορείς να με ψυχολογήσεις θα κατάλαβες ότι είμαι έτοιμος να αποδεχτώ το πρόβλημα, από την άλλη εάν η πρόταση σου μπορεί να αντιγράψει το υπάρχων firmware πριν φορτώσει το νέο, τότε κάτι γίνετε.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Κυριακο με ποιον μιλησες στον αντιπροσωπο και ποτε ??? Θελω ονομα...
 

Kiriakos_GR

New member
23 January 2015
59
Βόλος
Κυριακο με ποιον μιλησες στον αντιπροσωπο και ποτε ??? Θελω ονομα...

Ναι κάλεσα την εταιρεία εισαγωγέα στην Αθήνα.
Δεν ζήτησα το όνομα του τεχνικού, ζήτησα μόνο το σέρβις της εταιρείας, και μάλιστα πήρα σήμερα το πρωί κατά της 1-2 το μεσημέρι.
Συστήθηκα με το όνομα μου, ως Κυριάκος Τριανταφύλλου από Βόλο.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Δεν ξερω Σεραφειμ αλλα θα μαθω. Εχω ηδη μιλησει για το θεμα με τον αντιπροσωπο...
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Αφού επενέβη ο AFam, πιστεύω θα βρεθεί άκρη και ο εισαγωγέας θα σε εξυπηρετήσει Κυριάκο. Ίσως υπήρξε κάποια παρεξήγηση κατά την επικοινωνία. Έχουν βοηθήσει και άλλους που είχαν αυτό το πρόβλημα.

Θα μπορούσες να αφαιρέσεις το αυτοκόλλητο από την πλακέτα, μήπως γράφει κάποια χρήσιμη πληροφορία;
 
Last edited:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Απάντηση: Digitalbox HDT-380

Έπειτα από μηδενική επικοινωνία μέσο εμαιλ με την εταιρεία, σήμερα πήρα τηλέφωνο προκειμένου να πάρω μια εξήγηση περί της καθυστέρησης των δυο δευτερόλεπτων για το απόλυτο συγχρονισμό εικόνας / ήχου.

Η απάντηση ήταν ότι είναι φυσιολογικό ως φαινόμενο διότι υπάρχει καθυστέρηση στην επεξεργασία των δεδομένων.
Και με παρέπεμψαν να διαβάσω τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Chip στην σελίδα της ALI.

Πράγματι δεν βγάζω άκρη, δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.
α) Η εταιρεία δεν έχει πάρει στα σοβαρά το θέμα υποστήριξης.
β) Η πληροφορίες περί βελτιώσεων firmware δεν είναι έγκυρες.
Πρώτον, όπως αναφέρθηκε ήδη, ο δέκτης γράφει ότι είναι M-Star. Άρα δεν είναι ALI όπως σου είπαν.
Αλλά δεύτερον, με αυτό που σου είπαν έβγαλαν άχρηστους όλους τους δέκτες με ALI 3801. Και εγώ που αυτή την στιγμή έχω 4 δέκτες με ALI 3801 θα σήμαινε ότι και οι 4 είναι άχρηστοι.
Φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν είναι δυνατόν να λέγονται τέτοια πράγματα με τόση ευκολία. Ευτυχώς όμως βρέθηκε άνθρωπος εδώ μέσα που μπορεί να βοηθήσει.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Καλό θα είναι να αποφεύγονται χαρακτηρισμοί γενικότερα. Ποτέ δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς έχει γίνει...