Ερωτήσεις για ολοκληρωμένη κατασκευή HOME CINEMA

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Βασικά το θέμα που ανοίγω πρόκειται να με απασχολήσει πολύ σύντομα και για αυτό θα ήθελα τις απόψεις των ειδικών του χώρου ή όποιου γνωρίζει επί του θέματος, ώστε όταν θα έρθει η στιγμή, να γνωρίζω τουλάχιστον τα βασικά.

Σκέφτομαι στο νέο σπίτι να φτιάξω μια ολοκληρωμένη κατασκευή για να απολαμβάνω τις ταινίες και τα sports. Οι διαστάσεις του χώρου δεν είναι ακόμα σίγουρες κι έτσι δεν μπορώ προς το παρόν να ανφέρω κάτι επί αυτού.

Βασικά σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ψευδοροφή. Κι εδώ έρχονται τώρα οι περισσότερες απορείες μου. Τι θα πρέπει να περάσω από πίσω? Αλλά θα ήταν καλύτερα πρώτα να κάνω μια περιγραφή πως φαντάζομαι το σύστημα.

Ελπίζω να υπάρχει καταρχήν χώρος επαρκής ώστε να μπορώ να χρησιμοποιήσω προβολικό. Διαφορετικά θα πάμε για τηλεόραση 42-50 ιντσών.

Ενισχυτής με 7.1 ήχο, οπότε και τα αντίστοιχα ηχεία (κεντρικό, δεξί, αριστερό, αριστερό surround, δεξί surround, αριστερό-πίσω surround, δεξί-πίσω surround και το subw).

DVD player (ίσως και recorder, αλλά δεν είναι επί του παρόντος).

Δορυφορικό δέκτη.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι ακόλουθες:
- χρειάζεται να γνωρίζω από πριν τις εισόδους του προβολικού ώστε να περάσω τα αντίστοιχα καλώδια?
- το ίδιο για τα ηχεία, δηλαδή να ξέρω τι ηχεία θα πάρω από πριν?
- αν τα ηχεία τα κρύψω μέσα στην κατασκευή (κυρίως τα surround) και στο μελλον αποφασίσω να κάνω κάποια αναβάθμιση, τότε τι γίνεται? Θα πρέπει να καταστρέψω την κατασκευή και να την φτιάξω από την αρχή, ώστε να ενσωματώσω τα νέα ηχεία σε αυτήν?
- για το προβολικό χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο για το ηλεκτρικό ρεύμα (πίνακας π.χ)


Ας ξεκινήσουμε με αυτά για αρχή και "τρώγοντας" έρχεται η όρεξη!

-bye-
 
17 June 2006
23,741
Αθήνα
1) Οχι. Τυπικά είναι κλασσικές πιά οι είσοδοι σε όλους τους προβολείς. Εάν δεν μιλάμε για 10 χρόνια απο τώρα και μιλάμε στο άμεσο μέλλον, θα περάσεις καλώδιο hdmi, καλώδιο dvi, καλώδιο χοντρό εξάκλωνο όπου τα 3 καλώδια θα γίνουν component-τα 2 svideo και το 1 άστο για καβάντζα για κανα Trigger. Μην ξεχάσεις και το καλώδιο ρεύματος έτσι; Μπορεί να φαίνεται υπερβολή 2 καλώδια ψηφιακά, αλλά αν έχει και τις δύο εισόδους ο προβολέας γιατί να μην το χρησιμοποιήσεις από το να κάθεσαι μετά και να ψάχνεις switchers;

2) Καλώδια ηχείων κλασσικά. Τίποτα ιδιαίτερο. Προτίμησε όμως να μην είναι και του κιλού, να είναι κάποια διατομής σοβαρής.

3) Αν τα κρύψεις στην ψευδοροφή μέσα σε γυψοσανίδα (αλά Σωτηρόπουλος style) ναι αν χρειαστείς να βάλεις μεγαλύτερα και δεν χωράνε θα κάνεις μερεμέτια. Αν δεν σε ενοχλέι το οπτικό, πάρε ηχεία κανονικά για surround (όχι χωνευτά) και κρέμασέ τα από το ταβάνι με βάσεις . Ετσι αλλάζεις ότι ηχείο θες ανα πάσα στιγμή.

4) Ναι , καλό είναι το ρεύμα όχι μόνο του προβολέα αλλά και γενικότερα των μηχανημάτων να πηγαίνουν σε δικες τους ασφάλειες και όχι να είναι μαζί με το ψυγείο, φώτα κλπ. Ετσι και "καθαρότερο"ρεύμα θα έχεις αλλά θα μπορείς π.χ. να κατεβάζεις την ασφάλεια για λόγους προστασίας και να κλείνεις ΜΟΝΟ αυτά χωρίς να επηρεάζονται άλλα ηλεκτρικά του σπιτιού.

Ρώτα εσύ κι εδώ είμαστε εμείς.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Τάσο δεν μιλάμε για 10 χρόνια, το αργότερο του χρόνου θα πρέπει να ξεκινήσω σιγά σιγά (και να μην βιάζομαι εγώ, βιάζεται η γυναίκα, οπότε...)
Βασικά σκέφτομαι όπως είπες κι εσύ τα ηχεία να τα έχω σε βάσεις και μέσα στη γυψοσανίδα να έχω απλά κρυμμένα τα καλώδια. Ετσι πιστεύω θα έχω και καλύτερη ακουστική στο χωρό, αφού θα μπορώ να δώσω και τις κατάλληλες κλίσεις στα ηχεία, αν χρειαστεί.
Για το ρεύμα δηλαδή, καλό θα είναι να έχω έναν ξεχωριστό πίνακα (ή ασφάλεια στον κεντρικό) ώστε να μην επηρεάζονται από τις υπόλοιπες ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού?
 

enigma

New member
15 July 2006
43
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
NA SYMLIROSO KAI EGO METHN SIRA MOY OTI KALO EINAI NA PERASHS ANAMONES GIA TA IXIA ESOTERIKA STON TIXO SE KATHE GONIA TOY DOMATIOY,AKOMA KAI SE KAPION ALLO XORO TOY SPITIOY POY MPORI NA THES NA AKOYS MOYSIKH OSTE NA MORIS NA AKSIOPISHS TA B SPEAKERS TOY AV.SYMFONO KAI EGO ME TON MODERATOR SXETIKA ME TA PISO SURROUND NA MHN EINAI XONEYTA ALLA KREMASTA ME BASH STON TOIXO SYGOYRA EXOYNE POLI KALITERI APODOSH.
A KAI KATI AKOMA TA KALODIA POU THA PERASTOYNE STOYS THXOYS APO TON ILEKTROLOGO NA ONOMASTOYN OSTE NA MHN PSAXNESE META.TO EXO DI SE POLLA SPITIA EINAI POLI KOYRASTIKO NA PSAXNIS PIO KALODIO ANTISTHXH STO KATHE IXIO.

GENIKOS OSO LIGOTERO KALODIO THA EXIS SE KOINI THEA TOSO KALITERA OPOTE SOY PROTINO AKOMA KAI TA MPROSTA KAI REAR NA MPOYN ME KANALIA STOYS TOIXOYS.FISIKA AFOYEXEIS MELETISI TON XORO KAI KSERIS POY THA MPOYNE.
 
17 June 2006
23,741
Αθήνα
panosxgr said:
Για το ρεύμα δηλαδή, καλό θα είναι να έχω έναν ξεχωριστό πίνακα (ή ασφάλεια στον κεντρικό) ώστε να μην επηρεάζονται από τις υπόλοιπες ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού?

Ασφάλεια στον κεντρικό πίνακα είσαι μια χαρά. Αν σε παίρνει, καλύτερα θα είναι να τα χωρήσεις κιόλας π.χ. ασφάλεια ηχητικά & ασφάλεια προβολέα.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Tι εννοείς με τις "αναμονές" στα ηχεία (δεν είμαι και τόσο σχετικός με τον ήχο ξέρεις...)?
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ said:
Ασφάλεια στον κεντρικό πίνακα είσαι μια χαρά. Αν σε παίρνει, καλύτερα θα είναι να τα χωρήσεις κιόλας π.χ. ασφάλεια ηχητικά & ασφάλεια προβολέα.

Τάσο, ο ηλεκτρολόγος είναι από τώρα μέσα στο σπίτι και φτιάχνει τις εγκαταστάσεις. Εγώ όμως επειδή δεν είμαι Ρόδο τώρα δεν μπορώ να του πω που και τι να βάλει, αν δεν είμαι εκεί ο ίδιος και δω το χώρο.
Μετά μπορεί να γίνει αν τον φωνάξω αργότερα ή όχι?
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Αντι να περασεις "χυμα" τα οποια καλωδια στην ψευδοροφη την οποια κατα την γνωμη μου πρεπει οπωσδηποτε να φταξεις, να πεις στον ηλεκτρολογο σου, να περασει πανω απο την ψευδοροφη, καμποσους pvc σωληνες απο και προς τις κατευθυνσεις που χρειαζεσαι (αναλογα για ποια καλωδια - ηχεια, hdmi κλπ) μεσα απο τους οποιους θα περασεις τα καλωδια. Νομιζω τι αυτο θα το βρεις πολυ βολικο αργοτερα.
Ακομη, αναλογα με την αποσταση οροφης - ψευδοροφης, να βαλεις και μια πορτα στην ψευδοροφη. (πολυ απλο για να γινει, χρησιμο μαλλον, θα το βρεις μπροστα σου) Δεν ειναι τιποτε τραγικο, ερχεται "προσωπο" στην γυψοσανιδα, και αφηνει περιφεριακα, το πολυ 1mm.

Τι λενε οι ειδικοι?
 
17 June 2006
23,741
Αθήνα
panosxgr said:
Τάσο, ο ηλεκτρολόγος είναι από τώρα μέσα στο σπίτι και φτιάχνει τις εγκαταστάσεις. Εγώ όμως επειδή δεν είμαι Ρόδο τώρα δεν μπορώ να του πω που και τι να βάλει, αν δεν είμαι εκεί ο ίδιος και δω το χώρο.
Μετά μπορεί να γίνει αν τον φωνάξω αργότερα ή όχι?

Μετά είναι ιστορίες....πρέπει να ανοίγει κουτιά μες τους τοίχους και τέτοια. Και εφόσον το επιτρέπουν να περάσει κι άλλα καλώδια, οι διατομές των σωλήνων.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Ντίνο έτσι θα το έκανα έτσι κι αλλιώς. Εννοώ με τους σωλήνες που αναφέρεις.

Τάσο, το μόνο που εννοώ αν γίνεται αργότερα είναι αυτό με το ρεύμα κι όχι τα υπόλοιπα. Τα καλώδια (ηχεία, προβολικό) θα φτιάξω σωλήνες (όπως έχω δει σε ξένες κατασκευές) και θα τα περάσω από εκεί. Τι λες?
 
17 June 2006
23,741
Αθήνα
panosxgr said:
Τάσο, το μόνο που εννοώ αν γίνεται αργότερα είναι αυτό με το ρεύμα κι όχι τα υπόλοιπα. Τα καλώδια (ηχεία, προβολικό) θα φτιάξω σωλήνες (όπως έχω δει σε ξένες κατασκευές) και θα τα περάσω από εκεί. Τι λες?

Για το ρεύμα μιλάω κι εγώ.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ said:
Για το ρεύμα μιλάω κι εγώ.

Δηλαδή λες να του πω από τώρα στα κουτιά για παράδειγμα του ρεύματος που είναι στο καθιστικό να τα βάλει σε ξεχωριστή ασφάλεια?
 
17 June 2006
23,741
Αθήνα
Δεν θα του πεις εσύ τίποτα για κουτιά.

Απλά θα του πεις π.χ. αυτή , αυτή αυτή κι αυτή η μπρίζα θέλω να είναι σε ξεχωριστή ασφάλεια. Οπως επίσης και το καλώδιο που θα πηγαίνει στον προβολέα στο ταβάνι.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Ααααα, άρα για μπρίζες μιλάμε κι όχι για κουτιά. Μην με παρεξηγείς αν σου φαίνομαι ψιλοάσχετος, αλλά δεν είμαι και πολύ σχετικός με αυτά για αυτό και ρωτάω για να μπω στο κλίμα σιγά σιγά.
Αρα αυτό που χρειάζομαι είναι όσες μπρίζες πρόκειται να χρησιμοποιήσω να έχουν ξεχωριστή ασφάλεια στον πίνακα του ρεύματος. Καλό θα ήταν το προβολικό αν βάλω τελικά να έχει τη δική του ξεχωριστή, έτσι? Σωστά μέχρι τώρα ή τα κατάλαβα λάθος?
 
17 June 2006
23,741
Αθήνα
panosxgr said:
Ααααα, άρα για μπρίζες μιλάμε κι όχι για κουτιά. Μην με παρεξηγείς αν σου φαίνομαι ψιλοάσχετος, αλλά δεν είμαι και πολύ σχετικός με αυτά για αυτό και ρωτάω για να μπω στο κλίμα σιγά σιγά.
Αρα αυτό που χρειάζομαι είναι όσες μπρίζες πρόκειται να χρησιμοποιήσω να έχουν ξεχωριστή ασφάλεια στον πίνακα του ρεύματος. Καλό θα ήταν το προβολικό αν βάλω τελικά να έχει τη δική του ξεχωριστή, έτσι? Σωστά μέχρι τώρα ή τα κατάλαβα λάθος?

Πολύ σωστά.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Ωραία :award:

Πάμε τώρα στα ηχεία. Τα μπροστινά μπορεί να κάνω κάτι σαν του Τάκη, να φτιάξω δηλαδή έπιπλο και να κρύψω τα μπροστινά εκεί μέσα.

Στα surround τώρα. Ας υποθέσουμε ότι δεν τα κρύβω στην γυψοσανίδα, αλλά μόνο τα καλώδια περνάω από εκεί. Καταρχήν πόσων ειδών περιφερειακά υπάρχουν? Γιατί διαβάζω για κάτι δίπολα, που διαχέουν τον ήχο προς 2 διαφορετικές κατευθύνσεις ή ακόμα και τα τρίπολα (προς τρεις κατευθύνσεις). Μετά είναι άλλα που πρέπει (από ότο διαβάζω πάντα, γιατί από ηχεία είμαι "τούβλο" :damnyou: ) να τα τρυπήσεις για να μπουν στον τοίχο αν θες κι άλλα που είναι για αυτό το λόγο.
Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο εδώ?
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Re: Ερωτήσεις για ολοκληρωμένη κατασκευή HOME CINEMA

Ntinos1972 said:
Ωρε Πανο!

Τι να κάνω βρε παιδιά :damnyou: , ρωτάω για να μάθω. Κακό είναι? :grinning-smiley-043
 

enigma

New member
15 July 2006
43
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Φιλε πανο.Τα μπροστα ηχεια που αποτι καταλαβα θεσ να τα εντιχησησ δεν θα σου το συνηστουσα για 2 λογουσ.
προτον σε μεγαλεσ εντασησ που ισοσ χριατη να πεξησ θα μπουμαρουνε με αποτελεζμα να διμιουργιτε ενασ εκνευριστηκοσ θορυβοσ,και δευτερον τα ηχεια για να δουλεψουνε σοστα πρεπει να ειναι σε ανοιχτο χορο οστε και το bassreflex να δουλεψει σοστα.και για να μην μακριγορο με αυτο θα σου πο με απλα λογια οτι θελουν απλα.