Samsung 3d problem

Μόλις πήρα μια SAMSUNG 60H6240 και πήρα έξτρα τα γυαλιά 5100 Samsung SSG-5100GB

Έβαλα το AVATAR 3D mkv side by side (SBS), και είπα να δοκιμάσω το 3D.
Ρύθμισα το 3D της TV σε 3D Side by side, δοκίμασα το αριστερα-> δεξιά , δεξιά -> αριστερά, , δοκίμασα να ρυθμίσω και το "προοπτική 3 διαστάσεις" αλλά...

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ


ή θα βλέπω διπλά είδωλα μπροστά ή πίσω, ανάλογα με την ρύθμιση του "προοπτική 3 διαστάσεις" , είναι 3D αλλά βλέπω διπλά είδωλα....
Η μπάρα ρύθμισης "προοπτική 3 διαστάσεις" αν την μετακινήσω απο το 0 γίνεται διπλό ! καμιά αίσθηση ότι αιωρείται το μενού.

Κάνω κάτι λάθος; ή έχω κάποιο πρόβλημα,

όλα αυτά τα δοκιμάζω με 2 γυαλιά και με συγχρονισμό τους κοντά στην τηλεόραση....

Τι άλλο να δω;
 
Last edited by a moderator:

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Μόλις πήρα μια SAMSUNG 60H6240 και πήρα έξτρα τα γυαλιά 5100 Samsung SSG-5100GB

Έβαλα το AVATAR 3D mkv side by side (SBS), και είπα να δοκιμάσω το 3D.
Ρύθμισα το 3D της TV σε 3D Side by side, δοκίμασα το αριστερα-> δεξιά , δεξιά -> αριστερά, , δοκίμασα να ρυθμίσω και το "προοπτική 3 διαστάσεις" αλλά...

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ


ή θα βλέπω διπλά είδωλα μπροστά ή πίσω, ανάλογα με την ρύθμιση του "προοπτική 3 διαστάσεις" , είναι 3D αλλά βλέπω διπλά είδωλα....
Η μπάρα ρύθμισης "προοπτική 3 διαστάσεις" αν την μετακινήσω απο το 0 γίνεται διπλό ! καμιά αίσθηση ότι αιωρείται το μενού.

Κάνω κάτι λάθος; ή έχω κάποιο πρόβλημα,

όλα αυτά τα δοκιμάζω με 2 γυαλιά και με συγχρονισμό τους κοντά στην τηλεόραση....

Τι άλλο να δω;
Δε δοκιμάζεις να δεις κανένα άλλο υλικό, κατά προτίμηση από Bluray διακάκι; Αν πάλι δεν έχεις 3D bluray Player και θες οπωσδήποτε να δεις καλό 3D, πάρε ένα γιατί αλλιώς όλα τα άλλα πιο πολύ ταλαιπωρία θα σου είναι παρά ευχαρίστηση.
 
Δοκίμαζα διάφορα βιντεάκια απο το youtube, και επεσα σε μερικά πολύ καλά που δούλευαν χωρίς τα είδωλα . ειδικά το video απο ένα κομμάτι απο την ταινία the avengers ήταν απόλαυση. Επειδη τώρα μαθαίνω απο τα 3D, παίζουν ρόλο τα video ; και δεν μπορει να τα δείξει η TV? παράξενο δεν είναι;
 

antonmone

Senior Member
15 October 2012
576
Δοκίμαζα διάφορα βιντεάκια απο το youtube, και επεσα σε μερικά πολύ καλά που δούλευαν χωρίς τα είδωλα . ειδικά το video απο ένα κομμάτι απο την ταινία the avengers ήταν απόλαυση. Επειδη τώρα μαθαίνω απο τα 3D, παίζουν ρόλο τα video ; και δεν μπορει να τα δείξει η TV? παράξενο δεν είναι;

Δεν ειναι παραξενο και εγω ορισμενες φορες απο mkv δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενος,οταν ομως ειδα απο br3d player ειχε τεραστια διαφορα.Η panasonic που εχω δινει καποιες ρυθμισεις για μικροδιορθωσεις στο 3d αλλα και παλι δεν ειναι το ιδιο.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Έβαλα το Amazing Spiderman 2 3D mkv 15Gb περίπου και δεν βλέπω καθαρά τα background , είναι δυνατόν; έχει διαφορά το MKV απο το blueray ?
Τεράστια μα τεράστια!!!!
 
Last edited by a moderator:
Τεράστια μα τεράστια!!!!


WOW (βαρουφάκης) δεν το ήξερα,
έχει διαφορά στο 3D (σωστή απόδοση, είδωλα κτλ.) ή μόνο την καθαρότητα εικόνας;

η ρύθμιση "προοπτική 3 διαστάσεις", όταν δεν είναι στο 0 , τα βλέπω διπλά!!! (και όσο ανεβάζω-κατεβάζω, τόσο περισσότερα απομακρίνονται τα διπλά) έτσι είναι και σε σας;
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Τεράστια μα τεράστια!!!!

Αν το αρχείο side-by-side είναι φτιαγμένο σωστά και η αναπαραγωγή και ο χειρισμός από το μέσο προβολής γίνονται σωστά, η μόνη ουσιαστική διαφορά θα είναι στην ευκρίνεια στον οριζόντιο άξονα και πάντως σίγουρα όχι στην αίσθηση του 3D ή το crosstalk...

mib123, η αναπαραγωγή γίνεται με τον ενσωματωμένο player της τηλεόρασης ή με εξωτερικό;
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Εγώ πάντως όσες φορές είδα 3D από side by side αρχείο ( ελάχιστες η αλήθεια , αλλά ότι καλύτερο μπόρεσα να βρω - μου έδωσαν, διότι μόνος δε μπαίνω στη διαδικασία να κατεβάσω ) ήταν από μέτριο και κάτω, σε όλους τους τομείς, 3D εφέ ευκρίνεια κ.τλ. Μάλιστα δύο τρείς φορές με φίλους που έλεγαν ότι η διαφορά με ένα καλό αρχείο side by side είναι πολύ μικρή από ότι με ένα δίσκο blu ray 3D, δοκιμάσαμε και νοικιάσαμε το δισκάκι και κάναμε άμεση αντιπαράθεση, εννοείται με ρυθμίσεις όσο πιο σωστές γινόταν και στα δύο, αλλά η διαφορά υπέρ του δίσκου ήταν πολύ μεγάλη έως τεράστια, όπως είπα και πιο πάνω. Τόσο που δεν υπήρχε θέμα συζήτησης και αμφισβήτησης από κανέναν παρευρισκόμενο. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία, το μόνο που δε ξέρω είναι αν έχει να κάνει και με τα μηχανήματα που παίζουν. Πάντως εγώ σε όσα έχω δει η διαφορά υπέρ του 3D δίσκου είναι πολύ μεγάλη παντού.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,838
Athens
Όταν το παίζεις από PC απλά αυξάνεις τις πιθανότητες λάθους αν δεν είσαι πεπειραμένος στο εν λόγω θέμα.
Το δισκάκι Blu-ray όπως είναι το κάνεις copy, δεν επηρρεάζεις το παραμικρό.
Τα data είναι ακριβώς τα ίδια.

Το software που το παίζει όμως πρέπει να είναι σωστά ρυθμισμένο ( και σε αντίθεση με τα stand-alone players, θες και ρυθμίσεις ανάλογα την ταινία ).
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Εγώ πάντως όσες φορές είδα 3D από side by side αρχείο ( ελάχιστες η αλήθεια , αλλά ότι καλύτερο μπόρεσα να βρω - μου έδωσαν, διότι μόνος δε μπαίνω στη διαδικασία να κατεβάσω ) ήταν από μέτριο και κάτω, σε όλους τους τομείς, 3D εφέ ευκρίνεια κ.τλ. Μάλιστα δύο τρείς φορές με φίλους που έλεγαν ότι η διαφορά με ένα καλό αρχείο side by side είναι πολύ μικρή από ότι με ένα δίσκο blu ray 3D, δοκιμάσαμε και νοικιάσαμε το δισκάκι και κάναμε άμεση αντιπαράθεση, εννοείται με ρυθμίσεις όσο πιο σωστές γινόταν και στα δύο, αλλά η διαφορά υπέρ του δίσκου ήταν πολύ μεγάλη έως τεράστια, όπως είπα και πιο πάνω. Τόσο που δεν υπήρχε θέμα συζήτησης και αμφισβήτησης από κανέναν παρευρισκόμενο. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία, το μόνο που δε ξέρω είναι αν έχει να κάνει και με τα μηχανήματα που παίζουν. Πάντως εγώ σε όσα έχω δει η διαφορά υπέρ του 3D δίσκου είναι πολύ μεγάλη παντού.

Τα βασικά είναι να είναι σωστά τοποθετημένα τα δύο είδωλα εντός του κάδρου (το οποίο, πέραν από την κατασκευή του αρχείου, μπορεί να επηρεαστεί και από λάθος ρυθμίσεις aspect ή/και overscan/underscan), να μην έχει γίνει καμμιά πατάτα στο transcoding και να μην κάνει η τηλεόραση ή ο προβολέας τα δικά του με τέτοια αρχεία (π.χ. κάποιες τηλεοράσεις της LG, όταν δέχονταν σήμα SBS ή OU, πιξέλιαζαν επίτηδες την εικόνα για να δημιουργήσουν τεχνητή διαφορά με το BluRay). Αν γίνονται όλα αυτά σωστά και δεν μιλάμε για καρασυμπιεσμένο αρχείο, η διαφορά θα πρέπει να είναι μόνο αυτή που έγραψα προηγουμένως...
 
mib123, η αναπαραγωγή γίνεται με τον ενσωματωμένο player της τηλεόρασης ή με εξωτερικό;

δοκίμασα και με το PLEX και με τον ενσωματωμένο player, και απο youtube, το μόνο που μου έπαιξε πολύ καλά, ήταν ενα video επειδιξής απο ένα κομμάτι ταινίας απο το the avengers, και αυτο απο το youtube.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Μην περιμένεις να εξαλειφθεί και εντελώς το crosstalk, για πάνελ LCD και δη των 100Hz μιλάμε...

Σε πρώτη φάση έλεγξε μήπως έχεις λάθος ρύθμιση στο aspect...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
οι ρυθμίσεις είναι όλες σωστές, εξάλλου δεν έχει και πολλά πράγματα στο 3D να πειραματιστείς...
sorry αλλά αυτό δεν είναι καν "για πάνελ LCD και δη των 100Hz μιλάμε" αυτό , ΔΕ ΒΛΕΠΕΤΑΙ!

Πριν ενεργοποιήσεις το 3D, βάλε στην τηλεόραση να παίζει ένα pattern για 1:1 pixel mapping και δες με ποιό aspect mode της τηλεόρασης αποδίδεται σωστά. Αν υπάρχει έστω και λίγο under/overscan, τα αρχεία SBS και OU δεν μπορούν να παίξουν ορθά ως 3D...
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Παιδιά άκυρο,
μια ΧΑΡΆ δουλεύει το 3D, δεν ξέρω μήπως γιατί δοκίμαζα στην αρχή το 3D στο 1μ , αλλά όταν κάθησα στον καναπέ (5μ) τότε ήταν απόλαυση!

οπότε όλα μια χαρά.
Στα 5μ απόλαυση το 3D από τηλεόραση;;;; Μόνο αν είναι πάνω από 100 ίντσες η τηλεόραση!! Αν όμως εσύ το ευχαριστήθηκες τότε όλα καλά. Πάντως από μια π.χ. 55 ιντσών τηλεόραση αν είναι καλή στην απόδοση 3D την ευχαριστιέσαι πραγματικά στα περίπου 2μ..............