Elephone P6000 - MT6732 64-bit

20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
prod_list_20141129_PRODUCT%202.jpg
Στο παρελθόν εχω ξαναγοράσει smartphone της συγκεκριμένης εταιρείας αλλα δεν μπορώ να πω πως μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις αφου πολύ συντομα με αφησε στα κρυα του λουτρού.
Φετος βλέπω μια δυναμική από την Elephone επίπεδου μεγάλης εταιρείας, μια δυναμική που ξεκίνησε στο δευτερο μισο του περασμένου ετους με πολλες ανακοινώσεις νεων μοντέλων .
Τους τελευταίους μηνες μάλιστα εχουν κάνει την εμφάνιση τους αυτά τα μοντέλα και μιλαμε για κινητα που μπορούν να καλύψουν μεγαλη γκαμα απαιτήσεων
Βεβαια οι πολλές συσκευές σε μια χρονιά για μια εταιρεία που εχει θολό παρελθον μπορει να μην είναι οτι καλύτερο αφου τα πολλα καρπούζια στη μασχάλη ισως φέρουν αρνητικά αποτελέσματα.
Θα δουμε…
Προς το παρόν το p6000 φαίνεται πως θα εχει καλη πορεία αφου εκτος του 4G η Elephone γινεται μια από τις πρώτες κινέζικες εταιρείες που υιοθετούν την 64Bit αρχιτεκτονική.
Στα συν η υπόσχεση για αναβάθμιση σε lollipop 5.0 που όπως δείχνουν τα πράγματα θα τηρηθεί αφου ήδη εχει κυκλοφορήσει η πρωτη beta με αρκετα όμως θέματα προς το παρόν.

Παροχές - Σχεδιασμός
Στα περιεχόμενα της συσκευής δυστυχώς δεν συμπεριλαμβάνονται πολλα πράγματα εκτος από μια έξτρα μεμβράνη προστασίας για την οθονη ενώ λείπουν ακομα και τα φθηνα ακουστικά.
Σχεδιαστικά δεν προσθέτει τιποτα καινούργιο και μοιαζει αρκετά με τα φετινά μοντέλα της εταιρείας.
Το πισω καπακι είναι από πλαστικό και αγκαλιάζει το σωμα της συσκευής μεχρι τα πλαϊνά της οθονης ενώ το μεγεθος τις ξεφεύγει σχεδον σε ολες του τις διαστάσεις και ιδιαίτερα στο υψος.
Αν και εχουν επιλεξει να χρησιμοποιήσουν πιο παχυ πλαστικό για το καπακι - πραγμα που θα βοηθούσε στην αποφύγει τριγμών - παρόλα αυτά μετα από μερικα βγαλε-βαλε στα πλαϊνά σημεια οι τριγμοί δινουν και παλι το παρόν.
Η οθονη είναι αρκετα φωτεινή, καθαρή και ευχάριστη σε συνθήκες φωτός αλλα όχι το ιδιο οσον αφορα τις σκοτεινές αποχρώσεις η στην προσπάθεια νυχτερινής φωτογράφισης οπου υπαρχει εντονη γκριζίλα και σε καποιες περιπτώσεις γινεται ορατό το blinding της lcd .
Στα soft keys ξεχωρίζει το στρογγυλό μπλε led ( Home key) που κανει χρήση και ως notification led και λειτουργεί αψογα σε sms αναπάντητες κλήσεις mail, facebook , Skype ακομα και για την ειδοποίηση της χαμηλής στάθμης της μπαταρίας.
Δυστυχώς τα keys που αφορούν το menu και back δεν είναι ιδιαίτερα ευδιάκριτα αφου στην ουσια πρόκειται για δυο τελείες και ξεχωρίζουν μονο σε συνθήκες ημερας.
Πάντως μετα από δυο τρεις μερες συνηθίζονται και το δάκτυλο πατά σωστά πανω τους .

Επιδόσεις
Το P6000 έρχεται το νέο soc της mediatek MTK6732M 64-bit με τον Cortex A53 στα 1.5 ghz 2gb ram και μάλιστα προ-ρουταρισμένο ( Κit Κat 4.4.4.).
Σύμφωνα με την εταιρεία ο συνδυασμός αυτος δινει 20% καλύτερη απόδοση σε σχεση με τον mtk6592 πραγμα όμως που στην χρήση δεν φαίνεται.
Προσωπικά δεν βρηκα καμια διαφορά σε απόδοση απο τον περσυνό οκταπύρινο ( μαλιστα στο antutu-x βγαζει ακριβως το ιδιο σκορ) εκτος φυσικά από το 4G.
Βεβαια εδώ εχουμε και κάποιες άλλες διαφορές και αυτές δεν είναι άλλες από το πολύ γρήγορο κλείδωμα του gps αλλα και του ταχύτατου wifi.
Τα δυο gb ram είναι αρκετα για άλλη μια φορα αφου στην ουσια έχουμε να κανουμε με κατά 99% καθαρο android , αλλα παρόλα αυτά κατι παει στραβα με την διαχείριση αφου ευκολα γεμίζει πανω από το 60% αυτής,
Με αρκετό ζόρισμα και ανοίγοντας οσο πιο πολλές εφαρμογές κατάφερα να φτασω την διαθέσιμη μνήμη σε μολις 220 Mb πραγμα όμως που δεν επέφερε αρνητικά αποτελέσματα στην λειτουργία της συσκευής ενώ μετα από λιγη ωρα αυτή άρχισε να αυξάνεται με το αυτόματο κλείσιμο εφαρμογών.
Όπως γραφω στην αρχη η Εlephone εχει μια ταση να κανει τσαπατσουλιές και δυστυχώς ουτε και αυτη την φορα τις απέφυγε.
Με την πρωτη επαφή δυο αρνητικά σημεια με προβλημάτισαν και με έκαναν να αναρωτιέμαι για την επιλογη μου
Πρωτο και πιο σοβαρό το πολύ κακο σκρολαρισμα με έντονο λαγκ που εδινε την εντυπωση προβλήματος στην οθονη .
Ευτυχώς τελικα δεν ηταν κατι που ηθελε πανω από δυο λεπτα για να διορθωθεί ( η λυση υπαρχει σε αυτό το λινκ) αλλα είναι αξιο απορροίας πως αφέθηκε κατι τοσο ορατό στην τυχη.
Στην λιστα με τα προβλήματα αναφέρονται και το γυροσκόπιο πραγμα που ευτυχώς δεν συνάντησα στο δικο μου κινητό αλλα και η μη λειτουργία της πυξίδας.
Όλα αυτά ελπιζω να διορθωθούν στην επερχόμενη 5.0 άλλωστε η αισιοδοξία δεν κοστίζει τίποτα.
Με εξαίρεση λοιπον την μη δυνατότητα λειτουργιάς της πυξιδας και μετα την διόρθωση του προβλήματος της οθονης η ενασχόληση με τις καθημερινές λειτουργίες όπως GPS με διαφόρους πλοηγούς ( igo , copilot , google maps ) μεταφορά δεδομένων μεσω Bluetooth, ένταση ακουστικού και ανοικτή ακρόαση ηταν απροβλημάτιστη.
Θα ηθελα καλύτερη απόδοση στο ηχειο που εκτος από τσιριχτό ακούγεται αρκετά σιγα όταν η συσκευη είναι ξαπλωμενη σε καποια επιφάνεια.
Τέλος οσον αφορά την μπαταρία των 2.700Mah μπορει να μην ειναι τερας αυτονομίας παρολα αυτά βγαζει ανετα την ημερα με οθονη σε λειτουργια για πανω από τεσσεράμισι ωρες
Σχετικα με την κάμερα όπως θα δειτε παρακάτω οι ποιοτητα των φωτογραφιών είναι κατω του μετρίου ακομα και για αυτή την κατηγορία τιμης .
Επιεικώς θα την χαρακτήριζα τραγικη και δεν μιλω για φωτογράφιση σε κλειστούς χωρους η για σκοτεινές λήψεις ( που εκει τα πραγματα είναι ακόμα πιο χαλια ) αλλα ακομα και σε συνθήκες ημερας η επιτυχία μιας καθαρής εικονας είναι δύσκολη.

P6000

S3

χωρίς φλας p6000

χωρίς φλας s3


Με φλας p6000

Mε φλας s3

Συμπέρασμα
Το κοστος της συσκευής μπορει να είναι χαμηλο ιδιαίτερα εάν αναλογιστούμε πως με αυτά τα χρηματα αποκτάμε μια 4G συσκευη αλλα εάν αυτό δεν είναι το ζητούμενο τοτε ακομα και το περσινό Coolpad F1 δεν εχει να ζηλέψει πολλα πράγματα από το Elephone p6000.

  • Θετικά
  • Καλό Wifi
  • Δέκτης GPS
  • Notification Led
    Αρνητικά
  • Πρόβλημα στην πυξίδα αλλα και στην οθονη που όμως διορθώνεται εύκολα
  • Ηχειο
  • Κακή κάμερα
 
Last edited:
το έχουμε εδώ και κανα 15ήμερο, μια χαρά κινητό, σφαίρα, η φωτογραφική όντως λίγο απογοητευτική (το inew v3 που αντικατέστησε ήταν καλύτερο σε αυτό τον τομέα), το gps δεν το χρησιμοποιήσαμε ακόμα.

το 4g πως το...δοκιμάζουμε? σε ποιες περιοχές έχει τέτοιο δίκτυο η cosmote?

Καμιά θήκη της προκοπής έχει βγει?

Ευχαριστούμε για το τεστ, στο ξαναείπα, κάνε ένα blog!
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Από θήκες προς το παρόν μόνο flip
TB2OmfnbFXXXXX2XpXXXXXXXXXX-79604039.jpg

SKU197754-7.jpg

Για το 4g επικοινώνησε με την εταιρεία να σου ενεργοποιήσει την υπηρεσία ( συνήθως ετσι γίνεται)

Εσυ με την οθονη δεν εχεις το προβλημα που περιγράφω;
( είναι έντονο όταν κανεις σκρολ με το δάκτυλο κολλημένο στην οθονη)
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Πριν τις γιορτές μου ήρθε ένα άλλο μοντέλο της elephon το G4 για την κόρη μου. Μου κόστισε 60 , έχει 1280χ720 ανάλυση οθόνης, τετραπυρινο (MTK6582) με 1 gb ram , καθόλου λαγκ αν δεν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα στο κοντινό μέλλον θα είναι η τιμιότερη αγορά που έχω κάνει ποτέ. H φωτογραφία του βέβαια είναι τραγική , ακριβώς ίδια με αυτές που ανέβασε ο Αντρέας. Περιμένω να δω πως θα τα πάει η επόμενη ναυαρχίδα τους (P7000) που θα κυκλοφορήσει το Μάρτη
 

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Πριν τις γιορτές μου ήρθε ένα άλλο μοντέλο της elephon το G4 για την κόρη μου. Μου κόστισε 60 , έχει 1280χ720 ανάλυση οθόνης, τετραπυρινο (MTK6582) με 1 gb ram , καθόλου λαγκ αν δεν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα στο κοντινό μέλλον θα είναι η τιμιότερη αγορά που έχω κάνει ποτέ. H φωτογραφία του βέβαια είναι τραγική , ακριβώς ίδια με αυτές που ανέβασε ο Αντρέας. Περιμένω να δω πως θα τα πάει η επόμενη ναυαρχίδα τους (P7000) που θα κυκλοφορήσει το Μάρτη
Το έγραψα και στο myphone, και επειδή εδώ δεν είδα θέμα για το p7000, το γράφω εδώ...Το μαγαζί Coolicool, μέσω της σελίδας τους στο FB, δίνουν δωρεάν ένα Elephone p7000 και κουπόνια. Εγώ πάντως είχα κερδίσει στον προηγούμενο διαγωνισμό τους, οπότε όποιος το θέλει το κινητό, ας δοκιμάσει, δεν έχει να χάσει κάτι.
https://www.facebook.com/efoxmal/ph...51414144/1088114987869266/?type=1&pnref=story