Συντήρηση Ενισχυτών - Ηχείων

dimkots

New member
2 May 2013
13
Καλησπέρα στο forum,

όντας εν μέσω μετακόμισης, ένας από τους βασικούς στόχους της οποίας ήταν να υπάρχει χώρος ειδικά διαμορφωμένος για ήχο (και ταινίες), και έχοντας από παλιά το μικρόβιο, ήρθε η ώρα να βάλω σε - πλέον - κανονική και full time λειτουργία το σύστημά μου, που αποτελείται από:

- Ολοκληρωμένο Arcam A90 (που είχα αγοράσει σε εκπληκτική κατάσταση από μέλος του forum πριν χρόνια)
- Τελικό Arcam P85 (το αυτό)
- Ηχεία Monitor Audio RS6

Και τα τρία κομμάτια του συστήματος τα τελευταία χρόνια πότε παίζουν πότε δεν παίζουν. Συγκεκριμένα ο τελικός έχει να ανοίξει μια διετία σίγουρα. Ο ολοκληρωμένος παίζει μια φορά τη βδομάδα σίγουρα (με άλλα ηχεία και σε χαμηλές εντάσεις). Και τα ηχεία μια φορά το χρόνο. Τους ενισχυτές τους είχα αγοράσει γύρω στο 2006.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τι κινήσεις συντήρησης/service χρειάζεται - αν χρειάζεται - να κάνω σε καθένα από τα κομμάτια αυτά, έτσι ώστε να τα χαρώ στις πραγματικές τους δυνατότητες και χωρίς να προκαλέσω ζημιά. Π.χ. για τους ενισχυτές αλλαγή πυκνωτών είχα ακούσει κάποτε; Για τα ηχεία να "ξαναστρώσουν";

Οτιδήποτε έχετε να προτείνετε θα βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 
Last edited:

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Για τους ενισχυτές,μέτρηση των πυκνωτών και πιθανή αντικατάστασή τους.
Μπορείς βέβαια,να τους αλλάξεις με άλλους μεγαλύτερης χωρητικότητας,ανεξάρτητα από την κατάσταση των τωρινών
Τα ηχεία,αν δεν έχουν αλλοιωθεί οι αναρτήσεις των γούφερ,τ'αφήνεις όπως είναι
 

kimon

Established Member
Re: Απάντηση: Συντήρηση Ενισχυτών - Ηχείων

Προφανώς μιλάμε για τους πυκνωτές του τροφοδοτικού.Εάν δεν ακούς προβληματικό ήχο,τα μηχανήματά σου ,λογικά, δεν χρειάζονται κάτι.Πρόσεξε την τοποθέτηση των ηχείων στον καινούργιο χώρο και καλές ακροάσεις!
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,952
Μελίσσια
Δεν είμαι ειδικός αλλά αν η χρήση είναι αυτή που λες, λογικά δεν θες τίποτα.

Κάτι το οποίο κάνω (ίσως να ειναι και υπερβολικό δεν ξέρω) είναι ότι ποτέ με το που τα ανοίγω δεν τα βάζω να παίξουν δυνατά (πολύ δυνατά δεν μου αρέσει να ακουω ούτως η άλλως) αλλά να αφήνω λίγη ώρα σε χαμηλες εντάσεις να ζεσταθούν.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Από πείρα έχω να πω πως οι arcam είναι τίμια μηχανάκια και μάλλον δεν θα έχεις προβλήματα.

Πριν από κάποια χρόνια με έπιασε μία τρέλα να ...''αναβαθμίσω''... έναν diva A65+ (που βέβαια ακόμα έχω) έχοντας κατά νου πως όταν τον ανοίξω θα απογοητευτώ μιας και είναι budget κομμάτι.
Σε πληροφορώ πως όταν άνοιξα το καπάκι μου έπεσε το σαγόνι από τα υλικά που είχε μέσα (για την κατηγορία του πάντα) και όπως καταλαβαίνεις τον ξανά έκλεισα άμεσα...
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Συντήρηση Ενισχυτών - Ηχείων

Δεν είμαι ειδικός αλλά αν η χρήση είναι αυτή που λες, λογικά δεν θες τίποτα.

Κάτι το οποίο κάνω (ίσως να ειναι και υπερβολικό δεν ξέρω) είναι ότι ποτέ με το που τα ανοίγω δεν τα βάζω να παίξουν δυνατά (πολύ δυνατά δεν μου αρέσει να ακουω ούτως η άλλως) αλλά να αφήνω λίγη ώρα σε χαμηλες εντάσεις να ζεσταθούν.

Πολύ σωστά πράττεις,αφήνουμε να ζεσταθεί,κρατώντας πολύ χαμηλές εντάσεις

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Από πείρα έχω να πω πως οι arcam είναι τίμια μηχανάκια και μάλλον δεν θα έχεις προβλήματα.

Πριν από κάποια χρόνια με έπιασε μία τρέλα να ...''αναβαθμίσω''... έναν diva A65+ (που βέβαια ακόμα έχω) έχοντας κατά νου πως όταν τον ανοίξω θα απογοητευτώ μιας και είναι budget κομμάτι.
Σε πληροφορώ πως όταν άνοιξα το καπάκι μου έπεσε το σαγόνι από τα υλικά που είχε μέσα (για την κατηγορία του πάντα) και όπως καταλαβαίνεις τον ξανά έκλεισα άμεσα...

Ωραία μηχανάκια τα arcam και με πολύ καλό ήχο,είναι δε και αξιόπιστα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επί τη ευκαιρία να ρωτήσω κι εγώ κάτι παρόμοιο που μ ενδιαφέρει, τον ενισχυτή Rotel 985 mkII τον έχω σχεδόν 10 χρόνια, υπάρχει περίπτωση να θέλει αλλαγή πυκνωτών; Πως το καταλαβαίνω εγώ; Ηχητικό θα είναι το πρόβλημα; Επίσης στα προηγούμενα ηχεία φαγώθηκαν οι αναρτήσεις κι αναγκάστηκα κι άλλαξα μεγάφωνα στα γούφερ, υπάρχει κάποιος τρόπος ανά τακτά χρονικά διαστήματα να συντηρούνται; Κάποιος μου είχε πει που και που βαζελίνη μόνο στην ανάρτηση, ισχύει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Συντήρηση Ενισχυτών - Ηχείων

Επί τη ευκαιρία να ρωτήσω κι εγώ κάτι παρόμοιο που μ ενδιαφέρει, τον ενισχυτή Rotel 985 mkII τον έχω σχεδόν 10 χρόνια, υπάρχει περίπτωση να θέλει αλλαγή πυκνωτών; Πως το καταλαβαίνω εγώ; Ηχητικό θα είναι το πρόβλημα; Επίσης στα προηγούμενα ηχεία φαγώθηκαν οι αναρτήσεις κι αναγκάστηκα κι άλλαξα μεγάφωνα στα γούφερ, υπάρχει κάποιος τρόπος ανά τακτά χρονικά διαστήματα να συντηρούνται; Κάποιος μου είχε πει που και που βαζελίνη μόνο στην ανάρτηση, ισχύει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

Τις αναρτήσεις δεν τις πειράζεις,ο δε rotel με μια αλλαγή πυκνωτών και τελεστικών θα πετάει,γίνεται άλλο μηχάνημα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Re: Συντήρηση Ενισχυτών - Ηχείων

Τις αναρτήσεις δεν τις πειράζεις,ο δε rotel με μια αλλαγή πυκνωτών και τελεστικών θα πετάει,γίνεται άλλο μηχάνημα

Ευχαριστώ για την απάντηση, ξέρουμε κόστος και έμπιστο τεχνικό γι αυτό; Πρόσφατα δε αγόρασα και τον δικάναλο τον Ρότελ 991, υποτίθεται ότι δεν είχε παίξει γιατί είχε μείνει στα αζήτητα, αυτός χρειάζεται κάτι;
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
αν θες στείλε και σε μένα πληροφορίες,

και επίσης εγώ έχω την απορία,
έχοντας αγοράσει έναν μτχ McCormack, παίζει πολύ καλά και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά αναρωτιέμαι αν είναι όπως ήταν στην αρχική του κατάσταση ή αν θέλει αλλαγή πυκνωτών
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Σε πολλά μηχανήματα είναι ευεργετικό ακόμα και η αντικατάσταση των υπάρχοντων σωστών πυκνωτών,με άλλους μεγαλύτερης χωρητικότητας
 

dimkots

New member
2 May 2013
13
Άργησα να μπω 1-2 μέρες και με μεγάλη μου χαρά είδα τις τόσες απαντήσεις. Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Από ότι κατάλαβα, αν δεν διαπιστώσω κάποιο πρόβλημα στον ήχο τότε δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Θα τους ανοίξω βέβαια για να μαζέψω σκόνες κτλ, και θα αλλάξω και τα καλώδια των ηχείων με καινούργια.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.