Φίλτρο Schaffner

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: Φίλτρο SCHAFFNER

Για να μη μπλέκεις με Κίνες και τέτοια...

http://gr.mouser.com/ProductDetail/Schaffner/FN284-2-06/?qs=WqWCsLCZBkpw9PaREGKSEA==

Βρές και άλλα 40 ευρώ πραματάκια που χρειάζεσαι και θα τα πάρεις με δωρεάν μεταφορικά σε 3 μέρες χωρίς τελωνείο. Ή αν δεν βιάζεσαι, σύντομα θα ξανακάνω δική μου παραγγελία , οπότε στο παραγγέλνω.

Βέβαι έχουμε ξανασυζητήσει πρόσφατα ότι το συγκεκριμένο είναι μανίκι γιατί θέλει να ανοίξεις τετράγωνη τρύπα στο σασί. Αν δεν έχεις κάποιο cnc πχ, το πιθανότερο είναι ότι θα φας τα χέρια σου στις λίμες.

Οπότε παίρνεις το αντίστοιχο που μπαίνει μέσα στο σασί και ξεχωριστά ασφαλειοθήκη, διακόπτη και ένα λαστιχάκι διέλευσης και είσαι άρχοντας. Ή και αν θέλεις και ένα IEC για να βάζεις τα καλώδιά σου. Αλλά έχω ξαναπεί την άποψή μου. Αν σκοπεύεις να βάλεις απλά ένα καλό βιομηχανικό, τότε δεν κερδίζεις κάτι πρακτικό με το IEC.
 

Vaggelis 1984

Senior Member
17 August 2010
423
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Φίλτρο SCHAFFNER

Για το τρυπημα δεν εχω προβλημα θα γινει δουλεια.
θελω αυτο να ξεμπερδευω . Θα παρω δυο γιατι και ενας φιλος φτιαχνει και αυτος mambo.
Οταν εννοεις απλο βιομηχανικο?
Εγω πιο πολυ το παιρνω για το φιλτρο για να κανει και την σχετικη δουλεια απλα μου αρεσε που εχει και τον δικαοπτη κτλ..για να μην βαζω εξτρα.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,671
--------------------
Re: Φίλτρο SCHAFFNER

kοιτα φαίνεται τις πλάκας αλλά γιατί να του βάλεις ένα τέτοιο θα παίξει απευθείας επάνω σε τελικό;
 

Vaggelis 1984

Senior Member
17 August 2010
423
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Φίλτρο SCHAFFNER

Ναι απευθειας.
Τωρα ανεβαζω το volume του Foobar.
Οχι οτι με πειραζει αλλα ελεγα μηπως εβαζα κατι τετοιο.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,671
--------------------
Re: Φίλτρο SCHAFFNER

δεν ξέρω τι γίνει και πόσο θα αλλάξει ο ήχος του mambo με ένα pot στην έξοδο αλλά αυτό που έχεις βάλει ειναι απλά τις πλάκας και πρέπει να υπολογίσεις πόσα ΩΜ θα ειναι το pot που βάλεις ώστε να παίξει σωστα
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Φίλτρο SCHAFFNER

Επειδή θέλω και 'γώ να αλλάξω το απλό IEC inlet που έχω στο mambo με αυτό τι λέτε,θα κάνει ''δουλειά'';

Τέτοιο του έχω κι εγώ επάνω αλλά όχι τόσα Α,νομίζω το άλλο χωρίς την ασφάλεια,την έχω ξεχωριστά.
Διαφορά δεν είδα ακουστικά (έτσι κι αλλιώς δεν είχα ποτέ πρόβλημα εξωγενών θορύβων) απλώς προληπτικά το έβαλα μάλλον.
 

Vaggelis 1984

Senior Member
17 August 2010
423
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Φίλτρο SCHAFFNER

δεν ξέρω τι γίνει και πόσο θα αλλάξει ο ήχος του mambo με ένα pot στην έξοδο αλλά αυτό που έχεις βάλει ειναι απλά τις πλάκας και πρέπει να υπολογίσεις πόσα ΩΜ θα ειναι το pot που βάλεις ώστε να παίξει σωστα

Δεν ξερω αν θα αλλαξει τον ηχο.
Με τον Βασιλη που ειχα μιλησει που ειχε πει για 50κ.
Εσυ ποιο προτεινεις και απο που για ενα καλο?
 

ford focus

Senior Member
2 February 2009
651
Καλλιθέα
Απάντηση: Re: Φίλτρο SCHAFFNER

Τέτοιο του έχω κι εγώ επάνω αλλά όχι τόσα Α,νομίζω το άλλο χωρίς την ασφάλεια,την έχω ξεχωριστά.
Διαφορά δεν είδα ακουστικά (έτσι κι αλλιώς δεν είχα ποτέ πρόβλημα εξωγενών θορύβων) απλώς προληπτικά το έβαλα μάλλον.

Καλά,εδώ που τα λέμε και 'γώ προληπτικά θέλω να το αλλάξω,μιάς και θέλω να το αναβαθμίσω λίγο,όπου μπορώ.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Re: Φίλτρο SCHAFFNER

Τα φίλτρα που ειναι για ιατρικά μηχανήματα ειναι καλύτερα ή χειρότερα για ήχο;
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Το νήμα πάει να διασπαστεί έτσι που το προχωράμε, το κύριο θέμα του είναι το φίλτρο όχι η έξοδος του μάμπο, έτσι;

Τα φίλτρα τύπου Schaffner, γνωρίζουμε ότι είναι πολύ καλά σε "ευαίσθητα" κυκλώματα όπως είναι κυρίως τα ψηφιακά.
Το έαν θα βοηθήσουν ή όχι δεν είναι θέμα μόνο του φίλτρου, αλλά τι έρχεται στο iec του.

Εάν εκεί έχουμε τα διάφορα προβλήματα από τη γραμμή του σπιτιού, ναι μειώνει και θόρυβο και άλλα πράγματα. Εάν όμως η γραμμή που έρχεται είναι ήδη φροντισμένη, δεν επιφέρει καμία βελτίωση.

Συνήθως όμως στα ψηφιακά βάζουμε ένα κατάλληλο φίλτρο όπως τα Schaffner.

Μη ξεχνάτε επίσης και την αναζήτηση όταν ψάχνουμε για παρόμοια θέματα.

Εδώ είναι μια αναζήτηση στην υποκατηγορία με λέξεις κλειδιά τα: "φίλτρο", "φίλτρα"
http://avclub.gr/forum/search.php?searchid=4713744&pp=
 

chriselme

Senior Member
22 October 2008
300
Εάν η συσκευή έχει switching τύπου τροφοδοσίες, τότε χρειάζεται το φίλτρο όχι μόνο για την τροφοδοτούμενη συσκευή, αλλά και για όλες τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες στην ίδια γραμμή.

Εάν όχι, τότε ίσως ταιριάζει καλύτερα καποιο φίλτρο με attenuation σε χαμηλότερες συχνότητες, όπως αυτό FN9244 http://schaffner.com/en/products/da...44-excellent-performance-iec-inlet-filter.pdf
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το σύνδεσμο που έδωσα, το βλέπω να λειτουργεί.

Εναλλακτικά, πηγαίνετε στη Σύνθετη Αναζήτηση->Search Single Content Type και δώστε στο πεδίο keywords τα φίλτρα, φίλτρο, παρακάτω στο πεδίο Search Forums επιλέξτε μόνο το Διάφορες Κατασκευές από το DIY

Επίσης μπορείτε να το εξειδικεύσετε ψάχνοντας μόνο στους τίτλους των νημάτων (search titles only) ή και στο κείμενο (search entire posts)