Thunderbirds Are Go! (2015)

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
4OiUB.jpg


Imdb | Wikipedia | Home Page | Facebook | Twitter | Youtube

Animation, Action, Family

Το «Thunderbirds» Επιστρέφει Στην Τηλεόραση!

Πενήντα χρόνια μετά απο την τηλεοπτική της πρεμιέρα, η θρυλική και πρωτοποριακή σειρά «Thunderbirds» επιστρέφει στην τηλεόραση.
Με τον τίτλο «Thunderbirds Are Go!», η νέα σειρά θα συνδυάζει CGI animation μαζί με αληθινά σκηνικά και σύμφωνα με τα ITV Studios θα αποτελέσει ένα φόρο τιμής στην αυθεντική σειρά.

Η αυθεντική σειρά που βασίστηκε στη πρωτοποριακή τεχνική «supermarionation», δημιουργήθηκε απο τον Gerry Anderson και τη συζυγό του Sylvia, στην δεκαετία του 60'.
«Το Thunderbirds προβλήθηκε για πρώτη φορά το 1965 και εστίαζε στην οικογένεια Tracy, η οποία λειτουργούσε μια υπηρεσία εκτάκτου ανάγκης με την βοήθεια της Lady Penelope και του μπάτλερ της, Parker.»

Το 1966, το «Thunderbirds» μεταφέρθηκε στο σινεμά με την ταινία «Thunderbirds Are Go», ενώ δυο χρόνια αργότερα κυκλοφόρησε και μια δεύτερη με τον τίτλο "€œThunderbird 6"€.
To 2004 κυκλοφόρησε και μια ταινία με αληθινούς χαρακτήρες και πρωταγωνιστή τον Bill Paxton, μια ταινία που κανείς απο τους εμπλεκομένους δεν θα ήθελε να θυμάται.

Η νέα σειρά θα είναι μια συμπαραγωγή της ITV Studios και της Pukeko Pictures, ενώ τα ειδικά εφέ θα αναλάβει η εταιρεία Weta Workshop,
υπεύθυνη για τα οπτικά εφέ του «Lord Of The Rings», του «King Kong» και του «Avatar».

---------------

Σύμφωνα με τον Richard Taylor, συνιδιοκτήτη της Pukeko Pictures και της Weta Workshop:
«Το Thunderbirds υπήρξε μια σειρά με ιδιαίτερη επιρροή στην παιδική μου ηλικία. Είναι συναρπαστικό που έχουμε την ευκαιρία να συνεργαστούμε με το ITV
και να δημιουργήσουμε μια νέα σειρά που θα είναι βασισμένη σε μια απο τις καλύτερες Βρετανικές σειρές.
Ανυπομονώ να σχεδιάσουμε και να δημιουργήσουμε ένα εντυπωσιακό κόσμο που θα προκαλέσει τη φαντασία της νέας γενιάς, όπως ακριβώς συνέβη και με τη δική μου γενιά, πρίν απο σχεδόν μισό αιώνα.»


Μέχρι στιγμής το φωνητικό cast περιλαμβάνει τα ονόματα των Rosamund Pike («007: Die Another Day»), Kayvan Novak («Syriana»), David Menkin («Zero Dark Thirty»),
Thomas Brodie-Sangster
(«Game of Thrones»), David Graham και Rasmus Hardiker.

Αν και η αυθεντική σειρά ύπηρξε πρωτοποριακή και σαγηνευτική (ίσως και λίγο creepy) για τις μικρές ηλικίες τη δεκαετία του 60' και του 70',
δεν ξέρουμε αν θα μπορούσε να φανεί το ίδιο ενδιαφέρουσα και το 2015.

Το νέο Thunderbirds θα προβληθεί το 2015 στο ITV και το CiTV και θα αποτελείται απο 26 ημίωρα επεισόδια.

VIA cinemode.gr


Έχουμε το 1ο trailer της νέας σειράς!


 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Ξεκίνησε η σειρά!

Της έριξα μία ματιά.. πολύ καλή για μένα!!
Εάν ήμουν πιτσιρικάς θα είχα κολλήσει σίγουρα! ;)

Τα CGI είναι πολύ καλά, και μιμούνται το στυλ της παλιάς σειράς στην παρουσίαση..
αλλά περιλαμβάνουν και μερικά τεχνολογικά επιτεύγματα του μέλλοντος! :cool:

Για μένα πάντως τα δένουν αρκετά καλά αυτά τα στοιχεία εδώ!

Εάν βγάλουν GR θα είναι πολύ καλή η σειρά για τα παιδιά σας! :D
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,733
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
(Tι ξεσηκωστρες που ειναι, μερικοι-μερικοι, εδω μεσα !!! :icon15:)

ΟΧΙ ρε σεις :furious3: εχω να ξεπεταξω αλλα 16 επεισοδια απο το Space 1999 .... να περιμενετε :smash:
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Ειδα το πρωτο διπλο επεισοδιο χθες και μου αρεσε αρκετα.Το παλιο ηταν απο τα αγαπημενα μου.Μου αρεσε που σε καποια σημεια τα εφε ειναι παλιας κοπης σαν φορο τιμης στην παλια σειρα.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Το ξεκινησα και εγω μετα απο απαιτηση των πιτσιρικιων.

Δεν αντισταθηκα καθολου βεβαια. Εχω να πω οτι ειναι πολυ πολυ καλο.

Καπου στα πρωτα επεισοδια ειδαμε και μια υποβρυχια βαση με "κεφαλι" απο τους Αετους του 1999.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Όντως κάνανε πολύ καλή δουλειά!!

Πάντρεψαν σωστά την νέα τεχνολογία με το παλιό στυλ της σειράς!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Ποια παιδια μας ρε συ ?

Εγω περιμενω πως και πως το 3ο επεισοδιο να τα δουμε ολα μαζι το 3μερο :D
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Μανο να χαρεις, νομιζα οτι ειχαμε νεα για την επομενη σαιζον και ξαναπεσα παλι πανω μια αναμνηστικη εικονα σαν αυτες με τις οποιες γεμιζεις νεκρα νηματα. Μην το κανεις και στις νυν σειρες .
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,733
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Δηλαδη που ειναι το τοσο οδυνηρο σ'αυτο που εκανα ?
Ενα απλοικο CG ποσταρα ... που εχει σχεση με τους Thunderbirds.

Και δεν καταλαβαινω και το αλλο ... γιατι πρεπει ενα νημα να ειναι νεκρο ?
Μας αρεσει ο "θανατος" ?

Συγνωμη αν σου πηγε η καρδια στην κουλουρη επειδη αναστηθηκε ενα παλιο νημα.
Ειλικρινα συγνωμη (ουτε καν μου περασε ως ιδεα ... οτι σου προξενησα κατι τετοιο).