Προβλημα με αγορα sony kdl-55w805b

postfire

Established Member
6 February 2010
218
καλησπερα σας και παλι.
χθες παρελαβα την sony 55w805b
σημερα εγινε η τοποθετηση.

εχω 2 θεματα και σας παρακαλω οποιος εχει την ιδια ας βοηθησει παρακαλω

1 στην αλλαγη καναλιου εχει στο κεντρο μια ασπριλα μαλλον clouding φαρδος 60-70 εκατοστα και υψος 30-40εκ

αυτο φενεται εντονα στην αλλαγη καναλιων και οχι τοσο οταν παιζει ταινια με μαυρο φοντο
στο ασπρο δεν εχει τπτ.

2 το δευτερο θεμα ειναι οτι την κοιταξαμε στο πλαι και στην επανω πλευρα φενεται σαν να ειναι curved η τβ.
δλδ στην μεση κανει μια κοιλια.
βαλαμε κλοστη απο ακρη σε ακρη στην επανω και μπροστα πλευρα(στο μεταλλικο μερος) και στην μεση κανει κοιλια 1 χιλιοστο
με το ματι φενεται τουλαχιστον στην επανω πλευρα στο μεταλλικο πλαισιο απο ακρη σε ακρη κατα μηκος
ειναι φυσιολογικο αυτο ή εχει θεμα η τβ?

σας παρακαλω την βοηθεια σας!
σας ευχαριστω πολυ παιδια!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το έγραψα και στο άλλο νήμα , αύριο βάζεις στην κούτα την τηλεόραση , την πας στο κατάστημα αγοράς και αναφέρεις ότι (α) έχει μια λευκή κηλίδα στο κέντρο (β) έχει ενα χτύπημα στο πλαίσιο.

Δεν θα δεχτείς τίποτα εκτός από αλλαγή ή τα λεφτά σου πίσω. Αν σου πουν να την δει το σέρβις της Sony ή αναφέρουν κάτι για επισκευή θα αρνηθείς. Αν θέλουν ας την κοιτάξουν αυτοί επιτόπου.

Είναι καραμπινάτη περίπτωση DOA (dead on arrival).
 

postfire

Established Member
6 February 2010
218
απο media markt την εχω παρει.

1 δεν ειναι λευκη κυλιδα ειναι μεγαλη ασπριλα οπως ανεφερα
2 δεν εχει χτυπημα ειναι σαν στραβη στην μεση η τβ εχει κοιλια
τουλαχιστον στο επανω μερος κατα μηκος τους μεταλλικου πλαισιο φαινεται να κανει κοιλια στην μεση
τωρα στο πανελ δεν ξερω αν κανει παντως εκει που αναφερω κανει
την εχω παρει απο το ονλινε τους αλλα λεω να παω το πρωι στα μιντια να δω και αυτην που εχουν εκει αν κανει το ιδιο κοιλωμα

τι λες?

υ.γ υπεριον σονυ δεν εχεις αν δεν κανω λαθος?

εσενα σου κανει κοιλια?
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Όσο αφορά την επιστροφή προϊόντων με ελάττωμα...

Μπορείς να επιστρέψεις τα προϊόντα που αγοράζεις από το ηλεκτρονικό κατάστημα εντός 14 ημερών από την παραλαβή. Μπορείς να τα παραδώσεις στην Media Markt της επιλογής σου με επιστροφή χρημάτων ή να τα αποστείλεις στο κατάστημα Media Markt Online. Τα προϊόντα επιστρέφονται με έξοδα του πελάτη ή προσκομίζονται από τον ίδιο τον πελάτη στη διεύθυνση: Λ. Μαραθώνος 145-149 στον Γέρακα Αττικής. Σε οποιαδήποτε περίπτωση για online παραγγελίες μπορείς πριν από την επιστροφή των προϊόντων να επικοινωνείς με το τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών της Media Markt

Προσοχή! Τα προϊόντα θα πρέπει οπωσδήποτε να επιστρέφονται στην αρχική τους συσκευασία! Το ποσό αγοράς θα επιστρέφεται κατόπιν ελέγχου της κατάστασης και των τεχνικών χαρακτηριστικών. Εάν έχεις χρησιμοποιήσει το προϊόν πέρα από την απλή θέση σε λειτουργία, ενδέχεται να υπάρξει μείωση στο ποσό επιστροφής ή να μην μπορεί να επιστραφεί. Όσον αφορά τις εγγραφές ήχου ή βίντεο, όπως π.χ. τα CD, DVD κ.λπ., καθώς και το λογισμικό ηλεκτρονικών υπολογιστών, δικαίωμα επιστροφής υφίσταται μόνο εφόσον τα προϊόντα αυτά δεν έχουν αποσφραγισθεί. Μπορείς να βρείς περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το δικαίωμα επιστροφής στους Όροι Αγορών της εταιρίας μας.


http://www.mediamarkt.gr/mcs/shop/return.html

ΥΓ. Όχι Samsung 55F6500 έχω (περυσινό μοντέλο).
 

postfire

Established Member
6 February 2010
218
ευχαριστω μαν.

περι ντοα τα ξερω και επιστροφης μην ξεχνας ειναι η τριτη τβ που αλλαζω.
απο τα χριστουγεννα προσπαθω να παρω μια σωστη τβ και μου τυχαινουν ολες με προβλημα.
κοντευει πασχα και τβ δεν εχω.
τι να πω.

να κανω κινηση να παω μιντια να δω και την δικη τους πο κοντα μηπως ειναι με κοιλια και εκεινη?

αλλα εχω και το θεμα με το μεγαλο συννεφο
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ναι όντως τώρα το είδα ότι έχεις αλλάξει και άλλη , sorry αλλά με τόσα μέλη δεν θυμάμαι λεπτομερώς τι έχει κάνει ο καθένας.
 

postfire

Established Member
6 February 2010
218
τι σορρυ κατανοητο και λογικο τοσο κοσμο βοηθας.

1.πανυ 55 ειχε το πανελ τις τριλιζες σε ασπρο φοντο σε ολο το πανελ
2 σαμυ 6400 ειχε 2 μαζι κοκκινα πιξελ κολλημενα μαζι.
3 και τωρα η σονυ

τι αλλο να κανω φιλε υπεριον για να παρω σωστη τβ

εχω απογοητευτει και εχω κουραστει με το θεμα

να πω μια κοτσανα?
παιζει ρολο απο θα την αγορασουμε απο πιο καταστημα?

καταλαβαινεις τι θελω να πω
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,855
Θεσσαλονίκη
Το χιλιοστο μαλλον δεν ειναι προβλημα.
Αλλα το συνεφακι ειναι προβλημα.
Ισως καλυτερα να τη αλλαξεις με ενα αλλο μοντελο ή μαρκα
και να μην μπεις στη διαδικασια δηλωσης βλαβης ντοα
αφου με το clouding δεν βρισκεις ευκολα ακρη.

Εγω παλι φοβαμαι τις παρτιδες με πολυ χαμηλες τιμες. (προσφορες)
 

postfire

Established Member
6 February 2010
218
μα θεωρειτε απο τα καλυτερα μοντελα με τι να την αλλαξω
και απο τα καλυτερα πανελ auo.

απλα θα ετυχε το μεγαλο συννεφο?
 

Link

Senior Member
1 March 2011
561
Hyrule
Η συγκεκριμένη tv είναι ένα απο τα best seller της χρονιάς με ελάχιστα προβλήματα τέτοιου τύπου επίσης έχει ψηφιστεί απο πολλούς reviewers η καλύτερη FHD tv lcd.Αυτό αποδεικνύεται και από το νήμα της.Κανε χρήση doa και αντικατεστησε την.

Best Full HD LCD TV
Key Features:
55-inch edge-lit 1080p LED screen
X-Reality Pro processing engine
Active 3D playback (2 prs of glasses included)
Many of the best TVs these days are giant, expensive 4K ones. However, those who want to keep their budget under a grand should check out the 1080p Sony KDL-55W829. It’ll probably be remembered as the best HD-resolution TV of 2014.

As is becoming the Sony standard for mid-range TVs, the Sony KDL-55W829 offers class-leading picture quality with an almost effortless style. Black levels are fantastic for an LCD, with no sign of the TV struggling to get this sort of performance. Detail is excellent too, making it a great all-purpose TV for people not too bothered about having all the latest fancy tech.

Unlike some of Sony’s other TVs, the Sony KDL-55W829 does offer 3D, though. Viewing angles could be a touch better, but that’s the only real image quality issue we have with this Full HD set. The other negative to note is that you don’t get quite the array of smart services as the Samsung alternative, the UE48H6400.

http://www.trustedreviews.com/best-tv_round-up_Page-6


Best Midsize TV

If you're an image-quality snob (and there's nothing wrong with that), this is the midsize TV for you. Sony lives up to its reputation for obsession with color fidelity with the KDL-50W800B, and Sony's image processor renders fine detail and smooth motion β€” even in the absurd chase scenes of Skyfall that we watched during testing. Though deep shades and black are a challenge for all LCDs, the 50W800B performs far above average, delivering the shadowy opening scenes of Skyfall and the inky black of space in Gravity with aplomb.

The 50W800B is also a handsome TV, with a virtually nonexistent bezel around the screen and a minimalist but sturdy stand. The smart TV interface is not the most intuitive, but it's easy enough to navigate. Cool bonus features include 3D capabilities and PlayStation Now, which allows you to play cloud-based version of PS3 games.


http://www.tomsguide.com/us/best-tvs,review-2224.html
 
Last edited:

postfire

Established Member
6 February 2010
218
το ξερω φιλε λινκ για αυτο την πηρα

διαβασα τα καλυτερα.

στο ποστ που εκανες για την 829 δεν λεει?

ειναι ιδιες?
 

Link

Senior Member
1 March 2011
561
Hyrule
Sony 50w805/815/828/829
Είναι η ίδια τηλεόραση.Το μόνο που αλλάζει είναι τα "πλασματικά" Hz.
Άρα καμία διαφορά.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Η συγκεκριμένη tv είναι ένα απο τα best seller της χρονιάς με ελάχιστα προβλήματα τέτοιου τύπου επίσης έχει ψηφιστεί απο πολλούς reviewers η καλύτερη FHD tv lcd.Αυτό αποδεικνύεται και από το νήμα της.Κανε χρήση doa και αντικατεστησε την.

Βασικά ψάχνοντας στο testseek που έχει όλα τα τεστ...
-Η βαθμολογία της W805Β είναι 80%
-Η βαθμολογία της H6400 είναι 84%
Οπότε δεν δικαιολογείται αυτό που λες για τους reviewers.

Μάλλον παίζει ρόλο και το μετριότατο 3D της σειράς W8xx στο συγκεκριμένο αποτέλεσμα.
 

postfire

Established Member
6 February 2010
218
για το 3δ μου αρεσε ερκετα κανενα παραπονο

πια εφαρμογη κατεβαζουμε για να κανουμε το κινητο smart control γιατι μεσα στην συσκευασια δεν περιειχε το smart
 

postfire

Established Member
6 February 2010
218
καλησπερα παιδια!

σημερα μου φερανε αλλη σονυ και ιδου το αποτελεσμα.

τρεις χειροτερη.

φυσικα ζητησα τα λεφτα μου πισω

2gxe3a9.jpg
 

postfire

Established Member
6 February 2010
218
apo επιστροφη δεν ηταν τα τσεκαρα ολα.

το θεμα ειναι οτι 2 τβ ιδιες ειχαν το ιδιο θεμα
πως να δω πια ειναι καλη και οχι απο ελλατωματικη παρτιδα?
τωρα ομως ειμαι σε αδιεξοδο πια θελω τβ και τβ δεν εχω δεν ξερω τι αλλο να κανω
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,993
postfire καμία φώτο απέναντι από το πάνελ μήπως έβγαλες;
 

postfire

Established Member
6 February 2010
218
oxi αλλα και εκει φενεται δεν ειναι αντανακλαση αν αυτο εννοεις.

και σε ευθεια απο την τβ το ιδιο ειναι σε σκοτεινα πλανα κανει μπαμ

χθες βλεπαμε walking dead και ηθελα να τεσταρω ναι φενεται μια ασπριλα φενεται σε σκοτεινες σκηνες και σε γκρι

και οι 2 σονυ που μου εχουν φερει γραφουν απο πισω date of manufacture 01/2015

εδιτ: ειμαι πολυ απογοητευμενος απο πριν τα χριστουγεννα πεδευομαι και δεν μπορω να στεριοσω σε μια τβ
ολες με προβλημα μου τυχαινουν
ολες ειναι απο το μιντια δεν ξερω τι γινεται μηπως πρεπει να αγορασω απο αλλου?
δεν ξερω τι να κανω πλεον ειμαι χωρις τβ 3 μηνες
 
Last edited: