Synology DiskStation DS415+

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,115
Λιβαδειά

Synology DiskStation DS415+


DS415+_#1.png


Το Synology Diskstation DS415+ είναι ένας διακομιστης NAS με τέσσερεις θέσεις για σκληρούς. Είναι εξοπλισμένο με
ένα τετραπύρηνο επεξεργαστή, βελτιστοποιημένο για εντατικές εργασίες και προσφέρει δυνατότητα κρυπτογράφησης.

Είναι μια λύση αποθήκευσης που έχει σχεδιαστεί ειδικά για χρήστες μικρών και μεσαίων επιχειρήσεων που ενδιαφέρονται
για υψηλή απόδοση και ασφάλεια στην ανταλλαγή δεδομένων και στην δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας. Με το Link
Aggregation ενεργοποιημένο, το DS415+ προσφέρει κατά μέσο όρο 225,81MB/s ταχύτητα ανάγνωσης και 223,86MB/s
ταχύτητα εγγραφής, υπό διαμόρφωση RAID 5 και σε περιβάλλον Windows.

Το Synology DS415+ υποστηριζει κρυπτογράφηση υλικού AES-NI, προσφέροντας παραλληλα εξαιρετική επιτάχυνση των
επιδόσεων του κατά την κρυπτογράφηση των δεδομένων. Είναι έτσι κατάλληλο για τους χρήστες των μικρών και μεσαίων
επιχειρήσεων που χρειάζονται να δημιουργούν αντίγραφα ασφαλείας των δεδομένων τους καθως και ενδιαφέρονται για
την προστασία των κρίσιμων πόρων και την κοινή χρήση αρχείων σε διαφορετικές πλατφόρμες.

Φυσικά το DS415+ είναι ένα πλήρες σύστημα NAS εξοπλισμένο με το βραβευμένο λειτουργικό της Synology, το DiskStation
Manager DSM, με λειτουργίες Backup, CloudStation, DNS / DHCP Server, Mail Server καθώς και πολλές άλλες λειτουργίες.​




Specification

CPU Model:
- INTEL Atom C2538

CPU Frequency:
- Quad Core 2.4 GHz

System Memory:
- 2GB DDR3

Compatible Drive Type:
- 3.5" SATA(III) / SATA(II) HDD
- 2.5" SATA(III) / SATA(II) HDD
- 2.5" SATA(III) / SATA(II) SSD

Maximum Internal Raw Capacity:
- 24 TB (6TB HDD X 4) (Capacity may vary by RAID types)

Drive Bay(s): 4

• Floating Point
• Hardware Encryption Engine (AES-NI)
• Hot Swappable Drive

External Ports
- 1 x USB 2.0 Port
- 2 x USB 3.0 Port
- 1 x eSATA Port

Internal Drives:
- EXT4

External Drives:
- EXT4 / EXT3 / FAT / NTFS / HFS+

Supported RAID Type:
- Synology Hybrid RAID
- Basic
- JBOD
- RAID 0
- RAID 1
- RAID 5
- RAID 6
- RAID 10

RAID Migration
- Basic to RAID 1
- Basic to RAID 5
- RAID 1 to RAID 5
- RAID 5 to RAID 6

Others:
- RJ-45 1GbE LAN Port: 2
- System Fan: 92 x 92 mm x 2 pcs
- Noise Level: 20.2 dB(A)
- Wake on LAN/WAN
- Wireless Support (dongle)
- Power Recovery
- Scheduled Power On/Off
- Power Supply Unit / Adapter: 100W
- AC Input Power Voltage: 100V to 240V AC
- Power Frequency: 50/60 HZ, Single Phase
- Power Consumption: 32.64W (Access) / 14.78W (HDD Hibernation)

Environment Temperature
- Operating Temperature: 5°C to 35°C (40°F to 95°F)
- Storage Temperature: -20°C to 60°C (-5°F to 140°F)
- Relative Humidity: 5% to 95% RH

Certification
- FCC Class B
- CE Class B
- BSMI Class B

Packaging Content
- Main Unit x1
- Welcome Note x1
- Accessory Pack x1
- AC Power Adapter x1
- AC Power Cord x1
- RJ-45 LAN Cable x2

Size: 165 x 203 x 233.2 mm

Weight: 2.05 kg






Τιμές:
- Skroutz
- BestPrice


Reviews:
- Legion Hardware
- Trusted Reviews
- Storage Review



DS415+_#2.png
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,115
Λιβαδειά

Ήρθε σήμερα! Η πρώτες εντυπώσεις όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής του είναι πολύ καλές :smile:​


image.jpg


(Sent from iPhone 6 Plus)
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Τι σύμπτωση, αύριο παραλαμβάνω το DiskStation DS214+. Λογικά το ίδιο είναι αλλά με 2 δίσκους.
Πρέπει να είναι κορυφαία μηχανάκια γι αυτό και λίγο τσιμπημένα σε τιμή.
Ελπίζω να είναι γρήγορα σε απόκριση, διότι το θέλω για file server που θα δουλεύουν όλη μέρα.

Καλοδούλευτο!
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,115
Λιβαδειά
Τι σύμπτωση, αύριο παραλαμβάνω το DiskStation DS214+. Λογικά το ίδιο είναι αλλά με 2 δίσκους.
Πρέπει να είναι κορυφαία μηχανάκια γι αυτό και λίγο τσιμπημένα σε τιμή.
Ελπίζω να είναι γρήγορα σε απόκριση, διότι το θέλω για file server που θα δουλεύουν όλη μέρα.
Δεν είναι τα ίδια! Το 214+ είναι Dual Core με 1gb ram, ενώ το 415+ είναι Quad Core me 2gb ram :smile:

Καλοδούλευτο!
Ευχαριστώ πολύ, επίσης -bye-


(Sent from iPhone 6 Plus)
 

psta

New member
9 September 2011
38
Δηλαδη αν εξαιρεσουμε το transcoding, σε ολα τα αλλα το 415+ ειναι καλυτερο απο το 415play ή υπαρχουν και αλλα χαρακτηριστικα που τo 415play υπερτερεί? (εκτος τιμης βεβαια)
To transcoding δεν παιζει με plex (ή καλυτερα το plex δεν χρησιμοποιει τα hardware χαρακτηριστικα του NAS που επιταχυνουν το transcoding στο 415play).
Και αφου ολοι μου λενε οτι θα πρεπει να χρησιμοποιησω plex γιατι το DS Studio δεν ειναι καλο, τοτε αναρωτιεμαι αν χασω τιποτα αν παω στο + αντι του play.
Βεβαια με μελλοντικες αναβαθμισεις μπορει το plex να υποστηριξει και transcoding με το H/W του 415play, αλλα με τα αν δεν αγοραζεις τιποτα και περιμενεις μεχρι να βρεις νεο λογο για να αναβαλεις την αγορα :p
 

psta

New member
9 September 2011
38
Με το καλο αυριο παραλαμβανω και γω το ιδιο μοντελο (415+). Εχω αγορασει και 4χ4 δισκους. Χαζη ερωτηση: Ειδα το link με τα quick installation steps. Το DSM θα το εγκαταστησω αφου εχω τοποθετησει και τους δισκους? Το μηχανακι εχει καποια εσωτερικη flash memory για να εγκαταστησω το DSM? Γιατι format και επιλογη raid θα κανω μεσω του DSM οπως εχω καταλαβει. ή κατα τη διαδικασια εγκαταστασης του DSM θα κανει scan τους δισκους και θα γινει η επιλογη του format και raid εκεινη τη στιγμη? Και 2) απο εμπειρια για 4χ4ΤΒ ποσο χρονο κανει για φορματ? (raid 5 θα επιλεγει).
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Καλησπέρα, ευτυχής ιδιοκτήτης ενός 215j και εγώ. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και πολύ εύχρηστο gui. Έχω όμως ένα πρόβλημα, ενώ έχω βάλει συγκεκριμένα groups και χρήστες, όταν συνδέομαι με το λαπτοπ στο δίκτυο βλέπω όλους τους φακέλους!:furious3: Η ερώτηση μου είναι, μπαίνει αυτόματα το laptop σε κάποιο group? Πως μπορώ ν ελέγχω τις συσκευές που συνδέονται? Με πιο τρόπο βάζω το λαπτοπ σε ένα user group?
Ευχαριστώ
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,115
Λιβαδειά
Απάντηση: Re: Synology DiskStation DS415+

Με το καλο αυριο παραλαμβανω και γω το ιδιο μοντελο (415+). Εχω αγορασει και 4χ4 δισκους. Χαζη ερωτηση: Ειδα το link με τα quick installation steps. Το DSM θα το εγκαταστησω αφου εχω τοποθετησει και τους δισκους? Το μηχανακι εχει καποια εσωτερικη flash memory για να εγκαταστησω το DSM? Γιατι format και επιλογη raid θα κανω μεσω του DSM οπως εχω καταλαβει. ή κατα τη διαδικασια εγκαταστασης του DSM θα κανει scan τους δισκους και θα γινει η επιλογη του format και raid εκεινη τη στιγμη? Και 2) απο εμπειρια για 4χ4ΤΒ ποσο χρονο κανει για φορματ? (raid 5 θα επιλεγει).

Μεγειάα! :smile:

Το DSM θα το περάσεις εφόσον έχεις τοποθετήσει τους δίσκους.

Φορμάτ και raid θα τα κάνεις μετά (από "Storage Manager")

Εγώ με 2 δίσκους το έχω (2x 3tb wd red) για raid 0 έκανε περισσότερες από 10+ ώρες!!!
 

axl_gk

Senior Member
13 February 2007
363
Raid 0 σε nas.Γιατι? Εαν χασεις εναν δισκο τα χανεις ολα !!!
 

psta

New member
9 September 2011
38
Δεν ξερω πως να σβησω το post :) αν καποιος συντονιστης του site το διαβασει, ας το διαγραψει
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,591
Αθηνα
Καλησπέρα, ευτυχής ιδιοκτήτης ενός 215j και εγώ. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και πολύ εύχρηστο gui. Έχω όμως ένα πρόβλημα, ενώ έχω βάλει συγκεκριμένα groups και χρήστες, όταν συνδέομαι με το λαπτοπ στο δίκτυο βλέπω όλους τους φακέλους!:furious3: Η ερώτηση μου είναι, μπαίνει αυτόματα το laptop σε κάποιο group? Πως μπορώ ν ελέγχω τις συσκευές που συνδέονται? Με πιο τρόπο βάζω το λαπτοπ σε ένα user group?
Ευχαριστώ

Δεν μπαινει συσκευη σε user group, αλλα χρηστης. Οντως μπορεις να δεις ολους τους φακελους, αλλα αν δοκιμασεις να δεις μεσα στον φακελο, θα πρεπει να σου ζηταει username/password.
 

psta

New member
9 September 2011
38
DS415+ με 4 Χ 4 TB WD Red (παραληφθηκε την Παρασκευη οποτε τωρα εχει πολυ μεγαλη χρηση μιας και αντιγραφονται ολα τα files και οι εφαρμογες εχουν συνεχως προσβαση για να κανουν indexes/download info). Ειναι πραγματικα σχεδον τελειως αθορυβο. Το εχω στο σαλονι μου και δεν εχει ακουστει κανενα παραπονο απο το αφεντικο (για ομοιοπαθουντες που ανησυχουν για το αν ειναι θορυβωδες)
 

buffos

Senior Member
17 July 2006
675
Θεσσαλονίκη
Ελπίζω να υποστηρίζει το μηχάνημα το docker που εμφανίζεται στο νέο dsm 5.2 γιατί ανοίγει την πόρτα Για πάρα πάρα πάρα πολλές εφαρμογές στα synology μας.