Chord Hugo DAC

26 June 2006
14,830
Athens
Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω με το Hugo:

Πως 2 μικρές μπαταρίες επαρκούν για τη ταυτόχρονη τροφοδότηση των ψηφιακών κυκλωμάτων και του συνδεδεμένου DAP/κινητού (μέσω διασύνδεσης USB OTG) καθώς και την απρόσκοπτη οδήγηση planarmagnetic ακουστικών ή και ευαίσθητων ηχείων! Βέβαια διακρίνω εκτεταμένες σταθεροποιήσεις στο εσωτερικό της συσκευής.

Καλό είναι το γεγονός ότι μπορεί να συνδεθεί απευθείας σε τελικό ενισχυτή ή ενεργά ηχεία.

Κακό είναι, ότι αν τελικά οι επιδόσεις του είναι όντως τόσο καλές, θα πρέπει κανείς να συνηθίσει στην ιδέα ότι θα έχει στο κυρίως σύστημά του μια συσκευή που δεν θα "δείχνει" τα λεφτά της...
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Re: Mission: USB DAC!

Sony_Walkman_WM-2-1200-80.jpg



για να μην μείνεις στην μέση απο ρέυμα την ώρα που ξεδιπλώνεται η αιθουσα της βιένης ,,,
 
26 June 2006
14,830
Athens
Re: Mission: USB DAC!

Μπορεί κάποιος να μου κάποιος σε τι διαφέρει το Hugo από το 2Qute της ίδιας εταιρείας? Δεν βγάζω άμεσα συμπεράσματα από το παρακάτω λινκ:

http://www.chordelectronics.co.uk/products-info.asp?id=97

Ενώ "φαίνεται" σαν καλύτερο προϊόν, είναι πολύ φτηνότερο!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

... συν το γεγονός ότι αυτό βλέπεται!
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: Mission: USB DAC!

Το ίδιο Ντακ είναι χωρίς τις μπαταρίες και τον ενισχυτή ακουστικων..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Καλα σταυρο κρατα μικρο καλαθι... U never know...

Το λέει και η αλάνθαστη λαϊκή σοφία. Όπου ακούς πολλά κεράσια..
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: Mission: USB DAC!

Σταύρο έχετε κατι να το συγκρίνετε? Το ακούτε στα ηχεια ή με τα ακουστικά?
 
26 June 2006
14,830
Athens
Re: Mission: USB DAC!

Μόλις τελείωσα την ακρόαση του Hugo.

Ειλικρινά δεν περίμενα τέτοιο αποτέλεσμα από μια συσκευή μεγέθους walkman.

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αυτή τη στιγμή αλλά θα πω ότι δεν έχω ακούσει προσωπικά (στο δικό μου σετάπ με καλοοδηγημένα Hifiman HE-6) κάτι που να το ξεπερνάει σε μουσικότητα και πληρότητα!

Να σημειώσω όμως ότι η εμπειρία μου σε dacs όμως δεν είναι τόσο διευρυμένη όσο άλλων συμφορουμητών. Π.χ. το καλύτερο dac που έχω ακούσει στο χώρο μου είναι το Audiobyte Black Dragon.

Περιμένω την ακρόαση του Πέτρου (Tsipaki) ή και άλλων (DrPanK?) για την αφιέρωση ίσως και ξεχωριστού νήματος.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Νίκο (nickperi) για την εμπειρία που μου πρόσφερες!

Το μόνο σοβαρό μειονέκτημα, και που με λύπησε πάρα πολύ, είναι ότι ο Νίκος έπρεπε να το πάρει μαζί του.:bigcry:


Τα διαπιστευτήρια:
 

Attachments

  • DSC_1307.jpg
    DSC_1307.jpg
    174.1 KB · Views: 444
  • DSC_1308.jpg
    DSC_1308.jpg
    161.4 KB · Views: 441
26 June 2006
14,830
Athens
Re: Mission: USB DAC!

Έγινε επίσης ιδεατή συνακρόαση τόσο από τα ΗΕ-6 όσο και από τα Senn HD-650.

Τα πρώτα από τον F5 (και με ενεργή προενίσχυση) και τα τελευταία απευθείας συνδεδεμένα πάνω στο Hugo.

Εννοείται ότι 6άρια τα ξέσκισαν τα 650, αλλά θα πρέπει να ακούσετε πόσο καλά - μουσικά οδηγούσε τα 650 το Hugo. Σίγουρα δεν τα έχω ακούσει έτσι ποτέ ξανά!

Υπάρχει και κάτι πολύ σημαντικό και αυτό είναι η φορητότητα. Πολύ δυνατό χαρτί του συγκεκριμένου dac!!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εξάχθηκαν και άλλα συμπεράσματα κατά τη διάρκεια της ακρόασης. :)

Καλό θα ήταν να συνεισφέρει και ο ίδιος ο Νίκος αν βέβαια επιθυμεί...
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: Mission: USB DAC!

To περιμένω σε λίγες μέρες εγώ και το Mytek για μια συγκριτική ακροασούλα σε σύστημα με ηχεία*. Οφείλω να παραδεχτώ οτι το έχω ήδη ακούσει στα κλεφτά απο τα ακουστικά της Audeze και ομολογώ οτι σάστισα με το αποτέλεσμα.. Αν και δεν μπορώ να εξάγω σοβαρά συμπεράσματα απο μια ολιγόλεπτη ελλιπή ακρόαση μου άφησε την εντύπωση οτι δικαιολογεί άνετα την αλμυρή του τιμή. Τα υπόλοιπα μετα διαπιστευτηρίων σύντομα θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος..


*http://avclub.gr/forum/showthread.php/66317-Το-σύστημα-μου-πάλι-LUXILLA?highlight=

http://avclub.gr/forum/showthread.php/101363-Computer-Audio-στο-σύστημα-μία-νέα-αρχή?highlight=
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: Mission: USB DAC!

Όχι Σταύρο εντελώς τυχαία συνάντησα τον Nίκο στην Audiosoul και με άφησε να ακούσω για δύο λεπτά που προλάβαινα μιάς και ήμουν κάπως βιαστικός Τα υπόλοιπα απο Τρίτη Τετάρτη εκτός απροόπτου..
 
26 June 2006
14,830
Athens
Re: Mission: USB DAC!

Να συμπληρώσω ότι ακούστηκαν όλα τα φορμά (και DSD) και τα έπαιξε απροβλημάτιστα.

Ωραίο το οπτικό εφφέ με την αλλαγή χρώματος στο "φινιστρίνι" της συσκευής ανάλογα με την ανάλυση του αναπαραγώμενου αρχείου!

Επίσης, με το που μπήκε το usb plug, το daphile το αναγνώρισε άμεσα ως... Hugo.

Πάρα πολύ στοιβαρή κατασκευή και..... δοκιμασμένη, αφού έπεσε κάτω (ατυχώς) σε μαρμάρινο πάτωμα χωρίς ευτυχώς να πάθει τίποτα. :)
 
26 June 2006
14,830
Athens
Re: Mission: USB DAC!

Εγώ πιστεύω Πέτρο ότι όταν με το καλό το ακούσεις το τελευταίο πράγμα που θα σε νοιάζει είναι αυτό (και το πρώτο η... εκταμίευση). :)

Αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί θα το αντιπαραθέσεις με κάτι το οποίο είναι (απ' όσο ξέρω) εντελώς αντιδιαμετρικό ηχητικά...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επίσης, δεν πρέπει να μας διαφεύγει το γεγονός ότι μιλάμε για μια συσκευή που έχει τιμή λιανικής $2,500 στο US!
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: Mission: USB DAC!

Εγώ από την άλλη είμαι πιο συγκρατημένος. Ξέρω ότι θα ακούσω κάτι το εξαιρετικό αλλά η ενθρόνιση του Mytek είναι ιδιαίτερα δύσκολο task. Βασική ελειψη από το Hugo η απουσία balanced εξόδου. Τεσπα ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα αν ΚΑ με την τιμη που έγραψες και με την πρόσφατη ισοτιμία ευρώ δολλαριου το Chord έχει πολύ σοβαρό ανταγωνισμό. Θα δούμε..
 
26 June 2006
14,830
Athens
Re: Mission: USB DAC!

Το μόνο μείον που διαπίστωσα στην επαφή μου με το Hugo είναι το usb καλώδιο.

Θα πρέπει να έχει απόληξη σε mini usb (plug κινητών) πράγμα που σημαίνει ότι τα καλά μας τα καλώδια δεν... κάνουν.