Ψάχνω για μια οικονομική 32άρα Full HD για μικρό χώρο (π.χ. κρεβατοκάμαρα)

Καλό απόγευμα σε όλους

Ότι λέει ο τίτλος. Προς το παρόν έχω δει τις Samsung UE32H5000 και LG 32LB5610, που είναι σχετικά οικονομικές (ίσως και λίγο πιο παλιές σε σχέση με τα τρέχοντα σημερινά μοντέλα), αλλά που με καλύπτουν στα βασικά.

Βέβαια, θα ήθελα να είναι και λίγο Smart ή να υποστηρίζει PVR, αλλά δεν μπορώ να τα έχω όλα δικά μου.

Υπάρχουν άλλες προτάσεις (πάντα γι αυτό το ύψος τιμών);
Τί γνώμη έχετε για τις αναφερόμενες;

Ευχαριστώ.
-
 

Nti]nos

Senior Member
19 October 2014
692
Επειδη δεν μπορω να βρω κατι, ισως αυτη ειναι η καλυτερη λυση, καποια στιγμη ειχε πεσει στα 299, (κοιτα εξελιξη τιμης), εαν την παρακολουθεις και ξαναπεσει, χτυπα την, αλλιως σε αυτη την τιμη ειναι λιγο δυσκολο να βρεις κατι αξιολογο, η κοιτας καποια απο αυτες, διαβαζεις και τα σχολια χρηστων (σε οσες υπαρχουνε) και οτι θελεις, ρωτας.
 

msamkl

New member
27 October 2008
38
Καλό απόγευμα σε όλους

Ότι λέει ο τίτλος. Προς το παρόν έχω δει τις Samsung UE32H5000 και LG 32LB5610, που είναι σχετικά οικονομικές (ίσως και λίγο πιο παλιές σε σχέση με τα τρέχοντα σημερινά μοντέλα), αλλά που με καλύπτουν στα βασικά.

Βέβαια, θα ήθελα να είναι και λίγο Smart ή να υποστηρίζει PVR, αλλά δεν μπορώ να τα έχω όλα δικά μου.

Υπάρχουν άλλες προτάσεις (πάντα γι αυτό το ύψος τιμών);
Τί γνώμη έχετε για τις αναφερόμενες;

Ευχαριστώ.
-

Για μένα LG 32lb5610 δαγκωτό! Την έχω στην κρεβατοκάμαρα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Απίστευτη εικόνα σε Digea, σε bluray δεν το συζητώ...media player που παίζει τα πάντα (εκτός ac3), εξαιρετική κίνηση για 50hz panel, καλές γωνίες θέασης, απίθανος ήχος. Αρνητικό ένα...το μαύρο της...γκριζάρει λόγω ips panel, προσωπικά όμως δεν με ενοχλεί καθόλου ακόμα και σε απόλυτο σκοτάδι. Στα λεφτά της θεωρώ ότι δεν έχει αντίπαλο.
 
Απάντηση: Re: Ψάχνω για μια οικονομική 32άρα Full HD για μικρό χώρο (π.χ. κρεβατοκάμα

Για μένα LG 32lb5610 δαγκωτό! Την έχω στην κρεβατοκάμαρα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Απίστευτη εικόνα σε Digea, σε bluray δεν το συζητώ...media player που παίζει τα πάντα (εκτός ac3), εξαιρετική κίνηση για 50hz panel, καλές γωνίες θέασης, απίθανος ήχος. Αρνητικό ένα...το μαύρο της...γκριζάρει λόγω ips panel, προσωπικά όμως δεν με ενοχλεί καθόλου ακόμα και σε απόλυτο σκοτάδι. Στα λεφτά της θεωρώ ότι δεν έχει αντίπαλο.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Έχεις PM.
-
 
Μια - ακόμα - 32άρα στα υπόψη...

Ψάχνοντας, βρήκα επίσης και την Samsung UE32H5303, η οποία είναι και Smart. Είναι βέβαια λίγο ακριβότερη από αυτές που αρχικά έχω εντοπίσει, αλλά εμπεριέχει και το χαρακτηριστικό Smart, που ίσως φανεί χρήσιμο κάποια στιγμή. Φυσικά δεν ξέρω πώς συγκρίνονται μεταξύ τους σε εικόνα και γενικά σε μεταβαλλόμενες συνθήκες θέασης (γωνία θέασης, φωτεινότητα χώρου, απόδοση μαύρου κλπ.) όλα τα παραπάνω μοντελάκια, που μπορούν να καλυφθούν από το βαλάντιό μου (η τελευταία πιο δύσκολα, αλλά αν η συνολική σύγκριση κλίνει υπέρ της, ίσως κάνω τη θυσία).

Τί λέτε;
-
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,983
Αναφέρω τη διάταξη των pixel που παρατήρησα από κοντά ,ζωντανά.
 
Διαφορές?

Η LG 32LB5610 έχει VA panel και όχι IPS.

Η επισημη ιστοσελιδα της lg, αναφερει ips

Καλησπέρα και πάλι

Επί του πρακταίου, τί σημαίνει το ένα και τί το άλλο. Και εν πάση περιπτώσει, ποιό θα ήταν προτιμότερο, αν λ.χ. θα μπορούσε κάποιος να διαλέξει ανάμεσα σε δυο μοντέλα με αυτά τα δύο πάνελς, ενώ όλα τα άλλα ήταν (θεωρητικά) τα ίδια;

Ευχαριστώ.
-
 

Nti]nos

Senior Member
19 October 2014
692
To ips panel, εχει μεγαλες γωνιες θεασης, αλλα ατονα χρωματα, δηλ. το μαυρο, γκριζαρει καπως, ενω το VA panel, εχει καλυτερη αντιθεση, βαθυ μαυρο και γενικα πολυ εντονα χρωματα (ατονα, εχει το ips, η διαφορα τους), αλλα δεν εχει καλες γωνιες θεασης.
Πιο απο τα δυο θα διαλεξεις, αυτο ειναι γουστο, αλλα γενικα το VA panel ειναι καλυτερο στην αποδοση των χρωματων.
Οσο για το μοντελο της samsung που αναφερεις το καλυτερο ειναι να πας να το δεις σε καποιο μεγαλο καταστημα, γενικα οτι θες να παρεις, καλο ειναι να το δεις απο κοντα (ειδικα στις τηλεορασεις).
 

msamkl

New member
27 October 2008
38
Η LG 32LB5610 έχει VA panel και όχι IPS.

H LG 32LB5610 ΕΧΕΙ IPS panel.

To ips panel, εχει μεγαλες γωνιες θεασης, αλλα ατονα χρωματα, δηλ. το μαυρο, γκριζαρει καπως, ενω το VA panel, εχει καλυτερη αντιθεση, βαθυ μαυρο και γενικα πολυ εντονα χρωματα (ατονα, εχει το ips, η διαφορα τους), αλλα δεν εχει καλες γωνιες θεασης.
Πιο απο τα δυο θα διαλεξεις, αυτο ειναι γουστο, αλλα γενικα το VA panel ειναι καλυτερο στην αποδοση των χρωματων.
Οσο για το μοντελο της samsung που αναφερεις το καλυτερο ειναι να πας να το δεις σε καποιο μεγαλο καταστημα, γενικα οτι θες να παρεις, καλο ειναι να το δεις απο κοντα (ειδικα στις τηλεορασεις).

Όχι ακριβώς...

IPS

The main advantages with IPS monitors is that the technology offer noticeably better color reproduction as well as much better viewing angles. The downside used to be a difficulty to emphasize blacks, which in turn meant problems with the contrast. IPS panels were also very expensive and slow in the beginning


Now the manufacturers have started producing so-called Super-IPS (S-IPS) panels at reasonable prices. Response times have crept down considerably and the contrast is much better. In addition, color display and the options to calibrate the colors are superior to the other panel types. IPS panels keep colors constant, even in sharp angles.

VA – MVA and PVA

Further developments have led to MVA and PVA, where the manufacturers are trying to find a technique that would combine the advantages of both TN and IPS. MVA panels offer good viewing angles and generally better blacks and contrast than either TN or IPS panels. Their response times also look good on paper, but unfortunately not in the real world

Even if the response time for white to black is low, it is often considerably higher between two dark tones, leading to Ghosting effects. Another weakness is the color reproduction, which in itself is better than TN but not as good as IPS. PVA panels are in many ways similar to MVA, but have even better blacks and great contrast. The problem with ghosting remains, however.

http://www.tnpanel.com/tn-vs-ips-va/

http://www.tftcentral.co.uk/articles/panel_technologies.htm μια πιο λεπτομερής ανάλυση.
 
Last edited:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,983
Με ένα μεγενθυτικό γυαλί μπορείτε να δείτε τη διάταξη των εικονοστοιχείων.

VA subpixel panel structure
subpixel.jpg


IPS subpixel panel structure
subpixel.jpg

source photos:[hdtvtest.co.uk]
 
Τελικά, LG Smart 32LB5800

Τελικά, μετά από 2-3 ημερών περίπου ψάξιμο και μετά από μια επίσκεψη στο κοντινό μου www.comelectric.gr, αφού είδα δίπλα-δίπλα μια LG (την 32LB5800) και μια Samsung (μια 40άρα, αλλά με ίδιο πάνελ σαν τις 32άρες, που είχα εντοπίσει), αποφάσισα και πήρα την LG, που την είχε και σε ανταγωνιστική τιμή σε σχέση με την αγορά.

Η αλήθεια είναι ότι η Samsung σε σχέση με την LG προσέφερε λίγο πιο καλή θέαση σε μεγάλη γωνία θέασης, αλλά συγκριτικά και στις δυο τους, σε χρώματα και μαύρο, δεν είδα διαφορές, με δεδομένο ότι ζήτησα από την υπάλληλο να διατηρήσει τα ίδια βασικά settings και στις δύο και με θέαση στο πρόγραμμα της ΝΕΡΙΤ HD, γιατί φυσικά κάτι άλλο δεν υπήρχε δυνατότητα να δω. Αλλά επειδή στο χώρο που θα μπει, η γωνία θέασης θα είναι σχεδόν στο κέντρο, με πολύ μικρή ή καθόλου απόκλιση, θεώρησα ότι δεν αξίζει τον κόπο να δώσω άλλα 40-42 ευρώ παραπάνω, για κάτι που δεν θα έχει πρακτικά εφαρμογή.

Έτσι, μετά από περίπου 5-10 λεπτά συγκριτικής θέασης, κατέληξα στην LG και την παίρνοντας την υπό μάλης, την κουβάλησα σπίτι. Το στήσιμο από Δευτέρα, μάλλον.

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις παρεμβάσεις σας.
-
 

Nti]nos

Senior Member
19 October 2014
692
Καλοθεατη και γραψε μας εντυπωσεις, αρα μ'αυτα που λες η συγκεκριμενη lg, εχει VA panel και οχι ips, που αναφερει η αντιπροσωπεια.
 

msamkl

New member
27 October 2008
38
Re: Απάντηση: Ψάχνω για μια οικονομική 32άρα Full HD για μικρό χώρο (π.χ. κρεβατοκάμα

Καλοθέατη και απροβλημάτιστη Παναγιώτη!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τελικά, μετά από 2-3 ημερών περίπου ψάξιμο και μετά από μια επίσκεψη στο κοντινό μου www.comelectric.gr, αφού είδα δίπλα-δίπλα μια LG (την 32LB5800) και μια Samsung (μια 40άρα, αλλά με ίδιο πάνελ σαν τις 32άρες, που είχα εντοπίσει), αποφάσισα και πήρα την LG, που την είχε και σε ανταγωνιστική τιμή σε σχέση με την αγορά.

Η αλήθεια είναι ότι η Samsung σε σχέση με την LG προσέφερε λίγο πιο καλή θέαση σε μεγάλη γωνία θέασης, αλλά συγκριτικά και στις δυο τους, σε χρώματα και μαύρο, δεν είδα διαφορές, με δεδομένο ότι ζήτησα από την υπάλληλο να διατηρήσει τα ίδια βασικά settings και στις δύο και με θέαση στο πρόγραμμα της ΝΕΡΙΤ HD, γιατί φυσικά κάτι άλλο δεν υπήρχε δυνατότητα να δω. Αλλά επειδή στο χώρο που θα μπει, η γωνία θέασης θα είναι σχεδόν στο κέντρο, με πολύ μικρή ή καθόλου απόκλιση, θεώρησα ότι δεν αξίζει τον κόπο να δώσω άλλα 40-42 ευρώ παραπάνω, για κάτι που δεν θα έχει πρακτικά εφαρμογή.

Έτσι, μετά από περίπου 5-10 λεπτά συγκριτικής θέασης, κατέληξα στην LG και την παίρνοντας την υπό μάλης, την κουβάλησα σπίτι. Το στήσιμο από Δευτέρα, μάλλον.

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις παρεμβάσεις σας.
-

Πολύ παράξενο αυτό...η δική μου πάντως LG 32LB5610 δείχνει σχεδόν την ίδια εικόνα ακόμα και από πολύ πλάγια εάν κοιτάξω, σε αντίθεση με την Samsung 48Η6400 που έχω στο σαλόνι η οποία όσο αποκλίνω από το κέντρο τόσο ξεθωριάζει η εικόνα της.
 
Συγκρίσεις και αποτελέσματα...

Καλοθεατη και γραψε μας εντυπωσεις, αρα μ'αυτα που λες η συγκεκριμενη lg, εχει VA panel και οχι ips, που αναφερει η αντιπροσωπεια.

Καλοθέατη και απροβλημάτιστη Παναγιώτη!

Πολύ παράξενο αυτό...η δική μου πάντως LG 32LB5610 δείχνει σχεδόν την ίδια εικόνα ακόμα και από πολύ πλάγια εάν κοιτάξω, σε αντίθεση με την Samsung 48Η6400 που έχω στο σαλόνι η οποία όσο αποκλίνω από το κέντρο τόσο ξεθωριάζει η εικόνα της.

Σας ευχαριστώ.

Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό που λες, Ντίνο, περί VA ή IPS πάνελ ισχύει. Φαντάζομαι όμως ότι αν το γράφουν στο site της αντιπροσωπείας δεν πρέπει να κάνουν λάθος. Θα ελέγξω και το διεθνές site της LG, να δω τί λέει επ' αυτού. Σημασία πάντως έχει ότι από την πρώτη επαφή που είχα στο κατάστημα, δεν έμεινα καθόλου δυσαρεστημένος με τα χρώματα και το μαύρο.

Όσον αφορά στη γωνία θέασης, μη φανταστείτε καμιά τρομακτική διαφορά με τη Samsung που συνέκρινα. Και μιλάμε πάντα για πολύ extreme κατάσταση, δηλαδή δοκίμασα να δω από γωνία 70 ή 80 μοίρες σχεδόν, ήτοι από πολύ πλάγια, χωρίς κι αυτό να είναι απόλυτα συγκρίσιμο, γιατί ο χώρος του μαγαζιού δεν προσφερόταν και για την καλύτερη δυνατή σύγκριση. Ήταν μικρός, με πολύ περιορισμένη δυνατότητα να κινούμαι όπως θέλω και να στέκομαι όπου θέλω, ενώ οι δυο συσκευές που έβλεπα ήταν και σε διαφορετικό ύψος, η μια (LG) χαμηλά και η άλλη (Samsung) ψηλότερα, οπότα αναγκαζόμουν να κάνω λίγο κινήσεις πιθήκου για να έχω συγκρίσιμα αποτελέσματα, πάντα στο μέτρο του δυνατού.
-
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,731
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Πριν 5 ωρες αγορασα την Samsung UE32H5303.

Εψαχνα τις τελευταιες τρεις βδομαδες κατι μεχρι τα 280 ευρω, 32 ιντσες και FHD.
Επισης, ηθελα να παιζει ταινιες απο στικακι και σκληρο δισκο, ΜΕ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ απροβληματιστα.
Και επειδη ειμαι θυμα του αφορητου clouding του IPS panel της LG (που αγορασα πριν 3 χρονια)
ειπα να δοκιμασω κατι σε VA.

Ομως, οπως ειπε και ο Γατος .... "ισως να πεσεις σε VA panel ... ισως να πεσεις σε IPS panel".
Μεχρι στιγμης, το μαυρακι της Samie με ενθουσιασε. Βεβαια ... το ιδιο με ειχε ενθουσιασει και
το μαυρακι της Λυγερης (LG) πριν 3 χρονια. Και δεν ξερω καν αν αγορασα VA panel με την Samie .... :p

Τοτε γιατι Samsung UE32H5303 ?
Την τηλεοραση την πηρα γιατι ηθελα Samsung .... το κορεατικον αντιπαλο δεος της LG.

Τωρα, θα τις βαλω να παλεψουν !!! Ειχε καλομαθει σε αποκλειστικοτητες η Λυγερη (LG)
για ανεπιτρεπτα μεγαλο χρονικο διαστημα ! Tωρα, θα μοχθησει με τις ιντσες της να
αντισταθμισει τις λοιπες ανεπαρκειες της ... ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ !

jennifer-metcalfe-mud-wrestling-0.jpg


May the best woman win ...
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Οπως βλέπω απο κάτω έχεις βάλει τη Samsung με το VA panel που έχει σωστή απόδοση του μαύρου και απο πάνω την LG με τις μεγάλες γωνίες θέασης. Well done :beerglass:
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,731
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
H Samie ειναι πολυ καλη !
Αρχιζω να την βρισκω μαζι της ... :love:
Διαθετει αρετες !

Η Λυγερη (55LW980S) ειναι πληθωρικη, καμια αμφιβολια.
Ομως η Samie ειναι ... πιο καλα βαμμενη και στυλατη.

Θα πεσει πολυ κερατο ! :flute:
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,731
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Μετα απο περιπου δυο βδομαδες συμβιωσης ... εχω κοτσαρει τον σκληρο δισκο με τις ταινιες ... στην Samie !!!

ΑΥΤΟ ... για την Λυγερη .... σημαινει προθαλαμο διαζυγιου ! :p Θα δουμε αν γινει συναινετικα η οχι ... :laugh: