Στήσιμο home cinema - την βοήθεια σας !!!!!!!!!

Papailiasgt

New member
9 November 2013
61
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την σελίδα σας καταρχήν. Εχετε βοηθήσει -εξυπηρετήσει παρά πολύ κόσμο σε θέματα ήχου-εικόνας. Γουστάρω να βλέπω ταινίες hd βραδάκι να το ευχαριστιεμαι σαν στο cinema. Εψαχνα για τηλεοράσεις μου βγαίνει στα 1800 ευρώ το λιγότερο αφού η απόσταση θέασης είναι τα 4,5 μέτρα και οι 55 αρες δεν μου κάνουν. Πιστεύετε ότι ένας projector θα ήταν η λύση στο πρόβλημα μου; Από καναπέ μπροστά μου έχω ένα τοίχο 2 μέτρων πλάτος και 2,60 ύψος ενώ την τοποθέτηση του projector δεν θα την ήθελα μόνιμη παρά στο τραπεζάκι του σαλονιού που βρίσκεται από τον τοίχο στα 3,60. Τι μου προτείνεται;μπορώ να κάνω κάτι αξιόλογο.σας στέλνω φωτό από τον καναπέ μου τι ακριβώς βλέπω. Μέχρι τώρα κοιτουσα ταινίες από μια Panasonic 55st60 plasma. Επειδή δυστυχώς η τηλεόραση δεν λειτουργεί ποια θα αγοράσω και tv. Αρα το budget για προβολέα και πανί δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 1000 . Τι λέτε θα δώ καλύτερα από μια 60 άρα led των 1600 . Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    148.2 KB · Views: 253
  • image.jpg
    image.jpg
    147.2 KB · Views: 253
Last edited:

Papailiasgt

New member
9 November 2013
61
Ως νέος μου φαίνεται παλουκι να το κάνω από μόνος μου και ότι βγει γι αυτό help me!!!!!
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    96.2 KB · Views: 192
  • image.jpg
    image.jpg
    104.8 KB · Views: 189

Papailiasgt

New member
9 November 2013
61
Διευκρίνηση ότι το πλάτος του τοίχου είναι 2,40 και όχι 2,00.αυτο ίσως βοηθήσει στην επιλογή πανιου. Το δωμάτιο είναι φωτεινο και φρέσκο βαμενο που σημαίνει ότι είναι δεν μπορεί να βαφτει σε πιο σκούρα απόχρωση. Με έναν benq 1070 + και πανί 2*2 το οποίο θα κατεβαίνει από τα 2,6 θα μου βγάλει εικόνα ο benq πάνω στο πανί αν τοποθετηθεί πάνω στο τραπέζι του σαλονιού το οποίο βρίσκεται στα 3,6 από τοίχο και είναι ύψους 40 εκατοστων.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Εφόσον ο τοίχος έχει άνοιγμα 2.40 μάλλον πας για 92-96 ίντσες που έχουν πλάτος 203cm και 213cm αντίστοιχα πρόσθεσε 8cm - 10 cm παρίπου για το μαύρο border δεξιά και αριστερά της οθόνης.

Λογικά η οθόνη θα κρεμαστεί από το ταβάνι και όταν κατεβαίνει θα πέφτει πάνω από την τηλεόραση οπότε θές μια οθόνη 16:9 με μαύρο border από πάνω. Η άλλη λύση είναι να μπεί σε 2 γωνιές στον τοίχο σε χαμηλότερο ύψος αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα δεν θα είναι το καλύτερο.

ο 1070 τις 96 ίντσες τις βγάζει από 245 έως 319cm

http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1070-projection-calculator-pro.htm

τώρα για το ύψος

η 96 έχει ύψος 120cm βάλε και κανένα 50άρι το μαύρο border πάμε στα 170 βάλε και κανένα 5άρι 10άρι πόντους η κάσα πάμε στα 175 μείον 260 θα έρχεται στους 85 πόντους το πανί από το πάτωμα αν το ταβάνι είναι στα 260cm. Οκ είναι με δεδομένο ότι θα βλέπεις από τα 4.5 μέτρα.

Από το λινκ που σου έχω δώσει παραπάνω μπορείς να δείς διαστάσεις κάδρων (16:9 κοιτάς) και αποστάσεις που πρέπει να τοποθετηθούν οι προβολείς. Γενικά είναι ένα καλό εργαλείο όταν ψάχνεις προβολέα. Βλέπεις μια πρώτη εκτίμηση εκεί και μετά πηγαίνεις στο site της εταιρίας για επιβεβαίωση.

ΥΓ. Μην περιμένεις ότι με τον προβολέα θα δείς την κοντραστάτη εικόνα της τηλεόρασης σου. θα σου πρότεινα πριν ξεκινήσεις να πάς να ρίξεις μια ματιά σε προβολείς που σε ενδιαφέρουν και να δείς αν σου κάθονται καλά στο μάτι.
 
Last edited:

manmayer

Senior Member
4 March 2012
326
Ο χώρος που φαίνεται στις φωτογραφίες που πόσταρες δυστυχώς δεν είναι για προβολέα. Αφενός λευκοί τοίχοι και ταβάνι, εξ' αιτίας των οποίων ο benq θα κάνει τη νύχτα μέρα, αφετέρου περιορισμένο εύρος προβολής, 90-95 ιντσες σε συνδυασμό με την μεγάλη απόσταση θέασης, όπως λές 4,5 μέτρα, καθιστούν μη ενδεδειγμένη την αγορά προβολέα. Αν αγοράσεις προβολέα σύντομα θα ψάχνεις άλλο χώρο για να προβάλεις. Αν λοιπόν έχεις άλλο δωμάτιο στο οποίο να υπάρχει δυνατότητα για μεγαλύτερο εύρος προβολής και έλεγχο των ανακλάσεων πας σε προβολέα. Διαφορετικά αν η προβολή μπορεί να γίνει μόνο στο χώρο που φαίνεται από τις φωτογραφίες είναι μονόδρομος η αγοράς μιας 65άρας τηλεόρασης.
 

Papailiasgt

New member
9 November 2013
61
Απάντηση: Re: Στήσιμο home cinema - την βοήθεια σας !!!!!!!!!

Μελετησα από το site της benq και αν έθεσα σωστά τις παραμέτρους πήρα αυτά τα 2 αποτελέσματα. Είμαι σωστός; Στην μια έβαλα το benq να παει ταβάνι και στην άλλη τραπεζάκι.
Εφόσον ο τοίχος έχει άνοιγμα 2.40 μάλλον πας για 92-96 ίντσες που έχουν πλάτος 203cm και 213cm αντίστοιχα πρόσθεσε 8cm - 10 cm παρίπου για το μαύρο border δεξιά και αριστερά της οθόνης.

Λογικά η οθόνη θα κρεμαστεί από το ταβάνι και όταν κατεβαίνει θα πέφτει πάνω από την τηλεόραση οπότε θές μια οθόνη 16:9 με μαύρο border από πάνω. Η άλλη λύση είναι να μπεί σε 2 γωνιές στον τοίχο σε χαμηλότερο ύψος αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα δεν θα είναι το καλύτερο.

ο 1070 τις 96 ίντσες τις βγάζει από 245 έως 319cm

http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1070-projection-calculator-pro.htm

τώρα για το ύψος

η 96 έχει ύψος 120cm βάλε και κανένα 50άρι το μαύρο border πάμε στα 170 βάλε και κανένα 5άρι 10άρι πόντους η κάσα πάμε στα 175 μείον 260 θα έρχεται στους 85 πόντους το πανί από το πάτωμα αν το ταβάνι είναι στα 260cm. Οκ είναι με δεδομένο ότι θα βλέπεις από τα 4.5 μέτρα.

Από το λινκ που σου έχω δώσει παραπάνω μπορείς να δείς διαστάσεις κάδρων (16:9 κοιτάς) και αποστάσεις που πρέπει να τοποθετηθούν οι προβολείς. Γενικά είναι ένα καλό εργαλείο όταν ψάχνεις προβολέα. Βλέπεις μια πρώτη εκτίμηση εκεί και μετά πηγαίνεις στο site της εταιρίας για επιβεβαίωση.

ΥΓ. Μην περιμένεις ότι με τον προβολέα θα δείς την κοντραστάτη εικόνα της τηλεόρασης σου. θα σου πρότεινα πριν ξεκινήσεις να πάς να ρίξεις μια ματιά σε προβολείς που σε ενδιαφέρουν και να δείς αν σου κάθονται καλά στο μάτι.
 
Last edited:

Papailiasgt

New member
9 November 2013
61
Απάντηση: Re: Στήσιμο home cinema - την βοήθεια σας !!!!!!!!!

Με κολησατε τώρα και εμένα και το site. Δεν μπορώ να ανεβασω της 2 φωτό από το site της benq. Θα φωτίζει πολύ ένας προβολεας σε τόσο μικρό τοίχο αριστερά και δεξιά; Τι έπρεπε να έχει δηλ;; Και άλλο τοίχο πιο πολύ. Θα μου πετάει εικόνα παρά έξω;;
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,844
Είμαι παντού
εφοσον θες και τι βι στο μπατζετ αυτο,θα σου ελεγα να παρεις μια 60-65αρα τι βι και στο μελλον κοιτας για προβολεα.
 

Papailiasgt

New member
9 November 2013
61
Απάντηση: Re: Στήσιμο home cinema - την βοήθεια σας !!!!!!!!!

Ας αναφέρω ονομαστικά τότε τα αποτελέσματα. Με τον προτζεκτορα στο ταβάνι ο προτζεκτορας στήνεται στα 2,45 σε μέτρα από την οθόνη αλλά στα 0,54 από το ταβάνι. (96' με 2,13*1,20) η οποία θα έχει ύψος 0,60 από πάνω και 0.8 από κάτω. Είμαι σωστός;;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Στο χλιαρικο είναι μόνο ο projector.
εφοσον θες και τι βι στο μπατζετ αυτο,θα σου ελεγα να παρεις μια 60-65αρα τι βι και στο μελλον κοιτας για προβολεα.
 

manmayer

Senior Member
4 March 2012
326
Είναι λίγες οι ίντσες που μπορούν να προβληθούν στον τοίχο πίσω από την τηλεόραση σε σχέση με την θέση του καναπέ. Θα αναγκαστείς ή να φέρεις τον καναπέ πιο μπροστά ή να παρακολουθείς από την κουνιστή πολυθρόνα. Από τα 4,5 μέτρα πάντως θέλεις τουλάχιστον 110-120 ίντσες εικόνα για να έχεις κινηματογραφική αίσθηση, λάβε δε υπ' 'οψιν σου ότι σχεδόν όλες οι ταινίες είναι σε ratio 1.39:1, δηλαδή σινεμασκόπ, ενώ τα πανιά είναι 16:9 άρα η εικόνα που θα προβάλεται δεν θα καταλαμβάνει όλο το πανί σου θα είναι μικρότερη καθ' ύψος άρα μικρότερη και από τις ήδη λίγες 90 ίντσες. Όσον αφορά τις ανακλάσεις όχι δεν θα σου πετάγεται η εικόνα έξω από το πανί, το εύρος προβολής της εικόνας θα το καθορίζεις εσύ από το ζουμ, απλώς το μαύρο και εν τέλει το κοντράστ θα ξεπλένεται στους ανοιχτόρωμους τοίχους και κυρίως στο ταβάνι με αποτέλεσμα να γκριζάρουν ακόμη περισσότερο τα ήδη γκρίζα μαύρα του μπενκ και η εικόνα του να φαίνεται ακόμη πιο ξεπλυμένη. Αρχικά δεν θα σε πειράζει τίποτα από όσα σου λέω τώρα, αλλά μετά από λίγους μήνες όταν ξεφύγεις από το efect των 50 ιντσών που έγιναν ξαφνικά 90 θα αρχίζεις να θέλεις ακόμη μεγαλύτερη εικόνα, καλύτερο κοντράστ, λιγότερες αντανακλάσεις, θα αρχίσεις να σκέφτεσαι μήπως είναι καλο να βάψεις τους τοίχους και το ταβάνι με σκούρα χρώματα, να μετακινήσεις τον καναπέ πιο μπροστά, να αλλάξεις γενικά την διαρύθμιση του δωματίου και του σπιτιού, να πάρεις άλλο μεγαλύτερο πανί και να το τοποθετήσεις μεταξύ του τζακιού και του καλοριφέρ και να πέφτει μπροστά από την μπαλκονόπορτα που ίσως σου βγάζει περισσότερες ίντσες και τελικά να πάρεις ένα καλύτερο προβολέα από τον μπενκ. Γι' αυτό σου λέω πάρε από τώρα μια 65άρα τηλεόραση να κάνεις τη δουλειά σου καθώς ο χώρος σου ενώ είναι πολύ ωραίος γενικά και τέλειος για μεγάλη τηλεόραση είναι ακατάλληλος για προτζέκτορα.
 

Papailiasgt

New member
9 November 2013
61
Απάντηση: Re: Στήσιμο home cinema - την βοήθεια σας !!!!!!!!!

Και εγώ που νόμιζα ότι ο χώρος είναι καλύτερος από το να τον στησω στην κρεβατοκάμαρα.
Είναι λίγες οι ίντσες που μπορούν να προβληθούν στον τοίχο πίσω από την τηλεόραση σε σχέση με την θέση του καναπέ. Θα αναγκαστείς ή να φέρεις τον καναπέ πιο μπροστά ή να παρακολουθείς από την κουνιστή πολυθρόνα. Από τα 4,5 μέτρα πάντως θέλεις τουλάχιστον 110-120 ίντσες εικόνα για να έχεις κινηματογραφική αίσθηση, λάβε δε υπ' 'οψιν σου ότι σχεδόν όλες οι ταινίες είναι σε ratio 1.39:1, δηλαδή σινεμασκόπ, ενώ τα πανιά είναι 16:9 άρα η εικόνα που θα προβάλεται δεν θα καταλαμβάνει όλο το πανί σου θα είναι μικρότερη καθ' ύψος άρα μικρότερη και από τις ήδη λίγες 90 ίντσες. Όσον αφορά τις ανακλάσεις όχι δεν θα σου πετάγεται η εικόνα έξω από το πανί, το εύρος προβολής της εικόνας θα το καθορίζεις εσύ από το ζουμ, απλώς το μαύρο και εν τέλει το κοντράστ θα ξεπλένεται στους ανοιχτόρωμους τοίχους και κυρίως στο ταβάνι με αποτέλεσμα να γκριζάρουν ακόμη περισσότερο τα ήδη γκρίζα μαύρα του μπενκ και η εικόνα του να φαίνεται ακόμη πιο ξεπλυμένη. Αρχικά δεν θα σε πειράζει τίποτα από όσα σου λέω τώρα, αλλά μετά από λίγους μήνες όταν ξεφύγεις από το efect των 50 ιντσών που έγιναν ξαφνικά 90 θα αρχίζεις να θέλεις ακόμη μεγαλύτερη εικόνα, καλύτερο κοντράστ, λιγότερες αντανακλάσεις, θα αρχίσεις να σκέφτεσαι μήπως είναι καλο να βάψεις τους τοίχους και το ταβάνι με σκούρα χρώματα, να μετακινήσεις τον καναπέ πιο μπροστά, να αλλάξεις γενικά την διαρύθμιση του δωματίου και του σπιτιού, να πάρεις άλλο μεγαλύτερο πανί και να το τοποθετήσεις μεταξύ του τζακιού και του καλοριφέρ και να πέφτει μπροστά από την μπαλκονόπορτα που ίσως σου βγάζει περισσότερες ίντσες και τελικά να πάρεις ένα καλύτερο προβολέα από τον μπενκ. Γι' αυτό σου λέω πάρε από τώρα μια 65άρα τηλεόραση να κάνεις τη δουλειά σου καθώς ο χώρος σου ενώ είναι πολύ ωραίος γενικά και τέλειος για μεγάλη τηλεόραση είναι ακατάλληλος για προτζέκτορα.
 

manmayer

Senior Member
4 March 2012
326
Εννοεί ότι οι 65άρες είναι στο δυχίλιαρο. Αυτό όντως είναι ένα επιχείρημα, πλην όμως θα αναγκαστεί να πάρει και τηλεόραση, δεν γίνεται να ανοίγει συνεχώς τον προτζέκτορα όταν θέλει να δει μια τηλεοπτική εκπομπή, είναι λίγο άβολο.
 

Papailiasgt

New member
9 November 2013
61
Απάντηση: Re: Στήσιμο home cinema - την βοήθεια σας !!!!!!!!!

Μια ερωτηση ρε παιδια,τι χρωμα να βαψει καποιος το ταβανι του σε περιπτωση που θελει να βαλει προτζεκτορα?? οχι οτι το σκεφτομαι αλλα απο περιεργια?
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Μην ακους τι λενε και εγω λευκό ταβάνι έχω ΕΣΥ έχεις πάει σε πολλα σπόρια με εχουν άλλο χρώμα απο λευκό;
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Στήσιμο home cinema - την βοήθεια σας !!!!!!!!!

Μια ερωτηση ρε παιδια,τι χρωμα να βαψει καποιος το ταβανι του σε περιπτωση που θελει να βαλει προτζεκτορα?? οχι οτι το σκεφτομαι αλλα απο περιεργια?

Πολυ σκουρο γκρι η μαυρο.