[Επίσημο] Sony Xperia™ Z4

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά

sony_xperia_z4_official.jpg






To νέο smartphone θα είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο, ενώ θα ενσωματώνει
οθόνη 5,2 ιντσών και θα είναι ελαφρώς πιο λεπτό από τον προκάτοχό του, το Z3.



Τα αποκαλυπτήρια του νέου της smartphone, του Xperia Z4, έκανε σήμερα η Sony Corp, δείχνοντας ότι συνεχίζει
να αποτελεί έναν από τους βασικούς «παίκτες» στην αγορά των high end «έξυπνων κινητών». To νέο smartphone
θα είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο, ενώ θα ενσωματώνει οθόνη 5,2 ιντσών και θα είναι ελαφρώς πιο λεπτό
από τον προκάτοχό του, το Z3.

Η νέα συσκευή θα είναι εξοπλισμένη με κάμερα ανάλυσης 20Mpixels, τετραπύρηνο επεξεργαστή, ενώ το λειτουργικό
πάνω στο οποίο θα λειτουργεί θα είναι το Google Android v5.0 (Lollipop). Επίσης, θα είναι διαθέσιμο σε 4 χρώματα
και θα κυκλοφορήσει στην ιαπωνική αγορά στις αρχές του καλοκαιριού.

Τον Φεβρουάριο, η Sony είχε ανακοινώσει ότι σκοπεύει να προχωρήσει στην εσωτερική αναδιάρθρωση της εταιρείας,
παραμερίζοντας κατά κάποιο τρόπο την αγορά των κινητών τηλεφώνων και των τηλεοράσεων και εστιάζοντας κυρίως σε
προϊόντα που θεωρεί πιο επιτυχή και επικερδή, όπως και βιντεοπαιχνίδια και οι αισθητήρες που προορίζονται για κάμερες.

Ο Χιρόκι Τοτόκι, επικεφαλής του τμήματος των κινητών τηλεφώνων της εταιρείας, δήλωσε ότι στόχος της Sony είναι
να «χτυπήσει» τους αντιπάλους της, όπως η Samsung Electronics Co Ltd και η Apple Inc, στην αγορά των high end
κινητών τηλεφώνων .

«Υπάρχει μια ευρεία ποικιλία τιμών στα smartphones, που ξεκινούν από 100 δολάρια και τα high end φτάνουν έως και τα
1.400 δολάρια», δήλωσε ο ίδιος σε συνέντευξη Τύπου, σύμφωνα με το πρακτορείο ειδήσεων Ρόιτερς. «Εμείς θέλουμε
να εστιάσουμε στο άνω άκρο αυτών», πρόσθεσε.

Η εταιρεία δεν έχει ανακοινώσει μέχρι στιγμής πότε πρόκειται να γίνει διαθέσιμο το νέο Z4 στην ευρωπαϊκή αγορά.





Sony_Xperia_Z4_revealed_2.jpg


[via] . [via] . [via] . [via]
(Sent from Moto G)
 
Last edited:

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
μην τους βαζεις ιδέες και πανε και τα κανουν σαν τα samsung! :p

imho μετά το iphone ειναι το πιο ομορφο design σε android.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Καμμια αλλαγή στο design δεν μπορεί να κάνει η Sony?
Μια σχεδιαστική αλλαγή ήταν απαραίτητη μετά απο 2.5 έτη με το ίδιο μοτίβο(z1/2/3)
Εδω εφαγαν κράξιμο και αρνητική κριτικη για ξαναζεσταμένο φαγητά οι γείτονες των Ιαπωνων που άλλαξαν ρότα επιτέλους και η Sony να μείνει στο απυρόβλητο;
Δεν νομίζω.

Δεν ειναι οτι ειναι άσχημο το αντίθετο στη χειρότερη να το πεις αδιάφορο,αλλα το πολυ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο Πάπας!:p

Κατα τα αλλα στα αρνητικά δεν μου αρέσει αυτός ο ανταγωνιςμος ποιος την εχει πιο λεπτή μιας και η Sony μπήκε στο τριπάκι να κόβει χωρητικότητα μπαταρίας.
Απο τα 3200 του z2 στα 3100 του z3 που δεν είχε επίπτωση στην αυτονομια ιςως και λίγο καλύτερη στο z3 αλλα στα 2900 τωρα η 2 γεμάτες ημέρες αυτονομια θα πάνε περίπατο,εκτός αν κανει θαύματα.

Στα θετικά η διατήρηση της micro sd της αδιάβροχοποίησης και οτι φύγαμε απο τα 16 και ελάχιστη χωρητικότητα τα 32.
Επιςης θετικό οτι η θύρα usb ειναι πλέον ακάλυπτη.

Μεγαλο ερωτηματικό ο 810 και προσωπικά δεν είμαι πολυ αισιόδοξος όπως και ερωτηματικό αν η κάμερα στο αυτόματο βελτιώθηκε αν και αρνητικό η έλλειψη OIS.

Εκτίμηση οτι όπως στην HTC ετςι και στην Sony οι περσινές ναυαρχίδες τους δεν έχουν να ζηλέψουν και ιδιαίτερα και μαλιςτα στην μισή τιμή τους ειναι value for money προτάσεις και εξαιρετικές προτάσεις.

Εγω μετά το z2/3 δεν εχω ιδιαιτερη επιθυμία να ξανα τιμήσω εως δω έναν φρεσκάρισμα στο ντιζάιν.
Μένουμε με το z3 που είμαι ευχαριστημένος απόλυτα και απο φθινόπωρο βλέπουμε ιςως με το νέο nexus 5 2015 edition αν δώσει αυτα που με απέτρεπαν εως τωρα σε nexus συσκευη η αν πέσει αρκετά η τιμή του edge.

Υπόψη παντα οτι το μοντέλο αυτό ειναι μονο για την αγορά της Ιαπωνίας και μεγάλη πιθανότητα εως τέλη Μαΐου να δούμε την international version που λογικά θα εχει κάποιες διαφορες,εικάζω QHD οθονη και 4gb ram(βέβαια και εδω θα πάει περίπατο η αριστη αυτονομια εκτός αν βάλει 3300-3400 μπαταρία-εξαιρετικό χλωμό-)
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,844
Είμαι παντού
εντελως αθλιο ομως,πιο αθλιο κι απ'το αιφον.
Ποτε θα καταλαβουν επιτελους,οτι η εμφανιση στα κινητα ειναι το ημισυ της αξιας του;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Περιμένατε κάτι καλύτερο από την Sony? Αφού είναι φανερό ότι δεν μπορεί να ακολουθήσει τις άλλες εταιρείες και μένει όλο και πιο πίσω. Βλέπεις το Huawei P8 και μετά αυτό και σκέφτεσαι "περασμένα μεγαλεία".
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
καλα ειδικά το P8 τρελά μπροστα, εχω ενθουσιαστει! me hisilicon και mali cpu (χρεπια), design clopy paste του iphone 5s και 1080p video...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ενώ η Sony με κάμερα που είναι θεωρητικά 20 Mp αλλά πρακτικά 8 Mp (για να λειτουργεί το HDR και η ψηφιακή σταθεροποίηση) , χωρίς οπτική σταθεροποίηση και με τον Snapdragon 810 που θα ψήνεις αυγά στο πίσω μέρος είναι προτιμότερη (έχει και "cooking mode" , τυχαίο? δεν νομίζω...:flipout:).

Ο "σχεδιασμός" της Sony όντως είναι πρωτότυπος γιατί έχει μείνει στο 2010 και άρα έχει retro στοιχεία που δεν βλέπεις σε άλλη εταιρεία.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Μια σχεδιαστική αλλαγή ήταν απαραίτητη μετά απο 2.5 έτη με το ίδιο μοτίβο(z1/2/3)
Εδω εφαγαν κράξιμο και αρνητική κριτικη για ξαναζεσταμένο φαγητά οι γείτονες των Ιαπωνων που άλλαξαν ρότα επιτέλους και η Sony να μείνει στο απυρόβλητο;
Δεν νομίζω.

Δεν ειναι οτι ειναι άσχημο το αντίθετο στη χειρότερη να το πεις αδιάφορο,αλλα το πολυ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο Πάπας!:p

Κατα τα αλλα στα αρνητικά δεν μου αρέσει αυτός ο ανταγωνιςμος ποιος την εχει πιο λεπτή μιας και η Sony μπήκε στο τριπάκι να κόβει χωρητικότητα μπαταρίας.
Απο τα 3200 του z2 στα 3100 του z3 που δεν είχε επίπτωση στην αυτονομια ιςως και λίγο καλύτερη στο z3 αλλα στα 2900 τωρα η 2 γεμάτες ημέρες αυτονομια θα πάνε περίπατο,εκτός αν κανει θαύματα.

Στα θετικά η διατήρηση της micro sd της αδιάβροχοποίησης και οτι φύγαμε απο τα 16 και ελάχιστη χωρητικότητα τα 32.
Επιςης θετικό οτι η θύρα usb ειναι πλέον ακάλυπτη.

Μεγαλο ερωτηματικό ο 810 και προσωπικά δεν είμαι πολυ αισιόδοξος όπως και ερωτηματικό αν η κάμερα στο αυτόματο βελτιώθηκε αν και αρνητικό η έλλειψη OIS.

Εκτίμηση οτι όπως στην HTC ετςι και στην Sony οι περσινές ναυαρχίδες τους δεν έχουν να ζηλέψουν και ιδιαίτερα και μαλιςτα στην μισή τιμή τους ειναι value for money προτάσεις και εξαιρετικές προτάσεις.

Εγω μετά το z2/3 δεν εχω ιδιαιτερη επιθυμία να ξανα τιμήσω εως δω έναν φρεσκάρισμα στο ντιζάιν.
Μένουμε με το z3 που είμαι ευχαριστημένος απόλυτα και απο φθινόπωρο βλέπουμε ιςως με το νέο nexus 5 2015 edition αν δώσει αυτα που με απέτρεπαν εως τωρα σε nexus συσκευη η αν πέσει αρκετά η τιμή του edge.

Υπόψη παντα οτι το μοντέλο αυτό ειναι μονο για την αγορά της Ιαπωνίας και μεγάλη πιθανότητα εως τέλη Μαΐου να δούμε την international version που λογικά θα εχει κάποιες διαφορες,εικάζω QHD οθονη και 4gb ram(βέβαια και εδω θα πάει περίπατο η αριστη αυτονομια εκτός αν βάλει 3300-3400 μπαταρία-εξαιρετικό χλωμό-)

το πρώτο z δηλαδή ηταν διαφορετικό?
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Κακά τα ψέμματα με εξαίρεση το edge ολα τα αλλα πάνω κάτω ξαναζεσταμένο φαγητά ειναι.
Και το P8 μια μίξη μεταξυ Sony και Apple ειναι που εχει μια κλασική γραμμή σχεδιαστικά που σε άλλους αρέσει σε άλλους οχι που προτιμούν πιο οβάλ ειδικά στις γωνιές.

Όταν πλέον οι σημερινές και περσινές συσκευές παρέχουν κορυφαίο εξοπλισμό το ντιζάιν καθίσταται νούμερο ένας παράγοντας διαφοροποιήσεις και ενδεχόμενος συγκριτικού πλεονεκτήματος.

Μετά το z1/2/3 δεν εχει καμία δικαιολογία η Sony να επιμένει στο ίδιο μοτίβο με κάποιο lifting που ναι μεν ειναι θετικα(ακάλυπτη θύρα usb,μέγεθος stereo ηχείων όπως στο z2 μια καλύτερη απόσταση μεταξυ power button και τον volume αντίστοιχα) ΑΛΛΑ δεν φτάνει αυτό.
Ας ψάξει στο πρόσφατο παρελθόν με συσκευές τύπου Xperia ZL η Xperia Arc.

Εχει γινει υπερβολικά συντηρητική.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

το πρώτο z δηλαδή ηταν διαφορετικό?
Ούτε και αυτό(εγω επέλεξα το ZL εκείνη την εποχή που μου άρεσε περιςςοτερο που είχε και πιο μαζεμένα bezels :p)

20130621T031554.jpg
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Ενώ η Sony με κάμερα που είναι θεωρητικά 20 Mp αλλά πρακτικά 8 Mp (για να λειτουργεί το HDR και η ψηφιακή σταθεροποίηση) , χωρίς οπτική σταθεροποίηση και με τον Snapdragon 810 που θα ψήνεις αυγά στο πίσω μέρος είναι προτιμότερη (έχει και "cooking mode" , τυχαίο? δεν νομίζω...:flipout:).

Ο "σχεδιασμός" της Sony όντως είναι πρωτότυπος γιατί έχει μείνει στο 2010 και άρα έχει retro στοιχεία που δεν βλέπεις σε άλλη εταιρεία.

ειδικά με την sony δεν πρέπει να ανησυχείς για τέτοια θέματα, αφού ακμα και με τον 805 οταν αλλες συσκευές ζεμάταγαν, τα sony ηταν απλά χλιαρά.
Στo z3 tablet μου με τον 805pro, δεν εχω νιώσει ποτε ιχνος ζέστης σε κανενα σημείο της συσκευης. Κατασκευαστικά ειναι απλά αψογα.

ο 810, 64bitος ειναι αμαρτία να τον συγκρίνεις με hisilicon, πραγματικα...

δεν εχεις ενημερωθει σωστά για την κάμερα, αν πας στο manual mode (μην το συγχέουμε με το manual των φωτογραφικων, δεν σημαινει οτι πρέπει να ρυθμιζεις εκθεση και διαφραγμα!) μια χαρά 20mp φωτογραφία σου δινει.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Σημερα εκτίμησα ιδιαιτέρως το water resistance feature των sony και συσγκεκριμένα του z3 compact tablet μου, αφού μια μία βιαστική κίνηση, ένα ποτήρι καφέ το βάπτισε πατόκορφα.
Ετσι χωρις πολύ σκέψη, καθαρίστηκε καλά κατω απο καθαρό τρεχούμενο νεράκι βρύσης, ενα σκουπισματάκι και ετοιμο :D
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Άμα δεν ειναι απο τις κλασικές μπαρούφες φήμες ακόμα δεν βγήκε το z4 στην Ιαπωνία και ήδη ετοιμάζεται για το πιθανολογουμενο z5
http://www.phonearena.com/news/Is-this-the-Sony-Xperia-Z5_id68548
Ετςι πρέπει να ειναι η global version οπως και να εχει ανεξάρτητα πως θα ονομάζεται μιας και και ο 810 ειναι doa απο τα αποδυτήρια.
Πιάστηκαν αδιάβαστοι μου φαίνεται και η πολυ εξάρτηση απο την Qualcomm ειναι δίκοπο μαχαίρι.

Πάντως απο την υποκλοπή που έγινε στα εσωτερικά έγγραφα της Sony μεταξυ αλλων βγήκαν πληροφορίες για concert που αφορούν πιθανολογούμε μοντέλα που μπορει καποια απο αυτα να πάρουν τον δρόμο προς την παραγωγή
http://www.xperiablog.net/2015/04/1...agship-multiple-official-concept-images-leak/

1.Sony Xperia Concept 1: Y
2.Sony Xperia Concept 2: Tube
3.Sony Xperia Concept 3: Mono
4.Sony Xperia Concept 4: Plate
5.Sony Xperia Concept 5: Glass


Το πρωτο ειναι το πιο ομορφο πιστευω

Xperia-Y_1-640x421.png
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Η πλάκα είναι ότι η Sony Pictures έφτυσε την Sony mobile όσο αφορά την χρήση του Z4 στην νέα ταινία του James Bond....

And if you're having trouble reading between the lines, Sony's device, the Xperia Z4 smartphone, doesn't qualify as the "best" in their minds.

The basic story is that Sony offered Daniel Craig an endorsement fee of $5 million dollars, as well as $18 million in supporting marketing for the movie and device. Barbara Broccoli, the daughter of James Bond movie series creator Albert Broccoli, wanted additional monies from Sony to go to the cast and crew of the film.

The two sides dickered a bit, but as noted above, the real fly in the product-placement ointment appeared to be the fact that Daniel Craig and Sam Mendes didn't consider Sony's device to be good enough for Mr. Bond.


http://www.macobserver.com/tmo/arti...offered-to-pay-james-bond-to-use-their-phones
 
Last edited:

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
χαχα, μου αρέσει που το ιδιο το αρθρο απαντάει το γιατί, αλλα εσυ στέκεσαι σε ατάκες τυπου "του Τζέμις Μποντ του πέφτει λίγο το Z4!" σοβαρα τωρα....ουτε πρωινό καφέ να διάβαζα!


"Samsung was apparently willing to spread another 46.17 million in associated marketing. As of this writing, we don't know if whatever device Samsung was peddling was considered to be the "best," or if the film ended up going with another device."
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Και άλλα site ακριβώς το ίδιο λένε , τα γεγονότα δεν αλλάζουν...

The next James Bond film may feature a Sony Xperia Z4, but only because James Bond actor Daniel Craig is getting paid to pretend he likes it...http://www.pocket-lint.com/news/133...ut-may-use-xperia-z4-in-spectre-for-5-million

Στο μεταξύ οι φήμες περι εξόδου απο την κατασκευή συσκευών κινητής τηλεφωνίας αναζωπυρώνονται..

This week’s launch of the Z4 shows Sony retreating even further from that potentially profitable position. As Forbes’ Jay MacGregor noted in his coverage of the reveal, the Xperia Z4 has every appearance of a ‛Dead Man Walking’ with a subdued release, limited regional availability, and no news on release dates:

The limited release and muted launch indicate that Sony could be close to wrapping up its smartphone programme. High-end competition from market dominators Apple and Samsung crippled Sony’s efforts to carve out a place in the market, and the rise of good-quality budget Android devices has led some to speculate that Sony might pull-out in the near future.


http://www.forbes.com/sites/ewanspence/2015/04/24/sony-xperia-z4-pr-fail/
 
Last edited: