Αγορά νέας τηλεόρασης 50 και πάνω!

mario77

New member
21 April 2015
19
Καλημέρα.Σκέφτομαι για αγορά νέας τηλεόρασης.50άρα βασικά.
Aυτήν εδώ έχω δει. http://www.e-shop.gr/tv-samsung-ue50h6400-50-3d-led-smart-full-hd-p-PER.157458
Πιστεύω είναι καλή τιμή γι'αυτά που προσφέρει.Τι λέτε;
Το smart control και τα 2 3d γυαλιά θα τα έχει μέσα αν την αγοράσω από eshop?
Κάτι άλλο στα ίδια λεφτά με όλα τα καλούδια της samsung έχετε να προτείνετε;
600-650 ευρώ budget.
Aπόσταση θέασης 2 μέτρα.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Καλωσόρισες. Είναι από τις καλύτερες διαθέσιμες λύσεις η συγκεκριμένη. Μέσα στην συσκευασία της υπάρχουν αυτά που αναφέρεις πιο πάνω από όσο ξέρω. Για περισσότερα, μπορείς να δεις και το σχετικό thread.
 

mario77

New member
21 April 2015
19
Eυχαριστώ για το καλωσόρισμα.Να προχωρήσω σε αγορά δηλαδή;
Στα ψηφιακά της digea θα έχει καλή εικόνα; Ο Θείος μου έχει αυτήν εδώ Samsung 46 C750
και έχει πολύ καλή εικόνα.Γι'αυτό ρωτάω.
Θα την χρησιμοποιήσω επίσης για bluray δισκάκια με το bluray samsung που ήδη έχω και για ps4 gaming.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Έχει σχετικά καλή εικόνα σε χαμηλής ανάλυσης υλικό από όσο ξέρω και αρκετά καλή με HD υλικό. Όπως ανέφερα και προηγουμένως, μπορείς να συμβουλευτείς, για επιπλέον πληροφορίες, το σχετικό thread.
 

mario77

New member
21 April 2015
19
Διάβασα κάποιες σελίδες (όσες πρόλαβα).Τελικά είναι τόσο χάλια στα κανάλια της digea? Παρακαλώ να απαντήσει κάποιος κάτοχος της TV.
 

Nti]nos

Senior Member
19 October 2014
692
Eγω που την εχω δει, δεν μου πολυαρεσε η εικονα σε καναλι της digea, εχει καποιο θορυβο, καλυτερα ομως να την δεις και εσυ απο κοντα, σε καποιο καταστημα.
 

mario77

New member
21 April 2015
19
Φίλε μου μένω επαρχία.Πήγα Κωτσόβολο αλλά δεν την είχε στο κατάστημα.Γι'αυτό θέλω να μου απαντήσει κάποιος που την έχει.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Eυχαριστώ για το καλωσόρισμα.Να προχωρήσω σε αγορά δηλαδή;
Στα ψηφιακά της digea θα έχει καλή εικόνα; Ο Θείος μου έχει αυτήν εδώ Samsung 46 C750
και έχει πολύ καλή εικόνα.Γι'αυτό ρωτάω.
Θα την χρησιμοποιήσω επίσης για bluray δισκάκια με το bluray samsung που ήδη έχω και για ps4 gaming.

Σε digea θα είναι χειρότερη από την C750, σε BluRay και PS4 καλύτερη...
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,602
κάτοχος της 42lb650v και πολύ ευχαριστημένος από την απεικόνιση της Digea, λογικά θα έχει πολύ καλή απεικόνιση και στις 50 ίντσες γιατί ένας γνωστός μου πήρε την 55αρα lg lb731v που και αυτή στις 55 ίντσες δείχνει πολύ καλά digea.
Με βάση το παραπάνω λινκ του φίλου Ντίνου, μπορώ ότι η Lg 50lb650v έχει καλό τηλεοπτικό σήμα, πιο ξεκούραστο παθητικό 3d (σε σχέση με το ενεργητικό 3d της samsung - τις έχω δει και τις δύο με την ίδια ταινία, εμένα με κουράζει η samsung), media player που παίζει τα πάντα. Για magic remote, smart, κλπ κλπ δεν πιστεύω ότι θα τα χρειαστούν οι γονείς σου.
Όσο για το "φωτεινό μαύρο", η μεγάλη πλειοψηφία όσων είδαν σε μένα και στην 731 του φίλου μου, όχι μόνο δεν τους πείραξε αλλά ούτε καν το πρόσεξαν!!!! (εγώ τους ρωτούσα μετά ααν το πρόσεξαν) οπότε μάλλον και οι δικοί σου δεν θα έχουν πρόβλημα, αν θέλεις βέβαια σύγκρινε και τις δύο.
Α! για μένα ένας ακόμα λόγος υπέρ lg είναι και το καλό service που έχει, έχω προσωπική πείρα.


υγ. έχει μέσα 2 γυαλιά 3d και στην αγορά υπάρχει σετ άλλων 4αρων με τιμή περίπου 22-23 ευρώ, αν σκοπεύουν οι δικοί σου να χρησιμοποιούν και το 3d με παρέα ή αν πηγαίνεις εσύ και τους κάνεις παρέα. Δες τις αντίστοιχες τιμές για samsung γυαλιά - όλα αυτά βέβαια αν θέλουν και το 3d για καμμιά ταινιούλα :a0210:
 
Last edited:

mario77

New member
21 April 2015
19
Re: Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης 50 και πάνω!

Οι lg γενικα στo τηλεοπτικο, εχουνε καλυτερη εικονα απο τις samsung, σε οσες εχω δει. http://www.skroutz.gr/s/6460277/LG-55LB652V.html http://www.skroutz.gr/s/4765890/LG-50LB650V.html

Αυτήν εδώ που μου λες LG 55LB652V δεν είναι διαθέσιμη για αγορά.Είναι κατόπιν παραγγελίας και την έχουν μόνο δύο καταστήματα.Δεν ξέρω και αν είναι αξιόπιστοι κιόλας.
Η LG 50LB650V έχει δύο αρνητικά για μένα δυστυχώς.Το ένα είναι ότι δεν γυρίζει η βάση δεξιά αριστερά και το άλλο ότι δεν έχει το magic remote.
Επίσης κάτι που διαβάζω ότι ο web browser των lg δεν υποστηρίζει flash ισχύει;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

κάτοχος της 42lb650v και πολύ ευχαριστημένος από την απεικόνιση της Digea, λογικά θα έχει πολύ καλή απεικόνιση και στις 50 ίντσες γιατί ένας γνωστός μου πήρε την 55αρα lg lb731v που και αυτή στις 55 ίντσες δείχνει πολύ καλά digea.
Με βάση το παραπάνω λινκ του φίλου Ντίνου, μπορώ ότι η Lg 50lb650v έχει καλό τηλεοπτικό σήμα, πιο ξεκούραστο παθητικό 3d (σε σχέση με το ενεργητικό 3d της samsung - τις έχω δει και τις δύο με την ίδια ταινία, εμένα με κουράζει η samsung), media player που παίζει τα πάντα. Για magic remote, smart, κλπ κλπ δεν πιστεύω ότι θα τα χρειαστούν οι γονείς σου.
Όσο για το "φωτεινό μαύρο", η μεγάλη πλειοψηφία όσων είδαν σε μένα και στην 731 του φίλου μου, όχι μόνο δεν τους πείραξε αλλά ούτε καν το πρόσεξαν!!!! (εγώ τους ρωτούσα μετά ααν το πρόσεξαν) οπότε μάλλον και οι δικοί σου δεν θα έχουν πρόβλημα, αν θέλεις βέβαια σύγκρινε και τις δύο.
Α! για μένα ένας ακόμα λόγος υπέρ lg είναι και το καλό service που έχει, έχω προσωπική πείρα.


υγ. έχει μέσα 2 γυαλιά 3d και στην αγορά υπάρχει σετ άλλων 4αρων με τιμή περίπου 22-23 ευρώ, αν σκοπεύουν οι δικοί σου να χρησιμοποιούν και το 3d με παρέα ή αν πηγαίνεις εσύ και τους κάνεις παρέα. Δες τις αντίστοιχες τιμές για samsung γυαλιά - όλα αυτά βέβαια αν θέλουν και το 3d για καμμιά ταινιούλα :a0210:

Φίλε μου σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Η τηλεόραση είναι για μένα και όχι για τους γονείς μου.
Την θέλω για ταινίες και ps4 gaming όπως έχω αναφέρει πιο πάνω αλλά θέλω να έχει και καλή εικόνα στην digea.
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,602
ναι! δεν υποστηρίζει flash, παίζει κανονικά youtube από την εφαρμογή.
Για το smart control 670v και πάνω ή το αγοράζεις αυτόνομα, κανά 2 φορές crazysundays το e-shop. Μπορεί να το χτυπήσω τότε αλλιώς βολεύομαι με το απλό, όντως είναι πολύ ωραίο στην 731 του φίλου αλλά θέλει συνήθεια.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

σε μπέρδεψα με φίλο, που πριν λίγο μου ζητούσε πληροφορίες από το τηλέφωνο, κεκτημένη ταχύτητα :flipout::flipout::flipout:

για ps4 δεν μπορώ να σου πω, αλλά για ταινίες 3D ή μη είναι πολύ καλή - παίζει και Dts (όπως και η samsung) αλλά το μεγάλο συν: δεν με ζαλίζει το παθητικό 3d βλέπεις είμαι μύωπας, εσύ δεν ξέρω αν έχεις πρόβλημα, αλλά πήρα σερι ταινία 3d στην lg ενώ στην samsung (η ίδια ταινία) σε 20 λεπτά ζαλίστηκα!

yg2. ο φιλος έβαλε την 731 σε περιστρεφόμενη βάση τοίχου, δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις και εσύ!
 
Last edited:

mario77

New member
21 April 2015
19
ναι! δεν υποστηρίζει flash, παίζει κανονικά youtube από την εφαρμογή.
Για το smart control 670v και πάνω ή το αγοράζεις αυτόνομα, κανά 2 φορές crazysundays το e-shop. Μπορεί να το χτυπήσω τότε αλλιώς βολεύομαι με το απλό, όντως είναι πολύ ωραίο στην 731 του φίλου αλλά θέλει συνήθεια.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

σε μπέρδεψα με φίλο, που πριν λίγο μου ζητούσε πληροφορίες από το τηλέφωνο, κεκτημένη ταχύτητα :flipout::flipout::flipout:

για ps4 δεν μπορώ να σου πω, αλλά για ταινίες 3D ή μη είναι πολύ καλή - παίζει και Dts (όπως και η samsung) αλλά το μεγάλο συν: δεν με ζαλίζει το παθητικό 3d βλέπεις είμαι μύωπας, εσύ δεν ξέρω αν έχεις πρόβλημα, αλλά πήρα σερι ταινία 3d στην lg ενώ στην samsung (η ίδια ταινία) σε 20 λεπτά ζαλίστηκα!

yg2. ο φιλος έβαλε την 731 σε περιστρεφόμενη βάση τοίχου, δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις και εσύ!

Για βάση είναι λίγο δύσκολο για μένα έτσι όπως είναι ο χώρος του σπιτιού μου.
Aξίζει λες να πέσω σε ίντσες (αν και ήθελα 50άρα) και με λίγα χρήματα παραπάνω να πάω σε αυτήν εδώ ; http://www.e-shop.gr/tv-lg-47lb731v-47-3d-led-smart-full-hd-p-PER.170175
Δηλαδή φίλε μου καμία lg δεν υποστηρίζει flash?
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,602
1) η 731 έχει καλύτερη εικόνα (όχι πολύ μεγάλη διαφορά όμως), σίγουρα θα έχει καλύτερη κίνηση στα αθλητικά (200αρα), αν και εγώ δεν πρόσεξα κάποιο πρόβλημα στα αθλητικά στην δικιά μου (100αρα). Έχει πολύ καλύτερο ήχο (2.1 ηχεία ενσωματωμένα) και φυσικά το magic remote. Τώρα με τις ίντσες; αν μπορέσεις να συγκρίνεις δίπλα δίπλα τις διαστάσεις και δεν σε ενοχλεί η 47αρα πιστεύω ότι θα σε καλύψει απόλυτα.
2) Τουλάχιστον σε αυτές που ξέρω μάλλον όχι! λόγω webos (δεν το υποστηρίζει) - δεν ξέρω το webos 2.0 που έρχεται με τις καινούργιες.
Εγώ πάντως συνδέω λάπτοπ με kodi μέσω Hdmi και κάνω την δουλειά μου, μάλιστα υπάρχει και η ασύρματη σύνδεση miracast ή intel widi που υποστηρίζει η τηλεόραση για να μην μπλέκεσαι με καλώδια, συνδέεις laptop ή smartphone και ησυχάζεις.
Εγώ πάντως από την lg webos χρησιμοποιώ youtube, spotify (premium), vtuner (internet radio) ενώ ο browser παίζει κανονικά το e-radio.gr για περισσότερα ελληνικά ραδιοφωνικά κανάλια, δεν χρησιμοποιώ το facebook - δεν έχω λογαριασμό :2thumb22sup:. Βλέπεις για ιντερνετ έχω το λάπτοπ :a0210:
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ok.Αξίζει να δω και καμιά lg στα χρήματα αυτά;

Για χρήση τηλεοπτικού με ανοιχτά φώτα, ναι. Για ταινίες και σκοτεινό δωμάτιο, σε καμμία περίπτωση...
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
και αυτό να κάνεις θα πέσει το μαύρο και θα πέσει και το λευκό όμως και πρέπει να είναι ουδέτερα γυαλιά ηλίου να μην πειράζουν το rgb.