Δρακόμυγα…v1.2

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Μπονασέρα σε όλο το φόρουμ…
Για ψαγμένες και φανφαρόνες αναλύσεις, specs, μετρήσεις και "νεκροτομές", ανατρέξτε στον παγκόσμιο ιστό (browsing & research είναι -ακόμα- αφορολόγητα).
Αυτό που μπορώ ο ίδιος να σας πω (με βεβαιότητα) είναι πως, μισό δάχτυλο πράμα, παίζει καλύτερα από το ενσωματωμένο dac του ενισχυτή μου (τιμή και δόξα όμως στην XTZ η οποία, σ' αυτά τα χρήματα, δίνει -εκτός από ένα βαρβάτο ενισχυτή- ΚΑΙ dac, και και και).
To...πραγματάκι λοιπόν αυτό -μα τον άγιο Πατρίκιο- μ' έσωσε σε μια δύσκολη στιγμή, όταν έψαχνα απεγνωσμένα χρήμα για να τσοντάρω στην αγορά ηχείων, και έπρεπε να αποχωριστώ το dacmagic+.
Η υλοποίηση βασίσεται σ' ένα sabre της ESS (μη με ρωτήσετε ποιό ακριβώς - δεν γνωρίζω) και έχει όμορφο, καθαρό, ατμοσφαιρικό ήχο (εκεί κυρίως "πονάει" το onboard του XTZ), χωρίς να υστερεί σε κάποια συχνοτική περιοχή (το φοβόμουν στις χαμηλές, αλλά δεν με απογοήτευσε καθόλου).
Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι κατάφερα επιτέλους να ακούσω τα παλιά μου DT531 (beyerdynamic) να παίζουν σαν ακουστικά, κι όχι σαν ψόφιοι κοριοί (τις ευλογίες μου σε όλους όσους δεν τα αγόρασαν όταν τα έβαλα σε αγγελία).
Για 150 , όχι μόνο είμαι ευχαριστημένος, αλλά θα μπορούσα να σας ποστάρω και φωτό με τις κωλοτούμπες που θα έκανα αν δεν με είχαν πάρει τα χρόνια...

Bottom line:
Bravo Audioquest
:coool:


+

Παίζει όμορφα (σε σύνδεση με ενισχυτή, ή ακουστικά).

Είναι μικρό, πανάλαφρο, και χαριτωμένο (ιδιαίτερα το φως που αλλάζει ανάλογα με την ανάλυση των αρχείων).

Είναι φθηνό.

Δεν θέλει πρίζα, και δεν σε βάζει "στη πρίζα" για αναβαθμίσεις (τροφοδοτικά, καλώδια, και λοιπά "τουμπανιάσματα").

Δεν χρειάζεται drivers (σε mac αναγνωρίζεται αυτόματα. Σε pc, υποθέτω πως θα χρειάζεται driver).


Δεν σε βάζει καν στον πειρασμό να το πάρεις μαζί σου στις γνωστές Α/Β-μπυροκατανύξεις της (ντακο)παρέας, μια που γνωρίζεις εξαρχής ότι θα χάσεις σε σύγκριση με τις ακριβές συσκευές των υπολοίπων. Μπορείς όμως να το έχεις στη τσέπη, και να το εμφανίσεις την ώρα που οι άλλοι θα κουβαλάνε (ή θα ξεμεσιάζονται με) τσάντες, κούτες, και καλώδια!


-

Απουσία εισόδων-εξόδων (όταν το πλεονέκτημα γίνεται μειονέκτημα).

Δεν "τουμπανιάζεται" (άρα δεν συστήνεται σε "αναβαθμισάκηδες").

Ε δεν γίνεται να παίζει ίσα κι όμοια με το dacmagic+ των 600 ευρώ (μη τρελαθούμε και τελείως).



photos:

20150507_175555.jpg20150507_174930.jpg
20150507_190032.jpg
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Πολύ ωραία παρουσίαση. Άντε να μπαίνει καινούριο αίμα δραστήριων συμφορουμιτών, να δώσουν κουράγια σε εμάς τους "κουρασμένους".. Καλοάκουστο το έντομο!..
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Ευχαριστώ για τις ευχές και τα θετικά σχόλια (…και μια μεγάλη αγκαλιά στις καλλίγραμμες ιταλίδες του Δημοκηδή).

Ε, "φρέσκο αίμα" δε με λες ακριβώς, μάλλον κάτι προς το "αραιό" είμαι ;)

Υγεία νά 'χουμε παίδες - και κανα ευρουλάκι, να ψωνίζουμε, για να γράφουμε...

:ernaehrung004:
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Καλοάκουστο και η παρουσίαση εξαιρετική.
Καλές μουσικές!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,822
Μεσευρώπη
Καλοάκουστο το ντακάκι. Εξαιρετική η παρουσίαση, εύγε!

Mιά μικρή παρατήρηση μόνο. Βλέπω ότι το συνδέεις κατευθείαν στο λάπτοπ, χωρίς καλώδιο. Αυτό μου φαίνεται επικίνδυνο, αν φάει χτύπημα μπορεί να στραβώσει το βύσμα USB, ακόμα και να σπάσει. Σκέφτηκες να πάρεις κάποιο καλώδιο (π.χ. το Dragontail της ίδιας εταιρείας ; )
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Ο τίτλος του νήματος δεν είναι σωστός και επειδή το γραψε λανθασμένα ο "ήχος" παρακαλώ να μην τον επαναλαμβάνουμε κι εδώ. Η εικόνα στο κουτι του προϊόντος εξάλλου μιλάει από μόνη της.
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση. Καλοάκουστο!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,822
Μεσευρώπη
Το σωστό είναι "Λιβελλούλα", αλλά αν αλλάξω τον τίτλο κανείς δεν θα καταλάβει για τί μιλάμε. Η "Δρακόμυγα" είναι όντως λάθος, δεν υπάρχει τέτοια λέξη στα Ελληνικά, αλλά ως λογοπαίγνιο δεν είναι άσχημο.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Καποιοι εχουν όρεξη να διυλίζουν το ανισόπτερο..

Ωραια παρουσίαση και συμπαθέστατο προϊόν. Το πιο ελαφρύ απο τα επώνυμα αρα και το πλέον φορητό. Για πες, απο θερμοκρασία πως παει?
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Απάντηση: Re: Δρακόμυγα…v1.2

Βρε σουξέ το μπλα μπλα για το έντομο! Δεν το περίμενα.
Να είστε όλοι καλά :ernaehrung004:

Καποιοι εχουν όρεξη να διυλίζουν το ανισόπτερο..

Όπως την βρίσκει κανείς, δεν πειράζει... Έμαθα και κάτι ("λιβελλούλα").

Για πες, απο θερμοκρασία πως παει?

Χαλαρά. Κανένα πρόβλημα.

Mιά μικρή παρατήρηση μόνο. Βλέπω ότι το συνδέεις κατευθείαν στο λάπτοπ, χωρίς καλώδιο. Αυτό μου φαίνεται επικίνδυνο, αν φάει χτύπημα μπορεί να στραβώσει το βύσμα USB, ακόμα και να σπάσει. Σκέφτηκες να πάρεις κάποιο καλώδιο (π.χ. το Dragontail της ίδιας εταιρείας ; )

Έχει πόιντ η παρατήρηση, προσπαθώ όμως να καταλάβω τί είδους χτύπημα εννοείς. Του έχω βάλει μια αυτοκόλλητη βασούλα από κάτω (ίσως διακρίνεται στη τελευταία φωτό), διότι όντως έδινε την εντύπωση ότι μπορεί εύκολα να στραβώσει (ή και να σπάσει).
Κατα τ' άλλα, όσα λιγότερα παρεμβάλλονται, τόσο το καλύτερο (και για την τσέπη μας ;) )
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,822
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Re: Δρακόμυγα…v1.2

Έχει πόιντ η παρατήρηση, προσπαθώ όμως να καταλάβω τί είδους χτύπημα εννοείς.

Πως να το πω, να σου πέσει το λάπτοπ από την αγκαλιά, να το χτυπήσεις κατά λάθος με το χέρι, κάτι τέλος πάντων.