In Treatment

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,733
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft

In_Treatment.png


HBO | Imdb | Lifo | Facebook | Twitter | Wikipedia



Εξαιρετικη σειρα. Εχω δυο βδομαδες που ξεκινησα να την βλεπω (Mακεδονια TV) και οχι απο την αρχη.
Οι διαλογοι διαθετουν τοσο ειδικο βαρος που, με δυο μονο φρασεις, στηνεις σεναριο δραματικης ταινιας.
Οι ερμηνειες ΟΛΩΝ των ηθοποιων ειναι σε αξιοζηλευτο επιπεδο με εξαρχουσα αυτη του πρωταγωνιστη
Gabriel Byrne.



In-Treatment.jpg




Υποθεση : Ενας ψυχολογος προσπαθει να ισορροπησει την ζωη του αναμεσα στον επαγγελματισμο, που ωφειλει στους
ασθενεις του .... και τους προσωπικους του δαιμονες. Αλλα η παραπανω φραση ειναι αγριο understatement. Η σειρα
αφηγειται και ιχνηλατει τοσα πολλα περισσοτερα ... ολες εκεινες τις μικρολεπτομερειες που στραγγαλιζουμε στην
καθημερινη μας ζωη και πρακτικες, για να μην χασουμε την ψευδεπιφαση ... του self control !

Do take a look ... -bye-

Toυς ψυχολογους .... δεν τους συμπαθω. :icon15:
Αν ομως ηταν σαν τον Byrne, θα αλλαζα αποψη ακαριαια. :p
Γνωρισα ερωτικα μια ψυχολογο (long long ago) που πρεπει να χει κανει ζημια σε πολυ κοσμο.
Εμενα, σιγουρα μου κανε ... ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ οτι με ευεργετει κιολας. Καλη της ωρα, οπου και να βρισκεται.
Η σειρα ισως να βοηθα (με πολυ εμμεσο τροπο) να της δωσω συγχωρεση για ολη την στενοκεφαλια και
επαρση νεοφωτισμου και επιπολαιοτητα στον υποτιθεμενο επαγγελματισμο της. Ο καιρος θα δειξει !
Να καθισετε να δειτε ΕΣΤΩ τρια επεισοδια απο την σειρα :smash:




 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: In Treatment.

Μμμ.. θα νόμιζα/έλεγα ότι θα της έκανες και εσύ ψυχανάλυση! :cool:
Στο τέλος θα της έλεγες.. συγγνώμη ήταν όλα στημένα.. απλώς ήθελα να γνωριστούμε! :p

Καλή βαθμολογία έχει η σειρά! .. δεν την έχω δει..
Ο Byrne όντως λέει πολλά!
 
Last edited:

nutsis

AVClub Enthusiast
25 November 2006
776
Κερκυρα
Θά έλεγα ότι δεν ειναι άδικος κόπος να μπει σε αντζέντα θέασης. Ειδα χθες το βραδυ 9 συνεδρίες, και το άφησα επειδη θα με φωτιζε το χάραμα μπραστα στην τηλεόραση.
Εξαιρετική.
Μονη ένσταση το υψηλό επίπεδο ολων των εμπλεκόμενων, θα ήθελα και κάποια προσπάθεια με κοινούς, καθημερινούς χαρακτήρες. Βέβαια ίσως να ειναι και το οικονομικό θεμα, πως να δωσουν 150 ομόλογα την ωρα.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,733
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Ναι, ολοι οι ασθενεις ειναι του επαγγελματικου αφρου.
Ακομα και τα παιδια τους ζουνε κατω απο την σκια του πετυχημενου πατερα(-μητερα).
Αλλα δεν με χαλαει τοσο πολυ, γιατι τα ζητηματα που παρουσιαζονται αγγιζουν και τους
λιγοτερο πετυχημενους.

Eυχαριστω και τον αφανη στυλιστα μας (Airb) για τον καλωπισμο/εμπλουτισμο του νηματος. -bye-
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,592
Αθηνα
Που το θυμηθηκατε αυτο; :) Ενδιαφερουσα σειρα, σχεδον σαν σκηνες θεατρικου εργου. Εχουν περασει και καλοι ηθοποιοι. Θυμομουν οτι η πιτσιρικα ηταν γνωστη.... ειναι η Mia Wasikowksa πριν γινει πασιγνωστη
 
Last edited:

nutsis

AVClub Enthusiast
25 November 2006
776
Κερκυρα
Μου θύμισε το The Sunset Limited, εξαιρετικοί διάλογοι και με απαίτηση από τον θεατή να ειναι παρών συνεχώς.
Το σκηνικό που θεωρώ ιδανικό για μια σειρά/ταινία ειναι το απόλυτα λιτότερο η, να μην το χρησιμοποιούν οπως την ομορφούλα διπλα στο Μάγο. Αυτα μάλλον ειναι κατάλοιπο απο τα βιβλία.
Η σειρά ειναι εξαιρετική στα 9 κομμάτια που παρακολούθησα, αν και θα προτιμούσα να αποδοθεί λίγο χυδαιότερα αλλά απο Ευρωπαίους. Περί ορέξεως αυτό, όπως λένε.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,733
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Αμα παει εστω και ελαχιστα προς το χυδαιοτερο ... αλλαζει η φιλοσοφια/αντιληψη της σειρας (και το τηλεοπτικο κοινο).
ΗΔΗ η Laura παραειναι hot για ασθενης. Λιγο περισσοτερο να ανοιξει τα μπουτια ... ο Paul ηρθε σε δευτερο ρολο.
Ναι αλλα, μετα ..... τι ?
 

nutsis

AVClub Enthusiast
25 November 2006
776
Κερκυρα
Εφτασα στο 16ο επεισόδιο και η χυδαιότητα που ανέφερα ειναι παρούσα.
Δεν χρειάζεται να ανοιξει τα μπούτια, η μανταμ Amy για δέκα λεπτα έδωσε ρεσιτάλ στο 14ο επεισόδιο, η γυναίκα ούρλιαζε με όλη της την ύπαρξη. Ασχετα με το υπόβαθρο, τα στοιχεία (οι δαίμονες που λες) που την κατευθύνουν, δηλώνει ότι εκέινη τη στιγμή χρειάζεται δεκα κωπηλάτες απλά για να την "ηρεμήσουν". Και έχω την εντύπωση ότι αυτό θα ήταν περισσότερο επωφελές από το εσωτερικό ξέσκισμα που την ανάγκασαν να υποστεί.
Η σειρά ειναι πλέον από αυτες που δεν μπορώ να την βάλω στον κάδο ανακύκλωσης όταν την τελειώσω. Εχω την αισθηση ότι μια δευτερη θέαση θα ειναι απολαυστικότερη.
Ευχαριστω θερμά.
:a0210: